Forum: Concursuri Concurs Breslo: "Tendinte interculturale si povesti de calatorie!"

  • kiti
    kiti

    Gabi multumim pt album.
    Amely imi amintesc ceva si ma bucur mult daca acele cuvinte au avut rezonanta si ti-au fost de folos. Ai lucruri frumoase in magazin iar cea mica are niste ochi superbi.

    26.01.2011, 21:39:59
  • lauraflore
    lauraflore

    multumesc Andra si spor la facut premiile!

    26.01.2011, 22:16:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Deja s-au adunat povesti minunate si creatii superbe!!!Felicitari tuturor creatorilor,ma bucur pt cei care au calatorit mult si au vazut atatea locuri si oameni diferiti si abia astept sa mai citesc impresiile lor de calatorie!
    Din pacate,din motive independente de vointa mea (cu o exceptie ,care va fi si povestea bijuteriei pe care sper s-o aduc maine in concurs)nu am calatorit in lume!Recunosc,insa,ca asta e unul dintre visurile mele cele mai dragi,sa vad anumite locuri,sa le simt mirosul,sa le percep mesajele ancestrale....Oricum,cu ochii mintii am calatorit in toata lumea:))Am citit si rascitit sute de jurnale de calatorie,carti de beletristica,am vizionat documentare,tocmai pt a-mi potoli setea de a cunoaste si vedea alte locuri,alti oameni,alte obiceiuri!In zeci de nopti am ajuns in Grecia,leaganul civilizatiei,cu legendele ei superbe,cu barbatii hotarati si femeile atat de frumoase...Franta,Olanda,Italia,fiecare cu o istorie atat de bogata si un prezent demn....Egiptul,tarile arabe,atat de pline de culoare,pasiune si traditii care ne plac sau le condamnam,dar sigur nu ne lasa indiferenti...India,Japonia,Bali ...Dar,intotdeauna ma opresc si zabovesc mai mult in locurile ce au o istorie care e slabiciunea mea inca din copilarie:civilizatiile maya si inca,asa ca "stau" mult mai mult timp in Mexic,Peru,Argentina,Columbia,Guatemala,Yucatan...Poate ca n-o sa ajung sa le vad aievea,dar,ma bucur chiar si pt aceste calatorii imaginare!Si sorb cu nesat vorbele celor care au calatorit aievea!

    27.01.2011, 10:03:45
  • dodo
    dodo

    Inca o poveste:
    www.breslo.ro/Product/O-floare-in-plus_287066

    27.01.2011, 12:08:17
  • dodo
    dodo

    Am citit fiecare rand si este extraordinar..un jurnal de calatorie.
    Multumesc mult dragelor.

    27.01.2011, 12:51:41
  • lauraflore
    lauraflore

    am vizionat ieri impreuna cu piticul meu cel mare un DVD despre Arctica si Antarctica.la Polul Nord ,primavara infloresc odata cu topirea zapezii niste floricele galben-portocalii superbe.de aici mi-a venit ideea sa fac colectia anotimpuri(am inceput cu rimavara).colierul este inspirat de acel filmulet,unde acele floricele desi cresc inconjurate de zapada dar si prin zapada ,sunt superbe
    primul nu are flori portocalii :)
    www.breslo.ro/Product/COLECTIA-ANOTIMPURI-colierButterfly-Spring-unicat_287269

    27.01.2011, 15:50:58
  • lauraflore
    lauraflore

    si cel de-al 2-lea colier
    www.breslo.ro/Product/colier-Spring-bouquet-unicat_287391

