Forum: Concursuri Concurs ANOTIMPURI 2014 (editia III) - O IARNA CA-N POVESTI - sectiunea ARTA PLASTICA si DECORATIUNI

  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In seara asta, va voi prezenta un artist de exceptie, care prin lucrarile lui transpune realitatile dure ale vietii noastre de zi cu zi.
    Artist grafician, designer, pictor si mai ales CARICATURIST de elita din Polonia, Paul Kuczynski s-a facut cunoscut in toata europa prin talentul sau de a prezenta realitatile crude pe care traim zi de zi:

    http://yupi.md/cruda-realitate-in-caricaturile-lui-paul-kuczynski-foto/

    30.01.2014, 21:00:54
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Din pacate, interesul breslasilor pentru concursul nostru este tot mai scazut.
    Este putin probabil sa mai facem si etapa PRIMAVARA si cu atat mai mult, nu cred ca mai putem vorbi despre viitorul CALENDAR ...

    30.01.2014, 23:42:34
  • carmenn
    carmenn

    neatza! ai mai G...lasa ca poate mai vin fete....si 10 lucrari daca sunt tot e bine...ca au mai venit si debutante si fete care tot ne onoreaza cu prezenta...cand vor vedea ce am realizat noi in anul acesta o sa-si doreasca si ele sa participe pentru mai tarziu...eu vreau si Primavara si Vara si tot asa....:(

    31.01.2014, 07:15:26
  • carmenn
    carmenn

    chiar asa sa renuntam la concursuri...nu e bine...ar trebui cat mai multe si cu teme noi si incitante...anul trecut au fost chiar multe....

    31.01.2014, 07:16:31
  • elle70
    elle70

    Mie imi plac concursurile voastre si va felicit pentru daruire!
    Vin si eu in concurs, daca ma primiti: www.breslo.ro/Product/Frig-de-crapabufnitele_1117432

    31.01.2014, 09:49:07
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Vor mai veni fete :) Iar la aceasta sectiune a fost aerisita de obicei. Probabil majoritatea nu au curaj, asa am fost si eu pana m-am inscris prima oara. Si primele premii le-am primit de la belabijou (pentru debut) si de la grety - o pereche de manusi negre pe care inca le port. Si apoi nu m-am mai oprit de la participat.

    Consider ca fara a participa la aceste concursuri nu as fi evoluat atat: imaginatia s-a dezghetat, iar creativitatea a fost ca un motor care se ineaca si apoi "merge ca uns". Am invatat mai multe tehnici, am invatat cum sa combin culori si texturi, am invatat sa ies din conventional fara frica si sa creez fix ceea ce vede mintea mea.

    Aspectul tehnic al prezentarii a devenit foarte important, si poate ca fara a incerca sa fac fotografii mai bune pentru concurs nu m-ar fi interesat sa le fac. Cu fotografiile imbunatatite au venit si vanzarile, si uite asa simpla participare la concursuri m-a ajutat sa imi imbunatatesc magazinul, atat din punct de vedere al aspectului cat si al bijuteriilor&accesoriilor din el.

    In continuare am tehnici pe care vreau sa le invat:
    - bijuteriile lucrate cu sarma - pentru a prinde bolovanasi pretiosi colorati in chingi metalice;
    - impaslirea lanii - pentru flori pufoase si colorate;
    - decoupage - pentru cutii de bijuterii cu aspect vintage;
    - brodat - pentru cercelusi delicati (prima mea pasiune ramanand totusi goblenul);
    - crosetarea cu margele - pentru coliere tubulare (visez la un colier Galaxie, dar nu il pot transpune in fizic);
    - globuri pentru bradul de Craciun din saten (sunt atat de elegante!);
    - tehnica peyote - pentru bratari regale;
    - lucrul cu hartia si cartonul - pentru felicitari si cutiute.
    Multe tehnici, putin timp.

    Dar cel mai important este ca am gasit si oameni de care eu ma simt legata si pe care vreau sa ii intalnesc candva (cu FlorinArtBijoux am reusit) si chiar daca nu-s foarte activa in scris, nu inseamna ca nu ii urmaresc (ca un "stoker"). Am primit sfaturi de la ei si faptul ca sunt acolo si ca mi-ar raspunde oricand ma ajuta sa trec peste o perioada mai gri prin care trec acum.

