Forum: Concursuri Concurs "Gothic - I'm Looking for Something in the Realm of Fantasy"

  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Draga Mirela, sper ca "taramul fanteziei" sa-ti fie o buna sursa de inspiratie. Goticul are multe chipuri, eu, obsedata cum sunt :D, il gasesc peste tot. La un moment dat voiam chiar sa scriu un articol despre elementele care fac din Ciuleandra lui Rebreanu un text gotic, similar goticului din Sudul SUA. Despre Southern Gothic vreau neaparat sa va vorbesc dupa ce ma intorc pentru ca e un domeniu plin de surprize culturale. [ In urmatoarele 10-14 zile voi fi plecata din tara, asadar, s-ar putea ca accesul la internet sa-mi fie destul de limitat. Sper sa pot totusi sa urmaresc desfasurarea concursului :). Am mai pregatit si cateva premii pe care le voi prezenta tot atunci. ]
    Poate, daca tot vorbeam de Ciuleandra gotica, o mostra de goth/punk mioritic va va inspira:
    http://www.sub25.ro/fashion/oianu-face-romanian-punk-2063-p2.html

    Si o colectie de balade fantomatice, adunate si interpretate de catre Dean Gitter:
    http://m.youtube.com/playlist?list=PL8QYOYoobUndajTU_6yYT-ZY-6iSbmCoo

    20.06.2014, 14:49:40
  • dear.cottage
    dear.cottage

    Aaa, era sa uit. Pentru cei interesati de goticul cinematografic, sunt convinsa ca Festivalul de Film *Full Moon* de la Biertan, Sibiu va fi o adevarata delectare. Se merge cu cortul, se vad filme fantastice sub clar de luna, intre ziduri de cetate medievala.

    http://lunaplinafestival.ro/

    20.06.2014, 15:35:55
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum dupa ce am citit mesajul postat de mirelamohjazi m-am gandit ca as putea sa ofer si eu mic premiu.
    www.breslo.ro/Product/Premiu-oferit-la-concursul-Gothic-Im-Looking-for-Something-in-the-Realm-of-Fantasy_1224762
    Eu as dori sa fie oferit ca premiu pentru debut dar nu este musai.
    Important este sa ajunga la cine are realmente nevoie de asa ceva (cu alte cuvinte utilitatea este pe primul loc).


    Spor la lucru tuturor.

    21.06.2014, 11:32:10
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si inca un premiu. De data asta am stabilit eu catre cine va merge.
    Catre ocupanta locului III.
    www.breslo.ro/Product/Muguri---premiu-oferit-pentru-ocupanta-locului-III-la-concursul-Gothic-Im-Looking-for-Something-in-the-Realm-of-Fantasy_1224816

    21.06.2014, 12:32:41
  • mielena
    mielena

    Multumim, Octavia! :)

    21.06.2014, 14:35:40
  • carmenn
    carmenn

    multumim,Octavia...generoasa ca de obicei...:)

    21.06.2014, 16:30:18
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia, frumoase premii. Multumim! :)

    24.06.2014, 13:54:38
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Cu drag FierForArt.
    Sper in curand sa termin ce-a de doua lucrare si sa va prezint a mea Regina gotica (Gothic Queen).

    24.06.2014, 18:44:47
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Acum daca REGINA are inima si nu orice fel de inima (frumoasa lucrare ai adus ca premiu FierForArt) m-am gandit ca ar fi bine sa aiba si chip.

    24.06.2014, 18:58:43
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Si cum ma gandeam ca trebuie sa aiba si chip tocmai iata nu are.
    Am vrut sa spun ca in momentul in care eram aproape gata si aveam o oarecare siguranta ca va fi bine si o sa va prezint in sfarsit a doua lucrare realizata pentru concurs lucrarea a trebuit aruncata la propriu.
    Sper ca o sa fac totusi ceva pana la sfarsitul concursului.
    Iulia imi pare rau si scuze daca v-am inselat asteptarile.
    Chiar nu merge la mine cu Gothic Queen.
    Trebuie sa ma gandesc la cu totul altceva care sa se incadreze in tema.
    Inca o data lucrarea ta este minunata si inspira.
    Neputinta este cu totul altceva.

    25.06.2014, 10:32:42
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia, regina-neregina sigur lucrarea ta va fi spectaculosa, ar fi in ton cu tema noastra sa afirm ca goticul scoate ce-i mai bun dintr-un artist ;)
    Ma bucur ca inimioara din cuart te-a inspirat. Acum il voi cita pe Aristotel, daca tot sunt pe malurile Eladei, pentru care un motorul prim este tocmai obiectul dorintei, cel care il pune pe indragostit (de frumos, as adauga) in miscare. Intr-o miscare creatoare.