    27.01.2011, 18:01:24
  • isabela200578
    isabela200578

    Am citit povestile voastre de calatorie si mi-au placut foarte mult.Din fericire am avut si eu norocul sa vizitez Roma, datorita unui curs pe care l-am castigat in 2008.A fost o experienta extraordinara pentru mine pentru ca am intalnit colegi de breasla din mai multe tari:Italia, Suedia, Bulgaria, Grecia, Turcia.Roma este superba din multe puncte de vedere(mai putin mancarea...pentru ca sotul meu a facut "foamea" :); era pizza peste tot si el voia o ciorba ca la noi acasa).Am putu vizita multe obiective turistice:Coloseumul din Roma, Basilica Sf Petru, Fontana di Trevi, Piata Spaniei (Piazza di Spagna), Pantheonul, etc
    S-a intamplat ca in periada in care eu am urmat cursul, in Guvernul italian sa micsoreze nr de posturi pentru profesori.Am vazut si eu ce inseamna sa faci greva.Cei care demonstrau nu erau profesorii...ci elevii lor.Elevii se luptau pentru profesorii lor. Asa ceva nu credeam ca exista.Pentru mine, ca si profesor a fost o experienta uimitoare....mi-as fi dorit in acel moment ca acei copii sa fie elevii mei.
    Aceasta experienta mi-a inspirat aceasta creatie www.breslo.ro/Product/Set-bratara-tip-catusa-si-inel--rezervat-concurs-Tendinte-interculturale-si-povesti-de-calatorie_287770

    28.01.2011, 12:22:27
  • Nisina
    Nisina

    Am facut impreuna cu voi , calatorii minunate , gandul mi-a zburat spre locuri de basm ...
    Eu m-am plimbat numai prin batrana noastra Europa : Germania, Franta ,Belgia , Luxembourg .. dar cel mai mult mi-a placut in Cehoslovacia (unita pe atunci)...
    Va invit sa vizitati Praga,"Orasul de Aur ","Mater Urbium".
    Situata in centrul Bohemiei,Praga detine una dintre cele mai variate colectii de arhitectura , de la Art Nouveau la Baroc , Renastere ,Cubism ,Gotic , Neo Clasic si Ultra Modern. Cele peste 400 de poduri ,castelele cu turle aurite , statuile , nenumaratele biserici ,ceasul astrologic , muzeele , stradutele inguste cu case de poveste , sinagogile din sec.XI , lebedele gratioase de pe Vistula , cele 180 de insule ce te duc cu gandul la Venetia si minunea minunilor , Catedrala Sf. Vitus , o imensa dantela de piatra care iti taie respiratia prin grandoare si frumusete , toate astea si inca multe altele fac din Praga unul dintre cele mai frumoase orase din lume....Si pt. ca prima oara am vizitat orasul intr-o primavara ,i-am dedicat un modest buchet de trandafiri salbatici ..
    www.breslo.ro/Product/Primavara-pragheza---pentru-concurs--_287824

    28.01.2011, 14:00:49
  • miruca
    miruca

    www.breslo.ro/Product/brosa---pentru-concurs_287918

    ...eu asta va povestesc, sunt amintiri dragi despre unde m-a purtat gandul (nu radeti, eu chiar tin minte pe unde ma visez calatorind)
    Tema "povesti despre locuri minunate ....poate calde...poate reci...dar locuri in care am evadat cu pasul sau cu gandul..."este superba, Mihaalex! Am fost incurajata sa particip de chiar descrierea asta a ta

    28.01.2011, 17:53:49
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Miruca,uita-te mai sus...exact acelas lucru il fac si eu....calatoresc cu gandul amanuntit de tot:)))))Sunt in stare sa descriu chiar si mirosurile......Ce zici,pe cand o calatorie comuna:)?

    28.01.2011, 20:01:06
  • kiti
    kiti

    www.breslo.ro/Product/SOUVENIRS-DE-FRANCE--pt-concursulTendinte-interculturale-si-povesti-de-calatorie_288251

