Forum: Concursuri CONCURS : VIS TROPICAL

  • forHOPE
    forHOPE

    E tarziu daca ma inscriu si eu acum? :)

    www.breslo.ro/Product/Amazon---Rezervat-concurs-Vis-Tropical_264523

    Bafta tuturor participantilor!

    17.12.2010, 12:01:49
  • blanitza
    blanitza

    Eleonora, ma bucura foarte mult ca propunerea ta de a vota 5 creatii a primit acceptul tuturor, piesele prezentate in concurs sunt seducatoare la propriu!!!
    Visul tropical e superb, dar Craciunul care se apropie cu pasi mari ma seduce si mai si, in consecinta, unind cele doua simboluri intr-unul singur, vorba ceea - 2 in 1 - va prezint cerceii "Tahitian Christmas"
    www.breslo.ro/Product/Cerceii-Tahitian-Christmas_264530

    17.12.2010, 12:06:04
  • magiccraft
    magiccraft

    Banuiam eu ca se va umple si a 4-a lista :))

    Diana, foarte frumos si delicat setul tau amazonian... bine ai venit! ( nu este tarziu, inclusiv astazi pana la ora 24 concursul este deschis) :)

    Blanitza, faina ideea de 2 in 1... forte frumosi cerceii :)

    17.12.2010, 12:55:54
  • magiccraft
    magiccraft

    Peafowlady... ne bucura ca ai venit intre atatea pisicute cu un "papagal" superb...imi plac "pufoseniile" de nu mai pot... dar ce s-ar mai bucura daca "papagalul tau" ar intra in labutele lor :) Felicitari, minunat !

    Si sa nu uit: sper ca sunteti de acord cu votul a 5 creatii in loc de 3... sunt prea multe produse realizate minunat care merita admiratia noastra si mi-ar parea nedrept sa nu ne-o manifestam votandu-le :)

    17.12.2010, 13:05:40
  • victrola
    victrola

    Salut! Ma inscriu si eu in concurs cu un set alcatuit dintr-o brosa si o pereche de cercei :D
    www.breslo.ro/Product/11_264569

    17.12.2010, 13:33:32
  • TimeToCraft
    TimeToCraft

    Blanitza, foarte frumosi cerceii! :) deosebiti!

    17.12.2010, 13:42:31
  • peafowlady
    peafowlady

    Yay, ce bine ca putem vota 5 creatii, deja imi bateam capul cu asta... Magic, mersi. Eu nu mai am pisici deci colierul e in siguranta momentan. Poate intr-o zi o sa trec si eu la celalalt topic cu niste poze, dar momentan sunt prea trista cand imi aduc aminte de motanii mei si raman doar off-topic pe-aici : )

    17.12.2010, 13:53:32
  • magiccraft
    magiccraft

    Bine ai venit Victrola alaturi de noi in concurs... sper sa te simti bine :)

    17.12.2010, 15:08:06
  • lanca
    lanca

    aaah, a propos de papagali, batrinul meu motan smokey are victima un papagal. s-a suit pe colivie si l-a omorit. papagalul a plecat greu din lumea asta, i-a ranit tare o ureche si o labutza, motanului.

