Forum: Concursuri CONCURS TEMATIC ANOTIMPURI - IARNAAAA......(Sectiunea Bijuterie)

  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Multumesc, Clestisor, si mie imi place setul tau finut-finut :)! Sunt atatea lucrari foarte reusite inscrise pana acum si e interesant ca fiecare vine cu stilul propriu si cu o maniera originala de abordare a temei. Am vazut momente ale zilei, zapada, gheata, fulgi, casute, bucuria sarbatorilor, diferite sentimente pe care iarna ni le trezeste fiecareia... E un concurs foarte reusit, ce mai!

    27.01.2012, 21:19:53
  • carla69
    carla69

    Maine sper sa fac si eu pozele si daca-mi plac va arat ce am mesterit pentru concurs(a se citi mi-am mancat degetele si... urechile oare unde mi-or fi?)

    27.01.2012, 21:58:31
  • ClestisorulVesel
    ClestisorulVesel

    Bine, Ghoerghitza, nu mai rad, dar macar imi lasi libertatea sa zambesc putin?:)
    Una peste alta, multumesc frumos pentru aprecierea ta si pentru ca ti-ai facut putin timp sa ma vizitezi!:)
    GabyS, esti tare draguta si ai mare dreptate in ceea ce priveste diversitatea creatiilor. Si toate mi se par reusite de-a dreptul! Ce minunat ma simt aici, cu voi:)

    27.01.2012, 22:14:20
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Oameni buni,vorba lui Banica,am ras copios citind ce=ati scris pe-aici:)))Nu de alta ,dar am ajuns sa mi-o imaginez pe Mirela (@ClestisorulVesel) stand pe sarma,la uscat,prinsa in 'jde mii de clestisori,de a ajuns fiu-meu sa-mi spuna:"Mami,e mai grav decat credeam! ":))))

    27.01.2012, 22:22:16
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Jewellswithlove,
    crezi ca e grav?
    :)))))

    27.01.2012, 23:00:44
  • carmenn
    carmenn

    buna! si femeile au imaginatie ...insa uneori barbatii ne intrec...:))

    27.01.2012, 23:17:31
  • blanitza
    blanitza

    Aaaaa, ce frumos si vesel este topicul nostru - imaginatie creativa si designuri minunate, asezonate cu umor sanatos, si rosu-n obraji dela Iarnaaa!!!
    Mirela draga, setul florilor de iarna este atat de sensibil si de delicat, ai surprins delicios nevinovatia si inocenta albului pur, de iarna, felicitari, draga mea!!!
    Draga Gabi, inca o piesa DE MARCA a fanteziei tale creatoare, maniera vintage a iernii tale ma fascineaza, sunt topita dupa imagine, iar manusile sunt de 100 de carate, super-inspirata fotografia, iar de colier, ce sa mai zic, decat - magnific...
    Ma bucur din tot sufletul ca se-nmultesc aici creatiile-ofrande aduse Iernii-Regina, iar tema ne intra pe nesimtite in suflet, asemeni fulgilor de nea...
    Succes tuturor creatiilor, si voua, tuturor, suflete si manute de artisti, bravooo!!!

    27.01.2012, 23:59:55
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Fiu-meu s-a obisnuit sa ma vada stand la calculator si incepand sa rad,asa ca nu se mai mira:)))) Grav ar fi sa nu mai radem!!!

    28.01.2012, 00:33:14
  • carla69
    carla69

    Nu stiu daca am reusit sa-l redau bine in poze,acesta este colierul meu pentru concurs,realizat in multe zile de lucru,in care mi-am incalcit degetele si mintea
    www.breslo.ro/Product/ColierColoana-infinitului-alb_535832

    28.01.2012, 13:23:52
  • fairdealing
    fairdealing

    eram covinsa k vei face ceva minunat si asa este!imi pare rau k nu am talentul de a pune in vorbe ceea ce e in inima mea cand vad asa o frumusete.Felicitari

    28.01.2012, 13:36:37
  • carla69
    carla69

    Multumesc,m-ai atins la sufletel.Simteam nevoia sa fac ceva mai...altfel... cand am vazut ce lucrari minunate s-au inscris in concurs,inclusiv a ta

