Forum: Concursuri PRELUNGIRE CONCURS ZODIACUL BRESLO 2 septembrie 2011 - 20 martie 2012

  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna ziua dragele mele!

    Stiu ca ati muncit mult pentru concurs si de aceea va multumesc! Am primit creatii numai una si una si sunt foarte mandra!
    Expozitia va fi un succes, va veti convinge si singure la timpul potrivit!

    Astazi au fost trimise lucrarile spre evaluare juriului, asteptam cu interes dar si nerabdare decizia lor!

    Pana atunci sa va prezint cateva date asupra a ceea ce avem dupa ce am tras linie:

    Avem 62 de lucrari inscrise de la 11 participante!

    Avem 4 participante extrem de harnice care au realizat intreaga colectie a Zodiacului!

    Situatia pe categorii este urmatoarea:

    Berbec- 5
    Taur-6
    Gemeni - 5
    Rac-6
    Leu-5
    Fecioara-5
    Balanta-4
    Scorpion-5
    Sagetator-6
    Capricorn-4
    Varsator-5
    Pesti-6

    Intrucat majoritatea categoriilor au pana in 5 lucrari inscrise, la votul publicului vor intra toate inscrierile!

    Pe 15 martie va incepe votarea publica, cel mai probabil dupa sistemul clasic utilizat de noi la concursuri. Sau, dupa un sistem nou, externalizat, asemanator cu cel folosit de juriu!

    Sistemul folosit de juriu pentru evaluare este de forma acestui formular:

    https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dHp3NXItVEh3dkZiQURNYkJyN1RkZ3c6MA#gid=0


    Fiecare creatie are propriul formular.

    Daca doriti o astfel de evaluare si de catre public, se poate realiza cate un nou formular pt fiecare creatie in parte, cu criteriile de evaluare usor schimbate - pt a fi accesibile tuturor-, doar ca votarea nu se va putea desfasura pe forum, ci intr-un cadru extern!

    Astept opiniile voastre cu privire la votarea de catre public!


    Acestea fiind spuse, va doresc succes tuturor si un inceput de primavara frumos si calduros!

    Cu drag,


    Andra Marasteanu

    07.03.2012, 16:14:04
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Mie mi se pare mai echitabil ca publicul sa evalueze fiecare creatie dupa un formular asemanator celui pe care l-a primit juriul. In calitate de participant, gasesc ca mi-e mai util sa vad exact punctele tari si punctele slabe ale creatiei mele, ce place publicului si unde mai am de lucrat, de imbunatatit.

    07.03.2012, 17:47:30
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    PS. Multumim, Andra, pentru ca ne-ai pus la curent. Da, emotiile cresc :).

    07.03.2012, 17:50:09
  • carla69
    carla69

    da,...emotii,...nu prea mari,am doar 4 lucrari,...dar totusi

    07.03.2012, 18:17:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    e totusi o treime, Carla!

    Succes!

    07.03.2012, 21:37:14
  • BohemianSin
    BohemianSin

    ce fain e formularul!cred ca si super easy de folosit!

    07.03.2012, 23:34:46
  • carla69
    carla69

    Multumesc

    08.03.2012, 00:31:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, Eugenia, doar bifezi pe-acolo notele...completezi ce trebuie...si trimiti :D

    Partea aiurea este ca....este extern....
    Ar fi fain sa putem implementa ceva de genul asta pe forum... ar face diferenta...:D

    08.03.2012, 02:12:17
  • carla69
    carla69

    Noi putem vedea lista de produse?Ca pana se termina votarea....multa apa mai curge pe Tisa,...sau la fiecare pe raul lui

    09.03.2012, 15:37:04
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Lista de produse va fi afisata complet pe 15 martie.
    Pana atunci, suspans :)

    09.03.2012, 16:25:00
  • carla69
    carla69

    Ok,sa-mi iau gandul de aici deci....pentru 6 zile macar

    09.03.2012, 21:01:39
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :D
    Da, e liniste pe-aici pana atunci :D

    09.03.2012, 22:06:27
  • BohemianSin
    BohemianSin

    pff, pe mine ma incearca o nerabdare!!!!!!!!!!

