Forum: Concursuri Concurs ”Grădina Subterană”

  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumim, Octavia! Așteptăm cu mare interes lucrarea viitoare ;)

    Aici găsim un exemplu superb de bijuterie inspirată de adâncuri

    http://www.pinterest.com/pin/378302437421392363/

    12.03.2014, 21:34:33
  • forHOPE
    forHOPE

    Buna seara, bine v-am gasit!
    As dori sa vin si eu in acest concurs cu o lucrare ceva mai...aparte... sa imi spuneti va rog daca se incadreaza in tematica.
    Multumesc!

    www.breslo.ro/Product/Gradinile-dinTaj-Mahal_1154042

    12.03.2014, 23:10:54
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Da, Gheorghitza cunosc faptul ca LOVE IN VENICE reprezinta lucrarea ta preferata.
    A fost o asociere fericita insensul ca lucrarea a mers cu tema concursului si cu fotografia atasata.
    Cu alte cuvinte a fost sa fie.
    Cat despre concursul in desfasurare nu stiu daca voi reusi sa si fac ceva care sa dea bine cu tema. O sa incerc. Sau altfel spus imi doresc sa mai creez ceva.
    O sa vedem daca va fi cu putinta. Daca nu acum poate la alt concurs.
    Oricum temele propuse pana acum au fost minunate. Fetele care au castigat au avut idei minunate.

    13.03.2014, 08:53:17
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumim, forHOPE. Grădini și nestemate scoase din adâncuri, zic că se încadrează ;) Mult succes!

    Octavia, timp mai este. Nu ne grăbim. Uneori este nevoie de o pauză creativă pentru a lăsa ideile să ”clocotească” în liniște.

    Cu acest mesaj vreau să transmit tuturor puțin soare din mine. Atât de mult am avut azi, că vreau să dau mai departe. Mă bucur că-mi sunteți alături :D

    13.03.2014, 20:45:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    forHOPE,
    tu ai pus in varful cupolei mausoleului Taj Mahal cunoscuta semiluna.
    Povestea acestui mausoleu, inchinat unei iubiri aproape incredibile, spune ca in varful cupolei era altceva Se spune ca Sahul, in fiecare dimineata, inainte de rasaritul soarelui, atintea ochii ochii spre varful cupolei, in asteptarea unui moment miraculos. pentru a-si da o intalnire spirituala cu fosta sa sotie plecata dintre cei vii. Intotdeauna, abea dupa "intalnirea" de dimineata, el pleca spre Tronul sau batut cu pietre pretioase si diamante, unde isi incepea treburile zilnice.
    Ce avea Mausoleu acesta in varful lui, de il facea pe marele Sah sa astepte primele raze de soare? Acea piesa despre care vreau sa va spun cateva cuvinte, a facut sa curga multa cerneala pe inscrisurile multor istorici si scriitori.
    For HOPE n-a gresut nimic in macheta realizata pentru acest concurs, punand in varf semuluna (tot un simbol important), deoarec, azi, piesa despre care vreau sa va vorbesc, nu mai este iar in varf, este intr-adevar ...o semiluna.

    13.03.2014, 22:02:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Poveste pe care vreau sa vi-o spun, se pierde in negura vremurilor.
    Se spune ca din adancuri, a tasnit un diamant imens si stralucitoar ca soarele. care s-a alipit intre sprancenele marelui Zeu Shiva. El, a devenit cel de-al treilea Ochi al zeului, despre care se spunea ca avea o stralucire orbitoare.
    Jucausul zeu al desfatarilor, Kamadeva (Eminescu, de buna seama cunostea legenda), cand l-a deranjat din asceza pe Shiva pur si simplu a fost transformat in scrum de razele puternice ale acestui "al treilea ochi"
    Mitologia Indiana ne-a lasat multe povestiri si legende despre acest zeu si "ochiul sau mistuitor" (cu ajutorul caruia speria toti dusmanii care incercau sa atace India)
    Dar, nu ne este clar ce s-a intamplat de acest "al treilea ochi" ar fi fost aruncat in adancuri iar de acolo, fiind descoperit, ar fi fost pus de fapt in varful cupolei Mausoleului Taj Mahal de Sahul Djehan-Sah, cel de-al cincilea Mogol, care a realizat Mausoleul in memoria fostei sale sotii.
    (Djehan, insemnand Stapanitorul Lumii)

    13.03.2014, 22:16:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Diamantul care a fost pus in varful cupolei templului Taj Mahal a fost denumit pe buna dreptate "Muntele Luminilor" sau Koh-i-Noor.

