Forum: Concursuri CONCURS - ZIUA RECOLTEI

  • soso07
    soso07

    Carla, mai trimite-ne si noua din colegele tale :)))
    Foarte frumoase culori ai ales!

    22.09.2011, 10:01:59
  • innette
    innette

    Buna, am reusit sa mesteresc si eu ceva pentru aceasta frumoasa toamna: www.breslo.ro/Product/Poveste-de-toamna_442545
    Acestea fiind spuse, ma da toamna afara din casa si voi iesi la o plimbarica in parc.
    O zi placuta in continuare!

    22.09.2011, 11:51:33
  • punctG
    punctG

    O sa va spunem o poveste, speram sa va placa
    Anul trecut, de Sfintii Imparati Constantin si Elena, am fost si noi la primul nostru targ unde am stat langa doua doamne, foarte zambitoare de altfel, din Ramnicu Valcea, am socializat, le-am ajutat sa care chipsurile de pietre etc… In vara, la renumitul targ de la Riviera - Mamaia, intr-o zi caniculara, pe plaja, ne raintalnim cu acele doua doamne, care sufereau teribil de caldura (poate va remintiti ce canicula a fost si cu cate insolatii v-ati intors), si le-am oferit un cearceaf sa se odihneasca dupa drum la umbra. Nu mica ne-a fost mirarea, insa cand ne-am plimbat printre standuri, si am vazut o parte din produsele noastre copiate, grosolan de altfel, la acel stand despre care am aflat ulterior ca era chiar standul acelor doamne  Cu toata jena am evitat alte contacte, la acelasi targ o alta domna a venit si a studiat in amanunt lucrarile – si ea a postat lucrari copiate dupa noi chiar aici pe Breslo.
    @innette, acesta este un concurs de creatori nu de reproducatori  deci daca se vor organiza concursuri de reproducatori pe Breslo sau oriunde vei fi cu siguranta primita cu bratele deschise, la fel ca si alte 10-15 magazine care fac acelasi lucru.
    In alta ordine de idei sfatuim clientii in cazul in care achizitioneaza produse din magazinele care urmeaza cu strictete linia inventata si desavarsita de noi – in continua evolutie de altfel – sa nu asocieze aceste produse cu lucrarile noastre, care sunt semnate si datate fiind unicate in adevaratul sens al cuvantului, deoarece tehnic sunt de slaba calitate, stim de ce pentru ca noi am inventat tehnicile acestea  si dupa parerea noastra si calitatea reproducerii lasa de dorit
    Ca si organizatori ne rezervam dreptul de a selecta lucrarile participante, in plus de asta nici tema nu este atinsa, cel putin din punctual nostru de vedere.
    Initial ne gandeam ca ai mult curaj dar ne-am dat seama ca de fapt vorbim de tupeu.
    Ne asteptam de la Breslo sa inchida astfel de conturi deoarece au fost semnalate, si in contract exista clauze care ne apara drepturile (stiu ca dezgrop o chestie urata), nu ne fac rau doar noua ca si creatori ci si prestigiului platformei, iar clientii, dezamagiti, nu vor mai avea incredere sa cumpere, in timp…
    Nu ne dorim scandal, dar nu putem promova magazine care ne fac rau tuturor, speram ca Breslo sa ia atitudine cat de curand deoarece fenomenul ia amploare.
    Si acum sa ne vedem de treaba si sa continuam concursul de creatie
    Maine incercam sa postam premiile
    Mult succes

    22.09.2011, 13:09:25
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    La tehnica atat de ampla si minunatiile care va ies din mana, chiar mi se parea imposibil sa copiezi. Si totusi uite ca se intampla. Dragilor, capul sus (va spune Stan Patitul), voi mergeti inainte si ei toti vor ramane dupa voi! Dezvoltati, explorati, creati! Asta e cel mai important.
    P.S. Vreau sa vedem premiiiiileeeee! Sa stiu pe care mi-l doresc:D

    22.09.2011, 14:22:28
  • carla69
    carla69

    Sorina,am una care daca o vreti v-o cedez bucuroasa,imi da indicatii cm cu cm ce sa fac!Imi plac cele care imi dau mana libera,in sens ca"Pune verde cu...vezi tu ce mai pui"

