Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - O IARNA CA-N POVESTI - sectiunea ARTA PLASTICA si DECORATIUNI

  • soso07
    soso07

    Asa am avut si eu sentimentul, dar acum, cand e asa de frig, ma gandesc ca iarna va intra si peste sarbatorile de primavara :)

    24.01.2014, 13:48:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sponsorul care acorda Premiul 1, in valoare 50 lei (constand din materiale comandate in valoare de 50 lei) la aceasta sectiune este:

    www.breslo.ro/Shop/ZOXY

    ZOXY a mai acceptat sa sponsorizeze concururile noaste "Anotimpuri" si pe aceasta cale ii multumim in mod deosebit.
    Poate si pentru ca iubeste in special lucrul manual (handmade) De aceea, poate, in magazinul ei se si gasesc din belsug materiale care acopera cel mai bine lucrul in Arta plastica si decorativa.
    Membra Breslo din 4 ianuarie 2012, a cautat permanent sa imbogateasca si sa diversifice materialele expuse in magazin, care la o atenta privire, acopera mai toate nevoile unui artist dedicat acestei pasiuni: Arta plastica si decorativa.
    In plus, in ultima vreme a adus multe materiale, scule, masini si dispozitive ajutatoare in arta creatiei decorative si nu numai.
    Eu va propun sa cercetati mai cu atentie acest magazin care, iata, ne este si partener la acest concurs acceptand sa ofere un premiu in valoare de 50 lei.

    Pentru a nu lasa lucrurile neclare, este bine sa intelegeti ca premiul de 50 lei consta in materialele comandate din acest magazin, si nu cuprinde taxa de transport. Daca castigatorul doreste sa comande mai multe produse, poate comanda oricat iar din totalul costurilor se va scadea premiul de 50 lei.
    Urmariti asadar magazinul sponsor:

    www.breslo.ro/Shop/ZOXY

    24.01.2014, 17:52:21
  • carmenn
    carmenn

    multumim,Zoxy!

    24.01.2014, 18:31:43
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Am mai primit o confirmare din partea acestui magazin.
    Daca nu va interveni direct aici, va spune eu anticipat:

    Castigatoarea premiului, va putea comanda si alte produse din magazin, peste valoarea premiului dar, i se va acorda in plus un discount de 25% la toate produsele comandate peste suma de 50 lei, cat reprtezinta valoarea premiului.

    Inca odata, multumim

    www.breslo.ro/Shop/ZOXY

    24.01.2014, 19:11:02
  • soso07
    soso07

    Foarte frumos !!!

    24.01.2014, 19:24:53
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bravo, Zoxy.
    Pot sa va spun ca eu sunt o admiratoare a acestui magazin, am colaborat cu Zoxy si poate pe viitor se va mai intampla asta (in functie de proiecte). Ma bucur ca ni s-a alaturat ca si sponsor.

    24.01.2014, 19:51:59
  • carmenn
    carmenn

    da...si eu am colaborat cu zoxy si cu majoritatea celor care s-au oferit sa ne sponsorizeze la cele 3 sectiuni...:) le multumim!

    24.01.2014, 22:12:26
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sa speram ca acum, fiind trecute sarbatorile de iarna, fetele vor reveni in forta si ne vor delecta cu lucrarile lor.

    25.01.2014, 00:25:28
  • carmenn
    carmenn

    neatza! pai ar fi cazul...:)

    25.01.2014, 09:54:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Probabil ca sant deja cu gandul la Martisor
    (cu toate ca iata: chiar a venit IARNA)

    25.01.2014, 10:36:16
  • carmenn
    carmenn

    se poate!

    25.01.2014, 11:46:33
  • BJudit
    BJudit

    Salutari tuturor!
    As dori sa ma inscriu la aceasta sectiune a concursului cu un ingeras special "conceput" pentru Craciunul din 2013: www.breslo.ro/Product/Ingeras-pentru-Concurs-ANOTIMPURI-2014-editia-III---O-IARNA-CA-N-POVESTI---sectiunea-ARTA-PLASTICA-si-DECORATIUNI_1111128.

    25.01.2014, 12:13:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    BJudit,
    Bine ai venit printre concurentii acestei frumoase Sectiuni!
    Lucrarea se incadreaza perfect in tematica IARNA, mai ales cand este vorba de Sarbatoarea Craciunului. Iti dorim mult succes!

    25.01.2014, 12:28:53
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata deci, ca fetele noastre reintra in ritmul lor si ne-am bucura tare mult daca ar fi cat mai multe fete interesate sa-si prezinte lucrarile lor intr-un concurs -pana la urma, destul de popular si accesibil tuturor artistilor.

