Forum: Orice altceva Cafeneaua breslasilor

  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Nu stiu cand mai trece cineva pe la cafeneaua noastra dar vreau sa va prezint un indragit intrepet care si-a facut loc in sufletul meu de ceva vreme.
    Rar intalnesti barbati care, cu o usurinta de neimaginat, urca de la bass la ... soprano, trecand prin patru octave si jumatate!
    Ivan Rebroff, pe numele sau de nasterre Hans-Rolf Rippet (1931-2008) a fost neamt de origine rusa si a devenit foarte repede cunoscut cu repertoriul sau de muzica internationala dar mai ales pentru repertoriu de muzica populara rusa.
    Tuturor celor care cititi acest topic, va dedic cu mult drag una dintre piesele mele preferate, chiar daca este un vechi colind german si inca nu este vremea lui; "Clopotul singuratic"

    https://www.youtube.com/watch?v=zXKZaPSbQC0

    24.10.2017, 01:05:07
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Ivan Rebroff - uimitoare voce, George! Canta cu atata usurinta in orice registru, fie el inalt sau grav!

    24.10.2017, 10:25:27
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Buna ziua ! Ce vreme buna de ....cafea!
    Departe Constanța dar am să savurez cu drag toate " cafelele" primite aici pe 5 noiembrie !:))

    24.10.2017, 12:31:23
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Mulțumim de clip, deosebită voce, chiar aveam nevoie de 5 minute de calm .....

    24.10.2017, 13:30:18
  • user23162
    user23162

    Buna ziua, la a doua jumatate din cafeaua inceputa dimineata :)
    George, cred ca multa lume nici macar nu stie de cafenea, nu cred ca intra prea multa lume pe aici.

    24.10.2017, 14:57:49
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mariar,
    Forumul acesta inca nu este pregatit -se pare, sa primeasca si alti useri.
    Noi ii asteptam cu bratele deschise. In timp se vor face si unele imbunatatiri privind accesul membrilor pe Forum.

    24.10.2017, 18:39:17
  • claudia.MM
    claudia.MM

    este pierderea lor,a celor care nu stiu sau nu vor sa intre pe Cafenea

    24.10.2017, 19:29:13
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Poate e mai bine așa, mai puțini dar mai buni :)
    Cred ca ceilalți sunt pe zona de fumat sau ceva cu fotbal....

    PS. : și uite așa între 2 replici am făcut și prima mea comandă, nu la magazinele de pe mail ci la cineva de pe aici, poate sunt eu mai soft dar prefer omul din spate decât un preț rece și artificial scăzut, am vazut și reduceri de 50%.... :))

    24.10.2017, 20:02:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Emma.Koncept,
    Buna seara!
    Am intrat in Zodia "Scorpion" si nu ne-ai spus pe ce data iti sarbatoresti ziua de nastere.
    Poate o sărbătorim împreună!

    24.10.2017, 20:55:08
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    cinci posturi mai sus!, cinci,5 :))
    Cu cine împart o cafea ?

    25.10.2017, 11:49:11
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cu mine...

    https://www.youtube.com/watch?v=HyCeedQH7c0

    25.10.2017, 16:22:08
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mai intai ce stim sigur, este ca porti numele de Dumitru...

    25.10.2017, 16:26:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    :)))

    25.10.2017, 16:26:29
  • user23162
    user23162

    Uite ca se face arta si din cafea: Doamneee, nici nu-ti mai vine sa bei cafeaua aceea :)

    25.10.2017, 16:37:16
  • claudia.MM
    claudia.MM

    Multumesc Emma.Koncept!Dumitru este si iubitor de pisici si caini si-i plac produsele de aceasta inspiratie
    ii spunem La multi ani! de Sf.Dumitru

    25.10.2017, 19:20:10
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Mulțumesc cu drag la toate urările, avem familie cu ogari și pisici, adică vânătorii și pradă , deci e distracție mare când vin fetele în oraș !:))

    Mulțumesc de promtitudinea mesajelor, claudia.MM :))