    25.06.2014, 13:31:27
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc FierForArt. Dar pana atunci iata inca un premiu pe care il ofer:
    www.breslo.ro/Product/Cercei---premiu---pentru-concurs-Gothic_1227741

    25.06.2014, 16:14:46
  • mielena
    mielena

    Bun venit, lizubiju! Sweet-gothic, o alaturare inspirata, frlicitari! :)

    28.06.2014, 09:34:46
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia ne aduce un premiu de un galben solar, lizubiju o cutie si o poveste despre voia buna a procesului de creatie. Nu pot sa nu ma indulcesc ( si cand zic dulce, ma gandesc la triunghiuri aurii, mieroase, bizantine, cum numai un Umberto Eco le-ar putea fura aroma prin cuvinte, triunghiurile de baclava) cu asemenea bunatati. Multumim Octavia, multumim lizubiju!

    28.06.2014, 21:24:45
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Si daca tot am adus impreuna goticul si bizantinul, nu putem sa nu aruncam o privire asupra celei din urma colectii semnate de catre A.McQueen, un cantec al lebedei, o opera de arta vestimentara : http://thecuttingclass.com/post/9540293205/the-last-masterpieces-of-alexander-mcqueen

    28.06.2014, 21:34:46
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Superb. Mi-au placut foarte mult creatiile prezentare de Alexander McQueen.
    Intr-adevar arta de inalta clasa.

    28.06.2014, 23:12:06
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Un spectacol in adevaratul sens al cuvantului.

    28.06.2014, 23:12:45
  • capacel
    capacel

    Dupa o zi frumoasa de duminica aduc si eu in concurs un trifoi cu 4 foi.
    Daca e cu noroc sau nu ramane de vazut :)
    Va pup!
    www.breslo.ro/Product/cercei-gothic-luck_1230161

    29.06.2014, 19:49:52
  • lizubiju
    lizubiju

    fetelor, lucrati,lucrati? Spor atunci!

    02.07.2014, 15:37:08
  • blanitza
    blanitza

    Daaa, mai am la un colt pentru un setulet gotic si taaare-as vrea sa ofer si-un premiu-bijuterie, respectiv o pereche de cercei, sa fac poze si de-abia astept sa ma prezint in format gotic...

    03.07.2014, 00:07:10
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Dupa doua saptamani de lenevit pe malul Egeei, azi imi fac bagajul de intors acasa, cu forte proaspete, cu nostalgie-n suflet. Singurul lucru care ma bucura e ca-mi revad pisicile si ca ma intorc la sarmele mele. As lua insa marea cu mine :).
    Capacel, multumim pentru norocel.
    Gabi, abia astept sa vad setul, nu ne tine mult pe jar

    03.07.2014, 10:26:28
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Produs in tema si in tendinte.
    Bravo balanmiha72.

    03.07.2014, 14:10:12
  • blanitza
    blanitza

    Draga Iulia, iata o prima interpretare a temei gotice, in viziunea mea, pe care fac ce fac, si tot de-un personaj si-un film o leg - mi-am cautat inspiratia pe calea cea veche - carte si film, si-am gasit-o intrupata cumva in personajul Regina Margot...
    Sper ca m-am incadrat in tema...
    www.breslo.ro/Product/Setul-La-Reine-Margot---Concurs-Gothic---Im-Looking-for-Something_1232459

    03.07.2014, 17:25:42
  • blanitza
    blanitza

    Superbe creatii, fetelor, o cutiuta minunata si foarte eleganta, Lizu draga, cercelusi de efect si aducatori de noroc, bravo, Dana, si-o vesta de inalta clasa si super-rafinata, Mihaela scumpa, mult succeeeees!!!

    03.07.2014, 17:28:28
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Multumesc Octavia si Blanitza!!!! Si lucrarile voastre sunt foarte inspirate!!!! Tema gothica....foarte controversata de-a lungul timpului. O tema ffffff interesanta si misteriaosa. Purtatoarele de lucrari gothice sunt misterioase, controversate, care te atrag si te resping in acelasi timp......

    03.07.2014, 18:25:36
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Frumos Blanitza.

    03.07.2014, 20:20:24
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Personajul inclus pe ultima pozitie in prezentarea ta nu face dacat sa puna in evidenta setul creat.