    25.01.2014, 12:41:21
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Intre inscrieri, consider ca ar fi binevenita o discutie pe marginea Artelor Decorative. Chiar daca nu suntem artisti conacrati, este bine sa cunostem anumite lucruri generale legate de Artele Decorative. In acest concurs, noi am comasat Artele Decorative cu cele Plastice din motive organizatorice (sunt puntini concurenti si este greu sa initiezi mai multe scectiuni, coordonate fiecare cate o moderatoare (plus sponsorii care sa asigure premiile)

    25.01.2014, 12:44:51
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Artele decorative, insumeaza in general lucrari manufacturate care au cateva scopuri si functii. Mai intai de toate, inca din epoca preistorica, omul a cautat sa-si ameneje spatiul vital in care locuia, cautand sa-l faca cat mai util, primitor si frumos. Asa a aparut mai tarziu arta decorarii spatiului ambiental: pereti, obiecte (fixe sau mobile) si mai ales infrumusetarea corpului.

    25.01.2014, 13:10:27
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Artele Decorative s-ar putea clasifica (fara sa gresim) cel putin dupa urmatoarele aspecte:

    -Artele Textile
    In care intra:
    -Tapiseriile, (fr. tapis= covor, tesut sau innodat) (inclusiv cele murale)
    - Artele firului care au esential in comun firul natural (vegetal sau animal) si firul artificial
    - Tricotajele
    - Broderiile, Dantelariile, Macrame-ul, Goblenul etc...etc

    25.01.2014, 13:18:02
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tot in categoria Artelor decorative intra si:

    - Arta ceramicii si prelucrarea argilei (gr. Keranos=argila)
    - Arta Sticlei (prelucrarea si colorarea sticlei)
    - Arta Emailurilor
    - Arta amenajarilor ambientale

    25.01.2014, 13:20:37
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Artele Decorative au in special functia de UTILITATE PRACTICA.
    Prin aceasta functie se poate acoperi (mai mult sau mai putin) anumite suprafete murale dar mai ales acoperirea (invesmantarea) trupului si pentru a pune in evidenta (sau a estompa daca este cazul) anumite parti aflate la vedere.

    Apoi, Artele decorative mai au o functie importanta: cea SEMANTICA, prin care urmareste infrumusetarea sau (de la caz la caz) pentru a pune in evidenta sau pentru a ascunde anumite calitati (defecte), varsta, functie-profesie, origine sociala, etc...etc..

    Si nu in ultimul rand, Artele decorative au si o functie ESTETICA realizata prin priceperea artistului de a folosi si de a utiliza efectele de aparenţă de aproape- departe, folosirea corecta a efectelor culorilor reci si calde dar si de inchis-deschis. toate acestea, pentru a obtine o infatisare frumoasa, armonioasa.

    25.01.2014, 13:31:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tot din sfera Artelor Decorative s-a desprins si GIUVAIERGIA (turca= cevair, giuvaier) care a fost unul dintre cele mai vechi domenii ale Artelor Decorative, provenit inca din preistorie.
    Giuvaergia cuprindea lucrari manuale pentru realizarea de podoabe din metale si pietre pretioase (si prelucrarea acestora)
    Asta insemnand cunoasterea unor tehnici ca:
    Tehnica filigranului
    Tehnica slefuirii si gravarii pietrelor
    Tehnica folosirii emailurilor
    Tehnica prelucrarii metalelor prin: turnare, forjare, ştemuire, cizrlare, lustruire

    25.01.2014, 13:36:57
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dar cum acest segment s-a detasat de Artele Decorative, acum il putem considera ca un segment de sine statator, numit ARATA BIJUTERIILOR

    25.01.2014, 13:38:17
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Spuneam ca in cadrul Artelor decorative, Artele textile sunt printre cele mai importante. Vorbeam despre elementul comun pe care il au aceste arte: FIRUL (fie el obtinut din plante naturale: in canepa bumbac, matase etc...) fie firul obtinut prin toarcere din lana, fie, firul obtinut artificial din compusi chimici organici.

    Atunci cand vorbim despre Arta Textila, un rol si loc important il au lucrarile textile obtinute pe razboaie de tesut. Mai fiecare casa de oameni gospodari instariti, aveau un loc special unde era montat razboiul de tesut. Pe acel razboi sa lucrau mai toate lucrurile textile trebuincioase in casa; covoare, carpete, pleduri dar si panza de in sau canepa din care se faceau traditionalele costume populare.

