Forum: Concursuri Concurs "Gothic - I'm Looking for Something in the Realm of Fantasy"

  • LuAndy
    LuAndy

    Buna ziua!

    Iata si propunerea mea pentru acest concurs:

    www.breslo.ro/Product/Colier-Nu-mi-e-frica-de-paianjeni_1236455

    10.07.2014, 11:34:06
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Draga LuAndy, infruntarea fricilor este una dintre mizele (probele initiatice) literaturii gotice, un simbol al devenirii si al acumularii de experienta. Multumim, asadar, pentru un gest dublu-gotic.
    Eu una sunt fascinata de paianjeni [nu in sensul in care as pune mana pe ei, totusi], urmaresc vrajita la felul in care isi tes panza. In urma cu cativa ani, intr-o noapte cu luna incandescenta am cunoscut satisfactia de a vedea un paianjen tocmai in atelierul sau de creatie, care era amplasat, unde altundeva, daca nu deasupra unei fantani (pe suportul acela de care e agatata galeata pentru scos apa). Un tutorial mirific, oferit de Mama Natura insasi. Pacat si, in aceeasi masura, noroc ca nu am avut la noi nici un gadget modern de imortalizare a fabuloasei scenete.

    10.07.2014, 12:44:51
  • kiti
    kiti

    Si ca sa mai creasca colectia de gotic breslas mai vin si eu cu o piesa.

    www.breslo.ro/Product/GOTHIC_1237654

    12.07.2014, 02:42:30
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Kiti, continui ne incanti cu minunata colectie-metamorfoza in care ornamentele arcuite, specifice mai ales grafiei gotice, se regasesc armonios. Multumim pentru triada gotica cu care ne-ai imbogatit privirile :).

    12.07.2014, 13:41:19
  • lizubiju
    lizubiju

    Buna ziua! Revin cu drag in acest concurs cu a doua lucrare : www.breslo.ro/Product/set-gotic-Rozasa_1237827

    12.07.2014, 15:08:13
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Draga lizubiju, ne-ai adus o mostra de gotic pur, intr-o exceptionala prezentare. Multumim!

    13.07.2014, 02:07:39
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Din categoria "ganganii" iata ce-a de-a doua lucrare:
    www.breslo.ro/Product/Paianjenul-auriu_1238176

    13.07.2014, 12:25:55
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Buna seara.
    Sper sa fie gata in curand si ce de-a treia lucrare. Intram deja in linie dreapta daca ma pot exprima asa in sensul ca mai avem fix o saptamana la dispozitie pentru a inscrie creatii in concurs. Asa ca o sa dau zor pentu ca doresc sa va prezint o poseta la care am lucrat.

    13.07.2014, 20:04:02
  • carla69
    carla69

    Cat negru!....ma reprezenta in tinerete....totusi,poate incerc ceva

    13.07.2014, 22:54:08
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Octavia, bine ca mi-ai amintit, intrasem intr-un soi de atemporalitate, am si uitat ca povestea noastra gotica are si un final (fericit, sper :D).
    Of, of! si mai am premii de prezentat.
    Bineinteles, sper ca saptamana ce urmeaza sa aduca o explozie de creatii. Carla, te asteptam cu un fragment din tineretea fara batranete.

    Octavia, multumim pentru cea de-a doua creatie, inspirata de gangania-fetis din cultura gotica. Pentru ca cercul sa fie complet, o asteptam deja pe a treia :).

    13.07.2014, 23:09:06
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    O tema careia n-am putut sa-i rezist, si pe care sper sa o dezvolt intr-o zi...
    Modesta mea contributie...
    www.breslo.ro/Product/Gothique---Colier-alama_1238881

    14.07.2014, 19:08:19
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Nagual ai muncit ceva nu gluma. Banuiesc ca piesa centrala a fost mai intai traforata apoi lipita (sudata ) partea de sustinere a cabachonului,slefuita si apoi patinata.
    Si elementele celelate arata bine.
    Bravo.

