Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - O IARNA CA-N POVESTI - sectiunea ARTA PLASTICA si DECORATIUNI

  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    S-au scris multe lucruri extrem de interesante...multumim George...chiar nu stiam de expozitia de la Cotroceni si bineinteles ca o sa ma duc.

    Deoarece nu am reusit sa finalizez lucrarea la sectiunea - Arta plastica si decoratiuni, ofer un premiu unei concurenta aleasa de Nicole si Lenke. Nu este cine stie ce dar este facut cu mare drag:

    www.breslo.ro/Product/Papillon-en-hiver---Premiu-oferit-unei-concurente-participante-la-concursul-Iarna--sectiunea-Arta-si-Decoratiuni_1113354

    27.01.2014, 16:58:09
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FlorinArtBijoux,
    Multumim pentru gestul tau marinimos. Fara premii, un concurs nu si-ar avea menirea. dar, ca si data trecuta, nu te dai inlaturi sa-ti oferi ajutorul (cum spuneai si tu, premiul ce-l vei acorda, a fost lucrat cu "multa dragoste' ,.,,
    Si acest lucru nu are valoare materiala.
    Multumim din suflet!

    Si cu aceasta ocazie, ii rugam pe toti breslasii sa ii viziteze magazinul, deoarece si FlorinArtBijoux este o adevarata artista!
    Incercati sa o recomandati si altora. Macar atat sa putem si noi sa rasplatim bunatatea sufletului ei.

    www.breslo.ro/Shop/FlorinArtBijoux

    27.01.2014, 17:26:21
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Multumesc Florina :) pentru sustinere si cadou !

    27.01.2014, 18:12:28
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    George...nu sunt pe departe atat de marinimoasa pe cat ar trebui...sau pe cat mi-ar sta in putinta :) o sa incerc sa fiu alaturi de Nicole si de Lenke si cu premii mai consistente, poate niste materiale sau furnituri...am adunat ca un harciog de toate pentru toti, asa ca am de unde, slava Domnului...

    Si pentru decoratiuni este loc destul de intors...

    27.01.2014, 19:03:09
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Si eu sper ca o sa si participi :)

    27.01.2014, 19:06:57
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Sper si eu ca o sa ma pot aduna sa termin ceea ce am inceput :)

    27.01.2014, 19:29:12
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Poftiti la inspiratie: decoratiuni de perete

    http://www.pinterest.com/search/pins/?q=handmade%20wall%20decorations

    27.01.2014, 20:03:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pentru a intelege mai bine locul si rolul Artelor Decorative, m-am gandit sa va prezint care sunt Departamentele unei Facultati de Arte Decorative si Design:

    1) Mai intai, de Estetica Formelor se ocupa Departamenjtul de DESIGN
    2) Apoi, exista un Departament de sine statator special pentru MODA (si MODA face parte parte pana la urma dintre Artele Decorative)
    3) Departamentul de DESIGN TEXTIL si ARTE TEXTILE este unul dintre cele mai active departamente
    4) Exista si un Departament specializat pe ARTA MURALA
    (foarte multi absolventi ai acestei sectii vor deveni priceputi Pictori si restauratori de biserici, mozaicari etc...)
    5) Departamentul de Ceramica, Sticla, Metal (denumite si ARTELE FOCULUI) scoate mari artisri sticlari, ceramisti si prelucratori ai metalelor (nobile sau nu)
    6) Departamentul de SCENOGRAFIE se ocupa cu viitorii scenografi, care vor realiza decorurile din spatele aparatelor de fimat sau de pe Scenele teatrelor, sau ale marilor spectacole somptuoase. Dar nu numai atat. Tot acest departament va scoate designeri de MODA care "imbraca" artistii pentru spectacolele de scena sau in cinematografie.

