Forum: Anunturi & Noutati Cosul de Cumparaturi & Profilul de Livrare

  • Luigi
    Luigi

    Ne bucuram sa va anuntam ca am lansat o noua versiune a Cosului de Cumparaturi. Printre noile facilitati se numara si:

    - trimiterea pe rand a comenzilor catre fiecare Magazin
    - calcularea automata a taxelor de livrare, pe baza Profilului de Livrare (setat in sectiunea de administrare a Magazinului)
    - obligativitatea acceptarii "Politicii Magazinului"

    De asemenea, am introdus o noua optiune in Profilele de Livrare, care permite flexibilitate in calcularea taxelor de livrare. Mai exact, in cazul in care un cumparator comanda mai multe produse dintr-un Magazin, taxele de livrare pot fi:
    - impartite la numarul total de produse, aceasta insemnand practic o singura taxa de livrare indiferent de numarul de produse comandat, sau
    - individuale pe fiecare produs din cos.

    In cazul in care exista nelamuriri, va stam la dispozitie cu mare placere.

    Noile functionalitati ale Cosului de Produse pot fi testate la ultimul pas, inainte de Trimiterea comenzii.

    Ca de obicei, feedback-ul este binevenit.

    Va multumim,
    Echipa Breslo

    08.05.2011, 20:35:43
  • handmade.mititel
    handmade.mititel

    super!!! Foarte utile toate modificarile. Felicitari pentru initiativa.

    08.05.2011, 21:04:57
  • AnitaDamacus
    AnitaDamacus

    Super!!! Ma bucur foarte mult ca s-a implementat! Multumim!

    08.05.2011, 22:53:11
  • Live
    Live

    În sfârşit!!!! Slavă Domnului!

    09.05.2011, 10:13:12
  • user22061
    user22061

    si daca vreau sa apara 0 la taxa de livrare se poate
    pt ca eu deja am primit comenzi la care ofer trasport gratuit si ma incurca putin taxa de livrare

    09.05.2011, 10:31:10
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai se poate...le fixezi la cele care beneficiaza de transport 0 profilul de transport cu 0 lei. Daca sunt toate, atunci la toate.

    09.05.2011, 11:50:48
  • IGFashionDesign
    IGFashionDesign

    Nu poate exista varianta 3 ?

    Costul de livrare:
    1. se imparte la toate produsele din Cosul de Cumparaturi, care au acest Profil de Livrare
    2. se adauga la fiecare produs din Cosul de Cumparaturi

    3. se adauga la subtotal 1 (produs 1 + produs 2 +.... + produs n)
    ...... pentru ca prima mea impresie e ca magazinu te jecmaneste de bani......... iar suma totala sa iti da cu virgule de parca am fi la registru contabil.

    "- taxele de livrare pot fi:
    - impartite la numarul total de produse, aceasta insemnand practic o singura taxa de livrare indiferent de numarul de produse comandat"

    nu e mai simplu sa apara:
    dupa ce ai comandat produsele - costul transportului ........ fara atatea calcule matematice.

    IDEEA e ca nu vrem sa ne ametim clientii si sa ii bagam in ceata.

    09.05.2011, 16:04:42
  • ARTGIFT
    ARTGIFT

    clientii sunt deja ametiti... pot confirma...
    :-(

    09.05.2011, 16:16:12
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    clientii intr-adevar sunt ametiti, vanzatorii tot asa...eu mi-am pus transport zero si scriu pe prima pagina cat e transportul... aceasta ''imbunatatire'' pe mine ma incurca mult. Ce sa mai comentam situatiile cand comenzile vin din acelasi oras ca al meu si au transport zero sau cand ofer transport gratuit ptr o anumita valoare...
    e trist si tare neprietenos ce sa zic...