    Mai vin si eu cu o poveste.Anul trecut in primavara am plecat cu sotul meu in Franta la niste prieteni .Am vizitat Parisul plus coasta Normandiei, scena de actiune a filmului Ziua Z despre debarcarea din Normandia.A fost superb desi vremea nu ne era tocmai favorabila.Plaja era imensa si marea imprastiase o gramada de scoici mari in evantai din care nu ma mai saturam sa culeg

    i772.photobucket.com/albums/yy6/kitishop/1flic564z.jpg

    - o poza pe imensa plaje din Normandia.Marea este undeva in spate la orizont.
    Vacanta se apropia insa de sfarsit. Am plecat spre aeroport dar pe drum am vazut ca mergem la alt aeroport decat cel de sosire dar nu m-a preocupat pt ca toate rezervarile le facuse sotul meu cu fiica mea cea mica.Ne-am urcat in avion si dupa cca 1ora aterizam.Mi s-a parut cam scurt drumul dar iar nu am luat in seama.Debusolarea mea totala a fost cand am coborat din avion si nu recunosteam aeroportul.Am fost socata cand am constatat ca in loc de Bucuresti am aterizat la Londra.Si pt ca socul sa fie si mai mare a doua zi dimineata imi bate la usa room service si cand deschid in prag se afla fiica mea pe care o stiam in Bucuresti si care pusese la cale cu sotul meu toata aceasta aventura.Si asa am vazut eu Londra si pt ca tortul trebuie sa aiba si o cireasa in varf aceasta a fost ultima noapte, petrecuta in aeroport unde am sosit la 5 min dupa ce avionul plecase spre home sweet home.

    29.01.2011, 01:38:38
  • blanitza
    blanitza

    Asta DA - CADOU, mmmm, ce mi-ar placea si mie, draga mea Kiti, felicitari, piesa e superba!!!

    29.01.2011, 10:14:34
  • kiti
    kiti

    Multumesc Gabi, esti draguta ca intotdeauna.In ceea ce priveste surpriza pe care mi-au facut-o, initial m-am suparat si acum imi pare rau.Mi-a fost greu pana mi-am revenit si doua zile nu s-au inteles cu mine dar apoi a fost super.

    29.01.2011, 12:11:26
  • Apollonia
    Apollonia

    Salutari tuturor, foarte frumoase lucrusoarele voastre!
    Imi permit sa adaug si eu ceva: www.breslo.ro/Product/Sea-Love--pentru-concurs-forum_288417
    Plus povestea de rigoare:
    Intotdeauna am iubit marea, dar parca nicaieri mai mult decat cea din tarile mediteraneene pe care le-am vizitat: Grecia, Croatia, Italia, Spania.
    Ma voi opri cu gandul insa la Grecia, a fost prima mea iesire din tara. Eram in anul 2 de facultate si aflu de la o colega ca senatul universitatii premiaza cei mai buni studenti din fiecare an cu o excursie in Grecia. Mai erau doua zile pana la confirmarea prezentei, iar eu nu aveam nici macar pasaport! Noroc ca n-am fost singura! Pana la urma s-a rezolvat, am ajuns cu bine, iar in prima secunda cand am trecut de granita (Bulgariei), mi s-a parut totul diferit: aerul, natura, totul, era ca o vraja, inca nu-mi venea sa cred. A fost o excursie de vis, dar marea m-a marcat cel mai tare, era prin luna aprilie-mai, cand se putea face plaja, dar apa era inca rece. Cativa baieti s-au incumetat sa intre in mare. Cineva m-a provocat si pe mine! Atat mi-a trebuit, in doua secunde eram si eu in apa, inotand de zor, ca altfel iti ingheta inima in tine, dar nu mi se parea frig, era superb, doar cand ma uitam spre mal, vedeam privirile pline de mirare ale colegilor...a meritat! Bineinteles ca oriunde ma duc, ma intorc cu nelispita punga de scoici, nisip si pietricele, pe care incerc sa le transform in bijuterii sau alte decoratiuni...un fel de amintiri la indemana!

    29.01.2011, 12:43:18
  • blanitza
    blanitza

    Frumos set, Apollonia, si chiar te face sa te gandesti la mare!...
    Intr-adevar, si eu am fost acum multi ani in Grecia, prin mai '92, tin minte, si dupa vama cu bulgarii, am avut exact acelasi sentiment - alta tara!!! Era noaptea pe la 12, in vama bulgareasca intuneric bezna, doar un bec pricajit, iar la doar 1 km distanta, o mare de lumina - vama greceasca...