    03.07.2014, 20:21:30
  • kiti
    kiti

    Desi am spus cu mult timp in urma ca nu mai particip la concursuri tema a fost asa incitanta si in acelasi timp in acord cu un proiect pe care-l aveam in lucru incat nu m-amputut abtine asa ca ma bag si eu cu NORBLINI.

    www.breslo.ro/Product/NORBLINI_1232650

    03.07.2014, 21:58:57
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Kiti imi place ceratia ta inscrisa in concurs.
    Imi place si cum ai realizat prezentarea.
    Cat despre culoare cum sa-ti spun si eu sunt aproape gata cu un produs pe care sper sa-l inscriu in concurs pana la sf. acestuia - culoarea predominanta este argintiul.

    04.07.2014, 10:33:11
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    http://www.stylist.co.uk/people/meet-the-gothic-bake-queen-whose-creepy-cakes-are-taking-instagram-by-storm#image-rotator-3

    Goticul in cofetarie :)

    05.07.2014, 11:34:32
  • kiti
    kiti

    Multumesc Octavia, si mie imi plac creatiile tale. Desi destul de sumbra tema mai adaug si eu o pereche de cercei care se incadreaza bine in tema prin culori si model.

    www.breslo.ro/Product/GOTHIC-LOLITA_1233362

    05.07.2014, 11:39:03
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Kiti, piese absolut superbe intr-o prezentare de zile mari, colectia noastra de gotic breslas se imbogateste vazand cu ochii.
    Despre Gothic Lolita avem si un articol scris de Anita Damacus. Informatii pretioase, Fotografii superbe, combinatii extravagante :
    www.breslo.ro/blog/gothic-lolita-take-2

    05.07.2014, 13:09:12
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Gabi, ne-ai adus-o pe Margot intruchipata de Isabelle Adjani cu trasaturile ei de icoana, una dintre cele mai frumoase chipuri de pe planeta (parerea mea).
    Eu am vazut-o mereu in rolul Annei Karenina, m-am bucurat ca Herzog a distribuit-o in rolul lui Lucy Harker in Nosferatu: Phantom der Nacht, o minunata adaptare a capodoperei expresionsite create de Munrau in 1922.
    Nu am cum sa uit nici Le locataire al lui Polanski in care I.Adjani completeaza intr-o nota senzuala atmosfera filmului.
    Ce mai Adjani este un veritabil role model cand vine vorba de gotic.
    Gabi, multumim pentru regal :)

    05.07.2014, 13:32:53
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Miha, a doua inscriere in concurs, o piesa de inspiratie arhitecturala, felictari! :)

    05.07.2014, 13:41:24
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia, entuziasmul tau e molipsitor, multumesc pentru participarea ta cu piese migaloase si cuvinte frumoase. Aspteptam urmatoarea creatie :)

    05.07.2014, 14:12:50
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Cu drag FierForArt. Sper sa va aduc doua creatii.

    05.07.2014, 21:10:29
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Ca se lucreaza intens este o certitudine.
    Asta am observat si la voi prin prisma creatiilor prezentate.

    05.07.2014, 21:15:50
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Am o singura problema si cred ca asa si este la mine veti fi dezamagite de rezultat.
    Ce-a de-a doau lucrare pe care urmeaza sa v-o prezint este "deosebita". SPER CA ATI REMARCAT GILIMELELE.
    Mai este inca timp pan ala terminarea concursului.
    Si o sa vad cum o sa procedez.
    Acum sper sa nu va supar daca ma transform intr-un admirator sincer al lucrarilor voastre.

    05.07.2014, 21:41:23
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Multumesc FierForArt!!! Eu sunt o admiratoare infocata a lucrarilor tale!!!!

    06.07.2014, 15:45:30
  • capacel
    capacel

    primiti cu Baba Cloanta? :p

    www.breslo.ro/Product/cercei-vrajitoarea-cea-rea_1231564

    06.07.2014, 17:25:55
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    un premiu pe care l-am promis (lucrat, chiar) de ceva vreme, pe care abia acum am reusit sa-l fotografiez:
    www.breslo.ro/Product/Choker-Vial-of-Tears-117---Premiu-pentru-prima-inscriere-in-concurs_1234357

    Premiul isi va ocupa locul in cutiuta Cameliei (camelia.handmade), prima inscriere in acest concurs.

    07.07.2014, 12:36:56
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia, asteptam sa vedem deosebita lucrarea, cu sau fara ghilimele e mai mult decat binevenite. Mai ales ca, din cate-mi amintesc, avem un premiu oferit de Mielena pentru cea mai controversata piesa ;).
    Capacel, ne-ai adus o baba cloanta in culori vesele, sa fie oare cea cu casa de turta dulce din povestea lui Hansel si Gretel?
    Mihaela, iti multumesc, ma alinti :D

    07.07.2014, 12:43:43
  • lizubiju
    lizubiju

    foarte frumos,Mirela!