    09.05.2011, 17:24:37
  • beadshop
    beadshop

    Super ca pot fi date comenzile pe rand!
    Super ca exista obligativitatea de acceptare a politicii magazinului (asa va fi clar ca exista o politica de magazin)!
    Super si cu taxele de livrare, dar si eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa existe varianta ca taxa de livrare sa se adauge la total comanda pentru ca majoritatea folosim o singura taxa pe comanda, indiferent de numarul de produse. Cu impartirea taxei la nr de produse e debusolant si pentru cumparatori, dar si pentru vanzatori. Pe mine ma incurca cand fac verificarea finala la suma de plata a produselor puse in colet si sunt convinsa ca nici pe cumparatori nu-i ajuta ca taxa sa fie impartita pe produse.

    09.05.2011, 18:12:54
  • CAT.E
    CAT.E

    Am făcut azi o comanda, am completat noile chestii, am trimis comanda, a fost vizualizata și acum vad ca am toate produsele în cos la loc. Nu ar fi trebuit sa dispara? Si dacă dau click pe cos am iar opțiunea cu mergi la casa....

    09.05.2011, 18:45:50
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    hmmm Am facut 2 simulari de comenzi si am observat niste chestii:

    * o comanda din magazinul meu, pentru 5 produse : am selectat produse cu profiluri diferite ( 1 produs cu transport gratuit, unul cu profil vechi de livrare, un produs cu taxa fixa si doua produse cu taxa impartita. ) La final am taxe de livrare in totald e vreo 35 de lei :)))
    *o comanda de furnituri (produsele le aveam deja in cos) : la un singur magazin taxa de livrare era de 10 lei (poate si pentur ac era doar un produs in cos! ), in timp ce la celelalte taxe de livrare 0 (ce bucurie pe capul meu! :D )

    Concluziile mele din aceste simulari sunt urmatoarele:

    1. trebuie sa schimbam profilul de vanzare al fiecarui produs din magazin, dupa noile criterii
    2. daca le lasam pe actualele si la cost avem X lei si impreuna cu alt produs avem 0 lei, in acest caz taxa totala pe comanda va fi 0 lei
    3. daca la fel, le lasam pe actualele si avem si la cost si la impreuna cu alt produs X lei, atunci acest X va fi inmultit cu numarul de produse
    4. daca le schimbam, atunci este cat se poate de simplu.

    Eu spre exemplu am de vanzare anumite coliere pentru care am taxa de livrare fixa (in primul rand din cauza pretului, a faptului ca necesita ambalare speciala, etc). Pentru alte produse pe langa el va trebui adaugata si alta taxa, pentru ca din cauza valorii si mai mari, taxa la fel creste, dar o limitez la 10 lei pe total, sa zicem, o medie generala care sa acopere cat de cat costurile!

    E cat se poate de utila optiunea, doar ca implica o noua munca din partea noastra si o mai buna organizare a situatiei produselor!
    Este utila pentru ca inainte de lansarea comenzii, clientul vede exact cat si pentru ce plateste. Si daca ii convine, bine, daca nu, nu!

    09.05.2011, 18:56:15
  • Margelute
    Margelute

    Eu am sters profilul vechi. Am impartit taxa intre toate produsele, ca eu asa am inteles ca sa nu ajung la o taxa astronomica.

    Intru si eu sa fac niste comenzi sa ma lamuresc care e treaba...

    09.05.2011, 19:00:35
  • Margelute
    Margelute

    La mine e ok, 10 lei si 0 lei impreuna cu alt produs, impartit pe toate produsele nu adaugat la fiecare produs in parte, in total a dat fix 10 lei. Doar ca pentru sectorul 2 am scris 0 si 0 ca livrarea e gratuita daca ne vedem in oras, si cum am simulat o comanda eu de la mine din magazin nu s-a tinut cont ca livrarea e din sectorul 2 in sectorul 2 si mi-a dat cei 10 lei de plata la transport. Sau cum functioneaza asta?

    09.05.2011, 19:08:06
  • Margelute
    Margelute

    Si tot eu revin cu o intrebare mai veche: care e rostul sa avem mai multe profiluri de livrare daca clientul nu poate sa aleaga dintre ele? ca eu una practic aceleasi costuri: gratis daca ne intalnim si 10 lei daca trimit prin posta cu plata ramburs, indiferent de oras ca si pentru bucuresti daca e cu ramburs costa la fel.