    Cand rasarea soarele, primele raze cazande oblic pe acest diamant, il transforma intr-un adevarat ASTRU atat de stralucitor, incat era observat la mare departare de mausoleu, ca o adevarata jerba de scantei intense si multicolore.

    Se spune ca atunci cand a fost montat pe varful cupolei, cantarea multe sute de carate!!!!!

    13.03.2014, 22:22:01
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dar, in literatura noastra, chiar daca marele Eminescu l-a pomenit tangential pe Kamadeva (despre care vi-am spus ca era un zeu jucaus si instigator pentru atractiile carnale), un alt poet roman, a asternut cateva versuri, care mie mi se par facsinante, acum, cand vorbim despre mausoleul Taj Mahal si nepretuitul Diamanat Koh-i-Noor

    13.03.2014, 22:25:46
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    " Ca nu cumva sub darza trufie ostaseasca
    Sa se adune umbra sau plumbul unui nor,
    Vom incustra viziunii APRINSUL KOHINOR
    Si vom lasa ca OCHIUL DE FOC sa ne orbeasca"

    (Ion Barbu-Cucerire)

    13.03.2014, 22:27:51
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Aventura acestui superb Diamant este incredibila si am mai vorbit despre ea in cadrul topicului "La o Cafea", asa ca nu voi continua cu povestirea.
    Am vrut doar sa amintesc despre despre acest miraculos Diamant, el insusi o adevarata "Gradina de Lumina" provenita din adancuri.
    Poate ne da de gandit: Nu tot ce provine din adancuri, este negresit "intunecat"
    Si poate, vom fi mai atenti la propria noastra "gradina subterana", de unde, cine stie, cate diamante Koh-i-Noor ar putea ţâşni la suprafata, sub forma de gânduri aducătoare de lumină si bucurie???

    13.03.2014, 22:34:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Multumim forHOPE ca ne-ai adus aminte de aceasta minunatie arhitecturala:
    Mausoleul Taj Mahal. Cine stie? Poate te vei trezi intr-o zi, o adevarata printesa indianca, pasind infiorata pe lespedele de marmura stralucitoare din imensa gradina amenajata in fata acestui maret Templu.

    13.03.2014, 22:37:55
  • forHOPE
    forHOPE

    George, este absolut minunat si fabulos ceea ce ai scris. Iti multumesc din inima. Dhanyabad. Chiar imi doresc sa ma plimb intr-o zi , printre miresmele Taj-ului, sa imi vad imaginea saree-ul rosu oglinda in apa, sa cutreier holurile palatului...cine stie...poate candva....sa imi spuneti din timp fiecare ce sa va aduc din india :)

    Am deja 2 invitatii catre India :)

    13.03.2014, 23:28:51
  • forHOPE
    forHOPE

    Stiu ca Taj-ul avea altceva in varf insa avand in vedere faptul ca, l-am creat eu, deci este palatul meu, mi-a placut mai mult cum arata acea semiluna asezata acolo in varf. :) Am palat....sunt printesa :))))))

    13.03.2014, 23:33:05
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    He, he, he...Printesa Shakti...
    Stiai ca Shakti este pentru cultura hindusa, zeitatea suprema care reprezinta PRINCIPIUL FEMENIN? (personificarea femeii). De asemenea este asimilata cu Forta Cosmica a Eneriei Primordiale. Indienii ii mai spun si Marea Mama Divina...
    Si ea este reprezentata cu cel de-al "treilea ochi". Actioneaza ca forta dinamica, constructiva, care da nastere vietii.

    Sahul din povestea noastra, o considera pe perechea lui disparuta o...Shakti a lui...
    Mai sti ca nu te va gasi si pe tine un ... Shiva, si sa va plimbati desculti prin gradinile Taj-Mahal????

    14.03.2014, 00:30:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    AndiBede,
    voiam sa revad toate lucrarile inscrise in concurs pana acum si cred ca la prima pozitie a aparut o problema.
    Este vorba despre lucrarea lui "inspiring"

    Gresesc eu ceva, sau s-a strecurat vreo eroare?

