Forum: Subiecte de afaceri expedieri internationale

  • ladybeads
    ladybeads

    buna!
    am si eu o intrebare, stiu ca unii dintre voi au comenzi internationale, si chiar magazine pe site-ul . eu m-am interesat atat la posta cat si la mai multe servicii de curierat in legatura cu tariful unei expedieri internationale si multe cazuri tarifele sunt mai mari decat valoarea obiectului expediat.
    urmeaza intrebarea: CUM EXPEDIATI COLETELE INTERNATIONALE?

    28.12.2009, 10:21:30
  • alinapanait
    alinapanait

    si pe mine ma interesa subiectul asta....
    cum se calculeaza tariful, si cam cat dureaza pana ajunge produsul/?

    28.12.2009, 10:58:51
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu trimit din Germania. Un colet din germania in Romania face cam 5-7 zile lucratoare. Conform site-ului Postei Romane, un colet international neprioritar face 5-6 zile lucratoare pe drum.
    Partea nasoala (pentru voi, care sunteti majoritatea in Ro) e ca daca trimiti din afara in romania, costul transportului e mai mic decat din romania in afara.

    M-am uitat pe site-ul Postei Romane. La coletele internationale cu confirmare de primire sumele mi se par imense, in jur de 45-60 de lei pentru Europa si 45 lei pentru SUA (nu ma intrebati de ce e mai ieftin pt SUA decat Europa ca nu inteleg?? ).

    La colete internationale fara confirmare de primire taxele sunt ceva mai micute, 40-55 lei pentru Europa si 40 pentru SUA. Toate tarifele astea sunt pentru colete normale, neprioritare si fara ramburs, deci ar trebui ceruta plata in avans.
    Puteti adauga si "valoare declarata" la colete (suma extra nu e mare) ca sa fiti acoperite in caz ca se pierde pachetul.

    Ma rog, desi pt. Romania taxele aste par mari, poate nu sunt atat de mari si pentru cumparatorii din afara. De exemplu, un colet spre Germania (care e una din cele mai scumpe destinatii din UE) cu valoare asigurata costa 58 lei, adica vreo 14 euro. Asta in conditiile in care *cel mai ieftin* colet asigurat intern in Germania e 5 euro.

    Dar ar fi interesant sa ne zica cei care au trimis pe bune in afara (din ro) cum sta treaba cu coletele astea....

    28.12.2009, 13:21:24
  • alinapanait
    alinapanait

    eu as vrea sa stiu daca nu putem trimite produsele si in sistem de corespondenta, ca aici http://www.posta-romana.ro/services/tarrif/scrisori-carti-postale_85/corespondenta-internationala_3. atata timp cat produsul este mic, si plata e efectuata?

    28.12.2009, 14:01:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Hey, sa stii ca ar fi o idee! Defapt, si eu trimit din Germania chestiile ca "Maxibrief" adica maxi-plic...e tot corespondenta de fapt, nu e colet!

    Intrebarea e daca merge si din Ro chestia asta...pe site la Corespondanta Internationala scrie: "în această categorie se includ: scrisori, cărţi poştale (simple, semiilustrate, ilustrate, felicitări), pachete mici şi aerograme;" - cred ca Pachete Mici este cuvantul cheie aici!

    La conditii de dimensiuni, Posta zice "dimensiuni maxime: lungimea, lăţimea şi grosimea însumate: 900 mm, fără ca dimensiunea cea mai mare să depăşească 600 mm, cu o toleranţă de 2 mm; greutatea maximă: 2 kg."

    Deci da, eu cred ca ar trebui sa mearga! Poate are cineva treaba pe la Posta si intreaba :)

    Sursa: http://www.posta-romana.ro/services/corespondenta-internationala_3

    28.12.2009, 14:26:48
  • katafolt
    katafolt

    Eu am trimis in plic lucrusoare mai mici si plate in Franta si in Ungaria.In Franta a ajuns abia dupa doua saptamini,a doua oara am trimis par avion,asa a facut sase zile.M-a costat cam 15 lei(depinde si de greutate).Deci nu e foarte scump,dar nu primesti nici o chitanta,daca se pierde nu ai cum sa reclami.Iar recomandat e mai scump,mai mult decat dublu...