    09.05.2011, 19:11:20
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    asta n-am mai verificat, cu taxele locale

    Mie la profilele cu 0 lei impreuna cu alt produs, mi-a dat totalul comenzii 0 lei.... pt ca la toate era acelasi profil....

    09.05.2011, 19:11:43
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    margelute: mai sunt si persoane care practica mai multe profiluri de livrare (eu spre exemplu)

    Si daca nu vrei mai multe, iti poti face doar unul, nu te obliga nimeni sa ai mai multe...

    09.05.2011, 19:13:17
  • beadshop
    beadshop

    Eu am taxa 10 lei si 10 lei impreuna cu alt produs (asta pentru ca atunci cand aveam 10 lei cu 0 zero lei cateva cliente au inteles ca daca comanda doua sau trei produse taxa de livrare e zero....asta prin analogie cu site-uri straine). Deci ca sa nu fie dubii, am pus 10 lei cu 10 lei si impartita pe produse. Si apare corect, adica cei 10 lei sunt impartiti la in mod egal la fiecare produs in parte. Dar tot mi se pare ca ar fi mai util sa apara o singura data la sfarsit de comanda.
    Ma gandesc si asa: cand cineva comanda multe produse, la prima vedere n-o sa stie de fapt cat e transportul....

    09.05.2011, 19:41:10
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Ba o sa stie...ca in formularul din comanda, chiar deasupra butonului de trimite comanda scrie:

    pret produse: x lei
    livrare: y lei
    total (x+y)


    totul tine de cat de atenti suntem in completarea profilului de livrare (adica 10 lei singur, 10 lei impreuna cu alt produs si imaprtit la numarul de produse, daca dorim taxa pe comanda si nu pe produs separat)

    09.05.2011, 19:45:20
  • dianadesign
    dianadesign

    Si daca am livrarea 10 lei (si tot 10 impreuna cu alt produs), la sfarsit taxele ies prea mari. Eu intotdeauna calculez transportul in functie de greutatea coletului (am si colete f. mari, nu numai de 1-2 kg).
    In acest caz, ma vad nevoita sa trimit costurile de transport separat, pt. ca sunt calculate gresit. Ori sa gasesc un profil de livrare conceput perfect, lucru imposibil dealtfel, nu am de unde sa stiu cate produse va comanda cineva si ce greutate va avea pachetul in final...

    Si taxa 0 (x lei) daca un produs e livrat impreuna cu altul iarasi e aiurea: corect ar fi ca si pe celelalte mari platforme cu magazine online: daca il trimit impreuna cu altul, nu transportul total ar fi 0 (x lei), ci se adauga 0 (x lei) la costul de transport al primului produs.

    09.05.2011, 20:06:30
  • Margelute
    Margelute

    Intrebarea mea nu era daca eu nu am decat unul atunci ce rost are, ci chiar eram curioasa. In afara unui produs voluminos, sau fragil si pe care nu vrei sa-l trimiti de exemplu decat prin curier, nu vad ce rost au mai multe profiluri si chiar eram curioasa ca poate imi scapa cine stie ce utilitate si eu n-o folosesc :)

    09.05.2011, 21:00:10
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai sunt multi vanzatori care au obiecte voluminoase sau fragile... sau care cu siguranta nu vor costa doar 10 lei (cat costa in medie un colet obisnuit) sau care se vrea trimis prin curier din varii motive...sau motivele pot continua....

    09.05.2011, 21:53:55
  • queenBEAD1
    queenBEAD1

    sper ca nu imi va fi sters si acest mesaj :) nu mi se pare corect sa ramane doar mesajele aprobatoare :))
    ce se intampla de ce raman produsele in cos chiar daca trimitem comanda?!?