    14.07.2014, 20:48:55
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Wow, cu adevarat impresionanta creatia. La fel si prezentarea. Multumim, draga Nagual.
    Piesa ta, cat si Parisul in care creezi, mi-a amintit de o adevarata bijuterie a arhitecturii gotice, pe care-mi doresc foarte mult sa o vad pe viu. Pana una alta ma consolez cu imaginile. E vorba de impresionanta Sainte Chapelle de Paris:

    https://www.google.ro/search?hl=en-US&ie=UTF-8&source=android-browser&q=Sainte+Chapelle+de+Paris&gws_rd=cr,ssl&ei=0zvEU5eVMcip4gSfnoCwAQ

    Priviti cum este captata si transformata lumina in interiorul ei!

    14.07.2014, 23:23:46
  • kiti
    kiti

    Minunata creatie Nagual. Am vazut Sfanta Capela in 2010 si am facut o gramada de poze pe detalii si intr-adevar este minunata atat la etaj cat si la parter unde tavanul destul de jos este pictat cu stele aurii.

    15.07.2014, 01:33:06
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Din cate am citit, Sainte Chapelle este o capodopera a goticului Rayonnant, cunoscuta pentru verticalitatea sa, dar mai ales pentru aspectul fragil dat de zidurile aproape absente si de faptul ca Sainte Chapelle pare a fi realizata exclusiv din sticla, vitralii superbe care capteaza lumina intr-un mod fascinant.

    15.07.2014, 12:09:25
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Malgorzata Dudek este o creatoare de moda care impresioneaza in 2013 cu Arachne, o colectie de inspiratie gotica.

    "Inspired by the myth of Arachne and a 1960’s NASA experiment where spiders were exposed to various drugs, Malgorzata Dudek presents a highly dramatic, intricately detailed, structured yet form-fitting collection. The collection, entitled Arachne, features a mix of fabrics including: silks, cotton, jersey, wool, sheer netting, laser cut metal elements , and imitation leather. Committing to a vision of high fashion free of cruelty and utilizing recycled fabrics; the designer’s loose knits were made of (dyed) recycled wedding gowns, imitation leather was manipulated to give a leather-like texture, and one massive structured piece was made from a recycled couch (sursa: http://www.notjustalabel.com/malgorzata_dudek)."

    Imaginile:

    https://www.google.ro/search?q=Malgorzata+Dudek&safe=off&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=WPnEU7aFL6v64QTqtoCQCw&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1280&bih=880#q=Malgorzata+Dudek+arachne&safe=off&tbm=isch

    15.07.2014, 12:56:08
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Ii amintesc acum si pe generosii sponsori, prieteni buni ai Goticului breslas si va invit sa rataciti cu privirea pin magazinele lor minunate:
    blanitza - www.breslo.ro/Shop/blanitza
    mielena - www.breslo.ro/Shop/mielena
    carmenn - www.breslo.ro/Shop/carmenn
    DragomirOctavia - www.breslo.ro/Shop/DragomirOctavia

    Mai am si eu de fotografiat cateva premii, pe care urmeaza sa le ofer cu mare drag si cu o oarecare emotie :).

    15.07.2014, 13:23:43
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Si o veste de mare pret, pentru ziua de azi.
    Denisa Paslaru, una dintre fetele pline de voie buna care ne consiliaza pe noi breslasii cand vine vorba de promovarea creatiilor cu care ne mandrim, mi-a scris urmatoarele:

    - Breslo se bucura ca poate sponsoriza inca un concurs handmade
    - cei trei castigatorii vor primi fiecare cate 5 campanii publicitare (locurile 1, 2 si 3)

    "Ingras" asadar lista sponsorilor si sper ca premiile substantiale sa duca la o "ingrasare" a listei creatiilor gotice.

    15.07.2014, 13:52:01
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bravo FierForArt.