    17.12.2010, 17:38:03
  • magiccraft
    magiccraft

    Imi pare rau Luminita... si pentru Smokey, dar mai ales pentru papagal... In general se spune ca o pisica in casa strica echilibrul... :)... cainii, pestii, pasarile, plantele, anumite piese de mobilier... uneori pantofii ... nu se potrivesc foarte bine cu pisicile... dar sunt ... pisici si pisici... :))
    Uite, Bruha,birmaneza, crescuta de 2 mame adoptive ( cateaua Ote si o pisica tot birmaneza, dar putin mai in varsta ca ea), socializata de la primele saptamani de viata cu caini, pasari, pesti, cobai, hamsteri... a facut o chestie care era sa imi produca infarct. Aveam 10 pui de pitigoi albastru (putin mai mari ca un ou de prepelita ca dimensiuni)... fusese taiat un arbore din parc si ei erau intr-o mica scorbura (acolo isi fac cuibul de obicei)... intamplandu-se sa trec pe langa locul faptei... normal ca i-am luat acasa... s-au facut destul de mari si erau deja la lectiile de zbor... cand le dadeam drumul in casa zburau ca niste fluturasi albastru cu galben, tare frumusei...La inceput i-am crescut intr-o "scorbura" facuta de mine din scoarta de copac si amenajari confort sporit... venind timpul zborului a trebuit sa-i mut in colivii... Am cumparat coliviile cu zabrelele cele mai dese pentru ca locatarii erau tare micuti si ar fi iesit... dar intr-un colt una avea un spatiu ceva mai mare (lucru pe care aveam sa-l aflu ulterior)... Le asezasem mai sus, pe biblioteca si pe niste rafturi special amenajate ca sa se simta pasarile cat mai cocotate "in pom"... iar pisicile, de obicei motaiau sprijinite de cate o colivie... Intr-o seara, ajungand acasa, nici nu apucasem sa imi las rucsacul din spate... tasneste printre gratiile coliviei cu defect unul din pui iar in acelasi moment Bruha face un salt si il prinde direct in bot... Sub ochii mei era pe cale sa se petreaca o crima... am simtit cum mi se taie genunchii si respiratia... de abia am putut sa bangui: Bruha, hai la mine... Bruha a coborat usor de pe biblioteca, cu puiul in bot si a venit pana in dreptul meu, uitandu-se cu ochii ei rotunzi si albastrii direct in ai mei... (ma gandeam ca daca incerc sa-i deschid botul cu mana, o sa stranga mai tare...) fara nici o convingere am intins totusi palma in fata ei... iar ea... a deschis botul si i-a dat drumul pitigoiului direct pe palma mea. Nu imi venea sa cred... l-am luat repede si l-am examinat pe toate partile... nici nu era atins de dintii Bruhei...il tinuse ca pe un "ou" si-l adusese la destinatie teafar, nevatamat, doar un pic derutat de plimbrea cu pisica...:)))

    17.12.2010, 19:10:28
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Esti imbatabila la povestile cu animalute!!!!!Mai vreau sa aud:*

    17.12.2010, 19:42:22
  • lanca
    lanca

    ei, Eleonora, tu te pricepi sa comunici cu animalele :) eu doar le iubesc, desi, uneori, le mai aplic si corectii...blinde. dar pe smokey l-am croit pentru fapta cu papagalul. eram in vizita, fusese si motanul invitat, sa se joace copiii cu el, iar idiotul blanos a ucis papagalul gazdei :(( si papagalul era o specie rara, fusese invatat sa vorbeasca, nu ma pricep la papagali. iar motanul, dupa crima, nici macar nu l-a halit :(

    17.12.2010, 19:49:21
  • ganduldelemn
    ganduldelemn

    Seara buna! Ma inscriu in concurs cu un vis tropical in stil cubanez, compatibil cu pisicile :) www.breslo.ro/Product/Jurnal---Ganduri-din-drumuri_264785

    17.12.2010, 20:19:17
  • magiccraft
    magiccraft

    Samba si, trabajo no!... :))
    Grozav jurnalul... iar detaliile sunt atat de frumos gandite. Felicitari!
    Sincer, nici nu ma asteptam sa fie expuse atat de diverse lucruri cu ocazia acestui concurs... e incantatoare aceasta diversitate :)

    17.12.2010, 20:43:09
  • magiccraft
    magiccraft

    Luminita, nu fi suparata pe Lelu... el e felina si face ce e programata o felina: vaneaza. A fost neinspirata invitatia amicilor de a-l aduce intr-o casa unde este o pasare... macar daca ar fi tinut-o inchisa ... Lelu nu are nici o vina! Si cum sa o manance saracu' daca nu-i era foame!:)))) ( la cata mancare ii dai...)