    09.05.2011, 22:00:51
  • skillet
    skillet

    cu trimiterea comenzilor pe rand si cu obligativitatea acceptarii "Politicii Magazinului" sunt de acord, dar in rest nu inteleg nimic.
    am pus in cos un produs imi da livrarea 8 lei, daca mai pun inca unul imi da livrarea 0!

    doar a-ti bagat lumea in ceata mai mult, era mult mai bine inainte

    09.05.2011, 22:01:10
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    ok, am primit o comanda unde a fost trecuta si taxa de livrare (impartita la toate produsele, asa cum selectasem eu anterior), dar am mai primit inca una unde taxele de livrare apar 0 la ficare produs, desi toate produsele mele au acelasi profil de livrare - de aici deduc ca ceva nu functioneaza corect. acum, va trebui sa ii explic eu clientei cum ca o va costa si transportul, desi ei ii apare 0...
    apoi, multi vanzatori au transport gratuit pentru o anumita valoare a comenzii (de ex. eu am la 80 lei), dar nu am posibilitatea sa setez de nicaieri sa nu apara taxe de livrare atunci cand comanda are valoarea respectiva. s-ar putea sa par un magazin neserios - una scriu pe prima pagina si alta le apare clientilor cand plaseaza comanda.

    09.05.2011, 23:08:02
  • beadshop
    beadshop

    As vrea sa-si dea cu parerea si alte magazine de furnituri, de aici arata cu totul altfel o comanda fiind in general multe produse intr-o comanda.
    De ex acum am o comanda cu 13 produse si la fiecare in parte se adauga 0.77 lei/produs si la sfarsit iese 40,51 lei inloc sa fie simplu:
    pret produse 30,50 lei
    livrare 10 lei
    total 40,50 lei

    Mi se pare ca ne umplem de cifre si informatii care de fapt umplu pagina fara sa fie necesare. Asta din punctul de vedere al vanzatorului, unde nu mai apare:
    pret produse: x lei
    livrare: y lei
    total (x+y)

    Eu as prefera ca in profil inloc de "impartit la numarul de produse" sa fie "pret aplicat la total comanda" si sa apara doar la sfarsit de comanda taxa de livrare. Imparteala la nr de produse nu ajuta nici pe cumparator, si cu atat mai putin pe vanzator.

    Tehnic se poate sau a fost gandita taxa impartita si acum nu se mai poate modifica?

    09.05.2011, 23:09:51
  • user22061
    user22061

    eu sincer azi am intrat in ceata cand am primit comenzi cu zeci de virgule
    de cliente ce sa mai zic, n-au inteles nimic, cat dau de fapt pe produse si cat e trasportul total ca nu sta nimeni sa adune toate virgulele alea
    asa ca m-am dus repejor si-am pus zero in toate profilele de livrare
    pe mine daca ar fi sa ma ajute ceva ar fi sa se adauge taxa
    de transport la sfarsitul comenzii si sa am posibilitatea sa stabilesc taxa de transport in functie de valoarea comenzii

    10.05.2011, 00:22:10
  • dana86
    dana86

    Da mi se pare un lucru foarte bine gindit

    10.05.2011, 09:39:43
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    da, taxa de transport ar trebui sa se adauge la sfarsit, o singura valoare separata. e mult mai clar pentru un client, mai ales daca e nou pe Breslo, ce si cat plateste.

    10.05.2011, 09:54:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mda...aveti dreptate...e un pic derutant pe partea vanzatorului.... Am vazut si eu cum apare....ca de fapt nu mai stii care e taxa de transport.... Si daca la mine nu ar fi chiar o problema... la furnituri cred ca e o foarte mare problema.... mai ales daca se strecoara vreo greseala pe undeva...decat daca te apuci sa faci calcule...kilometrice!
    Oricum....pt ca de-abia e pusa in functiune optiunea...probabil ca va mai dura un pic pana se va definitiva forma si utilitatea...

    10.05.2011, 10:27:48
  • Margelute
    Margelute

    :) Uf, m-am linistit. Credeam ca imi scapa ceva, desi clar imi scapa la capitolul "motivele pot continua". E greoaie exprimarea in scris si daca nu mi-a iesit din doua incercari ma opresc aici.