    14.03.2014, 00:38:21
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumim, George, pentru aceste cuvinte frumoase și imagini fabuloase. M-ai făcut curioasă să descopăr mai multe despre cultura indiană, despre care știu, din păcate, prea puțin.

    În legătură cu lucrarea menționată, din păcate Inspiring s-a retras din concurs. Am vrut să fiu sigură înainte să fac anunțul. Dat fiind că a înscris prima lucrare, nu știu exact cum să procedăm. Voi publica imediat o listă actualizată cu lucrările înscrise.

    14.03.2014, 09:58:49
  • 3cot
    3cot

    Intr-adevar, multe informatii deosebit de interesante si lucrari minunate!

    14.03.2014, 10:45:53
  • 3cot
    3cot

    Daca Natura, prin puterea ei, poate sa faureasca atatea minunatii subterane oare, omul ar putea reusi? Se pare ca da!
    Iata o gradina subterana construita in California de un imigrant sicilian, Baldassare Forestiere.

    “Forestiere Underground Gardens” sunt localizate in Fresno si au fost construite ca rezultat al verilor deosebit de calduroase din regiune. O munca care a durat 40 de ani (1906-1946) iar inspiratia a venit din arhitecura catacombelor romane de care Forestiere era fascinat.
    Daca v-am trezit interesul, mai multe informatii si imagini gasiti accesand link-ul :

    http://www.youtube.com/watch?v=Zg2rzh-SDZM

    14.03.2014, 10:48:06
  • AndiBede
    AndiBede

    Lista actualizată cu lucrările înscrise până acum:

    1. Soso07: www.breslo.ro/Product/Tu-nu-ntelegi-----Decoratiuni---Participa-la-Concurs-Grdina-Subteran---REZERVAT_1142262
    2. balanmiha72: www.breslo.ro/Product/Aquatic---Brtara-din-lana-impaslita_1142622
    3. DragomirOctavia: www.breslo.ro/Product/Colier-Gradina-subterana_1143874
    4. FierForArt: www.breslo.ro/Product/Cercei-Calatoria-nocturna-a-Regelui-Soare---Participa-la-concursul-Gradina-Subterana-pe-Forum_1144936
    5. carmenn: www.breslo.ro/Product/Gradina-subterana-Decoratiune-Concurs_1146231
    6. danacrafty: www.breslo.ro/Product/Picaturi-intr-un-ocean_1147063
    7. nicolebijou: www.breslo.ro/Product/Fierbinte_1148061
    8. balanmiha72: www.breslo.ro/Product/Esarfa---Raul-din-adancuri_1148205
    9. FierForArt: www.breslo.ro/Product/Cercei-Emptiness-76_1149289
    10. FlorinArtBijoux: www.breslo.ro/Product/Brosa-Nautilus---participa-la-Concursul-Gradina-Subterana_1149324
    11. carmenn: www.breslo.ro/Product/Colier-Comoara-din-adancuri--Concurs--Forum_1151082
    12. forHOPE: www.breslo.ro/Product/Gradinile-dinTaj-Mahal_1154042

    14.03.2014, 10:50:12
  • 3cot
    3cot

    Multumim, AndiBede si felicitari participantelor inscrise pana acum!

    14.03.2014, 10:54:49
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Completez cateva informatii referitoare la Cuartul GRADINA.
    Spuneam ca se gaseste sub mai multe denumiri: Cuart Sceptru, Cuart Peisaj, Cuart Scenic dar mai ales sub denumirea internationala de CHLORITE sau LODOLITE.

    14.03.2014, 19:20:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Diveresitatea culorilor din interiorul acestui spectaculos cuart se datoreaza incluziunilor cu diferite elemente chimice:
    Aluminiu, Litiu, Beril, Fier, Magneziu, Calciu, Titan, Natriu si gruparea (OH)
    Fiecare dintre aceste elemente chimice, imbogatesc aspectul si valoarile cromatice ale acestui frum os Cuart.

    Iata inca cateva imagini cu Cuartul GRĂDINĂ:

    thewitchesdailyalmanac.wordpress.com/tag/garden-quartz

    14.03.2014, 19:25:56
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    O alta piatra deosebit de frumoasa, pe care o puteti folosi in diferite combinatii (sau nu) pentru o lucrare care sa se incadreze in aceasta tematica de concurs este si
    Jaspul Brecciat. (Brecciated Jasper)

    Selectati si cautati...

