Forum: Concursuri Provocarea verii: 1+1= 3 sau Cum sa fur ca un artist!

  • MURESANRITA
    MURESANRITA

    Buna, fetelor,
    este primul concurs la care particip si as vrea parerea voastra, sincera.

    www.breslo.ro/Product/Cercei-CERCUL-CULORILOR_408214

    23.07.2011, 12:30:54
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Daca nimeni nu a lasat nici o parere... imi las eu parerile.. Cercelusii sunt usori, de vara, colorati si veseli. Dar pentru cercul pe care ai vrut sa-l "copiezi" parca mai trebuiau niste culori...
    Sa nu dai cu paru' :))

    23.07.2011, 21:57:02
  • kiti
    kiti

    Rita sunt draguti cerceii tai dar cred ca nu se incadreaza in tema.Trebuie sa "copiezi " mai bine zis sa te inspiri dupa o lucrare de arta sau o alta bijuterie. Vad ca Andra n-a mai spus nimic despre lucrarile f. frumoase dealtfel dar inspirate din natura.In final nu mai inteleg , sunt valabile si acestea ?????

    23.07.2011, 22:15:30
  • mssdelilah
    mssdelilah

    kiti, poate avem surpriza sa ne pomenim ca sunt validate doar 2-3 creatii pentru votare :)))))))))). Premiul 1, 2 si 3 :))

    23.07.2011, 23:04:08
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Fetelor, stati linistite pentru ca Andra nu cred eu ca e atat de drastica:))
    Si vis a vis de ce spune kiti, este acceptata natura surprinsa in fotografie, intr-o opera de arta...cititi bine regulamentul si completarile Andrei.
    Spor la creat!

    24.07.2011, 00:06:49
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Eu stau destul de linistita, era o gluma buburuza :))

    24.07.2011, 00:10:07
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    stiu stiu, dar am vrut sa nu mai starnim polemici again si sa linistesc spiritele:d

    24.07.2011, 00:26:35
  • Miki.H
    Miki.H

    Neata!
    Ma gandeam ca poate ar fi de folos daca in momentul in care este propusa o creatie noua, sa i se comunice persoanei participante, daca este ok pt concurs sau nu. Asta ar ajuta si pe celelalte noi participante.
    Stiu, scrie cu negru pe alb, Andra nu are timp pt toate ideile, asa ca ma dau si eu cu parerea.
    O zi frumoasa!

    24.07.2011, 10:10:55
  • MURESANRITA
    MURESANRITA

    Multumesc mssdelilah,multumesc kiti,eu am inteles ca trebuie doar sa ne inspiram nu sa copiem,poate gresesc.

    24.07.2011, 11:04:18
  • carla69
    carla69

    Acum a plecat Live de la mine,va saluta pe toate,ma bucur foarte mult ca am reusit sa o cunosc live

    24.07.2011, 11:47:02
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    :))))Stiam ca tu urmezi,dar am pastrat secretul...

    24.07.2011, 12:50:17
  • blanitza
    blanitza

    Heeeei, Cristinaaaa, prin Ploiesti cand ajungi??? Te-asteapta un om, ba nu, doi - eu si Sorinuta!!!

    24.07.2011, 15:36:05
  • NicArt
    NicArt

    Buna ziua la toata lumea :).
    Kiti si eu am observat micile derapaje de la tema :)) dar nu am vrut sa mai intervin ca nu as vrea sa fiu prost inteleasa :).
    Fotografiile ,daca nu sunt artistice, nu pot fi folosite ca sursa de inspiratie.
    Aste este viata :)) amuzanta uneori :)).
    Lucrarile inscrise in concurs sunt chiar ingenioase insa foarte putine indeplinesc toate cerintele impuse si asa cum a observat si mssdelilah o sa ne trezim cu 2 - 3 creatii validate pentru votare.
    Sper sa nu se supere lumea dar asta nici nu ar fi un lucru chiar asa de rau :)))
    Eu zic ca s-a atras atentia clar si chiar s-au lamurit lucrurile ca niciodata altcandva asa ca eu zic ca nimeni nu mai are nici o scuza cum ca nu a inteles cerintele. In consecinta eu astept ca Andra chiar sa aplice cu strictete conditiile pentru validare si pentru viitor sper sa se pastreze un standard ridicat pentru concursuri.
    Mai sper ca toata lumea sa intelega si sa nu generez din nou animozitati.
    Cu mare drag,
    Nico.