    22.09.2011, 15:22:08
  • ZooBox
    ZooBox

    Draga @punctg,
    Numele meu este Denisa. Am 23 de ani. Sunt din Craiova, iar de un an de zile locuiesc in Ramnicu Valcea. Singurul targ la care am participat in ultimii ani a fost cel de 1 martie organizat in Craiova. Prin urmare nu ma regasesc in niciunul dintre cele 2 personaje descrise anterior (doamnele din Valcea pe care le-ai ajutat si ulterior ti-au copiat produsele).
    Lucrez cu lutul polimeric de 5 ani, timp in care am invatat si am experimentat o multitudine de tehnici care sa-mi permita in prezent sa ma exprim artistic intr-un stil propriu. Nu am copiat si nu mi-am propus vreodata sa copiez lucrarile tale sau ale altor creatori. Imi repugna total ideea de reproducere si dezavuez deschis legatura pe care ai facut-o intre numele magazinului meu si cei care-ti copiaza produsele.
    La fel ca tine si ca multi altii si eu ma inspir din natura, folosesc lutul polimeric, metal, lemn, piele naturala si orice imi cade in mana pentru a-mi realiza creatiile. Aici se termina insa legatura intre produsele noastre. Nu stiu la ce tehnici copiate sau la ce “linie inventata si desavarsita” de tine te referi. Tot ce stiu am dobandit singura in decursul acestor ani de munca cu acest material. Anterior lucram produse similare din lut, insa deoarece materialul era destul de fragil am ales pasta polimerica.
    Lucrarile mele spre deosebire de ale tale sau ale altor creatori sunt realizate exclusiv prin tehnici de modelaj. Toate culorile obtinute, nuantele in degrade, pana la cel mai mic detaliu sunt rezultatul imbinarii tehnicilor de modelaj pe care le folosesc. In realizarea acestor creatii imi folosesc imaginatia si ma ajut de modele reale (frunze, flori, fructe…) si in niciun caz nu te copiez pe tine. Daca am incercat sa reproduc ceva, te asigur ca acestea au fost modelele din natura.
    Realizam produse similare cu mult timp inainte sa-mi fac magazinul pe breslo pe care il am de mai putin de un an. As vrea sa-mi spui in ce sens iti reproduc lucrarile pentru ca inca nu m-am lamurit. Am fost socata cand ti-am vazut comentariul acid, de fapt inca sunt…
    Nu esti in masura sa te pronunti cu privire la calitatea produselor mele, atata timp cat nu le cunosti. Numai clientii mei se pot exprima cu privire la acest aspect. Nu lucrez la norma, nu lucrez pentru bani, lucrez din placere, cand imi permite timpul, lucrez produsele cu foarte mare atentie si pun foarte mult suflet in ceea ce fac. Absolut toate produsele mele sunt unicat!!
    Iti apreciez munca, insa ma deranjeaza atitudinea aroganta, de superioritate si aerul condescendent cu care te raportezi la ceilalti artisti de pe breslo. Nu credeam ca un artist care se pretinde poate fi atat de urat pe interior.. Nu ma intereseaza sa intru in polemica cu tine, de fapt vreau sa uit acest eveniment oribil.
    In ceea ce priveste concursul “ziua recoltei” , se pare ca lucrarea mea cu trandafiri de toamna, alune de padure, macese si coacaze nu se incadreaza in tema:). Poate data viitoare :P

