Forum: Concursuri Provocarea verii: 1+1= 3 sau Cum sa fur ca un artist!

  • soso07
    soso07

    Buna dimineata.
    Andra, in aceeasi zi (18.07) in care am pus in concurs "Trandafirul galben", am pus si "Fluture de companie" - inspirat dupa fluturele lui Kiti (mesajele sunt unul dupa celalalt) si nu-l vad in lista.
    Sorina

    27.07.2011, 10:06:56
  • soso07
    soso07

    Buna, Cristina - live. Bine ai revenit. Mi-a luat ochii lista Andrei si acum am vazut ca ai scris. Sa vii la Ploiesti dar nu in perioada 10 - 25 august (concediu - plecare prin Maramures). Hai, povesteste-ne ce ai facut, pe unde ai umblat, cu cine te-ai intalnit (desi am mai avut vesti despre tine aici pe forum :).
    Nico, sa ne traiasca fetele si sa fie asa cum vrem noi (cuminti, destepte, norocoase, sanatoase :). Sa traiasca toti copiii ca sunt dragalasi, chiar daca ne scot peri albi (si ei si scolile astea din Romania).
    Sorina

    27.07.2011, 10:26:45
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Soso: mii de scuze! este si fluturele tau in lista de creatii participante!!!La inceput scrisesem un picut mai mult la fiecare si am mai sters, ca se repetau ideile si e posibil sa fi sters atunci mai multe randuri! Iarta-ma!

    Si fluturele acesta este validat:

    www.breslo.ro/Product/Fluture-de-companie---participa-la-concursul-Cum-sa-furi-ca-un-artist_405610

    Oricum, in lista vor fi decalate primele 8 datorita faptului ca poseta Danielei (Isabela) nu participa, deci fluturele tau va fi la numarul 8, cele dinainte primind numarul anterior!

    27.07.2011, 11:48:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eugenia: imi pare rau!

    Cristina: bine-ai revenit din vacanta!

    Nico: foarte frumoase versurile!

    Mai sunt cateva lucrusoare care mi-au placut, dintre cele inscrise!
    Cel mai bine intiparitaa in memorie mi-a ramas insa ghetuta - pernuta de ace! Frumoasa idee!

    27.07.2011, 11:54:38
  • soso07
    soso07

    Andra, multumesc. Mi-am dat seama ca era "ratacit" fluturasul meu :))), dar acum a revenit la baza.

    27.07.2011, 12:27:02
  • innette
    innette

    buna ma mai inscriu cu o bratara:
    www.breslo.ro/Product/Vanilla-dream_410891

    Sursa de inspirtie atat pentru fundal, cat si pentru flori a fost acest tablou:

    http://fineartamerica.com/featured/vanilla-pods-maruska-lebrun.html

    28.07.2011, 12:56:41
  • soso07
    soso07

    Foarte frumoase florile tale. La fel cum scria cineva despre tabloul care te-a inspirat "nu stiam ca sunt asa frumoase florile de vanilie" ...

    28.07.2011, 14:00:15
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Andra, eu glumeam!:D Nici o urma de ranchiuna in mesajul meu! Asta e regula, trebuie sa ne incadram in liniile prestabilite.

    Desi, regulile erau facute pt. a fi incalcate, nu?:))))

    28.07.2011, 16:36:35
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    stiu ca glumeai! dar e frumos colierul :)))


    frumoasa bratara innette ;)

    28.07.2011, 16:40:02
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Buna pentru toti!
    Eu am mai incercat ceva fiindca, daca vine ideea, mai bine daca faci, decat sa fie pierdut.
    Produsul asta am executat dupa pictura lui Maszelka Janos din Odorhei, ce se vede aici:
    www.homorodszentmarton.ro/muvtelep/99.html
    Am mai umblat pe net dupa poze in tema asta si am observat ca a mai inspirat si pe altii. De exemplu pe pictorita Genina Iustina Vlad din Bacau. Pictura lui: www.fad.ro/Pictura-ulei-pe-panza-lupta-de-cocosi-17666.html
    Cam asa a iesit al meu:
    www.breslo.ro/Product/Lupta-de-Cocosi_411049

    28.07.2011, 17:35:18
  • tonycat
    tonycat

    Ce frumos!!!! Daca nu pot vota pietre o sa votez samburi!

