Forum: Orice altceva Cafeneaua breslasilor

  • fairdealing
    fairdealing

    Multumes frumos George pt.invitatie si cuvintele tale frumoase,am intrat azi ,pt.prima data "la o cafea"si am citit tot ce s-a postat pana acum,lucruri f.interesante-tu-cel putin -esti o adevarata enciclopedie!,mariar si eu caut retete fara carne,nu sunt vegetariana,dar ma simt mai bine daca nu mananc carne,am si eu un motanel frumos de 7 kg care mananca pepene rosu; imi place aceasta initiativa de a ne cunoaste,eu nu sunt o vorbareata dar ma bucur sa citesc ce scrieti-imi pare rau ca linkurile pe care le scrieti nu duc direct la melodia(articolul i.e.)va doresc o dimineata frumoasa si o zi linistita,Maria

    03.11.2017, 08:32:07
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Aroma de cafea , atmosfera calda, gazda primitoare, muzica buna (Andre Rieu)... toate acestea le regasesc cu drag la Cafeneaua breslasilor. :)

    03.11.2017, 15:39:59
  • carmenn
    carmenn

    buna seara!
    am si eu o intrebare .stie cineva de unde pot procura baza de bratari gen catusa.multumesc

    03.11.2017, 19:24:54
  • JohnBrody.leatherartisan
    JohnBrody.leatherartisan

    Bine v-am gasit! Sunt noua si mi-e greu sa ma descurc, deocamdata, pe aici. Asa ca, daca mai gresesc, va rog sa ma iertati anticipat. Gheorghita stie de ce :)

    03.11.2017, 21:18:04
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Vizitatorilor cafenelei noastre le dedic o mai veche lucrare deosebita:

    Un scurt fragment:

    https://www.youtube.com/watch?v=4hoNdz56JgE

    Si cand aveti timp, intreg albumul:

    https://www.youtube.com/watch?v=NC_TaSCuef8

    03.11.2017, 23:18:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    fairdealing,
    Ma bucur enorm ca ai venit printre noi.
    Deocamdata, la inceput, postarile apar cu intarzaiere dar se va rezolva in timp.
    Este mare lucru sa avem unde sa ne cunoastem mai bine, sa schimbam idei si, de ce nu? sa ne ajutam intre noi si ca designeri dar, si ca Oameni. Deoarece in spatele fiecarui avatar se afla un suflet de om...

    03.11.2017, 23:24:36
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pentru prietenii nostri care nu te cunosc:
    Fairdealing este din Brasov si o cheama Maria.
    Poate, mai tarziu ne va spune si zodia, pentru a o putea sarbatorii la timpul potrivit.
    Manufactureaza bijuterii si imbracaminte. Vizitati-i magazinul (merita):

    www.breslo.ro/fairdealing

    03.11.2017, 23:27:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Avem promisiunea din partea echipei breslo ca se va rezovla cu linkurile...
    Deocamdata trebuie mai intai selectate si se pot urmari fara probleme.

    La fel, sa speram ca in scurta vreme vor apare si mesajele cat mai rapid de la momentul postarii. Poate dupa Anul Nou vor apare imbunatatiri semnificative la forum.
    Cand postezi prima data pe forum (cum a fost acum), mesajele fiind moderate, ele pot aparea cu intarzaiere.
    Dar, decat sa apara cine stie ce mesaje deocheate, mai bine cu acest neajuns...

    Dar, pana atunci, avem mult de lucru in ce priveste atragerea userilor de pe Breslo la discutii...
    Noi am cautat cateva teme interesante si daca totul este ok, inca vreo doua trei teme interesante asteapta sa fie deschise, pentru a acoperi o cat mai mare gama de interese.

    03.11.2017, 23:35:58
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Buna ziua ,
    Imi pare bine sa te cunosc, Maria din Brasov, cu maini maiastre si iamginatie nemarginita! Felicitari pentru minunatele tale creatii!
    Am pasit pragul cafenelei pentru cateva momente de liniste, in contrast cu agitatia acestei zile de sambata.

    O zi frumoasa tuturor!

    04.11.2017, 14:30:17
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Un pic de paine cu... ciocolata pentru Emma.Koncept:

    https://www.youtube.com/watch?v=FaswDILZU8c

    Joe Dassin, s-a nascut intr-o zi de 5 Noembrie...