    25.10.2017, 21:12:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Emma,
    Ai pomenit de pradă și vânători.
    De ziua ta, cu toată dragostea
    "La Mulți Ani"
    și o dedicație mai specială, într-o variantă originală:

    https://www.youtube.com/watch?v=2iuxMgrt0E8

    25.10.2017, 22:44:25
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mai intai, un citat din Adrian Cocosila dintr-o lucrare refertitoare la Sfantul Dimitrie:

    "Originea numelui Dimitrie e greceasca si aminteste de vechea zeita Demeter. Crestinismul a impus numele masculin Demetrios, explicat uneori ca simplificare a lui demometer, "maica poporului (demos = popor; meter = mama), pronuntat in neogreaca dimomitir. La noi, pe langa numele barbatesti Dumitru, Dimitrie (cu prescurtari ca Mitrea, Mitru, Mitu, Dima si diminutive ca Mitrus, Mitrut, Mitrel, Mitrica, Mitus, Mitel, Mitica, iar uneori Mitty, sub influenta occidentala), exista si numele femeiesc Dumitra (de unde Mita si alte forme diminutivate)."

    25.10.2017, 22:54:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Apoi, dintr-un site specialiat, merita introducerea:

    "Sfantul Mare Mucenic Dimitrie a trait pe vremea imparatilor Diocletian si Maximian Galeriu (284- 311) si era fiul voievodului cetatii Tesalonicului, botezat in taina de parintii sai, de frica cruntelor prigoane impotriva crestinilor. Si il invatau parintii in camara cea ascunsa a palatului lor toate tainele sfintei credinte, luminandu-i cunostinta despre Domnul nostru Iisus Hristos, precum si milostenia cea catre saraci, savarsind, adica, faceri de bine, celor ce trebuiau. Si asa, Dimitrie a cunoscut adevarul din cuvintele parintilor sai, dar, mai ales, a inceput a lucra intr-insul darul lui Dumnezeu. Si tanarul crestea cu anii si cu intelepciunea, urcand ca pe o scara, din putere in putere. Si, ajungand la varsta cea mai desavarsita, parintii lui s-au dus din vremelnica viata, lasand pe tanarul Dimitrie mostenitor nu numai al multor averi, ci si al bunului lor nume".

    25.10.2017, 22:56:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Deoarece suntem artizani, nu avem cum sa nu tinem cont de legatura dintre Sf. Dimitrie si traditiile populare.
    Stramosii nostri considerau ca anul calendaristic se imaprte in doua:
    1. Sfantul Gheorghe incuie iarna si deschide viata in intreaga natura, inverzind copacii (mai stiti joaca "Verde stop"?)
    2. Sfantul Dumitru (asa ii spun românii) incuie vara, desfrunzeste codrul si usuca plantele si descuie poarta Iernii.
    Daca la Sangeorz se faceau invoielile intre stapani si ciobani pentru vara ce va veni, la Sfantul Dumitru se fac "soroacele", incheindu-se astfel acele intelegeri.

    In Romania, isi sarbatoresc onomastica peste 315.000 de persoane.
    Una dintre acestea, este alaturi de noi...

    LA MULTI ANI, DUMITRU !

    25.10.2017, 23:29:50
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Ma alatur si eu celor care le ureaza LA MULTI ANI! tuturor celor care poarta numele de Dumitra, Dumitrita, Dumitru, Mitica sau altul derivat din Dumitru!

    26.10.2017, 10:07:18
  • joulibiju
    joulibiju

    La multi ani! In special pentru Emma.Koncept!

    26.10.2017, 13:32:06
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Mmm ... aroma de cafea!
    Si o melodie Deliei, care mie imi place:

    https://www.google.ro/search?q=verde+imparat&rlz=1C1AOHY_roRO708RO709&oq=verde&aqs=chrome.1.69i57j0l5.3722j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

    27.10.2017, 09:39:01
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Mulțumesc tuturor pentru urări, am citit cu interes randurile de mai sus pline cu multe detali despre subiect. Apreciez sincer cand cineva își rupe din timp pentru a-l împărți cu cei din jur.