    28.07.2011, 18:14:57
  • blanitza
    blanitza

    Bravooo, Kjoco, superba cutia, pe bune!!!
    Innette, ce delicata bratara, ce nuante minunate ai surprins, si bucatica de sfoara pe care-ai pus-o, mor dupa ea!!!
    M-am uitat in mod special la data pana cand se pot inscrie creatii, si sper din adancul sufletului sa termin un colier, realizat in urma unei creatii ce nicicum nu mi-a mai disparut din ochi, dupa ce-am vazut-o. Asa de tare mi-a placut, incat, plina de fervoare, m-am apucat intr-o zi de viziunea mea, plecand cumva de la cel vazut. Dupa frumusetile voastre atat de inspirate, simt ca ma ambitionez si eu, si-l termin!!!! Oooo, ce-am sa ma bucur....

    28.07.2011, 20:32:06
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Chiar superb Kjoco ;)

    Pieseornamentale: frumoase! Ne poti spune de unde te-ai inpsirat pentru coronita? Nu ai amintit nimic despre asta :)

    29.07.2011, 00:45:13
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Gabi: abia astept sa vad ce ai mesterit!

    Mai ai timp pana duminica viitoare!

    Ce repede trece timpul...

    29.07.2011, 00:45:43
  • croseta.fermecata
    croseta.fermecata

    Ce de frumuseti aici!
    Felicitari fetelor!

    29.07.2011, 08:42:08
  • Live
    Live

    Cred că nu degeaba a pus Nelly farfuria sub coroniţă (prima poză).:)

    29.07.2011, 09:59:50
  • soso07
    soso07

    Iar a aparut o cutie din lemn care-mi place.
    Si eu am vazut crinii de pe farfurie. Coronita este f. frumoasa. Crinii sunt din piele?

    29.07.2011, 10:52:17
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    eu nu ii vazusem.... Mi-au luat ochii crinii din piele! :p

    29.07.2011, 11:40:22
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Apropo, Nely, nu e greu de "modelat" pielea?!?

    As incerca si eu.... am niste piele si imi tot face cu ochiul...

    29.07.2011, 11:43:32
  • Live
    Live

    Cred că am să încep să lucrez cu pielea care mi-e în plus-apărută din eliminarea ridurilor.:D :))

    Sunt mândră de florile pe care am învăţat să le fac (în genul celor de pe broşele Ioanei-IG)! Am prestat 3 ieri şi o să tot prestez. Am pus în magazin. Una e pe căciuliţă, altele sunt aşa...ele însele. Pălăria şi căciuliţa sunt din fir luat din Vatra Dornei (mulţumesc, Silviaaaa!!!), iar firul violet de la broşe îl va recunoaşte Carla (mulţumesc, Sighetu Marmaţieeeeeei!!!).

    29.07.2011, 11:48:32
  • pieseornamentale
    pieseornamentale

    scuze ANDRA ca nu am specificat de unde inspiratia . Live are un spirit de observatie excelenta . De fapt crinii i-am furat de pe farfurie desi nu sunt exact si nici crini nu cred ca sunt florile de pe farfurie. Mie mi-au placut mult florile de pe ea si m-am gindit sa ancerc sa fur ideea dar in stilul meu asa cum m-am priceput eu. Andra usor nu este de modelat pielea ,dar este minunat sa te joci cu ea.Pe mine ma fascineaza , imi place,iar uneori sunt incintata de ce reusec sa fac. Merita sa ancerci si ati recomand cu drag.SOSO07 CRINII SUNT DIN PIELE LA FEL SI CRENGUTELE TOT PIELE.

    29.07.2011, 17:39:57
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Stai linistita Nelly! eram probabil adormita si n-am observat farfuria, doar coronita! Este ok !

    Ma gandeam eu ca este greu sa faci asta! Imi place foarte mult cum arata! Spor la lucru!

    Voi incerca si eu itnr-o zi ceva! Am un prouiect mai mare in minte care va include si asa ceva... Dar inca nu e nimic concret, doar franturi! Deci...mai asteapta!