    22.09.2011, 18:16:29
  • innette
    innette

    Draga @punctg,
    Numele meu este Denisa. Am 23 de ani. Sunt din Craiova, iar de un an de zile locuiesc in Ramnicu Valcea. Singurul targ la care am participat in ultimii ani a fost cel de 1 martie organizat in Craiova. Prin urmare nu ma regasesc in niciunul dintre cele 2 personaje descrise anterior (doamnele din Valcea pe care le-ai ajutat si ulterior ti-au copiat produsele).
    Lucrez cu lutul polimeric de 5 ani, timp in care am invatat si am experimentat o multitudine de tehnici care sa-mi permita in prezent sa ma exprim artistic intr-un stil propriu. Nu am copiat si nu mi-am propus vreodata sa copiez lucrarile tale sau ale altor creatori. Imi repugna total ideea de reproducere si dezavuez deschis legatura pe care ai facut-o intre numele magazinului meu si cei care-ti copiaza produsele.
    La fel ca tine si ca multi altii si eu ma inspir din natura, folosesc lutul polimeric, metal, lemn, piele naturala si orice imi cade in mana pentru a-mi realiza creatiile. Aici se termina insa legatura intre produsele noastre. Nu stiu la ce tehnici copiate sau la ce “linie inventata si desavarsita” de tine te referi. Tot ce stiu am dobandit singura in decursul acestor ani de munca cu acest material. Anterior lucram produse similare din lut, insa deoarece materialul era destul de fragil am ales pasta polimerica.
    Lucrarile mele spre deosebire de ale tale sau ale altor creatori sunt realizate exclusiv prin tehnici de modelaj. Toate culorile obtinute, nuantele in degrade, pana la cel mai mic detaliu sunt rezultatul imbinarii tehnicilor de modelaj pe care le folosesc. In realizarea acestor creatii imi folosesc imaginatia si ma ajut de modele reale (frunze, flori, fructe…) si in niciun caz nu te copiez pe tine. Daca am incercat sa reproduc ceva, te asigur ca acestea au fost modelele din natura.
    Realizam produse similare cu mult timp inainte sa-mi fac magazinul pe breslo pe care il am de mai putin de un an. As vrea sa-mi spui in ce sens iti reproduc lucrarile pentru ca inca nu m-am lamurit. Am fost socata cand ti-am vazut comentariul acid, de fapt inca sunt…
    Nu esti in masura sa te pronunti cu privire la calitatea produselor mele, atata timp cat nu le cunosti. Numai clientii mei se pot exprima cu privire la acest aspect. Nu lucrez la norma, nu lucrez pentru bani, lucrez din placere, cand imi permite timpul, lucrez produsele cu foarte mare atentie si pun foarte mult suflet in ceea ce fac. Absolut toate produsele mele sunt unicat!!
    Iti apreciez munca, insa ma deranjeaza atitudinea aroganta, de superioritate si aerul condescendent cu care te raportezi la ceilalti artisti de pe breslo. Nu credeam ca un artist care se pretinde poate fi atat de urat pe interior.. Nu ma intereseaza sa intru in polemica cu tine, de fapt vreau sa uit acest eveniment oribil.
    In ceea ce priveste concursul “ziua recoltei” , se pare ca lucrarea mea cu trandafiri de toamna, alune de padure, macese si coacaze nu se incadreaza in tema :). Poate data viitoare :P

    22.09.2011, 18:19:29
  • VintageSH
    VintageSH

    Personal mie nu mie se par replici/copii creatiile lui innette. Chiar imi par elaborate si gandite. Ca tehnica, ideile si combinatiile de culori pot sa se asemene cu ale altor creatori dar poate fi o coincidenta legata de folosirea materialelor sau tehnicilor. In cazul in care imi pare ca un creator ar "copia" pe altul atunci analizez atent magazinul sa vad in fapt ce lucreaza si ce a mai lucrat. Se vede evolutia lui in timp si produsele pe care le face.
    Legat de abordarea temei poate ar trebui sa se specifice mai clar cam care ar fi reperele deoarece, daca e sa lasam la parerea personala, fiecare poate interpreta. Te-as ruga PunctG sa mai detaliezi pentru viitoarele concurente care ar fi atitudinea de abordare. Pana acum imi pare ca lumea a selectat in creatii pe langa roade ale toamnei si doar culori, fructe salbatice si idei tomnatice.