    24.07.2011, 17:04:32
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    De acord cu Nico.
    Multe produse nu au nimic special si clar nu se incadreaza in tema.
    Dar am vazut si mici opere de arta !

    24.07.2011, 20:51:05
  • NicArt
    NicArt

    Multumesc pentru suport moral FERMECAT-O! :)) . Ca inca nu am retinut numele tau :))

    24.07.2011, 21:58:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna seara!

    Am sesizat si eu cum stau lucrurile...
    Nu am reactionat (desi la un moment dat am spus ca o voi face curand, nu am mai apucat), pentru ca, asa cum am spus in mesajul trecut, nu sunt tocmai in apele mele... Uneori, apar lucruri neprevazute care te dau peste cap...
    Astept sa se mai linisteasca apele pana sa iau decizii, sunt un pic presata zilele astea si nu vreau sa ma influenteze negativ...!
    Sper maine sa rezolv cateva chestiuni si astfel sa fiu mai...linistita! Cel putin, chiar daca nu rezolv, macar trece ziua de maine :p

    Va pup! Sper sa aveti o saptamana frumoasa!

    24.07.2011, 22:40:02
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    P.S. Mai exact, maine noapte, marti cel tarziu, revin cu "cronica"
    Nu vreau sa mai asteptati nici prea mult, pentru a mai avea suficient timp sa mai creati pentru concurs si pentru a fi si de ajutor pentru ceilalti!

    Oricum, mai sunt exact 2 saptamani de inscrieri!

    24.07.2011, 22:45:57
  • carla69
    carla69

    Nimeni nu e pe aici?Toata lumea asteapta?Eu bantui

    25.07.2011, 16:07:48
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Clara, sa nu bantui singura... :))) sunt si eu, nu am reusit sa fac poze de pe ce am reusit sa creez, la noi toata saptamana a plouat:( acuma e soare da inca sunt la serviciu. Abea astept sa va arat:)

    25.07.2011, 16:24:22
  • soso07
    soso07

    E bine cand ai la ce sa faci poze.
    Eu plec de la serviciu . Ma duc acasa, poate ma lasa copilu' sa fac si eu ceva care sa merite sa fie pozat :)

    25.07.2011, 16:36:10
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    va tin si eu companie:d

    25.07.2011, 16:50:31
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Si eu prin zona!

    25.07.2011, 18:44:08
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Si eu,si eu:)))

    25.07.2011, 19:37:12
  • mssdelilah
    mssdelilah

    si eu si eu, acum ca m-am trezit :))))

    25.07.2011, 20:01:46
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    :)) suntem toate si niciuna nu zice nimic:)))

    25.07.2011, 20:02:31
  • user11913
    user11913

    Buna Andra, fetelor,Kjoco !
    Am reusit sa materializez unul din visele de a fura ca un artist!
    www.breslo.ro/Product/Ghetuta-bebe-perinuta-pentru-acevintage-look--Unicat--participa-la-concursul-113-sau-Cum-sa-fur-ca-un-artist_409247
    Povestea acestui lucrusor dragalas este asta: acum cateva saptamani am descoperit un blog plin de lucrusoare dantelate, vintage..de care m-am indragostit efectiv.Ca aproape orice roman cred, mi-am spus in sinea mea: si eu vreau sa fac aia, si aia si...etc erau deja prea multe.Am salvat la repezeala cateva poze,nu si numele blogului( om destept!) siii acum cateva zile am redescoperit pozele si m-a apucat febra de a transforma o ghetuta-pe care am gasit-o, ca perechea e inca undeva la jucariile fetitei . Dupa multe cutii,pungi si alte chestii in care am scotocit in cautarea accesoriilor potrivite....tadaaaa ! Mie imi place foarte mult rezultatul, atat de mult incat voi vana si perechea ghetutei si o sa fac si cautari in pod,dupa papuceii care au ramas mici fetitei,pentru ca aventura asta pentru mine abia incepe.
    Sper ca nu v-am plictisit, dar Andra a cerut povestea si imaginile -dovezi corespunzatoare obiectului furat,transformat ,artistic(sper!)
    Numai bine si spor la creat in continuare, pupici virtuali! Delia