    17.12.2010, 20:50:21
  • lanca
    lanca

    Eleonora, nu Lelu a ucis papagalul, ci siamezul Smokey, primul meu motan. Lelu ucide doar animale impaiate, asa e el, curajos! :)))))))))))))))
    iar papagalul era in colivie, da' nazbitia de motan s-a suit pe colivie si a dat cu ghiarele pina i-a venit de hac. era un papagal din africa, vorbitor, nu stiu rasa :P

    17.12.2010, 21:09:48
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Povestea ta,Eleonora,mi-a amintit de o intamplare din aceasta vara,si ,poate ma si luminezi in legatura cu un fluture:))Puffy,pasnicul si blandul de el,mi-a adus intr-o seara un fluture,doar el stie de unde,exact in modul in care ti-a adus Bruha pitigoiul,si mi l-a asezat in brate!Credeam ca e mort,dar a zburat imediat,putin naucit de mijlocul de transport:)L-am prins cu grija si,spre mirarea mea,a stat cuminte pe masa....L-am dus in gradina,dar,de cate ori aveam rufe spalate puse pe sarma,il gaseam pe una din ele (il atragea ,banuiesc eu,mirosul floral)...Nu am mai vazut pana atunci asa o frumusete...Pare a fi de noapte...Si mai grozav a fost cand am descoperit ca sunt doi,poate pereche,oricum,de cand a dat frigul nu i-am mai vazut si sper ca si la anul sa ma bucur de frumusetea urmasilor!Am pus poze cu el pe blog,poate ma luminezi ce e exact:*E ultima poza,pe pagina animalutelor http://jewels-with-love.blogspot.com/p/menajeria-mea.html

    17.12.2010, 21:22:55
  • peafowlady
    peafowlady

    Cred ca unele pisici ii mananca sau doar ii omoara; am vazut de multe ori feline cu fluturi ca cei din poza ta in bot. Mie mi-e putin teama de ei, am fobie fata de unele insecte. Ma fascineaza dar ma si sperie. : )

    17.12.2010, 21:38:47
  • lanca
    lanca

    oricum ar fi, pisicile sint cele mai simpatice animale! lanca dixit :P
    cind am chef sa ma amuz, ma plimb pe blogurile issa, JWL etc

    17.12.2010, 21:55:11
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Este de o frumusete rara,dungi in mai multe tonuri de rosu,portocaliu,negru,un puf cafeniu mai fin decat catifeaua,cu negru in jurul ochilor .....Superbi!!Poate ca sunt multi si nu i-am vazut eu,dar,e prima oara cand vad asa ceva...sau,nu ni s-au intersectat drumurile..:)De temut,ma tem doar de serpi,chiar am dezvoltat o fobie in toata regula in privinta lor...bine,nu-mi plac nici paianjenii,nici urechelnitele....Dar,fiindca tot suntem la off-topicul cu animalute,o sa va povestesc de ceasul nostru desteptator viu,si pe care l-am avut aproape un an:))..un greiere!Isi stabilise cartierul general in televizor si canta de mama focului,spre deliciul nostru...noaptea se plimba,trebuia sa fim f atenti ca sa nu-l calcam...Ii mai placea sa stea pe dulap si in ghiveciul portocalului:))Dupa vreo 7-8 luni,nu l-am mai auzit,nu l-am gasit nici mort...pacat ca s-au pierdut pozele cu el ....(s-a defectat calculatorul si,la reformatare le-am pierdut ,ca nu erau salvate in D)

    17.12.2010, 22:00:32
  • peafowlady
    peafowlady

    Ce tare cu greierul!
    Mie imi plac serpii, am avut o perioada scurta, problema cu ei e ca nu prea au treaba cu tine, in nici un caz nu se ataseaza de om... sunt doar simpatici.
    Dar pana la urma Lanca are dreptate, pisicile sunt cele mai super. Eu totusi imi doresc si sobolan, si elefant si ... si ... multe : )))