    28.12.2009, 16:01:50
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Ca sa nu se piarda pachetele, puteti adauga serviciul "valoare declarata".
    Pe site la posta scrie asa: "Serviciul a cărui particularitate constă în asigurarea unei trimiteri poştale împotriva pierderii, furtului, distrugerii totale sau parţiale ori deteriorării, pentru o sumă egală cu valoarea declarată de expeditor."

    Taxa pt Valoarea declarata e parca 0,8% din valoarea pe care vrei sa o asiguri, deci e relativ ieftin. Cu Recomandata e mai scump intr-adevar, dar primesti in plus o dovada de expediere, o chitanta, banuiesc.

    Sursa: http://www.posta-romana.ro/services/corespondenta-internationala_3/servicii-suplimentare

    28.12.2009, 16:55:33
  • Lauralia
    Lauralia

    La Posta Romana din pacate ce e pe site si ce e in realitate difera...
    Eu am trimis in regim colet de cateva ori, cu pretul cel mare (45-60ron, in functie de greutate. Cu regret, pretul asta e enorm comparativ chiar si cu strainatatea. Pe n-am vazut pe nimeni cu taxe de expediere peste 8$!). Si la pretul asta, ultima data cand am trimis in SUA nici macar nu au vrut sa mi-l asigure, mi-au declarat ca SUA nu accepta sistemul de "valoare declarata"!
    Dupa care m-am desteptat si ultima data am trimis catre Spania un colier intr-un plic din acela cu "bubble" ca scrisoare recomandata. M-a costat 12 lei sau cam asa. Desi pe internet scrie ca la acest tip de trimitere s-ar putea folosi si valoarea declarata, pentru asigurare, cand i-am cerut asta postarita mi-a spus ca nu se poate decat pentru sistemul de colet (cel scump). Ma gandesc sa mai incerc si alt oficiu postal data viitoare, poate alta postarita are alte reguli...

    29.12.2009, 01:15:28
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pfff, tipic posta romana, sa scrie o chestie pe site si sa faca altfel in realitate.

    Cu toate astea, s-ar putea sa fie o explicatie. Daca trimiteti plicul ca recomandata, acesta este implicit asigurat, si deci nu mai e nevoie de "valoare declarata" in plus. Adica ori recomandata, ori valoare declarata. De ce SUA nu accepta valoarea declarata e un mare mister....dar poate acolo merge recomandata?
    Off, tare complicat!

    Cat despre , taxele postale din SUA in restul lumii sunt minime! Ceea ce e evident super pentru cei de acolo, care pot sa trimita chestii foarte usor in restul lumii. Dar e bine ca acum stim ca se poate si la noi sa trimitem cu corespondenta, nu doar cu colet :))

    29.12.2009, 13:39:01
  • arabela
    arabela

    Si eu am mai trimis in SUA, Canada si Australia coliere in plic cu bule. E de fapt singura metoda in care poti trimite ceva in strainatate la un pret rezonabilin jur de 12-13 lei. Dar si aici ai de luptat cu cucoanele de la posta. O sa vina intrebarea: "da ce averti in plic ???" si daca cumva va scapati sa ziceti medalion sau ceva de genul atunci sa vezi strambaturi. Ca nu e voie numai corespondenta in plic, si sub nici o forma bijuterii. Asa ca tre sa va pregatiti sufleteste pentru aventuri si plimbari de la un oficiu la altul !!
    Eu am mers intr-o zi la posta si am vazut ca depune cineva colet international de la alt oficiu decat cel de vama ( coletele pt extern se depun doar la oficiul de vama!) si am intrebat daca se poate si de la alte oficii, doamna de la posta mi-a zis ca pentru uniunea europeana se poate. Super, m-am gandit, si intreb cam cat costa in uniune transportu? Iimi zice doamna ca undeva intre 30 si 40 de lei, dar ca nu poate spune decat dupa ce are toate datele bagate in sistem. Surpriza a fost destul de mare cand chiar am mers la posta cu un colet pentru germania si in loc de cei 30-40 de lei de care imi zicea cucoana a trebuit sa dau 57 de lei. Deci nu prea poti sa iei de buna ce zic astia, se schimba de la o zi la alta, si de la un oficiu la altul.

    La un momet dat am citit ceva de colete mici cu valoare neglijabila, care se pare ca s-ar incadra la categoria plic, dar din pacate nu mai gasesc nicicum textul pe sit-ul postei, si astia de la posta oricum nu stiu chestii din astea mai neobisnuite si nu prea isi dau interesel sa afle :(. Deci daca stie cineva ceva de treaba asta ceva m-as bucura si eu de mai multe informatii.