    04.11.2017, 23:53:13
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    LA MULTI ANI, DUMITRU!

    05.11.2017, 00:09:14
  • user23162
    user23162

    Buna dimineata,
    Maria din Brasov (Fairdealing), imi pare bine ca mai e cineva ca mine pe aici, asa ca de la Marie la Marie :). Trebuie sa-ti spun ca ador Brasovul, fiica mea locuieste acolo si de fiecare data cand reusesc sa ajung la Brasov o fac cu mare drag.
    Zi frumoasa tuturor!

    05.11.2017, 08:55:51
  • fairdealing
    fairdealing

    Va multumesc tuturor,George,sunt convinsa ca esti un optimist ,un om de suflet,Handmade,Miha,cuvintele tale mi-au mers la "casa sufletului" cum spune un prieten,mariar,si eu m-am bucurat cand am vazut ca nu sunt singura si ma bucur mult sa va cunosc,nu vreau sa dezamagesc, dar nu cred in horo"r"scop absolut de loc,dar sunt Varsator.Va doresc la toti o duminica frumoasa

    05.11.2017, 10:12:08
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Bună dimineaţa, breslaşi !

    Mulţumesc de urare, Gheorghitza- muzică adevărată, in acest moment al zilei eram mai mult cu Creedence Clearwater Revival, mulţumesc şi de vizita pe fb.

    P.s. : nu mai e pită ! :))

    05.11.2017, 11:44:19
  • claudia.MM
    claudia.MM

    Dumitru
    La multi ani fericiti!

    05.11.2017, 16:27:08
  • claudia.MM
    claudia.MM

    e bine ca avem lume noua la discutii,fiecare breslas vine cu ceva nou,o idee,un gand

    05.11.2017, 16:28:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    JohnBrody.leatherartisan
    Am vazut "retroactiv" mesajul postat de tine si imi pare rau ca nu ai fost salutata la timpul potrivit asa cum ar fi trebuit...
    Iti uram bun venit printre noi iar in aceasta cafenea vei fi asteptata mereu cu drag!

    06.11.2017, 22:43:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Prietena noastra, moderatoarea topicului "Horoscopul Breslo" Mihaiela isi sarbatoreste Onomastica.
    Ii dorim din toata inima
    LA MULTI ANI !
    si va invit sa ii vizitati magazinul, pentru ca merita:
    www.breslo.ro/handmade.miha

    07.11.2017, 23:37:45
  • joulibiju
    joulibiju

    La multi ani tuturor care isi sarbatoresc astazi ziua onomastica!
    Cu ceva intarziere, La multi ani, Emma.Koncept!

    08.11.2017, 10:32:00
  • Live
    Live

    Am trecut pt a vă saluta. Nu știu câți dintre cei vechi mai sunt prin zonă. Eu încerc să revin la bază, adică aici, pe Breslo. Vom vedea ce va fi. Anyway, vă salut!

    08.11.2017, 21:31:52
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Buna dimineata,

    Va multumesc din suflet pentru urari!
    Am pasit pragul cafenelei cautand putina tihna, in timp de savurez prima cafeluta.
    O zi mununata tuturor si sa auzim numai de bine!
    Miha

    09.11.2017, 09:21:51
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    https://www.youtube.com/watch?v=8N2AcI7LCfo

    10.11.2017, 18:17:59
  • kraftart
    kraftart

    Bună, suntem noi pe aici ) fiind din Iași am căutat pe net să văd dacă se organizează vreun targ de handmade la sărbători, dar nu am găsit nimic. Știe cineva ceva? Sau poate ne apucam noi de organizare, sunt ceva idei?

    11.11.2017, 20:39:23
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    kraftart,
    daca lumea de pe aici ar fi mai dinamica, mai activa, am putea face multe.
    Iti dai seama ca de sarbatori se organizeaza "targuri" in mai toate marile orase si daca am fi mai multi pe Forum am avea legaturi in toata tara si ne-am putea ajuta.
    Bine ai venit in cafeneaua noastra!