    25.01.2014, 15:49:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Eu, am primit de exemplu ca premiu, niste covorase lucrate manual, de colega noastra Rosengarden (Ildiko) si moderatoare la aceasta sectiune. Am ramas surpins ca se pot face asa lucruri frumoase chiar si pe razboaie de tesut mici.
    Si asa se poate transmite mai departe arta tesutului la razboi.
    Nu intamplator am adus in discutie acest aspect, deoarece, partea esentiala la un razboi de tesut este URZEALA.
    Despre acest cuvant miraculos vreau sa sa va spun cateva cuvinte.

    25.01.2014, 15:52:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In plan artistic, cuvantul URZEALA poate fi folosit la figurat in sensul ca un artist care isi prezinta opera sa, formata din mai multe elemente, are inspiratia de a "aranja" in asa fel elementele de compozitie, incat in final, sa prezinte o opera de arta complexa si impunatoare. In acest sens, artistul "aranjaza' unele elemente in asa fel incat sa nu iasa in evidenta ci sa serveasca la punerea in evidenta a altor elemente. Acele elemente ascunse la o privire superficiala, nici nu sant vazute dar prin dispunerea lor, contribuie la "impodobirea" altora. nu inseamna ca acele elemente sunt neimportante. Din potriva, fara ele, opera de arta nici n-ar mai avea valoare. Asa ca, atunci cand vorbim despre URZEALA unei opere de arta, de fapt, vorbim despre calitatea unui aretst, care are capacitatea de a "ingloba" mai multe elemente, intr-un intreg.
    Acest termen poate fi folosit si arta textila dar si in celelalte tipuri de Arte Decorative (Ca sa nu mai vorbim de artistii plastici sau pictorii care folosesc chiar un suport textil pentru pictura.

    25.01.2014, 16:05:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In Arta Textila, URZEALA are un alt inteles si inca unul foarte important. fara el, nici nu s-ar putea realiza tesaturile pe razboi. iata pe scurt cam ce inseamna URZEALA:

    Urzeala reprezinta totalitatea firelor intinse in lungime pe razboiul de tesut, printre care se trec transversal firele de batatura cu care se va obtine tesatura.

    25.01.2014, 16:20:57
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Despre URZEALA se mai poate vorbi si atunci cand discutam despre felul in care aranjam anumite elemente dintr-o compozitie. (despre operele de arta.

    25.01.2014, 16:22:52
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dar, la figurat, URZEALA mai poate fi si atunci cand se pune la cale in taina anumite lucruri care au ca scop invrajbirea unora sau zadarnicirea unui plan aflat in desfasurare sau care nu se vrea a fi inceput.

    25.01.2014, 16:24:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Toate aceste definitii conduc insa la un lucru: URZEALA de pe razboiul de tesut, va fi ascunsa de chiar firele cu ajutorul carorara se va realiza tesatura. URZEALA va ramane "mascata" in chiar tezatura propriuzisa. Vom admira multe tesaturi, de unele ne vom chiar indragosti si le vom folosi cu mult drag. Le vom admira noi dar ceilalti care (ne) vor privi. Toate insa, au ceva ascuns in ele, fara de care nu se putea realiza tesatura. Ea, (urzeala) se ascunde vederii noastre dar un cunoscutor, va sti adevarul intotdeauna.

    25.01.2014, 16:28:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In acest fel, URZEALA ar puta fi considerata chiar o TAINA.

    Aceasta taina (urzeala) este in fiecare dintre noi.
    Stim sa o descoperim? O recunoastem? O intelegem?
    Altminteri "tesatura" corpului nostru poate fi extraordinara dar, in subtilitatea lui, in "urzeala" lui acest corp ce pare minunat la vedere, poate avea uneori o "urzeala" nu tocmai buna, placuta si acceptata chiar de noi insine.

    25.01.2014, 16:33:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Voi incheia discutia despre "URZEALA" insa nu inainte de face cateva remarci:
    1) Cand artistul pune in "urzeala" muncii lui dragostea si pasiunea, atunci spunem ca avem de a face cu o OPERA DE ARTA.