    29.12.2009, 21:32:12
  • Casacucadouri
    Casacucadouri

    Va impartasesc si eu ce stiu din experienta:
    Pentru Italia: am folosit serviciile de curierat ale unei firme de transport din timi, care tarifeaza 5 euro pentru pachete mai mici de 5 kilograme si nu intreaba in detaliu ce contine pachetul- poti scrie "diverse". Ajunge de pe o zi pe alta, e nevoie doar ca persoana respectiva sa se deplaseze in autogara si sa-si ia pachetul de la sofer. Eu am noroc ca sora-mea e acolo si se poate ocupa de livrari.
    In Israel, dupa mai multe raspunsuri negative la diverse oficii postale (ma tot trimiteau la punctul postal vamal din timisoara), am gasit cea mai draguta postarita la o.p. din mall (!), care mi-a primit pachetelul (mic si usor, de altfel) si m-a sfatuit sa il pun intr-un plic mai mare (minim acceptat la acel oficiu era un plic de 20x25 cm), fara sa declar ce e inauntru, cu statut de "corespondenta"- a costat 15 lei si ajunge cam intr-o saptamana...
    In dezordinea actuala e nevoie de insistenta, de nervi tari si de o...agenda, ca sa iti notezi ce, unde si cum se poate. :)
    Succes!

    30.12.2009, 16:56:43
  • melindanina
    melindanina

    Eu am trimis in Canada niste cercei intr-un plic cu bule de la un oficiu postal oarecare si cand m-a intrebat ce contine, le-am zis ca acte, de aia e asa de gras plicul. A strambat din nas si m-a intrebat daca sunt acte oficiale, sau ceva irelevant, i-am zis ca e irelevant si n-a mai comentat.. deci minti pe fata, dar a ajuns coletul intr-o sapt max si am platit 15 lei.. a fost la risc, pentru ca inainte de asta am trimis de la oficiul vamal si am platit 35 de lei, am zis ca nu are sens sa arunc bani :|

    30.12.2009, 20:47:35
  • Lauralia
    Lauralia

    Arabela: prin vama sunt cei cu preturi mari. Eu ca recomandata plic am trimis pur-si-simplu de la ghiseu, fara vama, si spre uimirea mea nici n-a vrut sa afle ce am inauntru (de aceea spun ca acesta nu e echivalent cu "valoarea declarata", pentru ca nu m-a intrebat absolut nimic despre valoare sau continut. Deci banuiesc ca daca se pierde... se pierde). E drept ca am facut chestia asta pentru Spania si Franta deocamdata; n-am intrebat daca merge si in America.

    Laura

    03.01.2010, 20:13:26
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Un mic offtopic (oarecum):
    "Valoare declarata" se refera la asigurarea coletului/plicului impotriva furtului. Nu (cred) ca trebuie sa stie functionara de la posta *exact* ce e in colet/plic pentru valoare declarata. Eu trimit in Romania (intern) destul de des colete cu valoare declarata si pot scrie acolo orice suma vreau, nu se uita nimeni sa vada ce trimit exact. Si la urma urmei, e si normal, de unde sa stie functionara daca colierul lucrat manual din colet valoareaza 20 sau 80 de lei? Deci banuiesc ca nici la coletele externe nu trebuie sa se uite nimeni la continut pentru serviciul valoare declarata. Pur si simplu daca se pierde, primesti "valoarea declarata" inapoi.

    Recomandata asigura trimiterea impotriva furtului + dovada de primire. Adica la primirea coletului/plicului, destinatarul trebuie sa semneze, se consemneaza "predarea" trimiterii. De asemenea am senzatia ca recomandata nu o poate lua in primire decat destinatarul trecut la adresa. Deci nu se poate pune pur si simplu in cutia postala, sau preda mamei/sotiei/fiicei etc. (Nu sunt sigura de chestia asta, dar parca asa imi aduc aminte). De accea este si mai scumpa recomandata, dar ofera o siguranta in plus; posta trebuie sa dovedeasca ca a predat trimiterea, altfel iti primesti banii inapoi (nu stiu cat si care este procedura, oricum este un plafon maxim, nu primesti *oricat* inapoi).