    29.01.2011, 17:06:01
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Singura iesire in afara granitelor tarii am facut-o acum 2 ani si am mers in Ucraina intr-un "pelerinaj de suflet" dupa cum l-am numit eu!
    Am vrut neaparat sa-i fac socrului meu o bucurie,asa ca am pus la cale,ajutata de sotul meu,aceasta excursie in locurile natale ale socrului meu drag.
    S-a nascut in 1928 in Banila-pe-Siret,Bucovina de Nord si a avut o viata extrem de chinuita:cand avea 2 luni parintii s-au despartit si mama lui l-a dus
    si l-a lasat sub scarile de la casa bunicii paterne si a plecat...era in februarie...daca nu-l gasea cainele casei si nu latra pana a iesit bunica,ar fi murit inghetat!
    Tatal s-a recasatorit si a avut cu noua sotie inca 3 baieti,iar socrul meu a fost calul lor de bataie!Nici nu-l lasau sa stea in casa,dormea pe o prispa,afara...
    La masa nu-l chemau niciodata,ii dadeau ce ramanea dupa ce mancau cei mici...
    1944...Au navalit sovieticii in satul lor si au omorat evreii,apoi au inceput sa omoare si romanii!Familia socrului meu era la masa cand a venit un vecin
    si le-a spus ca rusii impusca romanii....Au plecat cu ce aveau pe ei,mancarea a ramas pe masa...ghiozdanul pe un scaun....Dupa multe chinuri au ajuns la Izvoarele-Sucevii si au ramas acolo.Dar,nici aici nu a avut parte de liniste!A vazut cum erau impuscati evreii fara sa aiba nici o vina,apoi fost prins de catre partizani si,alaturi de alti refugiati prinsi ca si el,au fost predati germanilor.Acestia i-au insirat si i-au pus sa-si sape singuri gropile...au sapat...neamtul care ii impusca in cap pe cei prinsi,ajungand in dreptul socrului meu si vazand ca e blond cu ochi albastri,(stiti ca erau obsedati de superioritatea rasei ariene,blonzii cu ochi albastri)nu l-a mai impuscat ci l-a trimis intr-un lagar de munca.A ajuns,cu frontul,pana in muntii Tatra,acolo prinzandu-l si sfarsitul razboiului.A venit acasa pe jos,cu un catel,cu el dormea,cu el vorbea...Nu a mai vrut sa mearga la tatal sau ci a lucrat cu ziua pe unde a putut,a facut si scoala ( a fost un excelent frigotehnist),apoi a
    ajuns in Vatra Dornei...a cunoscut-o pe soacra mea...restul e istorie....Desi am auzit de nenumarate ori toate aceste povesti reale,nu reusesc nici acum sa-l
    ascult fara sa plang!A scapat din f multe cumpene ale vietii,dar a ramas marcat,niciodata n-a stiut sa arate ca iubeste pe cineva,mereu s-a temut ca nu e iubit,de aceea eu am facut tot ce a tinut de mine pt a-l rasfata macar la batranete.Dupa ce s-a deschis un punct de trecere a frontierei exact in satul in care s-au stabilit dupa ce s-au refugiat din calea rusilor,nu am mai avut liniste pana nu am pus la punct excursia in Ucraina.Am plecat pe acelas drum pe care a umblat tata cu zeci de ani in urma!Tot drumul a fost o lectie vie de istorie:"Uite,din padurea aia au iesit partizanii si ne-au prins!","Uite casa in care a fugit sa se ascunda o femeie care avea un copil mic in brate...au impuscat-o prin geam...a ramas sotul cu 5 copii mici...","Uite si mormantul femeii aceleia,hai sa punem o lumanare..","Uite,acolo ne-am ridicat casa dupa refugiu,si a ars pana in temelii la cateva luni dupa ce a fost gata..!","Pe acolo ne-au dus nemtii ca sa ne impuste!","Uite si locul in care mi-am sapat mormantul..."
    Vedeam aievea tot ce-mi povestea,auzeam zgomotul impuscaturilor,strigatele de durere,de deznadejde,urletele neomenesti ale scarbavnicilor care omorau doar din placere,de aceea,cand a sunat telefonul,mi-au trebuit minute bune ca sa revin in prezent.Paseam cu sfiala,ca nu cumva sa tulbur linistea atat de greu castigata de acele locuri si am multumit Domnului ca,in ciuda greutatilor din zilele noastre,ai macar siguranta ca te culci in patul tau si te ridici tot de acolo!
    Pana la granita am mers cu masina,dar,nu ai voie sa treci granita decat "per pedes",in plus,treci martea si,daca nu te intorci pana vineri,ramai in Ucraina pana vinerea urmatoare!!!Dar,Banila-moldoveneasca,nefiind decat la vreo 24 de km de granita,am mers pe jos fara nici o problema!Lectiile de istorie au continuat,am vazut locurile in care au fost omorati evreii,am vazut locurile in care se juca tata copil fiind...a fost extraordinar de emotionant!Casa parinteasca nu mai exista,romani nu mai sunt decat cativa,
    nimeni nu-si mai amintea de familia socrului meu,dar,a revazut locurile dragi,a pus o lumanare la mormantul bunicii care l-a crescut pana la 6 ani...
    Desi a fost dureros,acum e multumit ca a mai vazut o data locurile iubite!
    Cu toate ca eram niste necunoscuti,am fost extrem de bine tratati in Banila,am ascultat cantece nemaipomenite, si m-am bucurat ca nimic nu mai aminteste de rautatea din trecut.
    In amintirea acestei calatorii si fiindca am considerat mereu ca e o datorie de onoare a fiecarei generatii pastrarea amntirilor "predate" ei de catre cei batrani,
    am intitulat acest colier "Remember"!

