Forum: Concursuri Concurs ”Grădina Subterană”

  • 3cot
    3cot

    Ooo!!! DA ! Superb!

    01.03.2014, 13:03:10
  • AndiBede
    AndiBede

    Îmi place ce văd aici în concurs. Gândirea laterală este exact ce îmi doream să văd și sper că vom avea și alte exemple frumoase. Fie în concurs, fie ca surse de idei noi, tehnici utilizate în moduri neconvenționale, materiale noi.

    Vă doresc un început minunat de primăvară!

    01.03.2014, 13:28:20
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Am renuntat la a modela din sarma "bestia din adancuri". Multumesc pentru imaginile atasate. Dar fara bestii. Din mainile mele ies lucruri delicate. Nu am reusit din sarma sa fac ceva de care sa ma sperii. Este posbil sa revin cu alta creatie.

    01.03.2014, 13:31:32
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, pentru mine o fotografie sau un documentar cu animale din mare sunt foarte importante in procesul de creatie. Dar nu sunt musai.

    01.03.2014, 13:35:42
  • 3cot
    3cot

    Daca Mielena v-a fost ghid prin lumea fantastica a legendelor adancurilor eu am sa incerc sa va aduc cu picioarele pe pamant. Corect ar fi sa spun sub pamat, dar nu suna prea bine.

    M-am gandit ca o plimbare prin fascinanta arta preistorica, picturile rupestre (picturile pe stanci), ar putea fi o sursa de inspirartie pentru lucrarile noastre.
    “Galeriile de arta” unde putem sa admiram arta omului primitiv – pesterile.

    01.03.2014, 13:39:23
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nu ma supar daca cineva vine in concurs cu o creatura subacvatica care sa ne sperie pe toti. Este o idee pentru concurs la care asa cum am scris am renuntat deja.
    Bafta tuturor.

    01.03.2014, 13:40:19
  • 3cot
    3cot

    Am sa incep cu cea mai renumita, Altamira-Spania, primul loc din lume unde a fost descoperit acest tip de picturi.

    Cele mai reprezentative desene se afla pe plafonul uneia dintre sali, suprafata fiind de 100 metri patrati, ceea ce i-a dat pesterii si denumirea de “Capela Sixtina a Artei Cuaternare”.
    Picturile alb-negru si policrome infatiseaza, in principal, animale. Cea mai mare figura are 2,20m lungime si reprezinta un bizon.
    Cercetatorii au identificat 2 pigmenti folositi : oxidul de fier si carbunele.

    Cred ca cel mai bine ar fi sa faceti un tur virtual al “expozitiei”:

    http://www.youtube.com/watch?v=HmD6Lo9-l3s

    01.03.2014, 13:41:27
  • 3cot
    3cot

    Cea mai veche pictura rupestra a fost descoperita in pestera Chauvet-Franta:

    http://www.youtube.com/watch?v=RcAwlnhRn2g

    iar cele mai vechi desene rupestre din Europa Centrala in.....Romania, in pestera Coliboaia, Muntii Apuseni:

    http://www.youtube.com/watch?v=fQ8U2-ZIuY4

    01.03.2014, 13:52:00
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Am anuntat de cateva zile faptul ca flota-mi mitica e pe drum si pare-se ca tocmai sub mantia noptii i-a fost sortit sa soseasca:

    www.breslo.ro/Product/Cercei-Calatoria-nocturna-a-Regelui-Soare---Participa-la-concursul-Gradina-Subterana-pe-Forum_1144936

    02.03.2014, 01:15:13
  • danacrafty
    danacrafty

    Buna fetelor. Eu nu am inteles exact ce se intampla cu produsele participante la concurs. Nu avem voie sa le vindem pana la terminarea lui?

    02.03.2014, 08:34:26
  • mielena
    mielena

    Poate sunt vinovată de îndemnul de a privi spre lumile subterane alimentate mitologic, dar pentru EMOTIE esti singura vinovata, Iulia(FierForArt)! :)
    Cerceii tai sunt minunati iar povestea îi impachetează genial! Vreau să am acesti cercei, asa că- răspund în ceast fel şi Danei (danacrafty)- după ce îi comand, te rog să refaci artificial stocul în magazin (cu menţiunea "Vandut") astfel încât fotografiile să fie disponibile pe toată durata de desfăşurare a concursului.