    In incheiere, serviciul "valoare declarataeste inclus pentru coletele cu ramburs (de acceea trebuie completata rubrica "valoarea coletului" pe fluturase). Adica orice colet cu ramburs este implicit si un colet cu valoare declarata, asigurat impotriva furtului/pierderii. De asemenea, Recomandata fiind deja asigurat nu se mai poate combina cu "valoare declarata". Dupa cum spuneam mai sus, ori una ori alta (recomandata fiind mai scumpa dar ofera un grad mai mare de siguranta).

    Ok, acum sper ca sunt ceva mai clare lucrurile...

    03.01.2010, 23:05:05
  • havin
    havin

    va compatimesc pe toate cele ce aveti de luptat cu posta romana si mai ales- cu reprezentantele ei- si anume functionarele de la ghiseu! eu cred ca tipele de acolo dau examen: cele mai acre personalitati! e greu de imaginat ce aventuri poate genera expedierea unui plic cu bule in cadru ro, nici nu vreau sa ma gandesc la cealalta varianta! m-a ferit al de sus!
    mi se pare insa ok si normal sa te intrebe ce ai in pachet... daca pui ceva prafuri:)))))... sau, eu stiu, cum e aici marea interdictie: banuti de aur? pe mine m-au intrebat la inceput ce si cum cu continutul plicurilor expediate, dupa care m-a 'invatat' domnul de la posta si nu-mi mai cere sa vin cu plicurile nelipite.
    cine stie cand om avea si noi parte de niste servicii de calitate si accesibile ca pret!

    04.01.2010, 15:27:02
  • dcfan
    dcfan

    expedierile internationale prin posta romana sunt groaznice. eu am trimis un cadou verisoarei mele in spania de craciun. primul kg costa 45 lei, urmatoarele costa 10 lei fiecare. coletul meu avea 2kg si 5 grame. puteau sa-mi ia 55 lei cat costa un colet de 2 kg, dar nu!!!! mi-au luat 65 de lei pt ca m-au taxat la 3 kg din cauza celor 5 grame :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( mi-au spus sa desfac coletul si s-a scot ceva din el, ca sa nu aiba peste 2 kg, dar nu aveam deloc timp sa ma intorc acasa. am preferat sa platesc inca 10 lei. oricum, puteau sa inchida si ele un ochi pt alea 5 grame. intr-un cuvant sunt pur si simplu nesimtite, nu au deloc spririt civic, ca multa lume in romania. doar nu aveam eu sa profit de posta romana cu cele 5 grame....

    si ma gandesc ca cine vrea sa faca comert cu exteriorul poate nu vinde numai lucruri mici. poate cineva din sua vrea o fusta, o geanta etc. ce faci? trebuie sa trimiti colet, nu poti sa lel trimiti prin plic si asta adauga aproape 20 de dolari la costul total :(

    05.01.2010, 10:38:57
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Push - vroiam sa va anunt ca am mutat acest topic in sectiunea "subiecte de afaceri". De acum il puteti gasi aici:)

    @ Havin: in interiorul UE nu e normal sa se uite ce ai in pachet. Decat daca au banuieli intemeiate ca e ceva ilegal. Probabil ca din Turcia, nefiind in UE, sunt alte reglementari. De ex. daca zbori in SUA nu ai voie sa iti inchizi cu cifru valiza fiindca cei de la vama vor sa o deschida.

    Despre chestia cu oficiile postale de la care se pot trimite pachete internationale, nu pot decat sa va zic ca pachetele pe care le trimti spre Ro le trimit de la oficiul postal normal (si pachetele mele ajung tot la oficiul postal normal, nu cel cu punct vamal). Deci banuiesc ca trimiterile in cadrul UE se pot trimite de la orice OP more or less? (daca trimiteri=colete atunci OP trebuie sa aiba coletarie cred)

    14.01.2010, 13:18:42
  • havin
    havin

    de fiecare data la expeditiile din romania m-au intrebat ce am in pachet si mi-au spus sa le inchid in fata lor; posta de la piata sudului.
    am facut o expeditie si din spania si la fel, au vrut sa stie ce e in pachet (la modul vizual).
    deci cred ca n-are treaba cu ue.
    mi se pare ok procedura.