    Images for brecciated jasper

    daca selectati primul titlu din pagina, va vor apare zeci de varietati ale acestui frumos tip de JASP.
    Jaspul brecciat, se gasescte si in unele magazine de pe breslo (chiar daca nu la o calitate deosebita, dar, il puteti asocia cu Jaspul Pictura, Jaspul Picasso de exemplu, si pot iesi niste lucrari foarte frumoase, mai ales daca lucrati cu sarma...

    14.03.2014, 19:52:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Va recomand sa folositi in lucrarile voastre
    pentru tematica "Gradini Subterane" si
    JADUL:

    www.shutterstock.com/s/jade+stone/search.html

    si:

    www.youtube.com/watch?v=_Hnmcol0Jf0

    14.03.2014, 22:11:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Oare MALACHITUl nu credeti ca s-ar "asorta" la tema aceasta?

    Images for malachite

    sau:

    www.picsearch.com/Malachite-picture.html

    si:

    www.shutterstock.com/s/%22color+malachite%22/search.html

    14.03.2014, 22:33:01
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Selectati si alegeti cele mai frumoase reprezantari:

    Images for corals

    (cand se deschide pagina, selectati chiar primul titlu}

    14.03.2014, 22:52:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sau:

    ocean.nationalgeographic.com/ocean/photos/ocean-corals

    14.03.2014, 22:57:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sper sa ca materialele prezentate sa va starneasca intertesul de a realiza ceva superb pentru acest concurs.

    14.03.2014, 22:58:32
  • soso07
    soso07

    O tema foarte subtila ...

    15.03.2014, 11:24:01
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    O tanara olteanca, Iuliana MILITARU, indragostita de lumea cristalelor subterane, a inceput sa colectioneze anumite Minerale si Flori de Mina din tara noastra, mai ales din cele mai importante mine din banat si Maramures.
    Prietenii, au ajutat-o sa isi imbogateasca colectia si cu alte minerale, provenite ce la alte mine importante din toata lumea. Excelenta ei colectie, continua sa se extinda, si cred ca nu peste multa vreme, va deveni unul dintre cei mai cunoscuti colectionari din Europa.
    Va invit sa vizionati cateva piese frumoase.
    In dreapta paginii de deschidere, veti putea citi profilul tinerei colectionare

    http://mineralesifloridemina.blogspot.com

    15.03.2014, 13:52:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Selectati, admirati si poate va puteti si inspira:
    (mai ales ca sunt cateva lucrari frumoase obtinute cu Jasp Peisaj, Jasp Pictura si Jasp Brecciat, specifice tematicii concursului nostru)

    Images for jasper jewelry

    15.03.2014, 14:23:18
  • soso07
    soso07

    Impresionanta colectia de minerale si flori de mina !

    15.03.2014, 15:24:03
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Desi contributia mea este minora, va prezint a doua piesa pe care o inscriu in concurs...pentru titlu m-am inspirat din cuvintele mielenei pe care le reproduc intocmai:

    "Iată ce frumos ne opreşte AndiBede din fuga cotidiană şi ne îndeamnă să lipim urechea de pământul pe care calcam şi să-i ascultăm inima...să inchidem ochii şi să-i vedem frumuseţea subterană...apoi să o transpunem in idei..."

    Cred ca "Inima Terrei" arata cam asa:

    www.breslo.ro/Product/Inima-Terrei---participa-la-concursul-Gradina-Subterana_1156516

    15.03.2014, 17:30:06
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Textul il voi adauga un pic mai tarziu.

    15.03.2014, 17:30:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Felicitari, FlorinArtBijoux!
    Iar cuvintele Mielenei vor ramane memorabile...
    Asteptam si textul...

    15.03.2014, 19:03:48
  • soso07
    soso07

    Florina, greu de gasit o poezie potrivita pentru creatia ta cu totul speciala ... Inima Terrei

    Incercam ceva putin diferit :

    Murmur de cristal
    Simina Rentea

    Caut oglinda sfântă a privirii
    să mă reflecte,
    seninul răspunde cristal albastru
    întrebărilor.