    25.07.2011, 20:09:48
  • mssdelilah
    mssdelilah

    E absolut superba transformarea ! Foarte frumos prelucrata ideea, felicitarile mele!

    25.07.2011, 20:16:37
  • NicArt
    NicArt

    Super ghetuta!!! :)) E o minunatie.
    Fetelor observ ca am cam ramas fara subiect de discutie. Noroc cu josephine :)

    25.07.2011, 20:19:51
  • Nisina
    Nisina

    Frumos , frumos , hoata mica !

    25.07.2011, 20:21:06
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    foarte draguta ghetuta!

    25.07.2011, 20:25:43
  • NicArt
    NicArt

    Fetelor am eu impresia sau atmosfera e cam plangacioasa?
    S-a intamplat ceva si nu stiu ?
    As fi vrut sa vad mai multa miscare pe aici :( mai multe creatii mai multe discutii :(
    Poate chiar o barfa mica :)) chiar daca este off :)) sau o poezie ????

    SCHIMBARE

    Un trandafir infiorat schimbat in roua,
    Pastreaza prospetimea unei stari
    In care, suspendate-n timp, promise noua,
    Nesocotite clipe s-au pierdut in zari.

    S-au sters cu gandul care-a dat uitarii,
    Parfumuri dulci, dorintele de ieri
    Si flori de camp facand in ciuda iernii.
    Au inflorit sa-mbrace in miresme veri...

    Creatie proprie nefinalizata :))

    25.07.2011, 20:28:45
  • carla69
    carla69

    Superba ghetuta!!!Si eu lucrez dar azi nu copiez.Poate-mi cad ochii pe ceva ce vreau neaparat si o "vad"si o "fur" ca e voie.De fapt tot timpul "fur",asta e,numai ca uneori nu mai stiu de unde

    25.07.2011, 20:50:02
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Cred ca toti furam,mai mult sau mai putin! Numai ca atunci cand o facem e mai frumos sa spunem "ne inspiram"decat "furam". Mie una imi place sa fur combinatii de culori sau de materiale, insa atunci cand vad ceva ce imi place incerc singurica sa vad ce imi iese si evident rezultatul este al meu si ma bucur de el.
    Acum, ceea ce cu siguranta si Andra a vrut sa sublinieze prin concursul acesta, este momentul in care cineva iti copiaza o idee (poate chiar si un produs) si te trezesti cu el prezentat ca si cum i-ar apartine. Asta este momentul cel mai greu si o spun din propria experienta.

    25.07.2011, 21:05:36
  • carla69
    carla69

    O idee absolut originala nu exista,cine sustine asta a uitat ca si el s-a inspirat de undeva

    25.07.2011, 21:20:25
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Ba eu cred ca sunt si idei originale, insa cei care le descopera nu se lauda cu asta ci raman in anonimat.

    25.07.2011, 21:38:49
  • mssdelilah
    mssdelilah

    de acord cu buburuza aici
    (facem atmosfera? :)) )

    25.07.2011, 22:20:51
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Faceem! Eu ofer kinder bueno:X cine aduce bautura?