    14.01.2010, 14:05:36
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Pe mine din germania nu ma întreabă niciodată ce am in pachet cand trimit in RO. Poate depinde de la ţară la ţară....Poşta e o instituţie confuzanta :D

    14.01.2010, 14:24:22
  • havin
    havin

    uite un adevar cu care nu pot decat sa fiu in totalmente de acord!:)))))))))))))))

    14.01.2010, 20:11:16
  • user21
    user21

    eu nu am trimis afara (si nici nu prea intentionez,pentru ca intreband la posta cam cat ar costa ,mi-au facut niste simulari de calcul si au ajuns la un minim 10 euro.no....aici nu mai zic nimic :))

    cat despre deschisul/inchisul coletelor tot de la un oficiu opostal mi-au spus ca cele in UE se trimit ca si cum ar fi in Ro.
    cele din afara UE se inchid / deschid in fata lucratorului de la oficiul postal vama .

    la oficiul postal vama.....au fost dati cand mi-au deschis coletul, au fost dati cand nu le-a pasat ce e inauntru.depinde daca au un bad hair day au ba :))

    15.01.2010, 15:20:23
  • andreaz
    andreaz

    Eu trimit colete si in tara si in strainatare, la oficiul postal de la noi nu ma intreaba nimic, nu trebuie sa desigilez pachetul pentru ei. Cred ca depinde de curiozitatea fuctionarului de la posta :)) Preturile sunt mari intradevar la cele pentru strainatate dar asta e... Toate au ajuns la destinatie intregi fara vreo defectiune a coletului sau a continutului.

    15.01.2010, 15:39:12
  • arabela
    arabela

    andreaz de care oficiu e vorba, sa stiu si eu cand stramba a mele din nas :P

    15.01.2010, 18:58:50
  • Lauralia
    Lauralia

    ha ha, cred ca trebuie sa facem o lista de "oficii postale posibile" si "oficii postale imposibile"!

    17.01.2010, 00:20:21
  • alinapanait
    alinapanait

    o intrebare...
    coletele internationale le pot depune la orice oficiu postal?

    20.01.2010, 11:24:21
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Cred ca cele din interiorul UE da...doar ca oficiul respectiv trebuie sa aiba coletarie (stiti ca nici colete pentru Ro nu se pot trimite chiar de la orice oficiu). Dar ar fi bine sa confirme cineva ca nu sunt foarte sigura.

    20.01.2010, 12:18:05
  • andreaz
    andreaz

    Arabela, este vorba de oficiul de pe Eminescu.

    20.01.2010, 13:25:14
  • justme2
    justme2

    pt spatiul ue poti trimite colete de orice oficiu de mesagerie.
    pt restul lumii doar de la oficii postale speciale (cum ar fi in bucuresti op 3)

    20.01.2010, 13:26:16
  • Zazine
    Zazine

    Eu am avut pana acum o relatie foarte frumoasa si fructuoasa cu postaritele din pantelimon (nu stiu exact nr oficiului). Ma vad aproape saptamanal cand vin sa-mi ridic coletele comandate de pe net si atunci cand am de trimis o comanda in afara. N-am avut pana acum nicio problema si chiar m-au ajutat la impachetat coletul atunci cand am venit cu o chestie improvizata acasa.
    Preturile sunt mari, dar asta nu e vina lor. Pe mine ma enerveaza in mod special taxa minima pentru 1 kilogram chiar daca ceea ce trimiti tu nu este atat de greu. Am trimis odata o perna in US si sunt convinsa ca nu era mai grea de 2-300 de grame.
    Cu coletele pentru EU e mai usor si putin mai ieftin. Prin corespondenta nu am trimis inca pentru ca nu am avut obiecte atat de mici.
    Singurul sfat pe care vi-l pot da e sa aveti rabdare, cu putina perseverenta se poate topi orice ghetar :)

    20.01.2010, 21:40:16
  • alinapanait
    alinapanait

    preturi estimative pentru un pachet de ~250g , trimis in anglia

    - colet : aproximativ 50 ron (cu un formular mai serios de completat)
    - recomandata cu confirmare de primire : 24 ron
    - corespondenta recomandata : 14 ron (my choice )
    - corespondenta simpla : 8 ron (in situatia asta - nu primiti nici o chitanta)

    29.01.2010, 22:18:41
  • goodchoice
    goodchoice

    Exista la Posta Romana serviciul "Small Parcels". Eu asa trimit din Rm Valcea.
    Dar se pare ca nu e implementat peste tot, pt ca in Bucuresti am intrebat la mai multe oficii cu vama si nimeni nu stie nimic.
    Small Parcels e super ieftin!
    Pt pachete( se trimit de regula in plic cu bule) de pana in 100 de grame pretul pt UE e 4.3 ron, iar pt restul lumii 7.8 ron.
    Intre 101-250g preturile sunt 8.3 ron, respectiv 11.8 ron. Si asa mai departe.
    Pachetele sunt inregistrate dar nu au tracking number.