    Deci, participati fetelor pentru experienta, pentru provocare, pentru a creste si a va dezvolta. Inchipuiti-va o scoala fara examene, ar fi un ciclu infinit de ore, fara examene care sa va demonstreze si sa sublinieze ca aveti capacitatea de a trece la urmatorul nivel. Participati si pentru premii, poate ca nu par cine stie ce si va ziceti ca va puteti face singure asa ceva, dar sunt date cu drag si din inima. Iar bucuria de a ne fi rescunoscuta munca si dedicarea puse in creativitate ne fac sa trecem peste rautatile de peste zi si peste alte probleme care apar in viata personala.

    Eu va astept in continuare :) Cu decoratiuni de iarna si arta plastica inspirata de acest anotimp. Sigur aveti ceva globuri decorative, un ornament de masa, o cutie de bijuterii, un tablou "inghetat" sau o orice altceva credeti ca reprezinta tema concursului.

    31.01.2014, 10:04:32
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Carmen, si eu sper ca vom avea concursuri in continuare.

    George...eu sunt sigura ca in ultimele zile ale concursului se vor inscrie cele mai multe si frumoase lucrari... sigur nu este vorba de lipsa de interes...este vorba de faptul ca fetele vor sa atinga perfectiunea :) Eu asa cred...

    31.01.2014, 10:11:07
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Nicole, tare frumos ai scris...si adevarat...Concursurile m-au ajutat si pe mine sa evoluez, de aceea voi face tot posibilul sa dau si eu o mana de ajutor in acest sens...

    Si prin participare si prin sponsorizare :)

    31.01.2014, 10:17:12
  • soso07
    soso07

    Nicole, ai vorbit parca si din sufletul meu !!! Si m-am regasit in tot ce ai spus ! Au fost oameni potriviti la momentul potrivit care m-au sfatuit la felcum faci tu acum si as dori sa le multumesc, stiu ei cine sunt aceeia ;)
    Dar, fara provocarile de a da ce e mai bun in noi si a arata si celorlalti ce putem scoate din mainile noastre e mai greu sa evoluam. Si, chiar daca nu am castigat intotdeauna ceva "material", o vorba buna si noi prieteni cu siguranta am gasit aici !!! Si aceasta este cea mai de pret comoara - PRIETENIA !
    Si CUNOASTREREA !
    Asa cum spunea Nicole, am invatat o multime de tehnici noi, combinatii de materiale si culori. Acestea nu ni le ia nimeni, sunt puse in noi si ne folosim de ele mai departe !

    Deci, indrazniti !!!

    31.01.2014, 11:57:39
  • carmenn
    carmenn

    www.breslo.ro/Product/Inima-inghetata-----Concurs-Iarna-Decoratiuni_1090263

    in locul celei de-a doua lucrari ,,Mos-manusa" as dori sa o inscriu pe aceasta de sus,
    ,,Inima inghetata"

    31.01.2014, 14:25:56
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Elle70,
    te primim cu bratele deschise si felicitari pentru lucrarea inscrisa in concurs.

    31.01.2014, 15:56:20
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Bine ai venit in concurs elle. Foarte simpatice bufnitele tale si o idee noua de decoratiune :)

    Carmen, am inregistrat inlocuirea :)

    31.01.2014, 20:08:15
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Am gasit un tutorial interesant si cele care lucreaza cu sarma il pot adopta pentru a face o decoratiune cu ceva fulgi de iarna :) zic si eu

    http://www.handimania.com/diy/nail-polish-bracelet.html

    31.01.2014, 20:20:51
  • carmenn
    carmenn

    frumi...bufnitele...:)

    31.01.2014, 20:35:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    In seara acesta va prezint o alta manifestare intertesanta:
    O expozitie de Arta-Design care va avea loc la
    Galeria GALATECA (Str. C.A. Rosetti Nr. 2-4; Sector 1 Bucuresti)

    Vernisajul expozitiei va fva avea loc in data de 06. Februarie 3014 la orele 19.30
    si va fi deschisa pana pe 28. Februarie 2014.