    www.breslo.ro/Product/Colier-Remember_288884

    29.01.2011, 17:25:42
  • Nisina
    Nisina

    ahttp://www.breslo.ro/Product/ELLAS--AGAPI-MOU-----pentru-concurs--_287829 amintiri din Grecia ...

    29.01.2011, 17:39:10
  • kiti
    kiti

    JWL cutremuratoare amintiri, greu de crezut ca au existat pe pamant oameni atat de nemilosi dar din pacate au fost si inca mai sunt.Zilele trecute am citit in Formula As o poveste asemanatoare petrecuta in aceleasi locuri si aceiasi protagonisti de o salbaticie greu de descris.Numai cei ce au trait acele evenimente pot intelege evenimentele in adevaratul lor tragism.Frumos gestul tau pt ca asemenea suferinte nu pot fi sterse decat cu foarte, foarte multa iubire.

    29.01.2011, 20:38:27
  • kiti
    kiti

    Nisina frumos colier dar la fel de frumoase si celelalte bijuterii din magazin.Mi-a placut in mod deosebit cel albastru cu maro prin tehnica mozaic dar si inelele.Spor la lucru in continuare si multa imaginatie.

    29.01.2011, 20:46:05
  • kiti
    kiti

    Apollonia super set, felicitari.

    29.01.2011, 20:47:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Asa e,Kiti,au fost si inca mai sunt oameni care poarta numele asta doar pt ca sunt bipezi si vorbesc!Da,am citit si eu Formula As (alaturi de Asul Verde si de o revista cu retete culinare,sunt singurele publicatii pe care le cumpar)...De-a lungul ultimilor ani,de cand am putut naviga pe net,am citit sute de marturii cutremuratoare ale unor oameni asemenea socrului meu,care au pierdut tot...Fiecare in parte ar putea fi subiect de carte,sau de film,nu pt faima efemera ci pt a ajuta noile generatii sa nu uite!Daca uitam,riscam sa repetam istoria!

    29.01.2011, 20:51:10
  • Nisina
    Nisina

    Multumesc , Kiti draga ! Aprecierile din partea ta , sunt premiul meu la acest concurs ...