    Intrebati la voi la posta si poate aveti noroc. Ca detaliu: pe plic vamesul/tipa de la oficiu aplica o eticheta micuta galben-verzui, pe care trece diverse date, iar la continutul pachetului scrie "crafts".
    Sper sa aveti noroc!

    07.03.2010, 12:24:17
  • dcfan
    dcfan

    suna foarte bine chestia asta cu small parcells, dar din pacate nu exista peste tot. la posta mea este super scump sa trimiti ceva international.

    hai sa initiem o petitie sau ceva de genul asta :) prin care sa instiintam posta romana ca avem nevoie de servicii de expediere mai ieftine. macar sa functioneze programul small parcels peste tot. asta ar incuraja comertul international foarte mult. asa ar castiga si posta destul de bine.

    si ar fi bine sa simplifice metoda de expediere a coletelor, se sta foarte mult la coada. ar trebui sa existe un fel de formular online, sa-l completezi de acasa, sa-ti genereze un cod cu care sa te duci la posta, iar la posta sa completeze doar greutate si date de inregistrare si sa-i dea un print ca sa nu mai stai sa-ti introduca zeci de date la posta de fiecare data. sunt firme care vin cu cate 50 de colete la posta!!! 0_o cred ca innebunesc si functionarele de la posta in conditiile astea si sunt obligati cei de la coada sa stea cu orele....

    eu am cautat pe site-ul postei despre small parcels si nu am gasit nimic :( chiar exista?

    08.03.2010, 11:17:05
  • goodchoice
    goodchoice

    M-am uitat si eu pe site-ul postei si n-am gasit. Dar am intrebat la vama si mi s-a spus ca serviciul se numeste "corespondenta simpla-pachete nevoluminoase".
    Expeditorul nu completeaza nici un formular, dar am vazut ca d-na de la vama lipeste o eticheta verzulie care are vreo 7-8cmx5-6cm pe care face diverse inscrisuri, printre care greutatea pachetului si detalii de continut. Mai lipeste si o etichetuta albastra cu ParAvion.
    Mi-a mai zis ca ar trebui sa existe serviciul asta la orice oficiu postal cu punct vamal.
    Incercati sa sunati la posta romana, gasiti nr de tel pe site-ul postei in partea de jos. Poate obtineti acolo mai multe info.

    14.03.2010, 13:18:07
  • scharmen
    scharmen

    vin si eu cu o mare framantare: a cumparat cineva ceva de pe siteul , mai exact din SUA? se platesc taxe vamale, comsion vamal chiar si daca cei de acolo il trimit pe fundatie sub titlu de donatie? ma tot framant cu chestia asta si nici n-am cum sa merg la vama sa intreb asa ceva.

    24.04.2010, 00:03:50
  • LadyA
    LadyA

    Eu cumpar de pe :)Daca coletul depaseste valoarea de 15$ trebuie sa platesti taxa vamala.Intotdeauna incerc sa ma incadrez in aceasta suma,dar nu pot :D Dar daca coletul e trimis fara valoare,nu are nicio factura,platesti 2 lei si 20 de bani la ghiseu si atat.

    24.04.2010, 10:31:44
  • scharmen
    scharmen

    Multumesc LadyA.
    Am rugato pe tipa sa imi treaca f putin in factura si mi-a spus ca imi trece doar 6$. Ai idee cat e taxa vamala?
    Multumesc si spor la bijuterit.

    25.04.2010, 11:56:05
  • LadyA
    LadyA

    Pai daca e numai 6$ nu platesti decat cei 2 lei si 20 de bani la ghiseu.Tipul de la posta vamala mi-a spus sa nu depasesc suma de 15$ si nu platesc taxa vamala.De exemplu pentru un colet in valoare de 20 $ am platit taxa vamala de 12 lei.