    28.01.2012, 13:40:54
  • carmenn
    carmenn

    foarte frumos....eu ma chinui sa incep sa insir margelusele astea de nisip...dar nu prea stiu sa le dau forme si nici tehnica nu o cunosc....doar asa sa ma apuc si pe parcurs sa vad ce-mi iese...pe ce le-ai insirat...ai folosit ac special sau doar sarma sau ata....intai trebuie sa-mi procur o ,,tona" de margele...si pe urma sa-mi fac ceva curaj....vreau si eu sa invat sa fac asa coliere....pentru mine si fata mea...macar...

    28.01.2012, 14:49:17
  • carla69
    carla69

    Multumesc.Tehnicile sunt toate descrise pe net,pe Youtube,picasa si forumuri cu bijuterii(Peyote,loom,tubular peyote,eu tot caut de jumatate de an de cand am inceput,...,eu le insir pe ata Nymo sau pe guta neelastica subtire

    28.01.2012, 15:07:51
  • blanitza
    blanitza

    Carla, CE NEBUNIE ELEGANTA ne-ai adus, draga mea, am ramas fara cuvinte, doar atat mai pot - asa, DAAAAAA!!!!
    Magnifica, magnifica piesa, e un VIS frumos de iarna, nici nu conteaza ca e si rea uneori, este FRUMOASA, si e destul....

    28.01.2012, 15:22:00
  • carla69
    carla69

    Multumesc,ma simt atat de bine cand vad ca va place si voua

    28.01.2012, 15:34:11
  • fairdealing
    fairdealing

    da, este f.frumoasa si deosebita;si eu am invatat aceste tehnici de pe net,dar important este cum le combini,culori,dimensiuni,tehnici,multa rabdare si multa munca sa iasa ceva asa cum ai reusit sa faci tu;succes in continuare,Maria

    28.01.2012, 16:10:26
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    carla,
    tot cautand "creanga" ai mesterit un gand superb...
    Intortocheata ca mintea ta, incolacita in jurul sufletului tau
    enigmatic si ascuns ne-ai prezentat o piesa zamislita
    din iarna vesnicii renasteri.
    Felicitari.

    28.01.2012, 17:05:12
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Felicitari, Carla, e o creatie atat de elaborata, iar mesajul poetic mi-a ajuns la inima!
    Multumesc, Gabi, pentru cuvintele frumoase! Mi-e foarte drag colierul si imaginea, am inceput sa visez la combinatii cu aspect vintage de cand am vazut pe viu howlitul ;). Sa stii ca manusile sunt vintage de-adevaratelea - mostenire de familie :).

    28.01.2012, 17:34:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Carla,ti-a iesit "Visul unei nopti de iarna!",elegant,modern si plin de distinctie!!Buna treaba!

    28.01.2012, 17:53:15
  • carla69
    carla69

    Multumesc.
    Gheorghita,creanga este pentru sectiunea de decoratiuni.revin ca e bataie pe calculator

    28.01.2012, 18:03:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    carla,
    stiu... stiu pentru ce cauti tu "creanga"
    Dar ma gandeam eu, asa visator cum sant,
    cum tot cautand creanga pentru cealalta sectiune,
    te-ai impiedicat de-o colaoana inifit - rasucita.
    Asta, m-a facut sa-mi aduc aminte de-o inteleapta vorba populara:
    "Fereasca-te Dumnezeu sa dai peste femea care stie ce vrea
    si gaseste ce cauta"
    Abea astept sa-ti gasesti "creanga" :)))

    28.01.2012, 19:29:27
  • carla69
    carla69

    Radeti,voi ,radeti de creanga mea dar am s-o gasesc odata si...habar n-aveti ce am sa fac cu ea,e doar o idee inca

    28.01.2012, 21:57:19
  • carla69
    carla69

    Gheorghita,dar tare frumos mi-ai scris mai sus,n-am reusit sa raspund ca erau baietii calare pe jocuri

    28.01.2012, 21:58:40
  • gemsgems
    gemsgems

    Foarte frumos, Carla! :D Imi place in mod special nota asimetrica. Nu e usor de obtinut o asimetrie frumoasa, mai ales cand nu iti sta in obicei sa lucrezi in felul asta. :)

    28.01.2012, 22:24:20
  • ClestisorulVesel
    ClestisorulVesel

    Carla, superbissima creatie! Felicitari! A meritat tot efortul tau, sper sa simti si tu asta!