    Eu am facut un profil in felul urmator: alte orase 10 lei, impreuna cu alt produs 0 lei, se imparte la toate produsele din cos. Si apare taxa o singura data la finalul comenzii, nicidecum la fiecare produs in parte, imi apare total produse, livrarea si total.

    10.05.2011, 13:25:14
  • beadshop
    beadshop

    @Margelute: am incercat si eu acum sa schimb profilul la 10 lei si 0 lei impreuna cu un alt produs. Si am simulat o cda cu 5 produse de pe alt cont: cumparatorului ii apar taxe 0 lei. Si am incercat pe rand cu "imparte la toate produsele..." si apoi si cu "adauga la fiec produs..." si in ambele cazuri in comanda cumparatorului apare 0 lei livrare. Nu am mers pana la capat cu cda, deci nu am vazut daca la vanzator apare altfel dar probabil ca tot 0 lei apare livrarea.
    Asa ca am schimbat inapoi la 10 lei si 10 lei impreuna cu alt produs si bifat "se imparte pe produse" ca macar desi e ametitor, nu induc in eroare cumparatorul sa creada ca livrarea e 0 lei.
    Nu inteleg, gresesc eu undeva? Margelute, tu cate produse ai pus in cda cand ai verificat?

    10.05.2011, 14:05:51
  • user21
    user21

    la comanda single product vad ca ia taxa de livrare , si la comanda multi- product, ia taxa de la "impreuna cu alt produs" si o imparte frateste la cate produse sunt. chestie care mie nu mi se pare corecta. ar trebui sa ia frumos prima taxa, la care sa se adauge, in functie de nr de produse suplimentare , de atatea ori cate produse suplimentare sunt - taxa de expediere "impreuna cu alt produs".

    daca eu am sa zicem 10 lei la "cost" si 2 la "impreuna cu alt produs", clientului sa ii calculeze :
    a) 10 lei la comanda unui singur produs
    b) 10 lei + 2 la comanda de 2 produse , + 4 la comanda de 3 produse, and so on.

    altfel nu prea vad rostul, daca tot iese un cost de livrare eronat, si clientul o sa refuze comanda ca na...una e sa iti dea taxe zero si in realitate sa iti spuna vanzatorul ca " pai sa vezi, ca nu sunt zero....".
    sa nu mai spun ca daca vreau sa modific profilul de livrare , nu se actualizeaza automat la toate, si ca sa iau fiecare produs la editat ( presupunand ca vreau un singur profil de livrare la toate produsele din magazin) mi se pare munca patriotica in van.

    10.05.2011, 14:53:36
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    eu sunt foarte suparata, nu stiu ce calcule face sistemaul asta, dar imi calculeaza cu 20 lei in plus la comenzi, vreau sa nu il mai am, se poate asta? cum era inainte era perfect, taxa e in fct de mulkte criterii : daca are ramburs, daca e cu curierat rapid, daca e bonus, daca nu are ramburs...etc

    10.05.2011, 15:16:19
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    BWE: eu majoritatea produselor le am la normal, adica 10 lei singur 10 lei cu alt produs, dar impartita la numarul de produse (ca sa dea tot 10 la final, pe colet). Bun pana aici.
    Simulez o comanda si unul din produse, desi are acelasi profil de livrare ca restul, mi-l ia cu taxa 10 lei, nicidecum taxa impartita si la el, iar pentru celelalte (fiind 3 la numar), 3.33/produs...
    Deci...e cu bube mari sistemul! Deci ce modificari as putea eu face ca sa mi le ia pe toate ?!?! Nici una, ca buba nu-i la mine.... Cum ar fi sa simluez comenzi pentru toate produsele din magazin, ca sa vad care e ok si care nu?! :D