    25.04.2010, 14:10:43
  • arca
    arca

    A trimis cineva vreun colet cu Atlassib sau alte firme de transport? Stiam ca sunt preturi foarte accesibile, insa ma intrebam daca a incercat cineva si daca poate sa ne dea detalii.

    05.05.2010, 12:13:56
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu mi-am trimis toate chestiile in germania cu atlassib cand m-am mutat :)

    In Münster nu opreste autocarul, cutiile mele au fost predate la sediul din Dortmund. Poti sa suni la ei ca sa afli daca au ajuns, si odata ce au ajuns mergi sa le iei - trebuie doar sa arati buletinul.
    Coletele sub 10 kg. au fost 10 euro, apoi pentru fiecare kg. in plus se adauga 1 euro.

    Varianta asta dupa parerea mea se preteaza ca sa trimiti ceva expatilor care locuiesc in orasele unde atlassib are sedii. In plus, mersul la sediul lor e mai complicat decat mersul la posta, fiindca cel putin locatia din Dortmund e destul departe de centru, aproape in afara localitatii.

    05.05.2010, 14:52:52
  • DENISE
    DENISE

    Am trimis eu cu Atlassib,acum cind aeroporturile au fost inchise.Trebuia sa trimit pachetul in Setubal-Portugalia,dar pentru ca acolo era doar statie,nu si sediu,si cursa ajungea in toiul noptii,a trebuit sa-l directionez in Lisabona.Aici axista agentie si coletul a putut ramine pina a doua zi.Destinatia finala era cinva de pe un vas de croaziera,care nu a putut merge in timp util sa-l ridice,vaporul a plecat spre Spania.Asa ca am fost nevoita sa rog agentia din Lisabona sa-l trimita la Madrid(acum alergam vaporul pe uscat)Si aici vroiam sa ajung defapt:tipul din Lisabona a fost foarte dragut,a inteles problema si l-a trimis cu prima cursa,fara o alta taxa in plus.Concluzia mea:e o firma corecta,amabila,preturile sint bune,iar coletele ajung mai repede decit cu posta romana.Singura problema...nu merg la adresa,ramin la sediile din orasele respective,sau trebuie sa fie asteptat autocarul la tot felul de ore din noapte,in orasele unde au doar statie.

    05.05.2010, 15:15:18
  • naira
    naira

    Eu trimit coletele si nu pun valoarea pe ele , exista pe formularul din SUA optiunea ''gift - cadou'' , tocmai ptr a nu plati taxe in Romania . Da , serviciile postei din SUA sunt fara cusur si mai ieftine ca in Romania.

    18.05.2010, 03:02:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Mie mi.a trimis Ally un pachet ca scrisoare recomandata si nu a costat decat 11 lei.
    Sunt curioasa in cat timp vine *yay!*

    19.05.2010, 20:38:30
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Later Edit: a venit foarte repede si foarte in regula :)

    28.05.2010, 13:23:38
  • colourshake
    colourshake

    Eu am trimis pachete internationale de la mai multe oficii postale si trebuie mentionat ca fiecare oficiu postal in parte are regulile sale. La un oficiu postal se poate trimite coletul cu avionul si atunci pretul de trimitere este mai mare, dar si timpul de livrare este mai mic sau prin mijloace de transport terestre - pretul este mai mic dar si durata de livarare este mai mare.
    Trebuie mentionat ca unele oficii postale nu trimit colete decat prin mijloace de transport terestre. Trebuie intrebat la oficiul postal prin care doriti sa va trimiteti pachetele.
    Totodata, din informatiile pe care le-am primit la posta, oficiile postale livreaza colete doar in UE.
    Pentru a trimite ceva in afara UE am inteles ca acest lucru se poate doar la un oficiu postal de langa colentina(9!?).

    http://www.posta-romana.ro/services/colete-postale-internationale_103. Aici va puteti face o idee despre preturi pentru coletele internationale. Pentru a va scuti de un drum la posta pentru intrebari puteti sa apelati serviciul de relatii cu clientii la numerele 021 9393 din Bucureşti şi 021 9393111. Eu ma folosesc de ele pentru ca timpul nu imi permite sa fac drumuri prea des la posta.
    Programul de lucru pentru departamentul de relatii cu clientii este Luni - Vineri 8:00 - 20:00.
    Sambătă - 8:00 - 14:00.