    10.03.2012, 00:39:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :D

    10.03.2012, 14:15:51
  • carla69
    carla69

    Azi e 12,mai sunt 3 zile?Voteaza cineva oare pentru noi sau asteptam degeaba?

    12.03.2012, 14:48:58
  • soso07
    soso07

    Ce faci Carla, numeri zilele :)

    12.03.2012, 16:36:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    cum adica daca voteaza cineva pentru voi, Carla? Nu inteleg la ce te referi :)

    12.03.2012, 19:16:05
  • Laruca
    Laruca

    Buna seara, tuturor!

    In legatura cu modul de votare, formularul e super, primesti feed-back pe masura muncii. In plus, atunci cand iei decizia asupra celui mai bun produs, o astfel de analiza e foarte potrivita. Vei primi raspunsul corect, fara sa te lasi furat de "peisaj", o culoare anume, o descriere ce-ti merge la inima sau o poza mai incitanta. Nota obtinuta prin acest formular va reflecta produsul in totalitate.
    Totusi, mie mi se pare putin cam greoi sa completezi un astfel de formular pentru fiecare din cele 62 de produse concurente. E o chestiune "mancatoare" de timp, care aici pe Breslo si nu numai, e f.f.f pretios. E doar parerea mea, nu va suparati pe mine. Persnal, as vrea sa fie cat mai multi votanti si mi-e teama ca multi se vor lasa pagubasi. Sincer vorbind, eu una, n-as putea sa-mi sacrific minim 2 ore pt. a vota intr-un concurs (calculand in medie 2 minute pt. un produs)
    In ceea ce priveste sistemul de votare al juriului, acest formular este ideal, desi va necesita un efort deosebit din partea lor, fapt pentru care eu le multumesc.
    Dar, la nivelul votarii publice nu cred ca va merge. Nu vreau sa fiu pesimista, doar realista (scuze....de la zodie mi se trage).

    Succes tuturor!

    12.03.2012, 19:46:07
  • carla69
    carla69

    Cum adica,...pai nu stiu nimic,nu vad nimic,...

    12.03.2012, 21:00:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    si ce anume ai vrea sa vezi acum Carla?
    Ar trebui sa mai citesti inca o data in regulament, cum se petrec lucrurile.
    Momentan sunt evaluate de catre juriu. Iar aceasta evaluare nu este publica.
    Deci tu, acum, nu ai (de) ce sa vezi (ceva).
    Dupa data de 15 va fi o votare a publicului, care se va desfasura pe forum, ca si la celelalte concursuri (avand in vedere si ceea ce bine a punctat Raluca mai sus). Si atunci vei vedea atat produsele cat si voturile.
    La final vei vedea si rezultatele deliberarii juriului :)
    Este simplu :)
    Eu inteleg ca este nerabdare, sunt emotii, dar nu este cazul sa te impacientezi ca nu s-ar intampla nimic. Sunt oameni care muncesc chiar daca nu o fac la vedere :)

    12.03.2012, 21:55:28
  • carla69
    carla69

    Am citit de multe ori dar... e liniste,nu cum a fost la alte concursuri

    12.03.2012, 22:35:29
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Tot concursul este altfel :)

    12.03.2012, 23:11:25
  • carla69
    carla69

    Da.
    Azi e 14!!!

    14.03.2012, 09:21:24
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :)))

    intr-adevar e 14 :))

    14.03.2012, 14:44:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Esti totala, Carla :))))))

    14.03.2012, 21:19:31
  • carla69
    carla69

    Si mai totala sunt ca scrie sus ca-mi expira magazinul pe 16!!!Maine platesc dar daca nu va fi activ ce fac?Pot sa-ti trimit pozele Andra sa mi le expui tu pentru votarea de pe forum?