    Caut cu ochii plini de dor
    şi ating cu degete mângâietoare
    diamantul ce străluceşte iubire
    în adâncuri de suflet.

    Murmură de dragoste nesfârşită
    cuvinte cristaline
    îngerii,
    cerul,
    stelele,
    bijuteria înflorită a inimii!

    15.03.2014, 20:21:56
  • mielena
    mielena

    "Când materia îşi pierde energia internă, devine solidă"...cand Florina gaseste piatra, o ridica si o aseaza la gat, energia pozitiva se reactiveaza...auziti si voi Tic-Tac-ul acestei Inimi?
    Minunat, Florina! Felicitari! :)

    15.03.2014, 20:56:28
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Frumoasa poezie...inima Terrei nu este "de piatra" poate i s-ar potrivi si cântecul..."Inima nu fii de piatra"...multumesc Sorina!

    15.03.2014, 20:56:30
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc mielena! Eu nu am făcut mare lucru, se vede asta de la o posta! Frumusețea vine din adâncurile pamântului...așa cum ai spus-o atât de frumos...doar am ridicat piatra si am asezat-o in dreptul inimii.

    15.03.2014, 21:00:44
  • AndiBede
    AndiBede

    Mulțumim pentru lucrare! Mie personal îmi dă un aer puternic de steampunk. Avem și text de la Soso care găsește cele mai faine poezii pentru lucrările noastre.

    15.03.2014, 21:48:12
  • AndiBede
    AndiBede

    Și subteranului îi place să țină florile în buchete. Avem aici un exemplu superb:

    http://www.pinterest.com/pin/415457134347713222/

    16.03.2014, 11:34:50
  • FIMARC
    FIMARC

    Lucrarea 1:
    www.breslo.ro/Product/Faux-Coral_1157130

    16.03.2014, 12:42:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Te asteptam FIMARC !
    Si nu doar cu o lucrare...
    Sa speram ca mai urmeaza!
    Fii binevenita si iti multumim de participare!

    16.03.2014, 15:02:04
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Multumim AndiBede pentru sursa de cristale incantatoare!
    Ati vazut cate varietati de Calcit superb sunt acolo?
    Dar ce parere aveti de Fluorit, Albastrul Azuritului sau Verdele incredibil al Diopsidului? Putem spune cu pioşenie:
    "Mare (si măreaţă) este Grădina Ta, Doamne!"

    16.03.2014, 15:18:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Apoi, tot pe pagina aceea, am vazut cateva cristale de-adreptul fermecatoare de AJOITE... Un silicat mai special si complex, care el insusi are ascunsa in structura sa o adevarata "Gradina Secreta"

    16.03.2014, 15:20:36
  • FIMARC
    FIMARC

    Multumesc George,mai am ceva in calcul dar nu stiu daca voi reusi sa le finalizez.
    Doresc sa vin si eu cu 3 premii reprezentand 3 vouchere de cumparaturi din mag.meu:50lei,30lei si 20lei.Unul dintre ele(oricare) doresc sa fie pt.- client votant iar celelalte doua o rog pe moderatoare sa le imparta unde este nevoie.

    16.03.2014, 15:21:30
  • soso07
    soso07

    Marcela, ma uitam la creatia ta si ma gandeam cata migala sa modelezi fiecare piesa in parte ! Si nu numai migala, dar si talent ...
    Premii importante ... ia sa mai mesteresc si eu ceva :))

    Acum am vazut si eu cateva imagini cu AJOITE Quartz. Deosebit !!!

    16.03.2014, 15:26:50
  • FIMARC
    FIMARC

    Multumesc frumos Sorina pentu aprecieri

    16.03.2014, 15:39:01
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FIMARC, te asteptam cu interes si mmult drag.
    Referitor la premiile tale, intotdeauna tu ai sustinut concuesurile noastre si trebuie sa-ti multumim pentru asta.

    16.03.2014, 15:49:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Revenind la AJOIT, despre care spuneam ca sant cateva exemplare atat de frumoase, incat zici ca au o GRADINA SECRETA (n-o fi oare Gradina Secreta a lui GabyS?????)

    Selectati :

    Images for ajoite

    şi vă veţi convinge de frumusetea acestui cristal, nu prea cunoscut pe Breslo.

    16.03.2014, 15:53:06