    15.07.2014, 17:15:15
  • AtelierMikaela
    AtelierMikaela

    Multumesc Octavia! Si da, ai intuit majoritatea etapelor parcurse pana la faza finala :)
    De-abia astept sa vad poseta! Mult succes iti doresc!!

    FierForArt multumesc! Regretul meu ramane faptul de-a nu ma fi oprit la Prabusirea Casei Usher... dar timpul pentru sedimentarea unei idei, abordarea de tehnici noi mi-au facut imposibil demersul... deocamdata :)
    Superba, chiar merita vazuta Sainte Chapelle de Paris!
    Felicitari pentru o tema cu totul deosebita!!!

    Multumesc kiti, si mie-mi plac piesele inscrise de tine in concurs! Succes!!!

    Mihaela

    15.07.2014, 17:30:22
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc nagual. Eu am citit, m-am documentat si am urmarit tutoriale. Asa incet incet am inteles cam cum se face pana la final.
    Am vazut "ucenici" la treaba. Ei traforau si pileau bijuteriile cu mare grija.
    Lipeau (asa cum se procedeaza la bijuterii nu la electonice.
    Frumos oricum.
    Am mai citit si despre patine si oxidare. Si am vazut cum se lucreaza cu anumite materiale.
    Cat despre poseta mea, cum sa-ti spun este rezultatul unui munci intense deoarece nu am stiut de la bun inceput cam ce forma sa-i dau pentru a ma incadra mai bine in tema si pentru a fi si purtabila.
    Pe parcurs incet incet tot desenand si taind cu foarfecele am ajuns la forma finala. O sa explic la prezentarea produsului inscris in concurs asta pentru ca poate ceea ce am facut pare banal dar repet incet incet am ajuns la solutia asta.
    Bafta in concurs tuturor!

    15.07.2014, 17:43:11
  • kiti
    kiti

    Succes fetelor, multumesc Nagual.

    15.07.2014, 19:48:34
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    multumesc si eu pentru comentariile frumoase :)
    mult succes tuturor! aveti niste creatii foarte interesante ce mi le-as dori si eu in ''garderoba''.
    mereu am fost pasionata de latura gotica si rar am gasit accesorii cu aceasta tematica ,cel putin pe breslo.

    o seara frumoasa!

    15.07.2014, 20:38:06
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    www.breslo.ro/Product/Zbor_1239673
    Acesta este produsul pe care il inscriu in concurs.

    15.07.2014, 22:31:07
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Pe ultima suta de metri inscriu lucrarea "Inima ranita". Inima mea a fost ranita de frumusetea pieselor inscrise in acest minunat concurs. Multumim Iulia pentru tema atat de plina de mister! Multumesc fetelor care au scos la iveala tot ce au avut mai bun spre incantarea ochilor si inimilor noastre. Succes tuturor!

    www.breslo.ro/Product/Colier-Inima-ranita---Participa-la-Concursul-Gothic_1240041

    16.07.2014, 15:27:48
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Mihaela (nagual), Prabusirea Casei Usher este una dintre slabiciunile mele, si eu am inceput/incercat sa o redau in diferite bijuterii, prin diferite tehnici, care de cele mai multe ori s-au naruit :). Inca mai am mult de invatat pentru a fi capabila sa imprim metalului atmosfera pe care cuvintele lui Poe adunate si apoi sfaramante reusesc sa o creeze. Pana una alta, piesa ta pare a fi deschis un portal medieval, e plina de necunoscutul vremurilor apuse, ascunse, mistificate, intunecate.

    Octavia, ne incanti cu o poseta ce pare a fi prelucrata tocmai din pielea ispitei. Multumim pentru setul de accesorii cu care-ai ne-ai imbogatit privirile avide de gotic.