    Intrati pe adresa urmatoare si veti afla multe lucruri interesante:

    galateca.ro

    31.01.2014, 22:24:59
  • soso07
    soso07

    Am vazut pe acest site despre care ne-ai spus, George, o expozitie ce va avea loc in vara - "Maiastra - povestea nespusa a IEI" - 20 iunie - 25 august. Cred ca va fi ceva extraordinar ...

    Preluat de pe site, referitor la acest eveniment :

    Traditii si obiceiuri stravechi vor fi reinviate pe 23 iunie, intre orele 19:00 – 02:00, Galateca celebrand Sarbatoarea de Sanziene cu muzica, proiectii cinematografice si coronite din sanziene. Ca eveniment asociat, pe 21 iunie vor incepe cele „9 zile magice la NeoGalateca” cu o selectie de obiecte autentice, ii vintage, ii de designer si obiecte de design inspirate din traditiile romanesti.

    01.02.2014, 11:02:01
  • soso07
    soso07

    E si pacat sa nu continuam si noi cu acest concurs ... cand imi amintesc prin cate traditii am trecut aici, impreuna, si ce lucrari speciale mi-au ramas in amintire. Chiar am cumparat de la doua fete ceva legat de Sanziene, asa, pentru sufletul meu ;)

    01.02.2014, 11:04:09
  • carmenn
    carmenn

    nici eu nu vreau sa oprim concursurile...e pacat...acum cand e la moda ,,handmade-urile" cica...asa putine cate suntem insa vad ca mai apar si fete noi...sa mai invitam fete cum am facut-o pe forum...poate mai sunt doritoare...:)

    01.02.2014, 11:15:52
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Vor mai veni fete, acum lucreaza :) au si inspiratie, acum ca iarna e in toi

    01.02.2014, 12:23:52
  • carmenn
    carmenn

    da...sa speram...:)

    01.02.2014, 13:45:50
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Daca tot a amintit Soso despre TRADITII:

    A inceput luna FEBRUARIE zisa din stramosi FĂURAR

    Cred ca este de datoria noastra sa promovam arta populara romaneasca si mai ales, cea lasata noua drept mostenire, de mosii si stramosii nostri.
    iata calendarul popular al lunii FEBRUARIE:

    01.02 Februarie: Ziua lui TRIFON
    Trifon, era considerat atronul tuturor daunatorilor care distrug viile si pomii fructiferi.
    E importanta aceasta zi, deoarece, din batrani, se considera ca daca preacinsteste pe Sfantul Trifon, el va fi mai intelegator si va supraveghea daunatorii sa nu faca prea mari stricaciuni si sa ocroteasca culturile, pomii si vita de vie a celor harnici si cu credinta curata in Dumnezeu.

    01.02.2014, 15:28:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    02.02. Ziua URSULUI
    In traditia populara se spuneau doua lucruri despre aceasta zi:
    - Daca isi vede URSUL coada
    - daca va ploua in aceasta zi
    (nu dezvoltam acum acest subiect)
    Era o zi speciala, inchinata URSILOR

    01.02.2014, 15:31:48
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dar, foarte interesant, pe durata a trei zile se tinea o alta sarbatoare, in paralel cu cele doua amintite.

    Astfel, intre 1 si 3 Februarie era marea sarbatoare a MARTINILOR de IARNA
    sarbatoarea avea legatura cu cinstirea si recunoasterea puterii URSULUI foarte respectat de stramosii nostri.

    01.02.2014, 15:35:08
  • soso07
    soso07

    Si este maine :) Sa vedem cum va fi ziua ...