    17.12.2010, 22:24:30
  • lanca
    lanca

    eu am iuibit la disperare (a parintilor :P:D) rozatoarele, sint suuuuper, dar pisicile m-au subjugat definitiv :)
    de serpi mi-e frica de mooor, am comandat un colier de la Eleonora, inspirat de un piton, si ea, iubitoare de animale, pusese o poza cu sarpele linga colier. nu ma puteam uita la sarpe, am comandat colierul cu capul intors :(

    17.12.2010, 22:53:37
  • peafowlady
    peafowlady

    : ))) Lanca, nu e asa grav, e totusi un sarpe, eu sunt mai inconstienta de fel, m-as duce cu bratele deschise si la o pantera. Dar mi-e frica de mor de bietul gandac de baie...

    17.12.2010, 23:06:48
  • lanca
    lanca

    eu am o multime de fobii. una e fobia de serpi :(

    17.12.2010, 23:34:07
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu, si eu, pe ultima suta de metri!

    www.breslo.ro/Product/colier-Tropical-Fishy_264875

    Promit poze mai bune maine dimineata!

    17.12.2010, 23:42:29
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :-S si produsul? :D

    17.12.2010, 23:43:44
  • BohemianSin
    BohemianSin

    eu am crescut prin clasa a 12/a un gandac de bucatarie :)))) si a murit de obezitate cu picioarele in sus...nu m-am intristat si nici nu i-am facut mormant, asa a vrut natura :D!
    iar singurele vietati pe care le-as putea creste ar fi pestii(aia de acvariu-exotici sunt mici opere de arta ale naturii), nu mi-am luat pana acum ca imi e teama ca o sa moara de foame cu mine!
    Nu-mi plac pisicile (in sensul ca nu ale mele) si am fobie de rozatoare. Iar un caine era sa ma manace cu fulgi cand eram mica(in sensul ca m-a tarat metri buni si a facut ceva cercuri cu mine in nisip)...asa ca am dezvoltat o oarecare...distanta!
    Sunt foarte selectiva si in privinta oamenilor,mai degraba solitara, nu imi plac prea multi, nu-mi place sa am 100 de prieteni, prefer unul da' bun!
    gata cu confesiunile de post!:P
    HATE ME NOW, ALL OF YOU!

    PS: credeti ca sunt pregatita sa am un copil?:)))))))

    17.12.2010, 23:45:27
  • BohemianSin
    BohemianSin

    :))) si eu am inceput un peste, si tot pe albastru :))))
    cinnamonina, repeta-mi aia cu ˝great minds˝....

    17.12.2010, 23:46:59
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Yugin, chiar asa, un gandac de bucatarie??

    Eu intr-a 12a am crescut 2 melci, ii gasisem in niste flori cumparate. Au trait cam un an, stateau intr-un castron in bucatarie si migrau des in chiuveta. Intr-o zi unul dintre ei s-a asezat pe o oala cu mancare si din gresala a stat cam 5 zile in frigider. Cand l-am scos de acolo si-a revenit, dar a ramas pesemne traumatizat: de atunci nu mai manca salata, manca doar stratul superior colorat de pe cutia din carton cu servetele. Serios :))

    Pentru mine, cele mai tari animele sunt cainii. Si iepurii :)

    17.12.2010, 23:53:58
  • lanca
    lanca

    uffff, sint suparata de mor ! eu nu pot sa votez ca nu ma decid, la naiba. si scortisoara a pus pestele ala demential pe ultima suta, sa ma oftic si mai tare. cred ca din cele vreo 15 piese pe care le plac, o sa aleg doar una, prin tragere la sorti :((

    18.12.2010, 00:45:54
  • peafowlady
    peafowlady

    Lanca, stai calma ca momentan nu avem unde sa votam. Stam aici si facem confesiuni.
    Cinnamon e singura persoana de care am auzit vreodata sa creasca melci (fara intentia sa- manance), iar Bohemian e o eroina din punctul meu de vedere, ea a crescut un gandac! : D
    La faza cu oamenii ne asemanam.