    25.07.2011, 22:22:02
  • blanitza
    blanitza

    Eee, ce frumusete de ghetuta, Jo bravooo, norocul tau c-ai dat de ea, c-altfel o "furam" eu!!!! Minunata, minunata, adevarul e ca toate lucrusoarele cu aer "vintage" sunt atat de vrajelnice, cel putin mie asa mi se par, incat parca nu-mi trece zi pana nu dau cu ochii de ceva ce trimite la asta...sa fie un romantism cumva anacronic ce, in era de ciment si pixeli, ne cheama misterios in alte vremi???...
    Vorba lui Alifantis :
    Sa recunoastem totusi -
    Ni-i dor de-un fir de iarba,
    Si-n veacul de uraniu -
    Suntem sentimentali...

    25.07.2011, 23:08:16
  • user11913
    user11913

    Buna dimineata, multumesc mult pentru aprecierile despre ghetuta!
    Sunt foarte bucuroasa ca va place,pupici,pupici,pupici!

    26.07.2011, 09:51:34
  • isabela200578
    isabela200578

    Buna ziua fetelor!Al doilea "furtisag" al meu este www.breslo.ro/Product/Set-cercei-si-brosa--colectia-vara_409422
    S

    26.07.2011, 12:04:03
  • isabela200578
    isabela200578

    Sper sa va placa!

    26.07.2011, 12:04:18
  • soso07
    soso07

    Nico, frumoase versuri. Ar trebui s-o scrii caligrafic pe o hartie ingalbenita de vreme si cu inflorituri alese.
    Ce de talente ascunse avem pe aici :) si creatii din ce in ce mai ... aspirante la podium. Dar cate vor mai fi si de aici inainte, ca mai e ceva timp ...

    26.07.2011, 13:05:20
  • soso07
    soso07

    Si cu atmosfera ... vin si eu cu sampanie (de copii). Maine mai serbez si copilul cel mare (fata implineste 12 ani). De fapt, se tot serbeaza de cateva zile :)

    26.07.2011, 13:08:17
  • NicArt
    NicArt

    O, Sorina cate avem in comun :)) si a mea fica a facut 12 ani pe 30 iunie :)).
    Sa ne traiasca fetele si toti copiii :)).
    Multumesc pentru ideia cu poezia.
    Pentru cine este amator de..,,substraturi grele" :))puteti sa descoperiti si latura mea literara pe:
    nicart-nicart.blogspot.com/

    26.07.2011, 16:54:15
  • NicArt
    NicArt

    Aoleu, ce liniste pe aici parca suntem la biblioteca :))
    Parca va si vad cum pasiti in varful picioarelor :)))
    Haideti fetelor ca a trecut lunea cand nici iarba nu creste. Mai cu curaj!! ca nu ne bate nimeni :))

    26.07.2011, 20:57:34
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Eu cooos:)) deci sunt cuminte si ma concentrez! Am un atelier pliiin cu maruntisuri si o cutie imensa cu benzi colorate! In momentul asta sunt bagata cu totul acolo si caut idei noi. Deci cos....dar sunt pe aici si astept parerea Andrei.

    26.07.2011, 21:07:57
  • Live
    Live

    Vă salut!
    Am revenit acasă-n seara asta. Dacă era după mine, aş fi tot bântuit. Acasă ştiam că mă aşteaptă lipsa celor două pisicuţe alb-negru (apropo, nu mai ştiu cum pot schimba poza de la avatar) şi a mămicii lor, care au fost duse de ai mei socri, nu ştiu unde, cât am fost noi plecaţi. Plânge sufletu-n mine... Pe de aproape altă parte, la mine acasă sunt ceva probleme. Cu socrii mei. Care spun lucruri pe care le uită, apoi, care vor să-şi impună punctul de vedere etc.
    Mai avem o distracţie: acolo unde au stat pisoii mulţi...e plin de purici. Mâine luăm de la veterinar o soluţie, ceva, cu care să dăm ca la nebuni. Mi-e groază! Noroc că asta nu e propriu-zis în casă!
    Poate am să povestesc mai multe în zilele următoare. Sau poate că n-am să povestesc. Nu ştiu. Am să văd. Oricum...era să trec prin Ploieşti, azi. Dacă treceam, sigur anunţam. Dar am să fac cumva să vin cât de curând acolo, la voi, fetelor!:)

    26.07.2011, 21:22:02
  • Buburuzacughetute
    Buburuzacughetute

    Ti-am simtit lipsa, Cristina!