    25.01.2014, 17:05:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    2) TANTRA, cuvantul sacscrit care la pronuntarea lui, gandul fuge direct la SEX, inseamna o CALE de desavarsire spirituala
    ( de fapt aproape o stiinta spirituala, asa cum este Laya Yoga, (Calea cuvantului, a incantatiei unor mantre) Karma Yoga, ( o cale a actiunii prin care ne corectam propriile noastre greseli care ne produc acum suferinta) Bahti Yoga, (a divinizatiei lui Dumnezeu, o cale religioasa daca vreti) Jnana Yoga (a cunosterii) Hata Yoga, (calea perfectionarii trupului prin exercitii fizice)

    Sensul cuvantului TANTRA insemnand de fapt "urzeala" pe baza careia suntem noi claditi ca o adevarata tesatura... Si acest lucru insemna si in sanscrita: Tantra= urzeala

    25.01.2014, 17:13:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    3) Vreau sa va prezint un poem extraordinar care defineste cel mai bine sensul cuvantului URZEALA.
    Despre autor si "operele" sale, voi incerca sa scriu mai multe in cadrul "ceainariei" noastre, deoarece aici, nu se cade sa dezvoltam acest subiect mai mult decat am facut-o.

    Doamne, eu ţes pânza...
    "Kabir)

    "Doamne, eu tes panza Numelui Tau.
    Munca zadarnica
    de a tese pentru lume,
    a ajuns la capat.
    Am atins
    stralucitoarea stare de beatitudine-
    Liber de spaima, liber de durere
    sant tesatorul Numelui Tau, Dpamne!
    Eu tes si culeg rodul legaturii mele launtrice cu
    TINE.
    Sant tesatorul Numelui Tau!"

    25.01.2014, 17:21:42
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Va dati bseana ca doi dintre sponsori ai acestei sectiuni sunt chiar... moderatoarele acestei sectiuni. Va dati seama?
    Cum sa scrie ele, despre ele insele?
    iata: o voi face eu si inca cu draga inima!

    25.01.2014, 21:24:06
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sa le luam pe rand.
    Mai intai, este brasoveanca si are avatarul NicoleCeaMov.

    www.breslo.ro/Shop/NicoleCeaMov

    N-as avea curajul sa spun prea multe despre ea in privinta trairilor emotionale, deoarece este...Scorpion. Nu de alta dar si eu sant, asa ca prefer sa ma abtin de la prea multe comentarii.
    Si-a deschis magazinul pe Breslo in Iunie 2012. A etalat in magazin, lucrari minunate ca manusi, fulare, bentite tricotate si inca multe alte lucrari pe care va invit sa le vedeti chiar voi.: unele mai frumoase ca altele.
    Dar, odata intrata pe Breslo, se "lipeste" si de comunitatea nostra de pe Forum, devenind repede un partener de dialog placut, cultivat si cu multa dragoste pentru handmade. Participa la concursurile noastre de pe Forum iar la Etapa "Primavara" isi dovedeste talentul, fiind castigatoare.
    Breslo ii ia un interviu pe blog, interviu pe care il puteti vedea si voi:

    www.breslo.ro/blog/interviu-cu-nicoleceamov-castigatoarea-concursului-primavara-handmade

    In rest ce ar mai fi de spus? Ca a acordat din toata inima , cu tot dragul si altadata premii, aici, la concursurile noastre (eu sant unul dintre ei)

    Acum, ne-a anuntat inca de la inceput ca va acorda si ea un premiu la aceasta sectiune, cu toate ca abea ne bucurasem ca acceptat sa fie Moderator!!!

    Am spus de multe ori si o repet si acum: ma bucur ca fac parte din aceasta comunitate si am asemenea parteneri/prieteni.

    Vizitati magazinul lui NicoleCeaMov si faceti-i si voi reclama pe unde puteti. Un suflet mare, trebuie sustinut tot de niste suflete mari, asa cum le aveti voi, dragi breslasi.

    www.breslo.ro/shop/NicoleCeaMov

    25.01.2014, 21:40:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Al doilea moderator al acestei sectiuni este Rosegarden (prietenii ii spun Ildiko)
    Si ea s-a anuntat inca de la inceput ca va acorda un premiu, devenid astfel si sponsor al acestei sectiuni.

    www.breslo.ro/Shop/rosegarden

    Este din Targu-Mures si prin lucrarile sale ne dam seama ca avem de a aface cu o fire deosebit de romantica. Nu numai pentru ca ar iubi trandafirii ci, pentruca din "urzeala" lucrarilor ei, razbate spre noi un fior romantic. ea s-a ferit sa ne vorbeasca despre ea. Modesta, tacuta dar profunda, Ildiko are un suflet mare. Atat de mare incat ar da si camasa de pe ea daca ar sti ca ar face bine cu aceasta. Avand trairile ei interioare 9poate putin introvertita) nu prea ii place sa bage in prima linie. Parca ne-ar transmite : "Vrei sa ma gasesti?
    Vrei sa ma cunosti? Incearca si descopera-ma!"