    01.02.2014, 15:35:36
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pe 10 Februarie,
    stramosii nostri sarbatoreau ziua lui HARALAMBIE.
    Cand poporul raman a fost crestinat, Haralambie a primit si numele de Sfant Mucenic. In Calendarul Oetodox, ziua este trecita ca sarbatoare religioasa in calendar dar stramosii nostri il recunosteau pe Haralambie drept Stapanul CIUMEI deoarece el a primit dezlegarea de a avea puterea de a starpi ciuma si a o tine legata)

    01.02.2014, 15:38:58
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    lasa la o parte restul sarbatorilor mai marunte si ne oprim la DRAGOBETE

    01.02.2014, 15:39:53
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Pe 24 Februarie este ziua indragostitilor: DRAGOBETELE
    Din cauza acestui personaj deosebit de important in cultura straveche romaneasca, intreaga luna FAURAR era numita

    LUNA IUBIRII

    01.02.2014, 15:41:28
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Asadar, fete dragi, concursul inca se deruleaza. Nu ezitati sa va inscrieti cu lucrari incadrate in aceasta extraordinar de frumoasa tema!

    Fetele????

    DRAGOBETELE va bate curand la usa!

    01.02.2014, 15:42:55
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Tare m-as fi bucurat s-o vad aici pe Live cu o lucrare avand tematica DRAGOBETELE.

    LIVE????
    Am vazut ce lucrari minunate faci. Nu-ti surade ideea?

    01.02.2014, 15:44:45
  • soso07
    soso07

    Da, poate pe tine te asculta ...

    01.02.2014, 15:58:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Dragobetele asta este dat naibii... nastrusnic, zapacit si pus pe sotii de multe ori, intocmai ca celalalt frate de-al sau EROS (Cupidon) Doar ca asta autohton, nu umbla cu arcul si tolba de sageti dupa el.
    El insa stie bine ce stie si are grije sa rezolve cat mai multe "cazuri" de IUBIRE sau DRAGOSTE

    01.02.2014, 16:05:41
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Iata ce stie Dragobetele nostru:

    1) Trupul si Spiritul NU SANT UNA dar "coabiteaza" si unul, n-ar putea exista fara celalalt. Asa ca telul lui este sa "regleze" acest lucru tinand cont de cateva realitati:
    1) Spiritul (etern si Divin) are niste NECESITATI
    2) Trupul (VASUL care gazduieste SPIRITUL) se depreciaza si moare dar intre nastere si moarte el trebuie sa traiasca. Pentru asta si el are nevoie de niste NECESITATI

    01.02.2014, 16:09:27
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    2) Iata cateva dintre NECESITATILE spiritului:

    -Nevoia de Libertate
    -Nevoia de ADEVAR
    -Nevoia de ARMONIE
    -Nevoia de DRAGOSTE

    Dintre toate, Dragobetele nostru stie ca cea mai imp[ortanta NECESITATE este DRAGOSTEA deoarece fara ea, spiritul ramane abatut si implicit, lipsindu-i aceasta necesitate, nu va coabita in armonie cu trupul. Implicit, din cauza aceasta TRUPUL va avea de suferit: se va imbolnavi.

    01.02.2014, 16:14:24
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    3) Iata cateva dintre NECESITATILE TRUPULUI:

    -Nevoia de Apa
    -Nevoia de Aer (oxigen)
    -Nevoia de SOARE
    -Nevoia de Hrana
    -Nevoia de acoperis si imbracaminte

    Ori care dintre aceste necesitati dispare, trupul va avea de suferit, se va imbolnavi si nu va mai fi apt sa "coabiteze" cu Spiritul

    01.02.2014, 16:17:08
  • soso07
    soso07

    Greu ...

    Vitraliu de Nina Cassian

    Am venit aici să stau cu tine
    în cristalul iernii -- ca-n vitralii
    vechi perechi de regi lângă regine,
    pân’ la casa ta … Era zăpadă
    falnică, vrăjită, ca-n baladă.
    Şi-am bătut în poartă. Lemnul – rece.
    Peste tot, Absenţa, ca o nouă
    şi totală iarnă.
    Mândrul rege- nicăieri…
    Cu mâinile-amândouă
    am luat zăpadă şi-am băut
    locul alb pe unde n-ai trecut.