    29.01.2011, 20:56:13
  • lauraflore
    lauraflore

    www.breslo.ro/Product/colier-CLEOPATRA-unicat-rezervat_289153
    inspirat din filmul pt copii (si eu sunt un copil mare) Asterix si Cleopatra :)

    29.01.2011, 21:48:33
  • vintagesiactual
    vintagesiactual

    Iata si povestea noastra... Va invitam cu drag sa calatoriti impreuna cu noi!

    www.breslo.ro/Product/Its-time-to-dream_289208

    30.01.2011, 00:30:34
  • kiti
    kiti

    Superba poveste, regasita in colier.Am calatorit impreuna cu voi citind-o, aveti talent si imaginatie.Felicitari.

    30.01.2011, 09:56:58
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    @ Amely, foarte dragut colierul iar movul, este culoarea favorita a momentului! ( trec periodic prin schimbari de preferinte :D Raman preferintele de baza - in general imi plac griurile, albastrul si galbenul- si periodic imi aleg cate o uloare, in functie de stare, in care visez, creez, ma imbrac, etc)! Londra e un oras frumos, cam serios pentru gustruirle mele, dar cu o istorie si incarcatura ce nu le pot trece cu vederea si sigur mi-as dori sa pasesc macar o data prin acea lume...altfel, desprinsa din povestile de demult :)

    @ Blanitza: Foarte frumos inelul, are un aer aparte, un aer care cred ca intr-adevar se regaseste pe acelemeleaguri ce te-au inspirat! Belgia, alaturi de Olanda-in special- si Luxemburg si celelalte tari nordice, e cu siguranta pe lista mea de calatorie, undeva in viitorul mai apropiat chiar. Nu stiu de ce, dintre toate tarile, undeva intr-una dintre acestea mi-ar placea sa locuiesc, nu doar sa vizitez.... Ramane de vazut ec va fi...

    @Diana si LAuraflor: multumesc! Astazi ma ocup de premii, sunt atatea lucruri care m-au impresionat de-a dreptul!!

    @ Dodo: Superb acel peisaj reinviat de tine prin creatia ta! (nu stiu de ce cred ca incet incet ma indrept spre o noua perioada coloristica si anume rosu :D ) Si intr-adevar e chiar extraordinar sa citesti povestile, povestirile si amintirile unor oameni atat de diferiti, sa vezi lumea prin ochii altora!

    @lauraflore: ce frumos, floricelele acelea portocalii sunt adorabile! Spor la noua colectie!
    Iar colierul Cleopatra este o incantare!

    @isabela: foarte frumos setul, superb! Iar lucrurile povestite de tine sunt... normale cred intr-o lume normala, alta decat a noastra :) Nu are rost sa ne gandim la vremurile pe care le traim acum aici, ar trebui sa ne bucuram in schimb ca noi, am avut parte de scoala, de profesorii, de invatatura,de educatie... am trait vremuri in care, chiar daca ne displacea sa facem nu stiu cate teme acasa, nu mai spun de cele suplimentare, sa citim cartile nu doar rezumatele de pe internet (si macar de-ar fi bine facute...), macar am avut parte de acele bucurii oferite de acestea, am inteles ceva din viata asta si avem fiecare caracter... Nu spun ca toti din generatiile astea suntem asa (ptca sa nu uitam, parintii copiilor generatiilor tinere de astazi sunt din generatiile noastre...), dar suntem muuult mai multi decat ce vad in jurul meu astazi.... In fine, nu are rost sa vorbesc despre asta, ma intristez prea mult... Si nu mi-as dori sa fiu profesor in ziua de astazi intr-o scoala publica....



    @ Nisina: chiar frumos colierul dedicat frumusetii cehe, imi plac culorile - cred de fapt, pentru ca nu se observa prea bine din pacate! As ave ao sugestie, daca nu te superi pe mine: sa fotografiezi setul pe o culoare mai putin...tipatoare... care sa puna in evidenta creatia ta... eventual o culoare neutra....
    Al doilea colier este de asemeni foarte foarte furmos! Felicitari!


    @ Miruca: foarte interesant povestesti si foarte interesant cum ai redat o particica din acea lume minunata!