    Cryssta: ai dreptate, taxele sunt in functie de mai multe criterii....poate pe viitor, dupa ce rezolva sistemul asta nou, vor face sa putem alege taxele pentru fiecare produs in parte si in functie de optiunile cu ramburs/fara ramburs/curier.bonus (niste casute unde sa bifam ce otiuni avem pentru respectivul produs.... momentan nu se poate alege decat un singur profil de livrare...ori e asa..orie e altfel...Dar ar fi super sa putem selecta mai multe profile de livrare si sa fie afisate toate pt care optam la fiecare produs in parte:
    * posta cu ramburs: 10 lei
    *posta fara ramburs 5 lei
    *curier cu ramburs 25
    *curier fara ramburs 15
    * avans curier 10
    * avans posta gratuit
    *personal biletul de tramvai :))))

    :))) sunt exemple doar :))

    Iar cand comanda clientul, sa poata alege inainte de a trimite comanda sistemul de plata si modul de livrare si in functie de optiunea lui sa i se calculeze si taxa :)

    ...oare s-o putea? Ar usura mult munca celor care accepta mai multe modalitati de plata si livrare... cel putin teoretic...ca practic... nu se stie ce iese :D


    Chestia cu impartitul la numarul de produse din cos, e ok astefl cleintului ii va fi afisata la final taxa pe care va trebui sa o plateasca si nu vor mai exista confuzii. DACA ar functiona corect sistemul, atunci si vanzatorul, cand primeste comanda, chiar daca nu ii este afisat cat e totalul taxei, in mod normal ar trebui sa fie suma pe care am trecut-o in profil nu (cu cateva zecimale in plus sau in minus, care sunt extrem de putin importante)? Si tot ar trebui sa vada si vanzatorul, la fel cum vede cumparatorul,
    valoare produse - X
    taxe livrare Y
    TOTAL X+Y
    Asa s-ar putea sesiza eventualele nereguli mult mai usor...
    Dar cum nu functioneaza corect sistemul.... vanzatorul nici nu stie exact cat sunt taxele si cat produsele, nici nu sesizeaza daca este totul in regula cu taxele.... Poate doar daca ar incepe sa verifice lista, sa calculeze singur valoarea produselor, apoi valoarea taxei...

    Si poate pentru mine n-ar fi o problema, ca intr-o comanda obisnuita sunt putine produse (slabe sanse sa vina cineva sa-mi comande 50 de coliere diferite... ), dar la magazinele de furnituri, acest lucru este un chin, un timp pierdut si nu mai spun de nervi macinati!

    Cam atat.... Daca mai sesizez ceva revin...:) Pana la rezolvare, bafta celor cu patanii!

    10.05.2011, 16:36:28
  • IzvorulDePerle
    IzvorulDePerle

    Ca magazin de furnituri, am avut urmatoarele variante de livrare:
    1.pt Bucuresti - livrare personala
    -livrare prin posta cu ramburs
    -livrare prin posta cu plata in cont
    2.Pt alte orase - livrare prin posta cu ramburs
    -livrare prin posta cu plata in cont
    -livrare prin curier rapid- cu plata ramburs
    - cu plata in cont colector
    - cu plata in cont
    -livrare personala, in cazul in care clientul se afla, intamplator in Bucuresti
    Pe mine, ca furnizor, m-ar ajuta daca, clientul ar avea posibilitatea, la sfarsitul comenzii sa poata selecta varianta dorita de livrare din cele prezentate mai sus.In varianta actuala, lucrurile par mai complicate, din punctul meu de vedere, dar sper ca se vor putea simplifica.

    10.05.2011, 17:11:52
  • Margelute
    Margelute

    @Izvorul, asta incercam si eu sa spun mai devreme ca mi-ar fi mult mai util ca din profilurile de livrare clientul sa poata alege pe cel care ii convine.

    @beadshop, am pus mai multe produse in cos cand am incercat. Poti sa incerci si de pe acelasi cont, eu asa am facut.

    @BWE, se actualizeaza la toate daca ai un singur profil. Eu ieri am facut profilul conform schimbarilor, apoi l-am sters pe cel vechi si se aplica automat doar cel disponibil, cel nou. Nu stiu cum e daca ai mai multe profiluri.