    La noi in familie se ascultă multă chitară clasica, muzică nordică, germana....și din toate vă ofer 2 voci dragi :

    https://youtu.be/2hH2JFSGMiM

    ps.: cateodată folosim o râșniță manuală de cafea, din cele de lemn cu sertar....sunetul și asteptarea momentului culminant.....câteodată e singurul moment calm și liniștit , e ca ceremonia japoneza de ceai :))

    27.10.2017, 16:13:21
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Emma.Koncept,
    Superba dedicatia si plina de sensibilitate!
    Niciodata piperul macinat la rasnita electrica, nu are aroma celui macinat la rasnita manuala.
    Ca si cafeaua de altfel...

    http://olxro-ring03.akamaized.net/images_mercadorro/121419352_1_644x461_rasnita-manuala-vintage-noua-nefolosita-craiova.jpg

    27.10.2017, 16:39:38
  • claudia.MM
    claudia.MM

    am si eu vreo 2 rasnite manuale din lemn,de la bunica,pe acasa!Obiect de decor,ca si mojarul si calcatorul cu jar

    27.10.2017, 19:04:37
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    Gheorghitza,
    da, exact din acela+ că patina timpului aduce un farmec aparte la al nostru.

    27.10.2017, 19:57:25
  • user23162
    user23162

    Buna,
    Ceva de ras ca doar e duminica
    http://perfect-ask.com/gastronomie-barbateasca-acuta-17-poze-nostime-cu-realizarile-barbatilor-bucatarie/

    29.10.2017, 12:30:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mariar, nostime cliseele...

    29.10.2017, 16:03:36
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Buna dimineata!
    Azi, este ziua colegei noastre MARCIANA din Iasi.
    Sa-i uram la MULTI ANI si Dumnezeu sa ii dea multa sanatate!

    https://www.youtube.com/watch?v=ucAHi1Yhj0M

    30.10.2017, 09:27:14
  • Emma.Koncept
    Emma.Koncept

    La multi ani !

    30.10.2017, 10:38:19
  • marciana
    marciana

    Multumesc dragilor pentru urari !
    La zi aniversara , de obicei se serveste cu tort, eu insa am facut o minunata prajitura cu bostan din care mi-ar fi facut placere sa va servesc . Dar cum distanta este un impediment , lasam pe alta data !
    Va imbratisez si va urez sa aveti spor in toate !

    31.10.2017, 14:30:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    As zice ca te imbratisez si eu dar, mai sti cum e si cu scorpionii astia???? Odata-nteapa! :))))

    31.10.2017, 14:56:33
  • user104257
    user104257

    Buna ziua!
    Văzând atâtea lucrări frumoase în acest concurs, m-am gândit să sponsorizez și eu cu trei premii a câte 33 lei, constaând in materiale din magazinul meu. 
    Suma nefiind așa mare, magazinul meu va suporta și transportul prin Poșta Română.
    Dacă clienta comandă mai multe materiale, atunci, din suma totală, se va scădea cei 33 lei, sumă care reprezinta premiul.
    Felicitări concurentilor si organizatoarei Joulibiju.

    31.10.2017, 15:19:56
  • joulibiju
    joulibiju

    Am fost plecata si abia acum am vazut postarea. Multumesc foarte mult, e o sponsorizare care salveaza situatia, avand nu mai putin de 9 castigatori! Imediat o sa-ti scriu in privat numele acestora, si in topicul Sponsorilor.
    Inca o data multumesc mult Cafenelei breslasilor pentru sprijinul continuu, inca de la inceputul acestui concurs. Sper ca si la viitoarele concursuri sa ne ajutam si sa ne sprijinim moral atunci cand avem nevoie.

    31.10.2017, 18:20:25
  • claudia.MM
    claudia.MM

    Gheorghita,iti urez si pe topicul tau La multi ani! cu multa intarziere,dar chiar nu am stiut data zilei tale de nastere,deoarece nu ne-ai spus

    31.10.2017, 18:34:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Joulibiju,
    Cu mare drag!
    Acesta este si unul dintre motivele deschiderii acestei cafenele.
    Este o bucurie ca Mihailea, ClaudiaMM si cu mine sa putem ajuta concursul organizat de tine. Multe lucrari chiar meritau apreciate mai "consistent" dar, din partea noastra atat iar alta data poate, de la altii, mai mult!

