Forum: Subiecte de afaceri expedieri internationale

  • carla69
    carla69

    Multumesc.Ma gandisem sa comand de vreo 200$ dar cu taxe in plus mai bine renunt

    13.04.2014, 14:16:55
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Eu am platit taxe vamale la vreo 17 dolari total (aveam 2 sau 3 pachetele, sosite odata, din pacate pt mine :D), inclusiv transportul, pe langa tva si ... aveam 2 pungute de howlite amarate vopsite in turcoaz (mare valoare de pietre semipretioase ce erau haha)
    Si asta mi-au si spus, ca peste suma de (nu mai stiu exact, in jur de 10-12-15) se plateste taxa asta de vama, pe langa TVA. Pff ce mare import facusem si eu :D Sa nu cumva s ama imbogatesc de pe asa valori! ;)
    Asta era acum 2 ani, s-o mai fi schimbat de-atunci, desi ma indoiesc, sigur era o chestiune doar de Oficiu, fiindca stiu ca au politici total diferite si mai ales depind de dispozitia omului :)
    Voi face foarte curand o comanda mai marisoara, dar pana in 150 euro/dolari, sa vedem ce iese, daca intr-adevar platesc doar TVA sau si vama.
    Carla, cred ca se merita sa comanzi de prin magazine de-astea cand comanzi de sume mari, prinzi discount acolo de volum si apoi iesi la un pret decent cu tot cu taxele de la noi. Sau daca prinzi vreo reducere sau un pret foarte foarte bun, astfel incat sa se compenseze.

    13.04.2014, 18:46:39
  • carla69
    carla69

    Da,e pret bun oricum,cu taxe cu tot,dar nu-mi vine acum sa ma scap de atatia bani odata,ma mai gandesc

    13.04.2014, 19:28:42
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Da, stiu ce zici.

    13.04.2014, 20:56:30
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    In cazul meu, tot ce a venit din afara UE, am ridicat de la oficiul postal care tine de vama.
    Tva mi-au luat daca factura era mai mare de 10 euro (12$), platesc tva pentru valoarea transportului+valoarea produslui (daca produsul costa 20$ iar transportul 5$, mi se va incasa tva pentru 25$, justificarea lor ar fi ca tva-ul se aplica la valoarea produsului comandat, valoare compusa inclusiv din suma achitata pentru transport)...am inteles ca fiecare oficiu e cu pasarele lui dar cam asa stau lucrurile la mine:(

    14.04.2014, 19:34:45
  • carla69
    carla69

    Deci au aplicat TVA si pe transport,nu numai pe produse?Mi se pare absurd,dar ce-i normal la noi in tara?

    14.04.2014, 20:29:33
  • foambubbles
    foambubbles

    wow... tva si pentru transport?

    Eu cand am comandat din afara UE n-am platit nimic in plus. Desi valoarea era mult mai mare, expeditorul mi-a trecut la valoarea pachetului 10 $. Si nu mi-au cerut la vama factura sau alta dovada ca am platit atat de putin.

    Oricum, nici nu aveam foarte multe de produse, dar era evident ca 10$ era putin.

    Poate am prins eu pe cineva cu o zi buna. :)

    14.04.2014, 21:36:44
  • carla69
    carla69

    Mie mi-au cerut si DHL factura oentru plata TVA,pana acum nu mi-a cerut-o

    14.04.2014, 22:18:38
  • carla69
    carla69

    Pandahall nu mai expediaza la persoane fizice,musai sa dai numele firmei.Dar daca ai firma ce nu e platitoare de TVa,tot platesti la vama?