    Tot politica magazinului si lamurirea clientului prin mesagerie ramane de baza. Oricum eu zic ca este totusi bine ca apare undeva la sfarsit ca exista si o taxa de livrare. Sper sa nu se iste probleme, complicat rau...

    10.05.2011, 19:04:57
  • user21
    user21

    margelute, am un singur profil de livrare, si la produsele postate inainte de modificarea lui, nu-mi mai apare nimic la "livrare produs". la actualizarea aia ma refeream eu ( in momentul in care operez o modificare la un profil, sau la profil, sa imi apara automat la toate produsele, fara sa o fac manual).. ..e aceeasi la care te referi tu ? :))

    10.05.2011, 19:43:57
  • stephanie
    stephanie

    taxele impartite sunt total debusolante @-)

    10.05.2011, 22:29:50
  • Margelute
    Margelute

    Aaaa, ai dreptate, nici la mine nu mai apare!!! De calculat se calculeaza ca am incercat eu special si cu produse vechi, dar intr-adevar nu scrie la descrierea produsului. Eu n-am decat vreo 200 si ceva, dar sunt magazine si cu 1800...

    11.05.2011, 08:03:58
  • Margelute
    Margelute

    Abia acum am vazut: la comenzile care mi-au intrat livrarea este 0 la toate produsele si implicit la toata comanda. Spre deosebire de simularea facuta de mine. Sper ca se lucreaza la asta ca s-a dat totul peste cap.
    Nu exista posibilitatea testarii prealabile a unei schimbari de felul asta inainte de a fi implementata pentru toate magazinele?

    11.05.2011, 12:51:43
  • jewelry.supplies
    jewelry.supplies

    Si eu am primit azi prima comanda dupa modificarile introduse.
    La profilul de livrare am trecut cost 9 lei, impreuna cu alt produs 9 lei si se imparte la toate produsele.
    Si s-a impartit, intr-adevar, la toate produsele, dar "nu bate" cu ce ar trebui sa fie.
    Eu emit factura pentru fiecare comanda, si taxele de expediere imi apar separat iar acum, la fiecare comanda ar trebui sa stau sa calculez cat imi iese transportul ca sa bata factura cu suma pe care mi-o da Breslo? In cazul de fata ar trebui sa taxez 8.97 lei pentru expediere...La alta comanda poate 8.96, la alta 8.99...
    Pentru mine personal e prea complicata varianta asta asa ca, daca nu voi gasi o varianta care sa-mi afiseze costul exact fara virgula, probabil voi schimba profilul de livrare cu 0 peste tot ca sa nu ma mai incurce taxele si voi scrie undeva mare, ca taxa de livrare e 9 lei. Oricum, clientii vechi sunt familiarizati cu practicile magazinelor din care isi procura furniturile iar cei noi se presupune ca citesc politica magazinului si afla detaliile de acolo.
    Zic si eu...

    Numai bine!

    11.05.2011, 13:49:04
  • beadshop
    beadshop

    @margelute: asa patisem eu ieri, dar daca las 10 lei, 10 lei impreuna cu alt produs si impartita pe produse, finalul iese aproape bine, mai putin cativa "firfirei" din cauza rotunjirilor la impartire.
    @jewelry.supplies: si eu m-am lovit de aceeasi problema dar cred ca nu-i problema ca in factura sa lasi livrarea ca suma fixa la total, eu asa fac. Ma gandesc ca oricum nu o sa fie vreun client care sa spuna ca nu i-am facturat 10,01 lei cum ar aparea in cda, ci 10 lei pe total cda. Vorba ta: majoritatea sunt familiarizati cu magazinele de furnituri sau chiar cu comertul online in general, unde tot asa, la cate am intalnit eu pana acum taxa de livrare apare la sfarsit.

    Astea sunt argumente ca taxa sa apara pe total comanda, ajuta pe toata lumea: atat vizual cat si practic, pentru implicatiile de mai departe.