    28.01.2012, 23:23:18
  • carla69
    carla69

    Multumesc.

    29.01.2012, 00:05:16
  • fairdealing
    fairdealing

    Vai,nu pot sa cred,e ger afara,dar parca au inghetat si conversatiile,hey,unde ati plecat cu totii?Carla ,ai reusit cu caramizile?(brick stich)

    31.01.2012, 14:56:30
  • carla69
    carla69

    Nu am mai incercat caramizile,ma lupt cu niste bulgarasi

    31.01.2012, 16:22:17
  • aigile
    aigile

    De cate ori ma trag spre calorifer pentru un strop de caldura in plus, imi amintesc de scaunelul copilariei asezat langa soba - locul preferat, in care ascultam 'Noapte buna, copii!','Teatru Radiofonic', sau poate doar pe mama, citindu-mi scrisori '... de la Muselim-Selo' si alte tristeti de Cosbuc... Imi amintesc perfect desenul filigranat al usii de bronz a sobei - intr-o iarna chiar mi l-am 'tatuat' in palmuta, din prea multa 'atractie fatala'!... Limbile de foc luminau stins hieroglifele alcatuite de crapaturi in glazura placilor de teracota, si jarul proiecta pe pereti imagini care-mi insoteau hoinareala gandului copilaros, incrancenat sa inteleaga 'povestile' de dincolo de granita inocentei... Cum de nu-mi amintesc diminetile de clestar, dupa ce focul murea in soba?! Cum de nu-mi amintesc zilele pline de fum si funingine, cand cosul infundat sau lemnele ude ne intunecau orizontul apropiat?! Ce sa fi contat toate astea pentru mine, cand se terminau in pacea calda de la gura sobei, cu alta poveste deschizand poarta imaginatiei?!... Am realizat abia de curand ca, in lipsa unui ecran - fie el de TV ori de cinema- TOT ce citeam/ascultam in copilarie se derula in mintea mea in imagini, ca un film pe care-l regizam singura; si se vede treaba ca am beneficiat de 'scenarii' perfecte, din moment ce tot ce am vazut mai tarziu in filme, era exact cum imi inchipuisem in copilarie!...
    So, pentru amintirile de-atunci:
    www.breslo.ro/Product/Povesti-cu-foc-si-gheata-la-gura-sobei---Set-bratara-si-cerceiconcurs-IARNAAAA_538736
    P.S. JWL, Carla, Blanita - va multumesc pentru aprecieri - darnice, ca intotdeauna! Scuze ca n-am 'intervenit' la timpul potrivit - imi 'pica' netu' mai des ca fulgii de nea, ca, deh! - doar nu-i ca vara... asa ca citesc si postez... mai pe sarite.
    Si da! Felicitari pentru creatiile demne de balul Reginei - IARNAAAAA! Diana, iubito, cate nopti ai trudit la capodopera aceea monumentala?! Sanatate si putere iti doresc, s-o tii tot asa!!!

    31.01.2012, 17:44:47
  • carla69
    carla69

    Cu placere.
    Am terminat si eu inca ceva,nu sunt sigura daca sa-l inscriu sau nu,a fost inceput dintr-un gand fix,apoi s-a rostogolit,s-a rostogolit,acum e gata,...sper.Maine fac poze si vi-l arat

    31.01.2012, 22:58:43
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Carla,
    ai cauatat si caramizi????
    Cred ca mi-a scapat ceva...
    Tare-as vrea sa vad si un gand rostogolit,
    asa ca abea astept pana maine sa vad ce postezi.

    31.01.2012, 23:06:13
  • carla69
    carla69

    Gheorghita,iar ma faci sa rad,cine stie ce-ti mia trece prin cap?Era vorba de Punctul "caramida".folosit la coaserea margelelor de nisip

    31.01.2012, 23:09:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    M-am linistit...
    Credeam ca acum cauti vreo caramida speciala
    si nu stiam la ce ti-ar folosi.