    Florina, 2, ba 3 dintre slabiciunile mele adunate manunchi: cuprul (cine altul, daca nu roscovanul cupru?), goticul (una dintre obsesiile mele de cursa lunga :D: sigur ca da: lista obsesiilor mele este mai lunga chiar decat pletele lui Rapunzel) si dantela frivolite (slabiciunea pentru care am o slabiciune, dantela pe care nu stiu decat sa o privesc inmarmurita, ca "un mister cu totul de nepătruns", daca e sa-l citez pe E.A.Poe, patronul spiritual al concursului nostru.)
    Ma declar, din toata inima, vrajita :D.

    16.07.2014, 16:36:06
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    kiti, spiculdegrau, si eu am simtit ca goticul este destul de modest reprezentat pe Breslo.
    Cine stie, poate ca prin acest concurs vom deschide apetitul inspre un domeniu atat de ofertant pentru creatie :). Si-atunci sa vedeti voi cat de neincapatoare ne vor deveni sifonierele, cutiile de bijuterii, planul imanent al dorintelor ...

    16.07.2014, 17:19:02
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    FierForArt ispita in adevaratul sens al cuvantului. Al naibi "materialul diavolului".
    Nu s-a lasat prelucrat de loc. Si eu care credeam ca cu manutele mele voi reusi sa "inblanzesc diavolul" mi-a fost tare greu ba mai mult acum cred ca a fost "un act de curaj" ceea ce am facut. Spun asta pentru ca pielea argintie s-a lucrat mai greu.
    Ce am aplicat peste ea a fost mai usor. Asa ca draga mea ispita pentru mine a reprezentat-o pielea argintie cu cea croco stantata.
    Am scris asta ca sa ma amuz si eu si va mai amuzati putin si voi.

    16.07.2014, 18:15:37
  • carla69
    carla69

    Am terminat si eu un colier,modelul era in cap demult,am invatat sa fac si trandafiri din piele cu aceasta ocazie.Problema e ca nu am reusit sa-mi reactivez magazinul .

    16.07.2014, 19:50:19
  • soso07
    soso07

    Carla, te astept cu o gazduire :)

    16.07.2014, 20:25:40
  • carla69
    carla69

    Multumesc,Sorina!

    16.07.2014, 20:33:45
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Carla, foarte frumos trandafirul tau. Eu nu stiu sa fac flori din piele.
    Am incercat eu ceva, recunosc ca m-am straduit dar nu am fost foarte foarte multumita de rezultat. Am pus unul la mine in magazin la un moment dat.
    Nu am stiut cum se procedeaza si nu am avut pe cine sa intreb, care sa fi lucrat sa se priceapa si sa si vrea sa-mi si spuna. Asa ca am facut eu ceva dar m-am lasat pagubasa. Iubesc mai mult posetele din piele si recunosc ca "m-am cam daruit acestui gen de produs". Acum si infrumusetarea acestora conteaza foarte mult. Florile din piele au un rol important dar nu este un element obligatoriu.
    Asa ca inca o data felicitari Carla.

    16.07.2014, 21:59:53
  • carla69
    carla69

    Multumesc,Octavia.Pun mai jos tutorialul dupa care am invatat
    http://www.youtube.com/watch?v=mKh0mdExVhg

    16.07.2014, 22:05:26
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc mult Carla.
    Am vazut totorialul si mi-a placut. Urmeaza sa incer sa fac si eu asa.
    O seara Buna.

    16.07.2014, 23:13:28
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Fetelor, am inceput sa nu mai tin pasul, creatiile minunate se succed ametitor.
    Bineinteles, trebuie sa afirm ca goticul nu e gotic daca un trandafir nu apare in peisaj. Sa fie oare *a Rose for Emily*? Sa fie oare Southern Gothic-ul despre care mi-am tot propus sa va vorbesc si nu am apucat si care a inceput deja sa ma bantuie asa cum pacatele tainuitorului din Otranto ii bantuiau pe urmasi, pana la a saptea generatie?

    Carla, superba roza ne oferi!

    16.07.2014, 23:19:55
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Un trandafir superb! Un tutorial excepțional! Mulțumim Carla!