    11.05.2011, 14:01:12
  • hanuanca
    hanuanca

    totusi dupa atatea argumente de ce nu se schimba nimeni nimic?

    nu exista posibilitatea sa nu vrem acest sistem?
    eu am la toate produsele un profil de livrare cu 8 lei, iar daca comanda cineva un produs i da taxa de livrare 6 lei ( habar nu am de unde) iar daca pune mai multe produse i da taxa de livrare 0 lei:)

    12.05.2011, 09:15:39
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    abia acum am descoperit, ca dupa ce setez 00000 peste tot, denumesc profil 0, la fiecare produs, si am vreo 200 :), trebuie schimbat manual livrarea, eu aveam posta romana, acum selectez profil 0, sper ca asa sa functioneze

    pana acum a trebuit sa imi sun fiecare clienta speriata de totalul dat de breslo, sa iti fac calculul , care e sub jumate, si asa am mai castigat niste comenzi in magazin

    deci ne dauneaza, caci clientul se limiteaza din a cumpara, se sperie, nu toti stiu sa intrebe

    12.05.2011, 09:19:35
  • fairdealing
    fairdealing

    nu orice schimbare inseamna un lucru bun,mai bine s-ar reveni la sistemul anterior pana se va gasi ceva care sa ajute ,nu sa incurce-de ex.cum a spus Izvorul de perle

    12.05.2011, 09:46:05
  • GOT
    GOT

    pe mine nu ma incurca momantan, am trecut livrarea 9 lei, impreuna cu un alt produs 9 lei.
    Imi calculeaza la total taxa de liveare 9 lei, doar ca daca sunt mai multe produse in lista din drepta imi imparte taxa pt fiecare produs( 3 produse, 3 lei fiecare/ 9 produse, 1 leu fiecare etc). Mi se pare util, ca atunci cand cumpar ma intereseaza cat se adauga pentru fiecare produs cu taxa de transport.

    12.05.2011, 14:48:59
  • ARTLUBIJU
    ARTLUBIJU

    Ceea ce se intampla acum cu profilul si taxa de livrare impartita pe produs este un lucru din punctul meu de vedere gandit gresit.
    Ar trebui sa fie la finalul comenzi pe care o face un client 2 optiuni si anume una cu suma de transport pe care o pratica magazinul si o a doua optiune cu livrarea gratis.
    Pana acum nu am mai intalniti n magazinele online aceasta taxa pe produs...ce faci cand ai produse cu 100 in magazin, ar insemna sa stam lipiti de calculator toata ziua sa facem calcule peste calcule...iar de client nu mai spun ca ajunge sa se lase pagubas...cum poti imparti aceasta suma pe produs?, Daca unul doreste doar 3 produse si altul 100? nu poti stii dinainte ce urmeaza sa comandeze un posibil client.
    va rugam daca se poate sa rezolvati aceasta problema a taxei pentru ca ne bagati pe toti in ceata.

    12.05.2011, 15:56:49
  • Laurazin
    Laurazin

    Si pe mine ma incurca sistemul asta care-mi imparte cu cate 0,x2 lei la fiecare produs si nu-nteleg ce relevanta are asta pentru cumparator....Poate nu am produsul respectiv in cantitatea ceruta, poate cumparatorul renunta la un anumit produs iar eu trebuie sa refac de fiecare data de mana calculul.
    Consum foarte mult timp aiurea si il receptez ca un sabotaj...Acum chiar ati putea sa copiati de pe alte platforme sistemul de afisare a costului de transport!
    Pentru magazinele de furnituri imi pare o pacoste aceasta impartire a transportului pe produse.

    Costul ar trebui adaugat la Total comanda si nu impartit pe produse....votez pentru introducerea acestei a3-a optiuni.

    Hei, cei cu magazine de furnituri, nu bagati capul in pamant, spuneti ceva...chiar n-aveti niciodata o opinie!??!?!!?

    13.05.2011, 19:59:15
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Laura, sunt cel putin 6 magazine de furnituri care s-au plans... :D

    13.05.2011, 20:25:43