    În aşteptarea lor, cânt ca Marin Sorescu:
    A venit o noapte ca o piatra albastra,
    Despletita,
    (...)
    Omul acela (eu) cu privire de colt de cremene,
    Cand a dat cu ochii de noapte,
    Acesta s-a impleticit,
    Gata sa intre in pamant.
    Dar a mai venit un om care,
    Cand i-a calauzit celuilalt o palma albastra
    Peste privire
    i-a umplut teasta de ganduri.
    Eu eram si unul si celalalt:
    Am privit in fantana sufletului
    Si m-am vazut ratacind
    Intre obtuz si isoscel.
    Am avut totusi curajul
    Sa trag o perdea intre mine si eu.
    (...)

    Emoţie Yin-Yang, Ra-Oniris...oare ce minunăţii ne vor mai călăuzi în acest concurs? :)

    02.03.2014, 08:52:14
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Buna ziua. Am pregatit ceva pentru participantele la concurs.
    Un mic premiu pe care o sa vi-l prezint imediat.
    Las la latitudinea organizatoarei concursului catre cine va merge acest premiu.

    02.03.2014, 12:17:59
  • AndiBede
    AndiBede

    Emoții din adâncuri, într-adevăr. Mulțumim, Iulia (FierForArt).

    Acum mă gândeam cât ar fi de corect din partea mea să zic că și eu am avut același gând (trebuie să fie ai mei cerceii), dat fiind că moderez acest concurs. Până la urmă, nu eu jurizez concursul, așa că ai felicitările mele. Când revin la Cluj-Napoca la vară mi-ar face mare plăcere să îți vizitez atelierul, dacă mă primești.

    Dana (danacrafty), cred că te-a lămurit Mihaela ;)

    Vă doresc odihnă plăcută într-o zi așa frumoasă de duminică :D

    02.03.2014, 12:24:42
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iata premiul pe care il ofer.
    www.breslo.ro/Product/Bratara--vietate-marina_1145197

    02.03.2014, 12:26:51
  • AndiBede
    AndiBede

    Wow, superb, Octavia! Mulțumim!

    Ai vrea să fie premiu de popularitate? Pentru lucrarea cu cele mai multe voturi de la membrii Breslo?

    02.03.2014, 15:54:48
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Foarte bine AndiBede. Asa sa fie.
    Ma bucur ca iti place micutul meu dar. Imi doresc sa fie purtat cu dragoste pentru ca din dragoste a fost creat acest premiu.

    02.03.2014, 15:58:39
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nu fac o promisiune ci doar va spun ca incerc sa mai confectionez si alte premii. Sper sa fie pe placul vostru.
    Si eu am fost moderatoare de concurs si stiu ce bine este cand ti se mai alatura cineva cu premii.

    02.03.2014, 16:06:30
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Premiul promis este gata. Dar fotografiile nu mi-au iesit asa cum mi-am dorit.

    02.03.2014, 19:53:21
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Probabil maine vor fi gata fotografiile asa ca pana atunci o sa mai lucrez ceva.
    Toate cele bune.

    02.03.2014, 19:57:58
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Mihaela, AndiBebe va multumesc mult pentru entuziasmul cu care au fost primite nocturnele nave ale astrului zilei. As putea sa marturisesc faptul ca a fost una dintre putinele dati (sunt genul de persoana pe care emotiile o coplesesc, de multe ori le consider veritabile piedici in momentul in care trebuie sa comunic un anumit lucru) in care am lucrat cu atat de mare placere la ceea ce mi-am propus sa fac incat am si uitat de emotii. Se pare ca am reusit sa le exteriorizez. Mai in gluma, mai in serios indraznesc sa afirm caracterul terapeutic al (temei) concursului desfasurat aici de fata.
    Voi rezerva cerceii pentru Mihaela si-mi voi rezerva si un mic spatiu de idei din care, pe cand AndiBebe revine in Cluj si pe cand organizarea concursului este de-asta primavara, sper sa se imprime in materia cuprului as cum si descinderea in mitologicul subteran a reusit sa o faca.
    Nu in ultimul rand, atelierul meu (de fapt un amestec de pisici, povesti, iarba pentru pisici, idealuri, sarmulite aurii si cafea facuta cu o mare responsabilitate culinara, dat fiind faptul ca are obligatia flancului intai, aceea de a tine loc de orice pofta de dulce) este deschis colegilor de breaslo, fie ca sunt in Cluj de cand se stiu, fie ca sunt in trecere, excursie, vizita.