    27.01.2014, 21:47:39
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Revin putin la Departamentul pentru Ceramica (olarit si portelanuri), Sticla si metal. Mai intai, ceramica nu inseamna doar OLARIT. Foarte multi ceramisti devin adevarati creatori de margele pentru bijuterii. Va rog sa cautati pe net despre Margele de ceramica... Incredibile margele realizate prin aceasta arta a ceramicii.

    Apoi, cand vorbim despre mesterii sticlari, sa stiti ca de aici provin artistii care realizeaza VITRALIILE sub toate aspectele ei ! (inclusiv abajoare pentru corpurile de iluminat realizate prin tehnica vitraliului.

    27.01.2014, 21:52:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Prelucrarea metalului, care apartine tot acestui Departament, scvoate artisti care pur si simplu "sculpteaza" metalul. De la traditionalul "fier-forjat, feronariile filigranate ale mobilierului artistic pana la bijuterii si accesorii metalice nu-i decat un pas!

    Dupa cum ati observat, atat Arta Ceramicii, a Sticlei sau Metalului, au un numitor comun: FOCUL (cu ajutorul caruia se obtin toate lucrarile de arta ale acestei sectiuni) Din aceasta cauza, acest departament se mai poarta numele de
    ARTELE FOCULUI.

    27.01.2014, 21:57:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sant Facultati care in planul lor de invatamant mai au un Departament:
    Departamentul Artelor de prelucrare a LEMNULUI. (decorari interioare, scafe, lambriuri sculptate din lemn, mobilier artistic ( sculptat )

    27.01.2014, 21:59:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Altele, au sectii specializate pe Artele MURALE : tencuieli, gleturi, zugraveli artistice, sculpturi monumentale de decor interior sau exterior, Mozaicari si mai ales PICTURA MURALA.

    27.01.2014, 22:02:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Despre Artele TEXTILE
    (foarte complexa sectie a oricarei facultati de Arte)
    nu este cazul sa vorbim aici dar, poate vom dezvolta pe viitor doar subiecte legate de topicu nostru (si limitat la Sectiunea noastra)

    27.01.2014, 22:04:13
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata cum ar putea arata viitorul artelor decorative....

    http://www.youtube.com/watch_popup?v=jZkHpNnXLB0

    27.01.2014, 22:39:25
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In cadrul Artelor Decorative, se gasesc si Artele Ceramice. Prelucrarea lutului.
    M-am gandit ca poate se gasesc fete interesate sa-si confectioneze singure margele sau pandantive din lut. Lutul se gaste usor, se prelucreaza foarte bine iar modelele le puteti realiza dupa cum va impinge imaginatia.

    28.01.2014, 13:38:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata un tutorial pe care l-am gasit destul de explicit:

    http://denisuca.com/tutorial-cum-se-fac-margele-bile-din-lut/

    28.01.2014, 13:47:11
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tot in sfera artelor decorative intra si tehnica emailarii pe suporturi metalice. Tehnica este cunoscuta sub numele de Tehnica Cloisonne. De aici vine si numele acelor margele minunate, de tip filigran acoperit cu email multicolor.
    Va fac trimitere la un material care, cred eu, va aduce putina lumina celor interesate de aceasta tehnica, atat de cautata in lumea Artelor Decorative:

    dumirama68.webs.com/apps/blog/show/7646143

    28.01.2014, 15:11:17
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In Artele Decorative spuneam ca o sectiune aparte se ocupa de Tehnica sticlei. In cadrul acestei sectiuni, VITRALIILE au trezit intotdeauna un imens respect si interes. Iata o adresa de unde va puteti documenta putin asupra acestui frumos subiect:

    http://vitraliilive.ro

    28.01.2014, 15:38:38
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Mi-a placut atat de mult textul cu care ne intampina acest site, incat il reproduc cu toata dragostea deoarece se potreveste fiecarei breslase participante la concursul nostru:

    "NOI, avem LINIA , CERCUL si gândul că TU cauţi să-ţi încânţi privirea.
    Mai punem puţină culoare şi SUFLET.
    E GATA!"