    14.03.2012, 21:28:57
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Carla, stai linistita, nu este nevoie sa ai magazinul activ acum pentru a putea fi votate lucrarile. Ele vor fi expuse separat (asa cum am si specificat) si astfel vor fi si votate.
    De-asta au fost trimise pe mail toate, pt a ma putea ocupa de tot fara a trebui sa le caut prin magazine, pe la vandute sau portofolii :) Nu e nevoie sa le mai trimiti o data, le-ai trimis deja :)

    14.03.2012, 22:28:57
  • carla69
    carla69

    ok.Tot vad anuntul dar nu mi-am luat vreme sa platesc

    14.03.2012, 22:38:32
  • carla69
    carla69

    15!

    15.03.2012, 13:04:43
  • soso07
    soso07

    Am vrut sa scriu eu "15", dar nu puteam sa-ti rapesc placerea :)))

    15.03.2012, 14:03:48
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    :)))

    Vine si lista cu participanti pentru votare!

    Inca putin Carla :p

    15.03.2012, 14:31:06
  • carla69
    carla69

    Mda

    15.03.2012, 16:59:24
  • soso07
    soso07

    Mult a fost, putin a ramas :)

    15.03.2012, 17:52:01
  • carla69
    carla69

    Cat,cat,cat??

    15.03.2012, 18:36:58
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Fetelor, verificati-va mailul din afara Breslo! Eu am intrat intamplator acum si am gasit ceva legat de concurs.

    15.03.2012, 20:18:52
  • Laruca
    Laruca

    Bine zis, Gabi. Si eu!

    15.03.2012, 20:23:38
  • carla69
    carla69

    Da,am gasit,am raspuns

    15.03.2012, 20:26:43
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Multumesc Gabi! Au fost pe faza fetele!

    Am dat startul la vot:

    www.breslo.ro/Forum/Votare-Concurs--ZODIACUL-BRESLO-15-17-martie_topic_7331

    Veti observa poate mici incalcari de regulament la unele dintre creatii. Voi aduce lamuriri la final in legatura cu toate aspectele (chiar si cele negative) ale concursului, printre care si validarea.

    Succes si spor la vot!

    15.03.2012, 21:12:40
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Mai specific faptul ca nu a fost nimeni descalificat (unele incalcari nu sunt vizibile aici), intrucat cerintele de baza au fost respectate (lucrari noi si personale, tema, pietrele folosite - minim doua specifice- si setul de minim 3 piese,).

    Succes!

    15.03.2012, 21:27:17
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si ca sa vedeti cat de obosita si de concentrata pe n-spe lucruri eram azi noapte... Eu de fapt am vrut sa va urez un inceput de saptamana minunat!!!

    Pupici!

    19.03.2012, 16:28:34
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Felicitari, fetelor! Iata ca unele banuieli asupra identitatii creatoarelor se confirma, iar la altele am fost complet pe dinafara, vad ca avem si debutante - foarte frumos! Ce frumos le-ai asezat pe categorii in magazin, Andra! Multumim pentru eforturile cu organizarea! De emotii ce sa zic? Ce au fost pana acum, dar pana maine nu stiu cum va trece timpul...

    19.03.2012, 16:32:52
  • GradinaSecreta
    GradinaSecreta

    Acum am vazut ultima ta postare, Andra :)). Chiar ma intrebam care e treaba cu sfarsitul de saptamana, ma gandeam ca oi fi postat imediat dupa stop vot si nu am vazut eu aseara, caz in care ar mai fi fost cateva ore ramase din week-end. Da, oboseala isi spune uneori cuvantul raspicat. Multumim inca o data pentru eforturile tale!