    02.03.2014, 20:40:10
  • carla69
    carla69

    Waw!A inceput popularea subteranului!A inceput sa se contureze si la mine in minte cate ceva,cel putin 2 idei,dar e cale lunga pana la realizare

    02.03.2014, 20:54:16
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iata premiul pe care vi l-am pregatit. Imi cer scuze pentru ca fotografia nu este una reusita. Dar am tinut musai sa postez pentru ca doream sa impartasesc cu voi bucuria creatiei.
    Daca vreo data voi reusi sa fac poze mai bune o se le adaug ca sa vedeti mai bine despre ce este vorba.
    Cred ca sunteti obisnuite deja cu mine. Promisiunea ramane primisiune si premiul ramane premiu.
    Sper ca adaug cat de curand si celalalt premiu despre care v-am scris.
    www.breslo.ro/Product/Calut-de-mare_1146147

    03.03.2014, 00:15:48
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Iata si cel de-al treilea premiu.
    www.breslo.ro/Product/Melc-stilizat--set-premiu_1146152
    Inca o data scuze pentru folografiile facute. O sa le refac in curand.
    Dar asa cum am mai scris bucuria creatiei am dorit sa o impartasesc cu voi.
    Si mi-am pus si o dorinta (care nu este secreta). Iata dorinta:
    Aceste premii oferite sa va bucure sufletele asa cum si sufletul meu s-a bucurat pentru fiecare creatie pe care am realizat-o (pentru concursurile la care am participat). Sa va umple inima de bucurie.
    Si uite gandind asa lucrarile realizate pentru voi au iesit din punctul meu de vedere minunate.

    03.03.2014, 01:10:29
  • mielena
    mielena

    Intr-adevar, Octavia! Promisiunea ta e promisiune ferma, una facuta cu generozitate si care promite incantare, crampeie de frumos si sensibilitate. Iata, se confirma aici! :)
    Multumim mult pentru premii!

    03.03.2014, 08:16:25
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Gradina-subterana-Decoratiune-Concurs_1146231

    mica mea ,,gradina subterana"

    03.03.2014, 11:05:52
  • mielena
    mielena

    Carmen, esti o norocoasa sa locuiesti atat de aproape de mare! Cred ca pe undeva Marea Doamna ti-a impartasit in secret din tumultul, magia si farmecul ei...
    Iar noi suntem norocosi sa te intampinam in concurs cu tot cu "gradina ta subterana"! :)
    Mult succes!

    03.03.2014, 15:23:35
  • AndiBede
    AndiBede

    Bucurie mare aici :D Mulțumim Octavia, premiile sunt superbe și cred că oricine simte câtă pasiune ai pus în realizarea lor. Sper ca dorința ta să se îndeplinească cu prisos.

    Iulia, te contactez de cum revin în țară (și scap de examene).

    Carla, așteptăm să vedem ce ne aduci ;)

    Mă bucur să văd lucrări noi înscrise, mulțumim Carmen.

    Mi-am propus ca azi să aduc o sursă nouă de inspirație pentru cei indeciși, în cazul acesta niște fosile mai mari, de la diverse vietăți:

    http://www.pinterest.com/articulated/fossils/
    http://www.pinterest.com/pattirabbit/fossils/
    http://www.pinterest.com/tmdesigns56/fossils/

    03.03.2014, 15:43:15
  • carmenn
    carmenn

    multumesc...si tu m-ai indulcit azi...am primit pachetul..mielena

    03.03.2014, 16:28:17
  • carmenn
    carmenn

    multumesc ,AndiBede pentru gazduire...si pentru tema asta frumoasa si misterioasa..

    03.03.2014, 16:29:05
  • soso07
    soso07

    Premiul I oferit de AndiBede, gazda noastra la acest concurs este urmatorul set (gazduit la mine in magazin) :
    www.breslo.ro/Product/AndiBede---Flori-bleu-ca-cerul---Premiu-I---oferit-la-Concursul-Grdina-Subteran_1131871

    03.03.2014, 17:12:18
  • carmenn
    carmenn

    frumi....rau...:)

    03.03.2014, 17:41:33
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si mie mi-a placut premiul pe care l-a oferit AndiBede.

    03.03.2014, 20:32:12
  • AndiBede
    AndiBede

    V-am promis și m-am ținut de cuvânt. Sau nu v-am promis? Oricum m-am ținut de cuvânt.

    O nouă sursă de inspirație: stele de mare. Dar nu oricum, ci fosilizate. Le găsiți aici:

    http://andrea.bede.ro/inspiratie-fosile-stele-de-mare/

    03.03.2014, 22:40:10
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Vazand ce premii frumoase ati oferit, mi-a venit in minte un gand nastrusnic...imi este frica sa il spun sa nu stric magia acestor clipe de bucurie...dar va asigur ca va fi o surpriza...placuta.