    31.10.2017, 21:06:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Multumesc din suflet ClaudiaMM!

    31.10.2017, 21:07:19
  • claudia.MM
    claudia.MM

    Ardeleni! in toate zonele se sarbatoreste astazi,1Nov,ziua mortilor?cimitirele sunt cele mai aglomerate spatii din localitate,multe flori si lumanari in memoria celor dragi plecati dintre noi.
    Sarbatoarea are origini comune cu Halloween-ul,dar se refera strict la sufletele celor decedati,la cinstirea memoriei lor.

    01.11.2017, 17:28:11
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    ClaudiaMM,
    Asa este. Eu am fost la mormintele ambilor parinti (ca in fiecare an!
    De cum s-a lasat seara cimitirele stralucesc prin mii si mii de lumanari, candele...
    De flori... ce sa mai spun???
    Cine are suflete plecate, Domnul să îi mângâie!
    Cei plecati, sunt la un loc mult mai sigur ca al nostru...

    01.11.2017, 21:46:05
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Eu am pregatit cafeaua pentru o eventuala noua prietena de-a nostra:

    www.breslo.ro/kraftart

    01.11.2017, 22:48:23
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata prezentarea facuta de ea la "Saluta comunitatea breslo", spre a o cunoaste mai bine:

    "Mă numesc Lira și deja mai mult de 5 ani confecționez jurnale, invitații și alte accesorii handmade.
    Din copilărie mi-a plăcut să creez articole din hârtie. Mereu visam ca lucrul meu să fie legat de papetărie, iar visul a devenit realitate!
    Creația mea este o lume aparte în care totul este ideal, confortabil. Îmi place mult să lucrez într-o atmosferă plăcută alături de fiică mea, care îmi înfrumusețează fiecare zi cu zâmbetul său.
    Îmi place să fiu înconjurată cu lucruri frumoase și în special cu tot ce ține de scrapbooking."

    O asteptam cu mult drag!

    01.11.2017, 22:51:32
  • RaluqueAtelier
    RaluqueAtelier

    Dragii mei, ma alatur si eu cafenelei. Am aflat de aceasta sectiune datorita concursului "Nuante de toamne" unde am castigat premiul special :D. Va multumesc tare mult!
    Ciudat mod de a castiga dar...I am a lucky one.
    Seara frumoasa!

    01.11.2017, 23:14:42
  • Soul.Handmade
    Soul.Handmade

    Felicitari RaluqueAtelier si bun venit printre noi, la o cafea buna; aici vei gasi o atmosfera calda si primitoare mereu!
    Tot la sectiunea "Orice altceva" din Forum, gasesti si topicurile "Horoscop" si "Designeri si animale", pe care te invitam sa le vizitezi.

    Spor si creativitate!
    Miha

    02.11.2017, 10:27:50
  • RaluqueAtelier
    RaluqueAtelier

    Multumesc frumos, Miha! Vizitez cu drag aceste sectiuni si incerc sa fiu activa cat pot de mult!
    Va doresc o zi frumoasa,
    Raluca

    02.11.2017, 14:38:29
  • user23162
    user23162

    Am gasit astazi ceva ce mi se pare extraordinar
    https://www.infomusic.ro/2017/11/ara-malikian-si-cum-nu-incape-el-intr-o-cutie-eu-sunt-de-peste-tot/
    Ce parere aveti?

    02.11.2017, 15:53:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    RaluqueAtelier,
    Te vom astepta mereu aici cu "bunătățuri" fel de fel...
    Fi binevenita in cafeneaua noastra!

    02.11.2017, 17:52:20
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mariar,
    ce minunatie ne-ai popstat tu, aici...
    Mare, mare si placuta surpriza!
    Multumesc din suflet!

    02.11.2017, 17:53:12
  • claudia.MM
    claudia.MM

    Te asteptam cu drag,mereu, Raluque la povesti la o cafea!

    02.11.2017, 18:26:10
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Va dedic cu mult drag:

    https://www.youtube.com/watch?v=QHjGM051q20

    02.11.2017, 21:04:49