    26.07.2011, 21:30:01
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Buna seara fetelor

    ===> M-am intors cu validarea creatiilor inscrise, din punctul de vedere al temei, in principal, celelalte conditii fiind indeplinite in diverse moduri: descrierea este suficienta chiar si daca se utilizeaza putine cuvinte, daca imaginile sunt graitoare sau trimiterile sunt exacte! Si nu este cazul de confuzii :)

    =====> Nota:
    *Ideile furate/preluate/prelucrate, modul lor de prelucrare, calitatea imaginilor si chiar a creatiilor, procentajul preluarii si prelucrarii ideilor, complexitatea modelelelor si calitatea artistica, materialele utilizate precum si aspectul general final nu sunt subiect de dezbatere si nici nu reprezinta criterii de apreciere si validare!

    *Aprecierea in functie de toate acestea (mai mult sau mai putin) se va face in momentul acordarii voturilor!

    *pentru o validare mai drastica, in functie de criterii multiple, este necesara o comisie, un juriu de oameni competenti in domeniu, ceea ce nu e cazul momentan :) poate pe viitor lucrurile vor sta altfel!

    ***************************

    ===> Imi pare rau ca unele creatii nu pot fi incluse in concurs, sunt foarte frumoase, insa nu respecta cerinta de baza: creatia altui om, ci sunt inspirate direct din natura! Stiu ca majoritatea acestora sunt deja retrase, le amintesc strict ca material informativ, nu vreau sa se supere nimeni din acest motiv!

    kiti www.breslo.ro/Product/colier-BUTTERFLY_400602
    *inspirat din natura, foografie cu acelasi autor ca si creatia
    kiti www.breslo.ro/Product/colier-CLEMATIS_400607
    *inspirat din natura, fotografie cu acelasia utor ca si creatia
    miniart www.breslo.ro/Product/INEL---A-BRIGHT-ROSE--unicat---pt-concurs_401865
    *inspirat din natura
    bohemiansin www.breslo.ro/Product/Colier-Rock-my-world_407436
    *inspirat de natura, fotografia are acelasi autor ca si creatia

    =====> Nota:
    *daca in fotografie se afla un obiect de inspiratie, o creatie a altcuiva, si nu natura, nu conteaza autorul fotografiei! Daca fotografia reprezinta natura, atunci se ia in considerare fotografia ca si creatie!


    ***************************

    ===> Acestea fiind spuse, toate celelalte sunt validate pentru participarea in concurs!
    Nota:
    *poseta isabelei nu va intra in concurs datorita datei postarii, insa este prezentata tot ca material informativ

    1. isabela200578
    www.breslo.ro/Product/Colierposeta-colectia-vara_399712
    * inspirata de posetele realizate de vintage78

    2. blanitza
    www.breslo.ro/Product/Bratara-Winnetou-Ethnic-Turquoise-cercei-cadou---Concurs-Breslo_400217
    *inspirata de bijuteriile amerindinene

    3. blanitza
    www.breslo.ro/Product/Earth-Quartz-Bracelet-cercei-cadou---Concurs-Breslo_401173
    *inspirata de o bijuterie havin

    4. bohemiansin
    www.breslo.ro/Product/Colier-Algae-and-shells_403473
    *inspirata de un colier

    5. Live
    www.breslo.ro/Product/Cameea-cu-trandafir-CONCURS-Cum-s-furi-ca-un-artist_403619
    *inspirata de un colier al lui Kiti

    6. kjoco
    www.breslo.ro/Product/Dans_404149
    *inspiratie din colajele cu aripi de fluturi si tabloul dansului