    In cat de putine cuvinte se pot transmite atat de multe sentimente...
    Acesta este si rolul ARTEI adevarate!

    28.01.2014, 15:45:10
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Si acum, o adresa in care va veti familiriza si cu Arta prelucrarii metalelor, tot ca o sectiune importanta in Artele Decorative:

    http://www.rasfoiesc.com/hobby/arta-cultura/ARTA-PRELUCRARII-METALELOR-PRE37.php

    28.01.2014, 15:58:56
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Am facut cateva trimiteri in domeniul prelucrarii ceramicii, a emailurilor, prelucrarii sticlei - vitraliile iar acum v-as trimite pe un portal crestin ortodox unde veti gasi multe informatii despre prelucrarea artistica a lemnului. Si nu numai. Acolo, daca veti cauta cu atentie, veti gasi multe informatii despre traditiile si obiceiurile noastre populare. ARTA nu are frontiere asa ca va rog sa nu comentati faptul ca va indrum spre un portal crestin ortodox. Aici am gasit niste materiale care sunt accesibile unor artisti amatori sau care indragesc ARTA pur si simplu:
    (selectati si apoi gasiti articolul care se refera la prelucrarea lemnului)

    Arta prelucrarii lemnului - CrestinOrtodox.ro

    28.01.2014, 16:12:44
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    NicoleCeaMov,
    sper ca nu te superi ca am intervenit in acest topic dar, vazand ca este o pauza cam lunga intre inscrierea pieselor in concurs, m-am gandit ca in acest intermezzo, ar fi bine sa discutam putin si despre Tehnica sau Istoria Artelor Decorative. Aceste concursuri trebuie sa aiba si un rol educativ, nu numai competitional. Toata lumea trebuie sa castige ceva. Sper ca nu am plictisit prea mult dar, n-am facut altceva decat sa aduc cat mai multe informatii legate de tematica sectiunii, acum: Artele Decorative

    28.01.2014, 16:18:04
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tot la Sectiunea Artelor decorative, la noi, la romani, un loc aparete il ocupa Arta impletitului, ca arta populara romaneasca
    .Va recomand un portal interesant care trateaza acest subiect:

    Împletitul - Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova

    28.01.2014, 17:34:41
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Impletitul de Salcie:

    www.moldovenii.md/md/section/390

    28.01.2014, 17:37:03
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sau, impletituri din pănuşă:

    www.youtube.com/watch?v=ZHBBC5eon5w

    28.01.2014, 17:38:49
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Portalul amintit, (Asociatia Mesterilor populari Moldoveni) ne intampina cu un citat popular foarte interesant:

    "Ce-i NOU, rar e adevarat.
    Ce-i ADEVARAT, rar e nou..."

    Traditia artelor populare romanesti, nu a dezamagit pe nimeni niciodata!
    Si este la indemana oricui s-o abordeze.

    28.01.2014, 17:42:25
  • carmenn
    carmenn

    buna! multumim G...frumoase informatii ne-ai adus...:)

    28.01.2014, 17:49:23
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Ai fost inzapezita?

    28.01.2014, 17:50:46
  • carmenn
    carmenn

    am fost...si fara tv,tel,net vreo 4 zile...rds...iar zapada am destula si eu...:(

    29.01.2014, 06:55:17
  • soso07
    soso07

    Ninge
    http://www.youtube.com/watch?v=Uhnu-WqqvGw

    29.01.2014, 12:22:43
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Salonul National de Arta Decorativa Hunedoara - 2013:

    http://artavizuala21.wordpress.com/category/arte-decorative

    29.01.2014, 15:00:57
  • carmenn
    carmenn

    multumim...

    29.01.2014, 16:13:00
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    un tablou superb, desi nu e de inspiratie romaneasca:

    http://www.pinterest.com/pin/332140541239360490/

    Multumesc Gheorghitza pentru tot ajutorul dat!