    18.12.2010, 00:51:52
  • serbani.bijoux
    serbani.bijoux

    Eleonora!!!
    ai organizat si intretinut un concurs chiar de VIS!!!
    ITI MULTUMESC!!!

    18.12.2010, 00:59:56
  • magiccraft
    magiccraft

    Scuzele mele si aici... am adormit ca "mata la tropice"... ca au reparat astia la bloc ceva la calorifere in subsol si am fost fara caldura jumatate de zi... si cand au data drumul la caldura... tarziu in seara... gata am fost :D

    18.12.2010, 08:17:59
  • magiccraft
    magiccraft

    Ultimele produse au fost adaugate in lista de galerii Concurs - Vis tropical 4 ... nu mai era mult si trebuia sa inauguram si a 5-a lista :))

    Spechless!... Cinnamon si Aglaia... un peste fantastic si pufos, grozava ideea... realizarea pe masura :)
    Aglaia, m-a topit inelul tau!... iti vine sa il mananci la propiu... (dar da nu facem ca pisoiul Lancai - Smokey, scuze Lanca!)... Felicitari, minunat...

    18.12.2010, 08:29:10
  • mssdelilah
    mssdelilah

    magic, nu afisezi o lista cu produsele...intr-o ordine oarecare?
    tare imi e greu ca din galerii nu va sta votantul sa ia copy/paste fiecare link..,pentru a-si exprima votul

    18.12.2010, 09:00:22
  • Nisina
    Nisina

    Help !!! O sa rada si curcile ,dar eu nu stiu cum se voteaza ! Adica nu stiu pe ce dracie sa apas ,ca eu ma jucam "printesa cu pasi furati " cand eram mica ,nu pe computer ...

    18.12.2010, 09:11:13
  • magiccraft
    magiccraft

    Lanca, scuze pentru confuzie... dar Lelu e "in my mind"... pentru ca seamana mult cu birmanezele mele putin atipice... nici nu ma gandesc ce ar fi fost pe ei sa se fi intalnit :))))

    Jewels, se intampla la pisicute treaba cu prinsul de toate cele... cand sunt pui invata sa vaneze jucandu-se cu "prada"... nu o omoara... iar de mancat : Cah!... nici atat... Se pare ca pissicutele mai "rasfatate", crescute in casa, bine hranite pastreaza acest comportament de joaca... vanatoarea ramane la stadiul de joc, fara sa fie finalizata ...sau nu este asociata "prada" cu hrana, ca in cazul lui Smokey :))

    Greierii sunt fantastici... am avut si eu crescatorie de greieri africani... pentru brotacei, soparle si altele... dar au evadat in birou si de acolo in toata cladirea... cantau de mama focului, generatie dupa generatie. Oricum biroul meu arata ca o jungla... Printre cele cam 200 de ghivece cu plante ( bananieri, palmier de cocos, asparagus, epipremnum, ferigi multe specii, bromelii cam 25 de specii, nu mai zic de plante acvatice, crasulacee, orhidee...) zburdau liberi brotaceii cand pe microscop... cand pe rapoartele si referatele care trebuiau semnate... si mai tineau sub control greierii evadati :))

    Bohemian... te inteleg... si eu am fost muscata pe la 3 ani de un caine si mult timp am pastram mai mult decat distanta de fuga fata de ei... dar cum se zice:"cui pe cui se scoate"... pe la 12 ani bunicul ( un mare iubitor de animale, fusese jokeu... era indragostit de cai si nu numai) mi-a facut cadou un pui de catel... iar mai tarziu am ajuns zoolog. De unde concluzia ar fi:... e bine sa mai pastrezi cate o "fobie" ca si fara ele ajungi sa ai o gradina zoologica :D