    31.01.2012, 23:44:26
  • carla69
    carla69

    Sa stii ca si caramizile imi sunt dragi,cu ele mi-am construit casuta

    31.01.2012, 23:58:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Era un banc cu doua caramizi si o camila dar nu-l pot spune.
    Daca ai fundatia de piatra si casa din caramida, e clar de ce
    ai o casa stabila si de durata.:))))

    01.02.2012, 00:04:30
  • blanitza
    blanitza

    Draga Ligia, ce ma bucur ca nu ne uiti in prag de... soba si de... Iarna, ne-ai adus un set delicat si inocent, asemeni amintirilor tale, si-ale mele... Na, ca ma faci nostalgica, si-i numai vina setului tau ghidus...
    Zi dupa zi, si seara dupa seara, se aduna aici amintirile, nostalgiile, lumina, sclipirea si frumusetea Iernii, de n-as mai pleca si-as tot sta sa va citesc, si sa descopar, creatie dupa creatie, cum povestea merge mai departe... va multumesc, dragele mele si dragii mei, ca ne daruiti clipe dragi si pretioase, pe care Iarna-Regina vi le aduce-n ochi si suflet...

    01.02.2012, 00:29:09
  • carla69
    carla69

    Greu cu pozele,am incercat sa le fac acum dar n-au iesit atat de bine ca si la lumina zilei,poate voi incerca si maine.Cel de-al doilea produs inscris la concurs
    www.breslo.ro/Product/Bulgarasi-pentru-concursul-Iarna_539692

    01.02.2012, 18:37:28
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Sunt adorabili bulgarasii , si cei negri :)

    01.02.2012, 19:13:01
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Carla,te pricepi la toate si toate-ti ies splendid!

    01.02.2012, 19:24:20
  • carla69
    carla69

    Multumesc.va iubesc!

    01.02.2012, 19:27:29
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    foarte senzuali bulgarasii tai Carla...
    Parca iti este si teama sa ii atingi...
    Te stiam o tipa mai dura , nu romantica si sensibila.
    Ce usor te poti insela...

    01.02.2012, 19:52:09
  • carla69
    carla69

    Multumesc.Sunt geamana,adica doi intr-unul.Se spune ca geamanul ajunge la maturitate cand cei doi ajung sa se inteleaga.

    01.02.2012, 20:00:49
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si ai ajuns sa te intelegi pe tine insati?

    01.02.2012, 20:02:38
  • carla69
    carla69

    Da,dar asta e o alta poveste.Ma inteleg doar cand stau eu cu mine,ceea ce am timp mai rar,de multe ori ajung sa ma surprind eu pe mine

    01.02.2012, 21:02:44
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Esti tare...
    Cu cat te regasesti mai des, scapi de nebunia din jur...

    01.02.2012, 22:02:02
  • fairdealing
    fairdealing

    f.frumosi bulgarasii! cand ai zis k faci bulgarasi,credeam k faci din zapada,afara-k era nush ce concurs anuntat de Breslo cu oameni dezapada-dar acum am vazut ce fel de bulgarasi mestereai-felicitari!

    01.02.2012, 23:21:29
  • carmenn
    carmenn

    frumosi bulgarasii....i-ai trimis la mine aici in Constanta....ninge de rupe....

    02.02.2012, 10:34:36
  • carla69
    carla69

    Multumesc.Din zapada sunt prea reci,.brrr!Am inghetat azi pe afara,sper ca maine sa ninga si la noi sa se incalzeasca putin

    02.02.2012, 12:07:49
  • lauraflore
    lauraflore

    desi am zis ca nu voi mai participa la concursuri,nu m-am putut abtine de aceasta data.multumesc pentru invitatie!
    asa ca iata prima propunere www.breslo.ro/Product/colier-PRINTESA-ZAPEZII---UNICAT_540206

    02.02.2012, 13:48:27
  • soso07
    soso07

    Foarte frumos colierul Printesei! Chiar se potriveste cu vremea de afara. La noi ninge linistit :)

    02.02.2012, 18:16:05