    17.07.2014, 06:53:12
  • carla69
    carla69

    Multumesc!

    17.07.2014, 07:15:20
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    da, eu acum am vazut tutorialul. pare "addictive". in plus, am bucati de piele o multime, in toate culorile, le-am tot adunat in ideea ca o sa le vina si lor vremea. cred ca le-a venit, muhaha!

    17.07.2014, 10:49:31
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Bucatele mici de piele sa inteleg ca avem. La fel s-a intamplat si la mine FierForArt. Am cumparat le-am croit si au ramas cele mici de tot, ei.. as spune eu numai bune pentru facut trandafiri.
    Acum daca imi este permisa o gluma: daca tot avem poata si inceapa un nou concurs ca cel cu Gotic a intrat in linie dreapta si termina duminica. Hm...

    17.07.2014, 11:50:22
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    e greu sa intri in pielea lui McQueen, imposibil sa-i emulezi genialitatea, cand vine vorba de arta vestimentara.
    cu toate astea, colectia anuntata pentru toamna/iarna merita a fi amintita aici, mi se pare ca surprinde si reinterpreteaza destul de bine atmosfera specifica goticului:

    http://www.alexandermcqueen.com/experience/en/alexandermcqueen/archive/alexander-mcqueen-womens-autumnwinter-2014/

    daca ar cadea sub incidenta unui alt nume ar avea meritele ei, din moment ce se adaposteste la umbra unui nume prea mare, e epigonica

    17.07.2014, 11:56:40
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Poate ca mai tarziu decat se cuvenea dar imi exprim si eu admiratia fata de lucrarea inscrisa in concurs de Florina.
    Frumos realizata. Mult succes in concurs Florina.

    17.07.2014, 18:10:50
  • FlorinArtBijoux
    FlorinArtBijoux

    Multumesc!

    17.07.2014, 19:06:07
  • NicoleCeaMov
    NicoleCeaMov

    Si eu vreau sa incerc cateva floricele de piele, pentru ca am cateva bucati cumparate (nici eu nu stiu de ce le-am luat).

    Incerc sa termin si lucrarile incepute pentru concurs :) poate reusesc pana duminica seara :)

    17.07.2014, 20:28:15
  • spiculdegrau
    spiculdegrau

    eu se pare ca am ramas fara plicul gotic in urma unei comenzi:) il las pe site oricum :)

    revin cu alta creatie la fel de gotica maine ,pt ca imi place mult tema :)

    17.07.2014, 22:20:59
  • carla69
    carla69

    superbe plicuri ai facut!
    Si eu mai am cate ceva in cap sa vad ce mai reusesc sa fac

    17.07.2014, 22:32:20
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Dragele mele, Octavia (DragomirOctavia) mi-a scris in aceasta dimineata ca doreste - din motive intemeiate - sa retraga ultima piesa inscrisa in concurs, si anume naravasa poseta "Zbor".
    Totusi, muzele au fost, cel putin in proportie de 2/3, de partea Octaviei - implicit si a noastra privitorilor - asa ca pe finalul concursului ramane sa ne bucuram de frumusetea celorlalte doua lucrari inscrise de Octavia in concurs.

    18.07.2014, 11:29:01
  • DragomirOctavia
    DragomirOctavia

    Multumesc pentru intelegere FierForArt.

    18.07.2014, 17:46:44
  • mielena
    mielena

    Am fost acolo, vin si pe aici: www.breslo.ro/Product/AmFostAcolo_1241657

    18.07.2014, 22:56:43
  • Jewel.ia
    Jewel.ia

    Mihaela, bine ai revenit! Multumim pentru "suvenir", e minunat. Cat despre atmosfera rece, solemna, intesata de incoronari si amurguri ale zilei de demult, ale momarhilor din alte vremuri deopotirva, pot sa spun ca ai surprins-o de minune in fotografie :)

    19.07.2014, 00:25:32