    29.07.2011, 18:59:25
  • aigile
    aigile

    Asa cum am scris in descrierea din magazin, sursa mea de inspiratie a fost un colier de SARA WITHERS, din simple margele de sticla neagra, imbogatite cu o suita de spirale, triunghiuri si zigzaguri din sarma, ca o dantela argintie... Oricat de mult mi-a placut, pana la tema concursului nu mi-a dat prin cap sa 'fur' inspiratia - desi, probabil, "IDEEA" era doar la dospit...
    Din pacate nu am avut la dispozitie sarma de diametrul necesar, asa ca a trebuit sa 'improvizez' cu cea mai subtire, care, fiind mai elastica, nu ramane chiar torsionata la dimensiuni mici. Asa ca am 'adaptat' modelul la un colier doar putin mai voluminos, compunand cateva modele de spirale mai mari, pe care sa le pot atarna crscator-descrescator in geometria centrala, unde alterneaza cu butoiase de onix. Colierul se continua cu margele de onix (toate sunt insirate pe sarma aurie cu silicon) si inchid sirul cu capacele in forma de lalea, prinse de un toggle de bronz; am ales accesorii din bronz pentru ca sarma folosita la spirale e de un auriu stins.
    Partea mea de creatie a fost sa adaug o pereche de cercei cu o combinatie de spirale si zigzaguri, in aceeasi tema cu colierul, dar care pot fi purtati si singuri, fiind deosebiti prin arhitectura declarativa 'handmade'.
    www.breslo.ro/Product/Set-colier-si-cercei-Inspired-Gold-Torsions-participa-la-concursul-113-sau-cum-sa-furi-ca-un-artist_411580

    29.07.2011, 19:05:19
  • tonycat
    tonycat

    Foarte frumos, @aigile!

    29.07.2011, 20:19:46
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si mie imi place aigile! Bine-ai venit!

    Zilele astea va arat si eu doua "furaciuni"! ;)

    29.07.2011, 21:50:54
  • BohemianSin
    BohemianSin

    M-ai descalificat cu pietrele, mi-am strans orgoliul de pe jos si m-am apucat de cusut.:))))

    Mai tineti minte colierul de la concursul precedent. Cel descalificat pt. ca era prea frumos sa fie adevarat?:D

    Adica asta:

    http://www.marydarwall.com/portfolio.htm

    Mi-a placut enorm senzatia pe care o dadea amalgamul de corali si sedimente marine.
    Asa ca mi-am luat umila imaginatie si umilele maini la rost si le-am ordonat sa se inspire.

    Si a iesit asta:

    www.breslo.ro/Product/Geanta-Depth_411729

    Asa, dupa puterile mele,ca mai am mult pana la nivelul ala de wow-ness.

    Bine, colierul a fost completat cu cateva poze prea misto ca sa nu fie marcate cu un X mareee.

    29.07.2011, 22:00:25
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Eu incep sa ma tem..

    29.07.2011, 22:51:50
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    concurenta e mare!

    Me like it!

    30.07.2011, 02:29:17
  • user11913
    user11913

    Buna dimineata, pun cateva versuri frumoase, care indeamna la speranta.Sunt scrise in engleza,nu pot traduce suficient de cursiv asa ca ma abtin.Dar pentru cine stie engleza,sunt minunate.Poate cineva isi face timp sa le traduca si pentru ceilalti.......va multumesc
    There is...

    For every hectic work day there is a quiet rest...

    For every painful experience there is a healing touch...

    For every negative feeling there is an abiding joy...

    For every disappointment there is a certain hope...

    For every turbulent storm there is a sure foundation...

    For every doubting thought there is a calm assurance...

    For every hurtful action there is a forgiving love.

    In all these things we are more than conquerors through Him who loved us. Romans 8:37

    -Roy Lessin, DaySpring co-founder and writer
    Sa aveti o zi minunata,plina de speranta,pentru ca Dumnezeu se ingrijeste de noi.
    Superbe creatiile.....spor la lucru in continuare

    30.07.2011, 09:33:55
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Pentru fiecare zi de lucru agitata exista o odihna linistita...

    Pentru fiecare experienta dureroasa exista o atingere vindecatoare...