    08.07.2014, 15:34:48
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Draga Mirela, lucrarea ta are un aer steampunk, aduce cu ea putin din misterul creatiei, implicit creaturii, mecanice si apoi electrice care a starnit imaginatia in Epoca Victoriana.
    Cand am vazut-o mi-a fugint gandul la povestea romanului lui Mary Shelley, Frankenstein si a textului lui John Polidori, The Vampyre.
    As putea afirma ca The Vampyre, text ce aduce motivul vampirului în literatura gothică, poate fi considerat drept geamănul literar al lui Frankenstein, text ce face pionierat în spaţiul literaturii ştiinţifico-fantastice, dat fiind faptul că au luat naştere în acelaşi timp (Mai 1816), în acelaşi loc (Villa Diodati, în apropierea Lacului Geneva) şi sub aceeaşi regulă a jocului. Este vorba de acel faimos joc de societate a cărui protagonişti au fost Byron, Percy şi Mary Shelley, Polidori şi Claire Clairmont. Regulile jocului au fost impuse pe de o parte de condiţiile meteo mohorâte (1816 a fost un an fara vara), neprielnice expediţiilor în natură, prielnice în schimb expediţiilor interioare, imaginative, favorabile cititului, scrisului sau discuţiilor înflăcărate, chiar enigmatice (galvinismul sau darwinismul, teorie ştiinţifică fascinantă şi inedită la acea vreme) purtate până târziu în noapte, şi de către Byron, pe de altă parte, care a infiinţat un atelier ad-hoc de creaţie gotică. Schiţa nefinisată a unei povestiri despre vampiri a fost trasată, dar lăsată neterminată, chiar de către Byron. Ideea a fost preluată şi dezvoltată ulteriror de către Polidori. Ironia constă în faptul că textul, publicat anonim şi fără permisiunea lui Polidori, a fost atribuit datorită subtitlului − A Tale by Lord Byron − lui Byron. Mai mult, în jurul textului s-a ţesut o întreagă intrigă editorială, menită să crească vânzările. Editorii au răspândit zvonul că Byron şi-ar fi ucis amanta şi, înt-un gest vampiric, ar fi băut sânge dintr-un pocal sculptat chiar în craniul victimei. Zvonul a fost fondat pe faptul că Byron comandase într-adevăr un pocal sculptat într-un craniu, probabil al unui călugăr, descoperit de grădinar pe domeniul romanticei reşedinţe Newstead Abbey. Mai mult, spre nemulţumirea acestuia, Goethe face ironica afirmaţie că The Vampyre ar fi cel mai bun text scris de către Byron. Atât Byron, cât şi Polidori, relaţiile dintre aceştia s-au răcit între timp, se simt ofensaţi de confuzia creată şi alimentată de către editori (Kanellis).

    Interesat de remarcat este faptul ca acesti monstri ai literaturii - monstrul creat de Frankenstein si Vampirul, care, odata cu B.Stoker incepe a fi cunoscut sub numele de Dracula - au devenit adevarate staruri de cinema. Nu putem sa nu ni-i amintim pe Bela Lugoji si Boris Karloff, poate cele mai cunoscute chipuri pe care le-au luat monstruoasele creaturi ale secolului al XVIII - lea.

    09.07.2014, 14:37:51
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    felicitari pentru tema aleasa! :)
    imi plac mult provocarile si datorita acestui concurs am mesterit cu drag urmatoarea piesa:

    www.breslo.ro/Product/plic-handmade-unicat---Mysterious-Girl_1236184

    09.07.2014, 21:35:54
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    In 'The Room in the Dragon Volant', o povestire scrisa de Sheridan Le Fanu, se desfasoara o scena similara celei descrise, atat in cuvinte, cat mai ales in vopsele negre aramii si dantele fine din piele (atat pielea, cat si dantela neagra sunt materiale de baza in creatia de accesorii gotice), de catre spiculdegrau.
    Din culegerea de povestiri *In a Glass Darkly* face parte si nuvela 'Carmilla' din care este inspirat *Dracula*, romanul lui Bram Stoker la care am mai facut o referire in prima parte a zilei de azi.
    O adevarata piesa de colectie! Multumim pentru o creatie misterioasa, senzuala.

    10.07.2014, 00:54:31
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Superba lucrare ai inscris in concurs spicdegrau.
    Nu-mi pot exprima admiratia in cuvinte. Sunt impresionata placut.
    Bravo.

    10.07.2014, 10:01:01