    La faza cu copilul... nu stiu ce sa zic... poate ar fi bine sa te mai imprietenesti putin cu ceva animale... sa nu patesti ca mine: multe dintre animalele tinute de mine s-au datorat fiului meu care ma cadorisea inca de la 3 ani cu cate o vietate: furnici, molii, melci, soparle, serpi, pasari de toate speciile, caini, pisici... toate numai bune de tinut in casa :))))... iar daca incercam sa il mai refuz imi rerosa: Ce fel de biolog si mama esti tu daca nu ai grija de animale?... asa ca inghiteam in sec si ma conformam :)))

    Peafowlady, subscriu, mereu am zis ca serpii sunt cele mai bune animale de companie: nu trebuie periati, nu lasa par, nu trebuie scosi la plimbare zilnic, nu fac galagie = nu ai probleme cu vecinii, mananca o data cam la 2-3 saptamani, in functie de dimensiuni... si tot atunci schimbi "nisipul din litiera" ... am avut un boa constrictor sunt faini :)

    Peafowlady, Bohemian... suntem 3, am putea deschide un club nu chiar de umanofobe, mai curand de antigregare... ceva pe acolo :))))

    Lanca, ai totusi posibilitatea sa alegi si votezi 5 produse... stiu ca e greu... cred ca o sa ma uit de 100 de ori la fiecare in parte ... :)

    18.12.2010, 09:23:36
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Pana acum, ideea era sa votam produsul cu nr cutare, produsul cu nr cutare, etc.. dintr-o lista ordonata.. dar inca asteptam lista,sau se schimba sistemul de votare
    nu stiu nici eu, sa vedem

    18.12.2010, 09:24:00
  • mssdelilah
    mssdelilah

    magic...lasa pisicutele...si "coafeaza" lista :D

    18.12.2010, 09:24:43
  • deManacuPenelopa
    deManacuPenelopa

    Nisina, mergi la subiectul "vot pentru concursul Vis Tropical" si acolo scrii numai numarul din concurs al produselor favorite, in numar de trei. Nu stiu cat de clara am fost... cred ca trebuie sa astepti totusi pe magiccraft sa le numeroteze, observ ca inca n-au aparut link-urile.

    18.12.2010, 09:27:06
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Mi-am permis sa-mi bag eu nasul pe aici,si am scris lista cu produse,in ordinea intrarii in concurs.In speranta ca nu am uitat pe nimeni,haideti la votat:*:)

    18.12.2010, 09:46:52
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Am scris doar linkul produsului,fara numele creatorului,din dorinta de corectitudine,deoarece se voteaza produsul,nu creatorul!E bine,sau va suparati?

    18.12.2010, 09:51:59
  • magiccraft
    magiccraft

    Multumesc din suflet Jewels pentru nepretuitul ajutor... eu va "tineam de vorba in timp de Arpad facea lista" :D, dar Jewels a facut o magie si apostat-o inaintea noastra, multumim inca o data.

    18.12.2010, 10:18:22
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Da,dat tot am facut o prostioara si am uitat-o pe Isabela!!!!!
    Sunt 55 de creatii inscrise,va rog sa fiti atente la votat,mea culpa....

    18.12.2010, 10:41:18
  • Jewelswithlove
    Jewelswithlove

    Vai,ce prostii am facut..:(((Din dorinta de a ajuta am facut mai rau.....Sunt convinsa ca Arpad n-ar fi grasit...Am uitat-o si pe Artemiza....Cum dreg busuiocul acum?????Eleonora,facem o lista noua,lasam asa si o adaugam si pe artemiza,sau cum e mai bine???
    "Drumul spre iad e pavat cu intentii bune"...se stie...

    18.12.2010, 11:00:23
  • Nisina
    Nisina

    Stai linistita ,Silvia ! Cine munceste greseste . Iti multumim si tie si Eleonorei pt.tot efortul depus !!

    18.12.2010, 11:11:53
  • tonycat
    tonycat

    Salut,
    Colier "Nuca de cocos" - pentru concursul VIS TROPICAL de la LetitiaBijuterii - nu il vad in lista pentru vot

    18.12.2010, 11:16:49
  • mssdelilah
    mssdelilah

    :)

    18.12.2010, 11:17:11