    7. serbani.bijoux
    www.breslo.ro/Product/Set-Ale-Verii-Bucurii--Participa-la-Concurs-Provocarea-Verii_404728
    *inspirat de imprimeul rochiei

    8. soso07
    www.breslo.ro/Product/Trandafirul-galben---participa-la-concursul-Cum-sa-furi-ca-un-artist_405599
    *inspiratie dupa inelul lui miniart

    9. mssdelilah
    www.breslo.ro/Product/Red-Teardrop_405647
    *inspiratie dupa capacelele filigranate

    10.fbronnie
    www.breslo.ro/Product/Pandantiv-Steampunk---Verne-GF-139C---Pentru-Concurs_405534
    *inspiratie dupa grafica unui joc

    11. serbani.bijoux
    www.breslo.ro/Product/Set-SA-FURAM-DE-LA-ACCESORIZE-pt-Concurs-Provocarea-Verii_405822
    *inspiratie dupa printul unei imagini a bijuteriei Accesorize

    12. forHOPE
    www.breslo.ro/Product/Rezervat-concurs-Cum-sa-fur-ca-un-artist_405910
    *inspiratie dupa un tablou

    13. miniart
    www.breslo.ro/Product/COLIER-NOSTALGIA--UNICAT--------pentru-concurs_406203
    *inspiratie dupa o compozitie muzicala

    14. bijuteriiwhatelese
    www.breslo.ro/Product/1--1--Colier_406878
    *inspiratie dupa o alta bijuterie

    15. isabela200578
    www.breslo.ro/Product/Colier-pufos----pentru-concurs-Provocarea-verii-11-3-sau-Cum-sa-fur-ca-un-artist_406981
    *inspirat de un pandantiv

    16.carla69
    www.breslo.ro/Product/Turcoaz---set-bratara-cercei_406986
    *inspirata de o alta bijuterie

    17. Jewelswithlove
    www.breslo.ro/Product/Tiara-Black--White-sau-Furt-la-palat_407029
    *inspiratie dupa o bijuterie ilustratat intr-un tablou

    18. carla69
    www.breslo.ro/Product/Turcoaz-bratara-Vandut_407503
    *inspiratie dupa o alta bijuterie

    19. innette
    www.breslo.ro/Product/Nude-roses_407518
    *inspiratie dupa o ilustratie

    20. Miki.H
    www.breslo.ro/Product/Floare-Albinuta_407610
    *Inspiratie dupa un aranjament floral (care este o creatie) si o ilustratie

    21. Buburuzacughetute
    www.breslo.ro/Product/Colier-si-brosa-Insula-fericirii--Delta-Dunarii_407839
    *inspiratie dupa fotografii artistice ce exprima o idee

    22. muresanrita
    www.breslo.ro/Product/Cercei-CERCUL-CULORILOR_408214
    *inspiratie dupa o reprezentare grafica (creatie) a teoriei culorilor

    23. josephine.joe
    www.breslo.ro/Product/Ghetuta-bebe-perinuta-pentru-acevintage-look--Unicat--participa-la-concursul-113-sau-Cum-sa-fur-ca-un-artist_409247
    *inspiratie dupa diverse obiecte

    24. isabela200578
    www.breslo.ro/Product/Set-cercei-si-brosa--colectia-vara_409422
    *inspiratie dupa o alta bijuterie




    Eu va doresc sa aveti o saptamana productiva in continuare, sa aveti inspiratie si spor si sa va depasiti limitele luand ce e mai bun din jur si din sine, iar nu carcotelile, ca punct de reper!

    Astept creatiile voastre in continuare, sper sa fiu placut surprinsa iar si iar!

    P.S.Saptamana viitoare voi reveni cu premiile!

    27.07.2011, 00:54:33
  • BohemianSin
    BohemianSin

    pfuaiii Andra, mi-ai stricat toata seara!:)))

    27.07.2011, 02:36:57