    Pentru fiece sentiment negativ exista o bucurie statornica...

    Pentru fiecare dezamagire exista o anumita speranta...

    Pentru fiecare furtuna turbulenta exista o temelie sigura....

    Pentru fiecare gand de indoiala exista o incredintare(asigurare) calma...

    Pentru fiecare actiune daunatoare exista o dragoste iertatoare...


    "Totuşi, în toate aceste lucruri, noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit." (Romani 8:37)




    Foarte frumos!

    30.07.2011, 12:34:26
  • blanitza
    blanitza

    Doamne, Jo si Andra, ultimul vers este EXCEPTIONAL, mi-a dus lacrimi in ochi!!! Va multumesc, fetele!!!
    Creatiile sunt superbe, atat de inspirate, Ligia si Eugenia, mi-au ramas ochii literalmente lipiti de monitor, ce-mi faceti voi sambata-asta!!!

    30.07.2011, 13:14:23
  • deManacuPenelopa
    deManacuPenelopa

    Salut stimatele breslase si stimatii breslasi!
    M-am hotarat in ultimul moment sa va arat 'furaciunea' mea, n-am facut-o sa fie expusa, dar prea se potrivea temei...
    Va prezint bufnita albastra, povestea ei se afla in descriere:

    www.breslo.ro/Product/bufnita-albastra_412192

    30.07.2011, 18:47:00
  • user11913
    user11913

    Multumesc Andra pentru traducere si ma bucur ca Blanitza le-a apreciat.
    Frumoasa bufnita albastra, desenele pentru copii sunt o inspiratie super pentru diferite creatii.

    30.07.2011, 22:18:19
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Am ajuns si eu. Din pacate nu am reusit sa fur de la Sharry Serafini(imi trebuia mai mult timp, poate in concediu:)).

    www.breslo.ro/Product/Evergreen--colier-realizat-pentru-concursul-Provocarea-verii-11-3-sau-Cum-sa-fur-ca-un-artist_412423


    Inspirata de CieloDesign:

    www.flickr.com/photos/cielodesign/4640862021/

    31.07.2011, 02:45:11
  • elooka
    elooka

    Salutari tuturor.

    Propun pentru tema acestui concurs un set de ceainic , inspirat de stilul French Cottage Style de care m-am indragostit cu ceva timp in urma (ultima poza reprezinta una din sursele de inspiratie )


    www.breslo.ro/Product/Take-me-to-Paris--------participa-la-concursul-Cum-sa-fur-ca-un-artist_412691

    31.07.2011, 17:08:48
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Wow!

    Ce de frumuseti iarasi!!!

    Vad ca nu ati glumit deloc cand v-ati pus pe treaba!

    Ma bucur ca v-a inspirat tema in asa fel si ati creat asemenea lucrari superbe!!

    Felicitari!

    Eu chiar cand vroiam sa va arat ultimele bijuterii, cu idei furate de la altii, mi s-au terminat bateriile la aparatul foto:( Azi am cumparat baterii, asadar maine va arat, ca sa prind si lumina buna!

    De fapt ultimele saptamani am tot avut probleme cu el, astafel incat am ramas in urma si cu blogul si cu listarile in magazin.... cred ca Cineva, vazand ca nu prea ascult sfaturile, mai mult sau mai putin subtile, de a o lasa mai moale, m-a "obligat" intr-un fel sau altul, sa ma mai opresc, sa mai las online-ul si sa mai reflectez! Una peste alta, a fost mai bine asa! De maine insa, gata cu vacanta! Avem multe de facut! Eu si cu Mine adicatelea!


    Va pup!