    22.09.2011, 19:25:25
  • klaudell
    klaudell

    @ innette,
    Sa zic...sa nu zic...nu pot sa dorm daca nu zic.
    Intamplator mi-am amintit de lucrarile tale postate pe lucrudemana.com in 2009 si am recitit mesajele de acolo.
    Desi spui ca "realizai produse similare cu mult timp inainte", nimic din ce este postat acolo nu seamana cu ce faci tu acum.
    In 2009 spuneai ca lucrezi cu fimo de 1 an - deci din 2008; acum, in 2011, ne spui ca lucrezi cu fimo de 5 ani - mi se pare ca te contrazici un pic.
    Ceea ce am observat eu de cand am cont pe breslo este ca de-abia dupa ce si-au postat creatiile cei de la punct G au venit si altii, cu bijuterii asemanatoare si ca tehnica si ca mod de prezentare, printre care si tu.
    Sincer, de fiecare data cand ai postat vreo lucrare, gandul meu s-a dus involuntar catre asemanarea vadita cu lucrarile lor.
    Eu ma opresc aici - as vrea sa considerati mesajul drept un feedback al unui client pasionat de Breslo si nimic altceva.

    22.09.2011, 23:35:13
  • gemsgems
    gemsgems

    Cu riscul de a atrage energii negative, eu una ma indoiesc ca cineva de pe Breslo a inventat bratarile sau florile sau bratarile cu flori. Discutiile de genul asta de pe forum m-au facut sa stau departe de el pe cat posibil. E plin de rautate prin toate posturile si toate discutiile se indreapta cumva spre acuze de diverse feluri. :) E pacat sa stricam un concurs atat de frumos din motive pur personale. Macar aici ati putea sta on topic, totusi. Zic si eu...

    22.09.2011, 23:59:27
  • blanitza
    blanitza

    Ce Dumnezeu, Gabi, chiar crezi ca va poate copia cineva pe VOI?????? Hai sa fim seriosi, aveti o maniera UNICA de a crea, de a imbina diversele tehnici, materiale, aveti talent cu carul literalmente, nu va repetati creatiile, din cate vad, schimbati stilul, introduceti materiale noi constant, ce sa copieze cineva de la voi, cand nici macar voi insiva nu va puteti repeta creatiile la fel!!!!! Ca exista alti creatori care le privesc, le admira, ca piesele voastre dau idei si altora, e normal, n-ai cum sa opresti asa ceva, asta numai in conditia in care te hotarasti sa creezi si sa-ti inchizi bijuteriile in beci, sa nu le vada nimeni, altfel.... cum???
    Eu nu prea inteleg pana la urma care e treaba si supararea aici, in consecinta va rog sa revenim la ganduri mai bune si sa ne continuam concursul nostru.

    23.09.2011, 01:07:24
  • VintageSH
    VintageSH

    Chiar asa! Mai bine sa ne pregatim de afisarea premiilor si de finalul mult asteptat al concursului si votare.

    23.09.2011, 01:14:34
  • carla69
    carla69

    Eu de cand m-am afundat in bijuterit am salvat de pe Breslo,si de pe unde am vazut toate modelele care mi-au placut.Mi se pare normal sa incerc sa fac si eu ceva ce-mi place mult.De multe ori deviez de la subiect in stilul meu ,ma apropii sau ma indepartez de "original".Asta facem toti,ne inspiram dupa ceva ce ne place si incercam sa-l facem in stilul nostru.Mai ales la crosetat si tricotat copiez modelul cu tot cu schema si il adaptez,iese copie fidela sau nu.Asta facem toti,ne inspiram dupa ceva ce ne place si incercam sa-l facem in stilul nostru.

    23.09.2011, 08:00:12
  • carla69
    carla69

    Si eu vreau sa vad premiile!!!!Poete cand ma intorc de la scoala...