    15.04.2014, 22:32:58
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    La noi nu se da coletul daca nu prezinti extras de cont/facura, si nici nu se discuta ca ce trece de 12$ sa nu fie taxat...si mai e si singurul oficiu vamal din oras, oh joy:(

    15.04.2014, 22:51:55
  • Arttime
    Arttime

    Eu am facut comanda la pandahall pe firma (neplatitoare de TVA) si am platit si vama si tva. Iar cei de la DHL m-au innebunit cu telefoanele, sa le traduc eu din engleza. Si apoi ca nu e bun asa, ce insemna link, ce insemna cabochon, conector, etc etc. Apoi a mai trebuit nu stiu ce numar eori de la serviciul vamal. Nu as mai repeta sa dau comanda pe firma

    15.04.2014, 23:46:32
  • carla69
    carla69

    ok,deci nu fac nimic daca comand pe firma,poate doar platesc in plus

    16.04.2014, 09:51:49
  • fimomimo
    fimomimo

    Poti sa iti comanzi produse si pe persoana fizica, dar nu foarte multe incat sa nu fie considerate marfa, dar daca cumva ai pe cineva in tara din care doresti sa iti comanzi poti sa il trimiti la ei si apoi spre tine si sa re-declari o valoare mai mica incat sa nu platesti foarte multe taxe si neaparat trebuie sa ai dovada de plata cu tine, extras paypal (normal valoarea este trecuts si pe colet, dar pentru orice eventualitate sa ai dovada la indeamana sa nu se creada ca valoarea declarata nu corespunde cu valoarea reala)

    Foarte important de achitat transportul separat de produse, duce pe vamesii in eroare si sunt cazuri in care s-a platit tva si pe transport.

    Normal poti cumpara si pe persoana fizica dar nu in cantitati mari, cel mai rau caz platesti tva si taxe vamale + comentarii din partea vamesilor :D daca iti pui ceva in urechi poate treci de trauma inutila si de curiozitatea lor sporita mai usor.

    Ca fapt divers cunostinta colectionara de numismatica a primit un colet; coletul avea aprox. 5 kg si era plin de teancuri de bagnote si monede din toate tarile.
    Va puteti imagina ce figura avea vamesul cand a desfacut coletul si bineinteles ca a intrebat ce face cu ei si care e valoarea. S-a raspuns "sunt colectionar" si s-a dat dovada de plata si atat. The end :)

    _________________________________________________________

    http://80.96.3.68:9080/taric/web/help_RO#Browse_Tariff
    http://www.customs.ro/ro/agenti_economici/incadrare_tarifara.aspx

    .. poate ajuta pe cineva... cumva... :)

    16.04.2014, 21:33:37
  • tybor.fuleki
    tybor.fuleki

    Buna, mi-a fost foarte de folost aceasta rubrica , acum vreau sa deschid si eu un magazin online si mi-ati fost de mare ajutor.

    Editat: Reclama.

    18.04.2014, 15:41:14
  • carla69
    carla69

    Mi-a sosit coletul,dar e o problema:de ex.pentru perlele de cultura am nevoie de autorizatie de la protectia mediului ,pentru restul voi plati vama si TVA,ca sa fie clar de ce in Romania nu-ti mai vine sa incepi nimic,peste tot ti se pun piedici!.Maine ma duc iar la coletaria vamala sa vad cum o rezolvam.
    In plus cantitatea e prea mare pentru o persoana fizica,etc,etc,numai bunatati am auzit pe acolo

    08.05.2014, 16:51:40
  • furnituri4biju
    furnituri4biju

    Import furnituri aproape luna de luna si pot intermedia achizitiile de pe anumite site-uri din China. Cine doreste ma poate contacta pe privat.

    08.05.2014, 17:49:48
  • corina58
    corina58

    Buna...daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie.Urmeaza sa primesc un pachet din SUA ,e cam mare ,are 20 kg....cum ar fi mai ieftin sa-l trimita prietena mea din Texas si in cat timp il pot primi..poate a avut cineva o experienta asemanatoare.Multumesc anticipat.

    15.05.2014, 20:15:51
  • fimomimo
    fimomimo

    Poate sa trimita in 2 pachete medium Flat rate box ~ 9.5 kg fiecare .. te va costa cam mult transportul 130$ pentru ambele si esti limitat la dimensiunile cutii.
    Cu USPS vine in maxim 3 saptamani, ba chiar in 5 zile a venit, cred ca se intampla rar sa vina asa de repede, dar e posibil.
    Trebuie sa ai in calcul ca vei plati taxe vamale si daca e trimis prin USPS nu mai trebuie dovada de plata fiindca declaratia pentru vama o face expeditorul; deci vei plati dupa valoarea declarata...

    https://www.usps.com/

    17.05.2014, 10:08:23
  • violus
    violus

    A incercat cineva sa expedieze colet cu DPD in UE? Merita?