    @Kiti: ce frumos e cadoul primit si cred ca te inteleg cu supararea, si eu probabil ca m-as fi suparat initial si apoi sigur mi-ar fi parutra... Chiar incerc sa schimb lucrul asta la mine si sper sa reusesc intr-o zi, cat mai curand! Imi place bratara, e oarte potrivita pentru o escapada in mijlocul verii sau de ce nu in mijlocul unei ierni friguroase ca aceasta!



    @ Apollonia: Cat de frumoase sunt scoicile, le ador! Imi place setul, este dulcic si potrivit perfect pentru vremea cand vrei sa-ti amintesti de misterioasele mari/oceane!

    @ JWL: nu am cuvinte, ceea ce povestesti tu pare atat de ireal dar in acelasi timp fiori ma cuprind! Ai o inima mare si socrul tau este un norocos cu o asemenea nora! Nu stiu daca astfel de rani se pot vindeca vreodata, dar cu siguranta iubirea si intelegerea le alina! Si ai dreptate, chiar ar trebui sa ascultam povestile celor batrani si sa le pastram amintirile pentru a le da mai departe :)



    @vintagesiactual: chiar minunate amintiri imaginate! Intotdeauna este tipul pentru a visa!!!



    Chiar mi-a plaut sa va citesc fiecareia amintirile, mi-as dori sa fie mai multe chiar! Spor, creativitate si amintiri placute si prounde va doresc!

    30.01.2011, 11:51:30
  • sipetulcumargele
    sipetulcumargele

    www.breslo.ro/Product/Distinsul-vals---pt-concursul-Tendinte-Interculturale-si-povesti-de-calatorie_289301

    Am fost in Viena acum cativa ani.
    Ne plimbam cu niste prieteni pe langa Palatul Hofburg, care ne-au povestit de faimosul bal al Filarmonicii din Viena si ne-au zis ca in seara aceea aveam sa vedem cele mai spectaculoase tinute si cele mai elegante doamne. si de aceea ne-au adus acolo.
    Am vazut cateva masini de epoca , cateva cupluri extraordinare si erau perfecte, de la rochii, la tinuta, la coafura,la bijuterii.
    Am ramas cu o impresie de poveste dupa ce am vazut ce persoane intrau in curtea mirificului palat.
    Cu gandul la acea seara plina de eleganta am facut acest set care sper sa va placa.

    Deea

    Mie mi-a placut extraordinar de mult, era desavarsit sa va placa si voua.

    30.01.2011, 12:37:44
  • Nisina
    Nisina

    Multumesc pt.sfat ,Bijoux ,ai dreptate in privinta fondului.dar daca dati un click pe imagine si pe detaliul din dreapta , o sa vedeti mai bine culorile. Data viitoare nu mai fac .Promit !

    30.01.2011, 12:44:12
  • blanitza
    blanitza

    Draga mea Ange, ma bucur ca-ti place inelul meu de inspiratie belgiana, in fapt, pentru a-i intelege, am ramas cumva conectata la acel spatiu aproape perfect, pe cat este omeneste posibil. Saptamana petrecuta acolo la niste prieteni mi-a lasat amintiri durabile, cand vreau sa-mi schimb dispozitia, ma gandesc la acea lume aflata in echilibru si armonie, rece si distanta in aparenta, dar calda si prietenoasa, in realitate.
    La vara sper din tot sufletul sa ajung din nou o saptamana pe-acolo, in special pentru niste targuri "Brocante" - dupa cum le denumesc ei, unde poti gasi adevarate comori, la preturi mici, f mici, pentru ca te targuiesti la sange...
    Mai prezint o piesa in concurs, inspirata tot din acelasi spatiu - Belgia...
    www.breslo.ro/Product/Brunhildas-Earrings---Concurs-Breslo_289613

    30.01.2011, 19:03:05
  • lauraflore
    lauraflore

    multumesc Andra!