    29.01.2014, 17:05:40
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Minunat material...
    Multumim Nicole

    29.01.2014, 17:09:59
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Unde ati disparut fetelor?
    Inca asteptam cu nerabdare lucrari de la voi.
    Sectiunea aceasta include si Arta plastica asa ca asteptam lucrari si din aceasta parte importanta a artei vizuale (belle arte)

    29.01.2014, 21:50:54
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Sa vorbim putin si despre alte tipuri de mestesugari (breslasi)
    In perioada 5-9 Februarie, in Cluj va avea loc marea expozitie cu vanzare
    (si de-gustare)
    SLANA-FEST 2014
    Un concurs al celor mai bune SLANINE de casa!!!!
    Delectati-va si voi un pic:
    (hi,hi,hi tot mestesugari sunt sant si astia care stiu prepara ARTISTIC ...porcul!)

    www.craftsmen.ro

    29.01.2014, 22:17:32
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Va dati seama cum va fi DECORATA aceasta piata unde va avea loc Festivalul SLANINII?

    29.01.2014, 22:18:22
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Festivalul este organizat de:

    BREASLA MESTESUGARILOR DIN TRANSILVANIA

    Urmariti portalul acestor "breslasi" deoarece aveti multe lucruri de vazut

    29.01.2014, 22:20:06
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Acolo ar fi foarte interesant sa ajungem, poate avem colege din cluj si ne vor impartasi macar cateva poze de la acest festival :)

    30.01.2014, 09:30:49
  • carmenn
    carmenn

    neatza! super...:) nico, spune-mi si mie daca pot sa schimb o lucrare de aici...:)

    30.01.2014, 09:40:23
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Da, carmenn, nicio problema, bineinteles ca le poti inlocui :)
    Precizeaza cea pe care vrei sa o inlocuiesti si link la cea noua

    30.01.2014, 10:19:28
  • carmenn
    carmenn

    multumesc!

    30.01.2014, 11:25:50
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Buna seara dragii mei! Am promis ca voi contribui cu ceva premii. Unul dintre ele:

    www.breslo.ro/Product/Furnituri-Gri---Premiu-pentru-o-concurenta-a-Concursului-Iarna-sectiunea-Arta-plastica-si-decoratiuni_1116609

    30.01.2014, 17:08:57
  • carmenn
    carmenn

    multumim ,Florina pentru premiu...:)

    30.01.2014, 17:16:46
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Carmen...ca intotdeauna la datorie :)

    mai urmeaza si cel de-al doilea premiu...pe rosu si auriu...:

    www.breslo.ro/Product/Rosu-si-auriu---Premiu-pentru-concursul-IARNA---sectiunea-Arta-plastica-si-decoratiuni_1116768

    30.01.2014, 17:20:53
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Multumesc Florina pentru premii!!!!

    Unde-s lucrarile? ca n-o sa am cui da premiile!! :)

    30.01.2014, 17:33:09
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Sunt sigura ca multe fete lucreaza de zor...la fel ca si mine...incetul cu incetul se fabrica...ceva frumos...

    Sigur voi participa cu o lucrare!

    30.01.2014, 19:03:25
  • carmenn
    carmenn

    eeeeeeee....vrei sa ne faci surpriza...cine stie ce frumuseti mai faci...din sarma si pietre...:)

    30.01.2014, 19:57:12
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Surprize? Ma straduiesc sa nu fie surprize ...neplacute :) oricum sunteti toate niste dragute...sa nu va suparati pe mine daca iese ceva de rasul curcilor... o dau adesea cu bata in balta... de-aia ma chinuiesc atat!

    Carmen draga, nu toata lumea are energia si elanul tau :) ti-am mai zis eu odata ca ma misc ca melcu'...

    30.01.2014, 20:17:18
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    FlorinArtBijox,
    Premiile tale sunt foarte importante, mai ales ca lumea incepe sa fie tot mai apatica atunci cand este vorba despre asa ceva. Ajutorul tau vine la timp si iti multumim din tot sufletul.

    30.01.2014, 20:53:50