    "Cântec de iarnă"("Vitraliu")- Nicu Alifantis/Nina Cassian
    http://www.youtube.com/watch?v=lZOXPDLl8LA

    01.02.2014, 16:18:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Cum DRAGOSTEA este esentiala inainte de toate, DRAGOBETELE cauta s-o aduca celor ce nu au conoscut-o, au pierdut-o sau nu mai cred in ea.

    Smecherul de DRAGOBETE stie calea si are metodele de a-i zapaci pe oameni, incat sa uite de metehnele care care i-au condus sa nu aiba parte de DRAGOSTE si, vrajindu-i, ii vor face sa se indragosteasca negresit si neconditionat.
    dar nu numai atat: va inlatura si barierele care blocheaza accesul la DRAGOSTE: impotrivirea parintilor sau a altor persoane care ar zadarnici ca o pereche sa se iubeasca

    01.02.2014, 16:21:26
  • soso07
    soso07

    Ca sa va dati seama si cum e cu "indragosteala" asta ... privita prin ochii unui psiholog.
    Se spune ca tine trei ani, dar dupa ce trece acea "fierbere", oare ce ramane ? Ei bine, la unii nu ramane nimic, e ca o mancare ce s-a prins de peretii oalei in care a fiert. Totul e sa se opreasca la timp din "fierbere" si sa se bucure impreuna de "mancarea" bine gatita.
    Cam asa ar sta lucrurile ... dar ce te faci cand unul nu se satura doar dintr-un fel ? :))) Asta n-am aflat-o, dar banuiesc eu ca fiecare cu "digestia" lui. Totusi, abuzurile dauneaza ...

    01.02.2014, 16:23:12
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Povestile ce au ajuns pana la urechile noastre, nu vorbesc nimic despre indragostirea incredibila dintre AMANTI (dar tot el este vinovatul)

    01.02.2014, 16:23:35
  • carmenn
    carmenn

    multumim G,pentru informatii ....si pentru poezie,So...:)

    01.02.2014, 16:23:36
  • soso07
    soso07

    George, au ajuns pe alte cai ... sub forma de proverbe : "tot gaina batrana face supa buna ..."

    01.02.2014, 16:26:19
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Se spune ac acolo unde un sot nu-si respecta si nu-si iubeste partenerul, Dragobetele ii va gasi celui pagubit, alta pereche (deoarece DRAGOSTEA functioneaza pe baza altor Legi decat cele Morale si Justitiare de care tot facem noi mult caz in asemenea situatii)

    01.02.2014, 16:26:25
  • soso07
    soso07

    :)))))))))))))))))))))))))

    01.02.2014, 16:29:13
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Asa ca fetelor... apucati-va de treaba si inscrieti-va lucrari cu tematica DRTAGOBETELE...
    Ha, ha, ha eu am auzit ca cine il cinsteste pe Dragosbete, acesta nu ramane dator... Incercati:
    Realizati o lucrare cu aceasta tema si de indata ce-o veti inscrie, pana in Martie va veti trezi -nici nu veti sti cum, INDRAGOSTITE!

    01.02.2014, 16:30:30
  • soso07
    soso07

    Buna incercare ;) Nu m-am gandit la asta ...
    M-ai convins, eu nu ma inscriu, dar ofer un premiu si aici tot sub "influenta" Dragobetelui, la fel ca si la sectiunea BIJUTERIE ;)
    O esarfa si o brosa - inimioara. Le voi posta poate chiar maine.

    01.02.2014, 16:35:31
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Eu ma refeream la concurente Soso...
    Dar iti dai seama ca un premiu din partea ta, daruit si la aceasta Sectiune, inseamna atat de mult...

    01.02.2014, 17:41:25
  • soso07
    soso07

    Si am pregatit niste inimioare ca premiu si pentru sectiunea de Moda :)

    01.02.2014, 20:10:18
  • carla69
    carla69

    ”...daca morcovul e tanar”,soso!

    01.02.2014, 20:31:11
  • soso07
    soso07

    :))))))

    01.02.2014, 20:32:46
  • soso07
    soso07

    Punem si-o telina ... in reteta ;)

    01.02.2014, 20:33:14
  • Gheorghitza
    Gheorghitza

    Morcovul tau Carla?
    :)))))

    01.02.2014, 20:40:43