    30.01.2011, 21:19:13
  • zuzulicea
    zuzulicea

    www.breslo.ro/Product/colier-antique---Japan-dream_289756
    Asa cum am scris si in poveste, sper ca acest colier sa va faca sa visati macar pentru o secunda, daca nu la Japonia, la alte meleaguri cu mai multa sau mai putina zapada. :)

    30.01.2011, 23:00:15
  • Apollonia
    Apollonia

    Multumesc pentru aprecieri!

    31.01.2011, 11:42:59
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Salutari! Am pregatit pentru concurs cateva lucrusoare, iata primele doua dintre ele:
    intercultural tiganesc, www.breslo.ro/Product/Colier-Tiganesc_289934
    intercultural frantuzesc, www.breslo.ro/Product/Franta-boema_289956
    Povestea de calatoria urmeaza si ea cat de curand... :)

    31.01.2011, 12:24:29
  • isabela200578
    isabela200578

    parca s-a terminat inscrierea in concurs

    31.01.2011, 12:30:14
  • isabela200578
    isabela200578

    -> Durata de desfasurare a concursului : 23 ian -6 feb 2011
    -> Inscrierea produselor in concurs se va face in intervalul : 23 ian – 30 ian ora 24:00.
    -> Produsele trebuie sa fie create special pentru acest concurs, deci postate incepand din 23 ian.
    -> Votarea creatiilor preferate: 31 ian -5 feb 2011 ora 22,00.

    31.01.2011, 12:32:18
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Da... ai dreptate, am retinut data de 6 feb... :)

    31.01.2011, 12:44:15
  • isabela200578
    isabela200578

    Poate te lasa sa te inscrii

    31.01.2011, 12:56:51
  • isabela200578
    isabela200578

    :P

    31.01.2011, 12:57:11
  • Nisina
    Nisina

    Oricum nu s-a deschis un topic de votare , asa ca nu vad de ce sa nu poti participa..

    31.01.2011, 13:49:48
  • kiti
    kiti

    Au mai fost situatii asemanatoare in concursurile precedente si tot ce s-a postat dupa expirarea termenului au fost anulate.Depinde de Mihaalex daca le ia in considerare sau nu. Oricum de. dimineata , frumoase coliere.

    31.01.2011, 15:22:55
  • kiti
    kiti

    Apollonia, dulceata de copil din avatar este al tau????

    31.01.2011, 15:28:08
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    De data asta stau cuminte:)))) nu mai "ajut" .......nu mai fac listele pt votare..:))))))

    31.01.2011, 16:28:22
  • lizzzzziye
    lizzzzziye

    www.breslo.ro/Product/Home-decor_290326
    Aceste cosulete sunt interpretarea mea a cosurilor impletite din tarile arabice care sunt mai rotunjite, au alta tinuta. Sper intr-o zi cu soare sa achizitionez originalele din pietele publice ale Marocului:)

    31.01.2011, 20:28:19
  • de.dimineata
    de.dimineata

    Salut lizzzzziye... nici tu n-ai aflat ultimele stiri :P inscrierea s-a incheiat ieri :))

    31.01.2011, 20:46:00
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Sunt asa de frumoase creatiile lui lizzzzziye si ale lui de.dimineata...ar fi pacat sa nu fie lasate in concurs...dar,bineinteles,totul depinde de organizatoare;daca Mihaela si Alina sunt de acord sa le lase sa participe ar fi grozav!!!!Nu cred ca s-ar crea un precedent,multa lume s-a pacalit citind doar prima propozitie:
    "Durata de desfasurare a concursului : 23 ian -6 feb 2011"........
    Mihaalex,ce ziceti??????

    31.01.2011, 22:20:00
  • lizzzzziye
    lizzzzziye

    Scuze chiar nu am fost atenta sunt cu capul in nori ce sa-i faci:P

    31.01.2011, 22:41:41
  • Apollonia
    Apollonia

    Draga Kiti, nu nu este fetita mea, desi ea incepe sa semene tot mai mult cu fata din poza. Nu stiu daca mai apare acum, dar la ultimul concurs Breslo, apar eu in poza cu Stefania, fetita mea scumpa!

    01.02.2011, 07:22:38