    11.11.2017, 22:39:58
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Buna ziua,
    Da... e o apatie generala, banuiesc ca aceasta situatie este influientata si de sarbatorile care se apropie - deja au inceput pregatirile. Se vede asta si in magazinele breslasilor.
    Dar o cafeluta de dimineata este oricand binevenita :)

    Bun venit pe Forum, kraftart!

    O zi frumoasa!
    Miha

    12.11.2017, 10:42:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Daca va uitati cu atentie, "barbia" viorii sta invers. Adica, tipul tine vioara invers.
    Ascultati si voi ce virtuozitate interpretativa a iesit!

    https://www.youtube.com/watch?v=cL-bSd2e248

    12.11.2017, 23:34:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Itzhak Perlman (nascut in 1945) este considerat unul dintre cei mai mari violonistii ai secolului XX, dirijor si ilustru pedagog israelian (israelo-american) care a ajuns in varful piramidei ... sprininidu-se pe carje !
    (ramas invalid dupa o lunga lupta cu poliomielita)
    Mi-am adus aminte cu mult drag de el, dupa ce am vazut videoclipul postat mai sus.
    (aici, este vorba despre "Cantece lautaresti" de Pablo Saraste)

    https://www.youtube.com/watch?v=eqiq_rrkR-w

    12.11.2017, 23:50:47
  • user23162
    user23162

    Buna dimineata,
    Cu ceva vreme in urma am vazut fragmente din niste concerte ale lui pe Mezzo, ce sa spun, fara cuvinte...
    Saptamana frumoasa tuturor!

    13.11.2017, 08:40:49
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Itzhak Perlman - virtuozitate si pasiune, in ciuda problemelor de sanatate!

    13.11.2017, 10:00:19
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Cat despre penultimul tip, cel cu vioara intoarsa... el canta ca si cum ar avea in mana un violoncel... oricum, se vede ca are studii la baza, sau un foarte mare talent, ajutat de un auz foarte fin!

    13.11.2017, 10:33:30
  • kerkyra
    kerkyra

    Bun gasit, am venit ca cafenea la invitatia lui Gheorghita, sper ca se gaseste si decofeinizata aici :)

    13.11.2017, 14:14:27
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    kerkyra,
    Ce-ti dorestye sufletul.
    Si pentru ca ai venit printre noi, sa te prezentam prietenilor nostri:
    Este din Craiova (deci...olteanca!), a mai avut magazin tranzitoriu pe Breslo dar a intrat mai ales in calitate de "Client". S-a gandit dupa indfelungi cautari sa isi deschida magazin.
    L-a deschis:
    www.breslo.ro/kerkyra

    Sa ii uram bun venit printre noi si nu ori cum:

    https://www.youtube.com/watch?v=vi2h0vPLCto

    (link-ul nu se activeaza automat... trebuie selectat mai intai)

    13.11.2017, 22:28:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Kerkya,
    Prietena noastra Miha are deschis un topic intitulat "Horoscopul breslasilor"
    Ne-am bucura daca ai intra si acolo si i-ai spune zodia (luna si ziua nasterii) deoarece am vrea sa putem felicita de ziua lor pe toti membri breslo care ne-au trecut pragul.
    Doar suntem ca o familie, nu-i asa?
    De asemenea, daca iti plac animalele, poti intra si pe topicul Claudiei MM care a deschis un topic special: "Designeri si animale"

    13.11.2017, 22:34:17
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Buna dimineata,
    Kerkya, bun venit si ne bucuram sa avem prieteni noi! Gazda noastra, George, ne alinta cu toate aromele de cafea, subiecte foarte interesante si muzica foarte buna.
    Te invit sa vezi Horoscopul (Tot pe Forum - Orice altceva).

    Spor in toate!

    14.11.2017, 09:31:48
  • kerkyra
    kerkyra

    Va multumesc mult pentru primire, datele prezentate sunt corecte, cu o mica observatie: sunt din Craiova, dar nu olteanca, m-am nascut si crescut in Ploiesti, aici am ajuns dupa sot. Asa ca nu o sa ma prindeti cu perfectul simplu :) Tot imi fug ochii dupa materiale pe site, sper sa-i fuga ochii cuiva si dupa bijuteriile mele, ca am umplut casa si fac senzatie la serviciu cu altele in fiecare zi. M-as bucura sa-mi vizitati magazinul si sa-mi spuneti impresii, mai ales ca aceasta pasiune este recenta si am multe de invatat.