    23.09.2011, 08:00:44
  • punctG
    punctG

    Nu intelegem de ce produsele @innette trebuie sa duca cu gandul la produsele punctG? Nu inteleg unde este virtutea. Poate o sa ma lamuresti in timp desi am dubii mari :) am fi mandrii daca ai invata, tu si altii care au o abordare asemanatoare, de la noi sa gaseasca permanent solutii noi, moduri noi de exprimare plastica, noi materiale, noi tematici, si cu drag o sa iti cer scuze public daca o vei face, pana atunci insa…
    Cata vreme produsele tale si ale altora duc cu gandul la produsele noastre ne faceti rau, ne afectati imaginea magazinului, ne banalizati munca, si faptul ca ai doua magazine cu produse foarte diferite ne zice multe…
    @greenscarf bine ai venit
    @VintageSH - vorbesc de ansamblul magazinului si daca vrei iti trimit linkuri ca sa intelegi mai bine
    @klaudell daca ar fi toti clientii atat de bine informati
    @gemsgems - ne-am bucura enorm daca nu ni s-ar da motive, si uite un aspect in plus de a face rau... faptul ca multa lume nu mai intra pe forum, sau nu mai participa la discutii de frica sa nu fie atrasi in discutii negative, noi ne aparam doar punctul de vedere si munca
    @Blanitza - tocmai ca noi nu ne copiem nu putem fi de acord sa o faca altii
    @carla - azi incepem postarea premiilor, noi nu copiem de la nimeni
    Speram sa va placa premiile si sa se mai inscrie lucrari, asteptam cu drag orice creator si speram sa nu mai avem incidente de genul asta.

    23.09.2011, 09:44:33
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Multi designeri fac fotografii in natura, multi fac intr-un decor special, dupa posibilitati. Asta inseamna ca s-au furat singuri, unii pe altii?
    Multi designeri folosesc culori.. asta inseamna ca nu trebuie sa mai folosim culori?
    Si ca sa fiu si mai concreta, dau cateva exemple din "ale sarmuitorilor":

    - aproape toata lumea a vazut, mai peste tot , asa zisii "life trees", copaceii lucrati din sarma, care din ce are, ba de cupru, ba sarma argintata, fel si fel de margelute, cipsui, cristale.. care cum poate. Asta inseamna ca unul e cel ce a creat conceptul si restul sunt plagiatori?
    - la noi la "sarmuieli" sunt multe tehnici.. deseori folosite individual sau combinate, intr-un produs.. asta inseamna ca eu daca folosesc un anumit wrapping, intr-un produs (un anume fel de infasurare a sarmei), i-am furat ideea celui ce a "conceput" impletitura?
    - acum, ca sa vorbim si mai concret, daca eu am realizat un colier(chiar cel postat aici, in concurs) dintr-o esarfa de organza.. BohemianSin va trebui sa vina sa-mi dea in cap pentru ca ea intr-adevar lucreaza minunatii cu materialele si matasurile? I-am furat vreo idee, ceva?
    - ah! multi fac numai inele fixe, altii fac doar reglabile. Iar pentru inelele reglabile, din sarma, nu sunt prea multe optiuni (sunt, dar nu atat de suficiente pe cat mi-as dori eu.. sau poate nu le stiu nici eu pe toate). Asta inseamna ca atunci cand fac un inel reglabil, automat, am furat ideea altcuiva?

    Ziceam si eu, nu dadeam cu parul. Intentionez sa fiu neutra in aceasta mica disputa, dar am simtit nevoia sa aduc aceste argumente. Asemanari sunt peste tot!. Ideea e ce faci cu ele.. si incotro te indrepti.

    Sa nu dati cu parul! :))

    23.09.2011, 11:59:54
  • punctG
    punctG

    Nu da nimeni cu parul, eu am zis ce am avut de zis, nu vreau sa mai adaug nimic, nu astept nici de la voi alte adaugari pe tema asta, ci doar sa continuam firesc concursul.

    23.09.2011, 12:03:23
  • carla69
    carla69

    am venit de la scoala si am intrat sa vad premiile...nu ca as lua vreunul,dar sunt taaaare curioasa

    23.09.2011, 13:42:13
  • punctG
    punctG

    Inca putin @carla :)) sper sa mai prind lumina azi

    23.09.2011, 14:50:21
  • punctG
    punctG

    Am recalculat :) si a dat cu rest, nu reusim sa le postam azi ca am hotarat sa mai facem o piesa pentru set, pot doar sa va zic atat ca ies foarte frumoase si postam maine, scuze :D