    19.03.2012, 16:36:17
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, pai m-am gandit ca e cel mai bine sa impart astfel pe categorii, in caz de comenzi de la mai multi artizani sa stie omul din start care sunt riscurile (expedieri mai intarziate, spre exemplu :D)

    Pana maine stiu eu cum va trece timpul: mult prea repede pt mine :))))


    Daca reuseste cineva sa ma ajute cu descrierea magazinului si politica ar fi excelent...nu stiu daca reusesc si asta acum...e mai complicat decat aveam impresia, din cate vad :D

    Pupici!

    19.03.2012, 19:09:42
  • carla69
    carla69

    ...asteptam....

    20.03.2012, 11:08:01
  • Laruca
    Laruca

    Multumim Andra, pentru efortul depus si timpul alocat. Eu cred ca ai merita, cand se vor linisti apele, sa mai faci o categorie cu numele tau in care sa poti posta si creatiile tale la care sunt sigura ca ai visat.

    Nu ai pentru ce sa-ti faci probleme. Eu una, am fost destul de socata ca sa vad ora la care ai postat incat chestiunea cu week-end-ul nu mi-a mai atras atentia.

    In fine, in privinta magazinului, (care apropos: E SUPER!) cu descrierea te putem ajuta, trimitandu-ti si noi cateva propuneri. Poate alegi una.
    Dar cu politica, e intr-adevar complicat. Cum vad eu situatia, sunt 3 optiuni:
    1. cadem cu toate de acord la o politica unitara, doar nu suntem atat de multe (din pacate)...........asta cu consensul general e cam imposibila la romani, incat m-as mira sa mearga;
    SAU
    2. politica in cazul fiecarui produs va fi cea a celui care la creat, trimitand direct clientul in magazinul designerului respectiv.......asta suna putin a anarhie si e posibil sa-l zapacim pe bietul client iar noi nu vrem asta;
    SAU
    3. castiatorul alege o politica unitara careia va trebui sa li se supuna toti ceilalti........hmmm asta e curata dictatura.
    Alta cale eu nu vad. Asta nu inseamna ca nu exista. Astept sugestii.
    Nici una nu e perfecta dar am putea vota pentru una din ele si gata. Ce ziceti fetelor?

    20.03.2012, 11:15:27
  • Laruca
    Laruca

    de parca n-a fost destul.......

    P.S. Andra, acest magazin va cuprinde doar aceste seturi zodiacale sau e posibil ca pe viitor,sa fie si gazda altor concursuri? Intreb ca sa pot sa ma apuc de o descriere cat de cat, la obiect.

    Ca imagine de fond, cred ca ar merge o fotografie a galaxiei noatre...ceva cu multe stele sau poate chiar diagrama zodiacala.

    20.03.2012, 11:20:29
  • camelia.handmade
    camelia.handmade

    Cata nerabdare, carla69...n-as fi zis, deoarece lucrarile (cel putin bijuteriile) realizate de dv. necesita foarte multa ... rabdare :) Daca tot vorbim de acestea, vreau sa va felicit, sunt superbe si sunt sigura ca vor fi apreciate pe masura.
    Dar organizarea dureaza, numai daca stam sa ne gandim la contactarea sponsorilor, redactarea posturilor pe forum, ierarhizarea pe zodii, ce sa mai zic, munca suficienta, pe langa problemele fiecaruia de zi cu zi.
    Trebuie sa apreciem efortul acesta, ca pana la urma e munca voluntara :)

    20.03.2012, 11:21:42
  • carla69
    carla69

    Am postat doar pentru ca era liniste pe aici,rabdare am destula,curiozitate si mai multa,dar simt al umorului am chiar prea mult,ma gandeam sa nu ne plictisim in timp ce asteptam.Eu oricum am numarat voturile de pe forum,sunt curioasa de voturile date de juriu

    20.03.2012, 11:28:56
  • Laruca
    Laruca

    Carla, zi-ne si noua, daca tot ai numarat. Hai sa-i zicem .....pronostic.

    20.03.2012, 11:32:37