    14.11.2017, 13:50:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Kerkyra,
    am zambit cand ne-ai scris ca esti "olteanca" prin "alianta".
    Asa ca pot sa-ti pun o intrebare care -la vremea ei, mi s-a parut superba:

    Trei olteni trecură Oltul.
    Dupa ei ... trecură doi.
    Câți olteni trecură Oltul
    Inainte și-napoi?

    Nu numai că mi s-a părut o ghicitoare superbă dar parca incearcă sa ne reamintească de farmecul si frumusețea limbii române.
    Versurile de mai sus se incadreaza si in jocurile romanesti de cuvinte care, in acest caz, prezintă o exemplificare de ligamentare. ("Dupa ei ... trecu Radoi")

    15.11.2017, 00:26:30
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Kerkyra, avem ceva in comun: eu am facut gradinita si scoala generala la Slatina - Olt si mi-e tare drag graiul oltenesc, am zambit la ghicitoarea lui George... m-a proiectat direct in copilarie, acea copilarie fara griji (in afara de teme, evident). :)
    George, mi-ai facut ziua mai buna! Stiam eu ca trebuie sa pasesc in cafenea inca de dimineata!

    O zi frumoasa tuturor!

    15.11.2017, 08:59:39
  • user23162
    user23162

    Buna dimineata,
    Am stat si eu prin Slatina vreo sase luni dupa ce am terminat facultatea, ca sa vezi ce mica-i lumea :)))
    Am gasit un articol interesant, cred ca am avea ceva de invatat de aici chiar daca numai jumatate ar fi adevarat
    http://loon.ro/experienta-care-l-marcat-pe-un-roman-intr-un-tren-din-japonia-controloarea-ingenuncheat-gratios-fata-mea/
    Spor in toate, dragilor!

    15.11.2017, 09:28:53
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Noi asteptam mereu noi designeri care sa ne treaca pragul.
    Am vazut ca de curand, si-a deschis magazinul o mai veche cunostinta de pe Breslo, pe care o salut cu tot dragul. In speranta ca va trece pe aici, vi-o prezint si voua:
    www.breslo.ro/Jewelswithlove

    15.11.2017, 20:08:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Acum, vi-as propune ceva.
    Ai vazut ca in multe cafenele artistice se obisnuieste ca anumiti artisti care frecventeaza o anumita cafenea, expun pe peretii acestora o sertie de lucrari personale. Ca un fel de expozitie "in derulare". De regula, dupa un timp, vine alt artist care "imogatester" cafeneaua cu lucrarile lui.
    Ce va propun ee:
    Ati de acord ca aici, in "cafeneaua noastra" sa prezentam o expozitie cu lucraril;e designerilor participanti la discutii? Asa ne-am putea cunoaste mai bine si poate, vor fi interesat si "trecatorii" neimplicatii pana acum in discutii
    Practic, asd face un tabel cu linck-urile magazinelor voastre aici, in cafeneaua noastra
    Pentru a nu fi suspectati de vreun interes, magazinele noastre, ale moderatorilor vor face exceptie si nu se vor include in expozitie.
    Va fi - daca vreti, o Colectie" numita
    "Colectia de lucrari handmade a Cafenelei Breslo"

    15.11.2017, 20:15:12
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    De ce nu, George! Daca ne poti gazdui fie si cate un link, eu una as fi bucuroasa! :)
    O seara frumoasa!

    15.11.2017, 21:31:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Miha,
    pe topicul tau, de exemplu, poti realiza o colectie de link-uri pe care le alegi tu din magazinele de pe Breslo, care au lucrari cu tematica Astrologie: planete, cer, zodii etc.. etc...
    Cred ca trebuie sa imbinam utilul cu practicul.
    ClaudiaMM ar putea pregati o colectie cu cele mai frumoase lucrari cu si despre animale realizate de designeri de pe Breslo.
    Noi, purtam aici discutii generale dar nu ne putem rupe de activitatea noastra, cea de designeri. Astfel, cred ca prezentarea unor magazine care au legatura cu aceste topicuri este si o forma de respect fata de ele.