    23.09.2011, 15:05:47
  • carla69
    carla69

    no nu-i bai!Lasam pe maine,sa va iasa cum doriti

    23.09.2011, 15:09:48
  • ieseanca
    ieseanca

    Buna ziua,
    Desi sint mai veche in zona, n-am indraznit sa ma inscriu la cuvint :-) pe forum. Sint mai timida, avind in vedere virsta mea...
    Ca sa nu lungesc vorba, eu fiind si fotograf amator, daca nu reusesc sa fac o bijuterie pentru concurs, pot sa vin cu o poza artistica? Si as vrea sa stiu daca tema, ziua recoltei, e restrictiva. Adica daca se refera strict la recolte, fructe, legume si altele asisjderea, sau se mergepe ideea generala de toamna.
    Multumesc si succes tuturor.
    pa. sper ca indeplinesc conditiile pentru inscriere.

    Anca ieseanca

    24.09.2011, 07:28:20
  • ieseanca
    ieseanca

    scuze, era "ps", nu "pa" :-D

    24.09.2011, 07:29:11
  • kiti
    kiti

    Anca bine ai venit pe forum si nu mai fi asa timida. Nu stiu ce varsta ai dar pe forum activeaza persoane de toate varstele de la 20 la 75 si in fond ce inseamna varsta?Depinde la ce te raportezi, la fizic ,psihic, spirit. Si mai e un aspect, lumea virtuala este fara varsta ci doar cum si-o face fiecare. So,in concurs, atata timp cat nu se precizeaza in mod special ceva privind tematica, poti participa cu ce vrei legat de aceasta.Cat priveste poza artistica in sine , numai organizatorii se pot pronunta.Pana la incheierea concursului mai sunt 6 zile timp in care ai putea face si o bijuterie pt orice eventualitate.

    24.09.2011, 08:15:53
  • punctG
    punctG

    Anca, noi suntem de acord cu orice tehnica, sigur ca esti binevenita si cu fotografie, chiar ne-ar bucura. Succes

    24.09.2011, 09:13:46
  • punctG
    punctG

    Limitele de varsta sunt urmatoarele 18 ani minim deoarece asta este politica Breslo nu poti avea cont de vanzator daca ai sub 18 ani, si limita maxima 142 de ani :))

    24.09.2011, 09:26:03
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :))) Sa inteleg ca la 150 ani nu ma mai primiti?

    24.09.2011, 09:36:07
  • punctG
    punctG

    :))) doar pe tine si atat!

    24.09.2011, 09:47:22
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Huh! Ma speriasem, ce-i drept!

    24.09.2011, 09:48:20
  • kiti
    kiti

    Asta-i discriminare.Adica eu la 145 nu mai am loc?

    24.09.2011, 10:39:40
  • ieseanca
    ieseanca

    Lol, multuymesc de primire si mesaje! Am 60 de ani, ca sa risipim ceata. Sufleteste am vreo...15, fizic, uneori ma simt de 101, dar am decis sa nu ma predau asa usor si fara lupta.
    Incerc sa fac si o zdranganica, asa cum le alint eu. Las postatul pt ultima zi, sa vad ce nasc:-) pina atunci.
    Spor tuturor si pe curind.

    24.09.2011, 11:18:27
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Bine ai sosit Anca! Te primim cu mic cu mare si te asteptam cu ceva "zdranganele"!

    24.09.2011, 11:28:41
  • soso07
    soso07

    Cred ca in ultima zi va fi inghesuiala. Eu zic sa ne lasam sacosele la rand :)))

    24.09.2011, 11:29:38
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Bon de ordine :)))
    Bine ai venit Anca!

    24.09.2011, 11:46:04
  • kiti
    kiti

    Anca la 60 cred ca esti deja pensionata si te invidiez.Mai am putin si te ajung din urma dar deja am inceput numaratoarea inversa.Mai importanti sunt insa acei 15 ani pt ca aici se lucreaza cu sufletul.Cred ca fiecare din noi care am trecut de jumatatea vietii simtim uneori ca am depasit suta dar daca nu ne lasam coplesiti reusim sa reintinerim.Spor la treaba.