    @Lauralia - pe preturile de livrare sunt mult mai mici pentru ca din cate stiu eu vanzatorii adauga la pretul produsului o parte din pretul de livrare al pachetului.

    30.06.2010, 12:00:19
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @colourshake
    Vreau doar sa precizez ca preturile de livrare pe sunt mai mici in mare parte fiindca posta din SUA este in general foarte ieftina. personal, mie posta romana mi se pare oricum una dintre cele mai scumpe poste din europa: este mult mai ieftin sa trimiti un pachet din afara in romania, decat din romania in afara.

    30.06.2010, 12:41:47
  • Chrys
    Chrys

    Stiu ca nu s-a mai scris de foarte mult timp in topicul asta..insa am o oarecare nedumerire. Azi m-am plimbat la 3 oficii postale diferite, in incercarea de a trimite un "small parcell" international si pe langa faptul ca am fost total dezinformata (in ideea ca ma trimiteau de la un oficiu la altul cu indicatii total gresite), in final, am ajuns in vama si mi-au spus ca nu mai exista aceasta optiune, si ca nici nu va mai exista aceasta de notiune de "small parcell" de acum incolo. Mentionez ca sunt din Galati si am incercat sa trimit un pachet mic in UK, si pana la urma a trebuit trimit drept colet, pentru ca ma presa timpul. As dori, daca se poate, sa imi impartasiti experientele voastre recente in ceea ce priveste trimiterea coletelor in afara drept "pachete nevoluminoase" sau "pachete mici" si daca vi s-a intamplat vreodata ca functionarii postei romane sa refuze sa ia un colet cu destinatie internationala si sa va trimita direct la oficiul vamal cu el. Multumesc frumos!

    04.02.2011, 16:20:43
  • Artisan
    Artisan

    Cum puteti trimite fara sa fie nevoie sa platiti pentru 1 kg 50 lei...eu a trimis in Grmania si Turcia, in plicuri cu bule. Am luat( in functie de ce trimiti) cele mai mari plicuri cu bule disponibile, am indesat in ele o bluza, caciula, fular(nu in unul singur). si am mers la ghiseul unde se trimit plicurile, oricum nu au loc in cutia de afara, le-a cantarit, am platit pana in 20 lei...mai putin de atat cu tot cu timbrele de rigoare si au ajuns bine mersi. Pentru ca prin posta nu merita tinand cont ca pana in Germania 1kg costa minim 50 Lei. Este adevarat ca prima oara cand am trimis, nu am intampinat probleme, a doua oara am nimerit o doamna care a zis ca nu am voie ca numai corespondenta poate fi trimisa asa( fara sa stie ce am in plic), i-am spus ca am mai trimis si nu au fost probleme, colega de langa ia zis sa-mi accepte plicul si gata.

    09.02.2011, 09:01:43
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, orice incape intr-un plic poate fi trimis ca scrisoare, si puteti sa il si asigurati daca trimiteti ca scrisoare recomandata.
    La unele oficii insa functionarele iti spun ca nu ai voie decat corespondenta (adica doar documente etc) in plicuri, dar schimbati oficiul sau incercati la alta functionara.
    Detalii aici:
    http://www.posta-romana.ro/services/categories/scrisori-carti-postale_3/corespondenta-internationala_3

    cu accentul pe: "în această categorie se includ: scrisori, cărţi poştale, pachete mici şi aerograme".

    09.02.2011, 15:44:32
  • peticel
    peticel

    eu am trimis o scrisoare la bucuresti, sa ii intreb pe marii postei romane daca pot sa trimit colete mici ca si scrisoare recomandata, am si specificat ce vreau sa trimit. am primit si raspuns, pozitiv. acum cand am de trimis ceva, merg cu scrisoarea dupa mine ca sa nu comenteze tanticele de la posta ;)...desi au incercat la inceput. important e sa se incadreze ca si dimensiuni.

    09.02.2011, 17:30:45
  • BohemianSin
    BohemianSin

    Poate-mi trimiti si mie o copie!

    Mie nu au vrut sa-mi primeasca in recomandata decat FOI, HARTIE, felicitari ETC. Si asta la 3 oficii.Doar de 2 ori am reusit sa le pacalesc spunadu-le ca am felicitari handemade...cu fundite si margelute :D:)))

    09.02.2011, 21:34:08