    Noi, am descoperit nu numai un suflet romantic dar am descoperit si o artista.
    Stil romantic, foloseste materiale organice cu predilectie.
    - papusi (Emily de ex)
    - genti si gentute artistice,
    - seturi de bijuterii din materiale naturale si cu o linie modernista ,
    -cutiute din lemn, tavi, bratari laborioase si coliere tip gulerase...

    Recomandati-o si altora:

    www.breslo.ro/Shop/rosegarden

    25.01.2014, 22:02:46
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Bine ai venit BJudit cu acest ingeras dragalas :) asteptam si celelalte doua lucrari.

    Multumesc Gheorghitza pentru toate informatiile pretioase pe care ni le aduci mereu:)

    26.01.2014, 11:20:24
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    SI pentru ca astazi este o zi de odihna, va prezint un concert foarte drag mie (nu-i lung), care ma relaxeaza si imi bucura urechile :)

    https://www.youtube.com/watch?v=FPPRyQhRiwA

    26.01.2014, 11:22:43
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Multumim Nicole!
    Superb concertul!

    26.01.2014, 15:50:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Asteptam mai departe fetele sa se inscrie in concurs.
    Stiti versul: "Vremea trece, vremea vine..."

    26.01.2014, 22:59:57
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Chiar daca vremea ne supara, lumea in care ne traim viata este de fapt minunata:

    www.youtube.com/watch?v=nsjR8-g27_0

    27.01.2014, 13:38:00
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si inca o melodie veche, de suflet:

    Frank Sinatra - Strangers in the Night (HQ) Mix

    27.01.2014, 13:59:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In peroada:
    07 Noiembrie 2013 - 28 Februarie 2014,
    are loc

    "Salonul National de Arta Decorativa"
    Cotroceni, Editia a XIX-a

    Salonul expozitional este realizat in colaborare cu
    Uniunea Arftistilor Plastici din Romania si
    Ambasada Republicii Moldova la Bucuresti.

    27.01.2014, 14:08:21
  • soso07
    soso07

    George, aceste sunt melodii de ascultat seara, la un ceai, intr-o atmosfera relaxanta, sa uiti de tot stresul si de toate grijile ...
    Sa ne bucuram si de vremea de afara, care nu are de ce sa ne supere :) Totul e cu un rost ...

    27.01.2014, 14:10:33
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Salonul expozitional include 111 lucrari ale unor renumiti artisti plastici romani dar, mai ales, tineri reprezentati ai artelor Decorative din Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara, Constanta, Oradea, Alba Iulia, Ploiesti, Campina, Curtea de Arges,
    Suceava, Radauti.

    27.01.2014, 15:20:53
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Printre tinerii artisti in Artele Decorative, au fost invitati sa participe si cei mai insemnati artisti din Chisinau, Republica Moldova.

    27.01.2014, 15:21:54
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cum salonul expozitional dureaza pana pe 28 Februiare, cei care sunteti din Bucurestyi sau sunteti ijn trecere, va recomand cu caldura sa mergeti sa vitati acest Salon al Artelor Decorative. (Cotroceni)

    27.01.2014, 15:23:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Soso, eu am ascultat mai inainte un album a lui Armstrong... m-am gandit sa va dedic si voua o melodie legata de suflertul meu. Starile emotionale n-au orar...

    27.01.2014, 15:25:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Salonul expozitional deschis la Muzeul National Cotroceni,
    intre 7 Noiembrie 2013 si 28 Februarie
    (de Marti pana Dumineca intre orele 09.30 si 17.00)
    in afara sectiunii de Arte Plastice, mai are doua sectiuni importante, specifice Artelor Decorative:

    1) "Tapiserie si Textile" unde gasiti minunate lucrari de tapiserie, imprimerii textile moderne, colaje textile, diferite tehnici mixte, dar si Design vestimentar.

    2) "Ceramica, sticla si metal" in care sunt expuse niste lucrari deosebite, forme artistice decorative din metal (inclusiv fier forjat), ceramica si sticla. De fapt, acesti tineri participanti, au aoarut ca urmare a unui curent de mare amploare care a aparut in Romania in ultimii ani.

    27.01.2014, 15:49:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ar fi frumos ca o parte din artistii nostri participanti la concursul nostru "O Iarna ca-n povesti",sectiunea "Arta Plastica si Decoratiuni", sa aiba curajul ca anul viitor, cand va avea loc celalalt Salon de Arte Decorative, sa-si inscrie si ei lucrarile.

    Rostul acestor concursuri este si acela de a fi o trambulina pentru artistii handmade de pe Breslo...

    27.01.2014, 15:53:07
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Daca aveti timp, vizitati acest salon...

    27.01.2014, 15:53:30