    P.S. Eu ma duc sa bag pestele la cuptor :P

    Desertul l-am mancat deja :))) Arata atat de bine prajitura incat nu m-am putut abtine sa nu ma servesc :D (Urla modestia in mine :D )

    31.07.2011, 19:39:14
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    De cateva zile vroiam sa va arat doua clip-uri:


    http://youtu.be/l0rCS8qpq20

    http://youtu.be/CMNDdnYOjWw

    31.07.2011, 20:29:14
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Azi am fost intr-un targ si am vandut cocosile mele! Mie dor de ele :'(

    31.07.2011, 22:49:03
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    hihihi


    Las' ca e bine! Nici nu se putea altfel, la cat de furmosi sunt! :)

    31.07.2011, 22:59:45
  • Pleiade
    Pleiade

    Buna dimineata!
    Felicitari Andra pentru tema concursului! Adevarul este ca mi-ai citit gandurile si mi-ai raspuns la niste intrebari pe care mi le puneam demult, dar ai si deschis poarta pentru noi si noi intrebari. Dar sa trecem la tema noastra... Rasfoind minunatele creatii de pe breslo, m-am indragostit de simplitatea si eleganta unei bratari de la alexabiju (www.breslo.ro/Product/SET-BRATARA--MONTAIN--JADE---CERCEI_338709 ) si apoi mi-au picat ochii pe un artefact al Egiptului antic (se poate vedea in colajul de la colierul „Amintire...”). De aici nu a mai fost decat un pas pana la o mica colectie bazata pe margele care le-am facut din lut polimeric si foita de aur. Din ea inscriu in concurs un colier romantic „Amintire..” : www.breslo.ro/Product/Amintire_412889 . Lista cu creatiile pe care imi doresc acum sa le fur este lunga, dar timpul e asa scurt.... Daca voi reusi sa mai „fur” ceva in timp util si daca voi reusi sa fac si niste fotografii „cat de cat”, o sa va anunt.
    Va pup pe toate, va doresc spor la „furat” si o vara frumoasa! Andreea

    01.08.2011, 03:09:17
  • soso07
    soso07

    Kjoco, ma bucur ca ai vandut cocosile, chiar daca si mie mi-e dor de ele.
    Ieri am facur ordine intr-un dulap si am gasit niste samburi care m-au dus cu gandul la lucrarile tale. I-am pus in magazin si te rog sa-i comanzi (sunt gratuiti). M-as bucura sa stiu ca am contribuit si eu cu ceva la lucrarile tale :))
    Sorina

    01.08.2011, 13:50:54
  • soso07
    soso07

    Spuneam mai demult (pe 19.07) ca imi plac f. mult bijuteriile fetelor de la Ju-Bijoux. Am reusit sa fac si eu ceva (mi-a luat ceva timp) si iata ce-a iesit :
    www.breslo.ro/Product/Flori-din-gradina-Ju-Bijoux---participa-la-concursul-Cum-sa-furi-ca-un-artist_413036
    Sper sa nu fie cu suparare "furaciunea". Asa cum am mai spus, nu se va mai repeta.
    Sorina

    01.08.2011, 15:16:28
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Inca doua frumuseti!! Bravo!!!!

    Soso, nu cred sa fie cu suparare!! i-ai dat nota personala si asta e tot ce conteaza!!

    01.08.2011, 21:26:04
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Draga Sorina(soso07) iti multumesc foarte mult pentru gestul tau cu samburi! Deja am nevoie de saburi bune, ca samburi din piersici turcesc (sau stiu eu , ca de unde aduc) sparg foarte usor. O zi buna pentru toti!

    02.08.2011, 09:15:01
  • soso07
    soso07

    Kjoco, samburii acestia ii am de vreo doi ani, sunt uscati bine. Sper sa fie buni.
    Anul trecut nu am gasit piersici din acestea, iar acum nu au aparut inca pe piata.
    Sorina

    02.08.2011, 09:21:09
  • SophiesShine
    SophiesShine

    Buna dimineata fetelor si baiatul!:)

    Kjoco, credeam ca pot vedea "dansatorii" vineri(vii in Ciuc la targ? )

    02.08.2011, 10:05:29
  • KilyenJozsef
    KilyenJozsef

    Multumesc inc-o data Sorina! Poate o sa am posibilitate ca sa rasplatesc cumva.
    Da, ma duc la Ciuc, dar poate ca nu stau acolo, numai imi aduc mama mea.

    02.08.2011, 12:20:22
  • soso07
    soso07

    Nu trebuie rasplata in niciun fel pentru mine. Sper doar sa fie buni si sa iasa cocosele sau alte lucruri frumoase, iar eu sa stiu ca samburii aceia sunt de la mine (sa ma umflu in pene ca un cocos) :)))

    02.08.2011, 13:25:25