    24.09.2011, 14:26:54
  • punctG
    punctG

    Am postat premiul I si premiul pentru clienti, daca reusim mai facem,
    www.breslo.ro/Product/Premiul-I-Concurs-forum---Ziua-Recoltei_444129
    www.breslo.ro/Product/Premiu-clienti---Set-inel-reglabil-si-cercelusi--Panseluta-oranj_442459
    Speram sa va placa :)

    24.09.2011, 16:12:03
  • blanitza
    blanitza

    Premii superbe, cum ma asteptam, frumos, frumos, frumos...
    Sorinuta, m-a umflat rasul la faza cu sacosele!!!!

    24.09.2011, 18:39:28
  • soso07
    soso07

    Da, Gabitza, mi-am adus aminte de sacosele cu sticle de lapte (goale) lasate ca sa tina randul ... :)

    24.09.2011, 19:18:05
  • carla69
    carla69

    superbe premii!!!

    24.09.2011, 19:19:48
  • ieseanca
    ieseanca

    Multumesc tuturor pentru urari, deja ma simt incalzita de primirea pe care mi-ati facut-o.
    O seara frumoasa si spor celor care creaza, ceea ce-mi doresc si mie :-)

    24.09.2011, 19:20:17
  • soso07
    soso07

    Mai am de lucru, oftez dupa premii ... si maine e duminica ...

    24.09.2011, 19:20:40
  • ieseanca
    ieseanca

    Eu ma mai joc si duminica, intrucit nu consider ca e chiar munca, ci mai mult placere. Nu cred ca e un pacat mare, oricum, mi-l asum.

    24.09.2011, 19:23:18
  • soso07
    soso07

    Eu crosetez acum ceva pentru concurs. Cand ma jucam cu diverse accesorii (doar le asamblam) mai lucram si duminica. Oricum, maine am de facut treburi casnice, asa ca mai pe seara sa ma "relaxez" cu crosetatul.

    24.09.2011, 19:32:22
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Oau! Superbe premiile, asa cum ne asteptam.

    24.09.2011, 19:42:48
  • greenscarf
    greenscarf

    superbe premiile !

    24.09.2011, 23:40:30
  • punctG
    punctG

    Multumim, ne bucura sa auzim ca va plac premiile si va motiveaza :)

    25.09.2011, 08:30:04
  • kiti
    kiti

    Voi scrie un mesaj off topic pt ca este oarecum in tema cu ce s-a discutat mai sus.
    Am avut azi surpriza intrand pe blog sa vad cartile miniaturale de la Gemsgems .Foarte frumoase, felicitarai, mi-ai "furat ideea".Cu doua trei concursuri in urma cautam o idee si fiind la o cafea in curtea institutului am vazut o caramida care semana cu o carte si de aici ideea cerceilor carte .Spre deosebire de tine n-am apucat s-o pun in practica desi proiectul exista.Ce-am scris mai sus (ca mi-ai furat ideea) a fost o gluma sa n-o iei in serios dar exista coincidente in arta, doua persoane pot avea aceeasi idee si s-o si puna in practica simultan.In situatia asta eu n-am apucat sa termin proiectul dar cand m-am uitat la ai tai si mai ales la carticica verde mi-am vazut ideea materializata.Asa i-am proiectat precum carticica ta verde chiar si cu chenar auriu dar cu coperti din piele maro si inchizatoare metalica ferecata.Nu stiu daca in situatia asta voi mai termina proiectul ( probabil, nu)dar am simtit nevoia sa scriu despre acest lucru si mai ales sa precizez ca pot apare creatii aproape identice la creatori diferiti fara sa se copieze unul pe celalalt.

    26.09.2011, 07:42:46
  • punctG
    punctG

    :) @kiti eu vorbeam despre un magazin care se bazeaza doar pe coincidente de genul asta, si produsele seamana izbitor de mult si cu cele ale altor creatori, nu vreau sa vorbesc mai mult despre asta ca nu are sens, dar stiu ce zic. Nu vorbesc de un produs izolat, si eu am facut la un moment dat ceva pe tema hydrangea si ce-mi vad ochii la @bohemian? aceeasi tema... la nivelul asta inteleg ce vrei sa zici despre coincidente.

    26.09.2011, 07:53:26