    06.06.2014, 21:11:18
  • A.S.oprea
    A.S.oprea

    Mai oameni buni, am lecturat discutiile voastre... Educativ si inspaimantator putin as putea spune, dar va rog sa imi spuneti si mie, a trimis cineva colete in Dubai prin posta roamana pana acum? As avea cateva nelamuriri legat de asta :)
    Multumesc
    Alexandra

    16.07.2014, 02:52:15
  • andreaz
    andreaz

    Unchiul meu din America ma tot " ameninta" cu un colet de la el, cu margele si alte bazaconii, ce crede el ca mi-ar trebui. Eu i-am spus sa nu trimita nimic inca, dar este foarte posibil sa vrea sa-mi faca o surpriza. Oare daca este cadou, se mai platesc taxe vamale? Trebuie sa demonstrez oare ca este pe bune un unchi, si ca coletul este un cadou de la el ?
    Am intrebat la posta ( nu vamala) si bineinteles ca nu au stiut sa-mi raspunda, si nici pe site oficial nu am gasit nimic concret.

    17.07.2014, 11:59:49
  • fimomimo
    fimomimo

    te ajuta mult sa:
    - nu ai multe produse de acelasi fel, sa fie diversitate;
    - sa declare unchiul tau cum ca e cadou; sa nu dea valoare prea mare (nu stiu care minimul la USPS, cred ca depinde de cutii; flat rate sunt cele mai rentabile)
    - tva-ul la persoane fizice se ia mai mult la cumparaturi online insotite de factura
    - daca ai electronice vei plati tva-ul la valoarea estimata in tabelul lor daca nu ai chitanta, factura, dovada de plata..
    - daca aveti nume comun e mult mai bine :) nu trebuie sa intri in explicatii

    ... in rest nu stiu ce sa spun... nu cred ca e asa mare branza :) poate nici macar nu ti-l deschid;

    20.07.2014, 22:08:19
  • andreaz
    andreaz

    Multumesc pentru raspuns :)
    Initial aveam aceeasi nume de familie, doar ca intre timp m-am maritat :D

    Intre timp am fost si am intrebat. Sunt mai multe puncte de vedere, nu am aflat nimic concret, depinde mult de ce va fi in colet si de cine cine va controla coletul si ce stare de spirit va avea :D

    30.07.2014, 11:30:20
  • cameliaf61
    cameliaf61

    Buna, ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie ?
    Vreau sa cumpar din China de 50$ niste piete semipretioase ( ametist si cuart ) , cum se procedeaza cu vama si TVa-ul ? Va multumesc

    08.01.2017, 11:47:48
  • balanmiha72
    balanmiha72

    Buna,
    Eu am trimis colete aproape pe toate continentele.
    In UE m-a costat in jur de 50 lei, in America, Asia, Australia ca si continente, in jur de 100 lei- 200 lei, in functie de distanta si greutate.
    La cele in UE nu se face vama si se poate depune la orice oficiu postal.
    La cele in afara UE se face vama si trebuie sa arati ce in colet si sa-l sigilezi acolo, in fata lor. Evident se adauga la costuri si costul vamii.
    Daca valoarea transportului e mai mare decat valoarea coletului, il informez si-l invit in magazin....poate mai doreste ceva, anunt clientul si-i fac cunoscuta oferta mai multor curieri, inclusiv Posta Romana. Clientul alege cu cine se va face transportul.

    In Europa, am mai apelat la firmele de transport gen Atlassib, adica transport cu autocarul. Mi-au venit si bani ramburs cu ei.
    Va doresc cat mai multe comenzi....oriunde in lume!!!!

    06.05.2017, 21:31:22