    15.11.2017, 21:53:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dragi prieteni, am marea bucurie sa va prezint un membru nou al cafenelei noastre.
    Spun"nou", referindu-ma la acest format al cafenelei inaugarat acum ceva vreme in urma (doua luni...) deoarece prietena nou venita, are state vechi pe Breslo si merita intampinata cu toata cinstirea!
    Din pacate postarile vin aiurea si cu intarzaiere iar daca nu verifici din urma, se poate intampla (cum a fost in acest caz) ca o postare din 8 Noiembrie sa o "descopar" doar azi ... 15 Noeiembrie. Imi cedr scuze pentru intarzaierea cu care raspund acestui mesaj.

    Este vorba derspre Live care ne-a salutat si deoarece a scapat nevazut mesajul ei,
    il redau aici mai jos:

    Live:
    Am trecut pt a vă saluta. Nu știu câți dintre cei vechi mai sunt prin zonă. Eu încerc să revin la bază, adică aici, pe Breslo. Vom vedea ce va fi. Anyway, vă salut!

    15.11.2017, 22:13:47
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Live, este din Pucioasa si dupa ce cititi prezentarea din magazinul sau:
    "Aici se gasesc fel de fel de obiecte pe care le realizez IO. Tare m-ar bucura sa aflu ca macar unele dintre ele plac celor care le vad! Desigur...nu m-ar lasa rece sa si vand cate ceva.:) Sunt lucrusoare facute cu drag. In timp ce lucrez la ele, imi vin fel de fel de idei pentru alte produse si ma necajeste faptul ca nu m-a facut mama si cu ceva mai multa indemanare".
    Merita sa ii vizitati magazinul:

    https://www,breslo.ro/Live

    15.11.2017, 22:16:35
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Din pacate nu pot modifica eroarea si pun link-ul corect nca odata:

    www.breslo.ro/Live

    15.11.2017, 22:17:48
  • Live
    Live

    Vă salut din nou!
    Sper și eu că lucrurile pe forum vor arăta, cât de curând, mai bine. Deh...să mai putem schimba și noi o vorbă așa, în liniște, într-o atmosferă calmă, cam cum spunea cineva mai sus. :)

    15.11.2017, 22:40:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Deocamdata, va prezint membrii cafenelei noastre, inscrisi in ordinea sosirii lor:

    1. ClaudiaMM (designer si moderator al topicului "Animale si designeri")
    2. MagicStone8 (magazin vechi de furnituri)
    3. Abysor (designer vechi pe Breslo)
    4. Tango2000 (Clienta si acum... designer!)
    5. Handmade.miha (designer si moderator al topicului "Horoscop breslo")
    6. Joulibijou (designer si organizatoare de concursuri)
    7. IoLandGifts (designer)
    8. Marciana (Clienta)
    9. Mariar (designer)
    10. Claudia25 (designer)
    11. Oanavasilache (designer)
    12. JoannaH (magazin furnituri)
    13. PushDesign (atelier creatie)
    14. EmmaKoncept (sot/sotie-designeri)
    15. RaluqueAtelier (designer)
    16. Fairdealing (designer)
    17. carmenn (designer - vechi pe Breslo)
    18. Live (designer vechi pe Breslo)
    19. Kraftart (designer)
    20 Kerkyra (clienta si acum designer)

    Avand in vedere ca nu avem implinite nici doua luni de existenta, "Cafeneau breslasilor" le multumeste tuturor breslasilor de mai sus, din tot sufletul, pentru ezenta si activitatea lor aici!

    15.11.2017, 23:03:19
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Felicitari, George si multumesc pentru sugestie! :)

    16.11.2017, 14:56:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Live, ai o lucrare in magazin "supravegheata" de o pisica. E a ta???

    16.11.2017, 18:44:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Live,
    Miha modereaza un topic legat de Horoscopul breslasilor in speranta ca vom putea tine o evidenta a zilelor de nastere a celor ce isi petrerc timpul cu noi, aici.
    Chiar daca nu crezi in astrologie sau zodii, ai putea intra pe topicul ei sa-ti poata inregistra ziua de nastere...

    16.11.2017, 18:48:00