    03.03.2014, 22:50:59
  • mielena
    mielena

    Abia asteptam, Florina! :)

    04.03.2014, 08:00:25
  • danacrafty
    danacrafty

    Gradina mea subacvatica
    www.breslo.ro/Product/Picaturi-intr-un-ocean_1147063

    04.03.2014, 10:50:48
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    As putea spune ca in ultima vreme inot in ape foarte adanci. Numai asa se explica faptul ca, in materie de bijuterie si de artisti bijutieri, dau peste adevarate comori marine. Pentru cei care au timp sa-si curete gandurile in fosile imaculat stilizate, sunt convinsa ca va fi o delectare sa o descopere pe Katherine Wheeler. Eu tocmai am facut o cura de alb :)

    04.03.2014, 15:57:32
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumim, Dana, pentru lucrarea înscrisă, și Iulia pentru inspirație. Este un exemplu bun de urmat. Joc cu diverse materiale și tonuri ușoare, mate.

    Cu toate acestea, în subteran găsim așa de multe culori frumoase:

    http://www.pinterest.com/liindsaay/r-o-c-k/
    http://www.pinterest.com/zuzee/crystals-and-minerals-and-rocks-oh-my/
    http://www.pinterest.com/heidijayne0557/crystals-minerals-and-gems/

    04.03.2014, 20:31:36
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Un rau subacvatic.......
    www.breslo.ro/Product/Esarfa---Raul-din-adancuri_1148205

    05.03.2014, 16:54:16
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Un rau subteran.......nu subacvatic.......Na, ca m-am prins in tot felul de termeni toate fiind de undeva din adancuri.......

    05.03.2014, 16:55:41
  • AndiBede
    AndiBede

    Mmm, mulțumim pentru lucrările noi. Se pare că prindem puțină viteză? Abia aștept să fac prima galerie cu lucrările înscrise.

    05.03.2014, 17:14:37
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, AndiBede ar fi minunat sa vedem lucrarile inscrise pana acum.

    05.03.2014, 20:02:03
  • raven
    raven

    Frumoase lucrari inscrise....asteptam cu drag o galerie!!

    05.03.2014, 21:35:05
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Avand in vedere tematica spectaculoasa propusa pentru acest concurs, voi incerca si eu sa aduc un plus de valoare prin cateva comentarii care, poate, va vor fi de folos.

    06.03.2014, 13:00:17
  • soso07
    soso07

    Informatii pretioase din "Gradina cu flori de mina" :) Asteptam !

    06.03.2014, 13:32:56
  • soso07
    soso07

    Ceva de genul :
    http://www.welcometoromania.ro/DN76/DN76_Pestera_Farcu_r.htm

    06.03.2014, 13:34:33
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    De cand este lumea asta, oamenii au ramas ahtiati dupa necunoscut si atunci cand nu-si puteau explica anumite lucruri, apareau dezbateri contradictorii, pe care numai stiinta odata cu trecerea timpului le-a put explica si a linistit lucrurile.

    Cam ce lke-a putut trece prin cap primilor pietrari, care spargand rocile din munte, au vazut ca in anumite pietre, pe suprafete mari, au gasit urme clare de flori si frunze ciudate, fel de fel de ganganii si animale care in mod logic, nu puteau trai decat pe fundul marilor si oceanelor. adevarate GRADINI acvatice ascunse in piatra!!!!

    06.03.2014, 14:43:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    O buna bucata de vreme, opinia generala (datand inca de pe vremea lui Aristotel) a fost ca aceste figuri ciudate gasite in roci (si multe dintre ele parca erau semne nepamantene) nu erau altceva decat "lusus maturae" (feste ale naturii) ce se formau accidental datorita unei forte modelatoare a naturii ("vis plastica") ce acctiona in INTERIORUL rocilor

    06.03.2014, 14:48:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    De la Pitagora la Herodot, de la Boccacio la Leonardo da Vinci, lumea era preocupata pana peste masura si de o alta curiozitate incredibila: la mmii de metri altitudine, s-au gasit roci care in interiorul lor aveau "ascunse" stele de mare, frunze ca niste ferigi dar si cochilii de melci si scoici, animalute cu multe picioare, cat se poate de adevarate dar ... pur si simplu in piatra!

    06.03.2014, 14:53:33