Forum: Subiecte de afaceri expedieri internationale

  • iarina1986
    iarina1986

    Buna! Pentru cine a reusit sa trimita fara prea multe probleme colete mici ca si scrisori recomandate, ne poate ajuta cu oficiile postale folosite? De preferat din Bucuresti. Ca e destul de mare orasul si cu multe oficii, si daca e sa le incercam pe toate, imbatranim :D ...si mai ales daca vinzi ceva pe ebay, si esti si limitat de timp sa trimiti coletul :(

    19.12.2012, 15:21:23
  • NaturaArt
    NaturaArt

    Eu colete nu am trimis in afara tarii, din doua motive: 1- pretul exagerat de mare si 2 - faptul ca e obligatoriu sa te duci la vama cu coletul deschis, pentru a fi verificat inainte de trimitere (daca nu faci asta, ti-l deschis ei). Inteleg sa se procedeze astfel la pachete mari, dar la cele mici mi se pare inutil si e o uriasa pierdere de vreme si de bani.

    Ma enerveaza si cand primesc trimiteri postale (nu neaparat colete) si sunt bagate prin vama. Ceea ce e ciudat este ca nu toate trec prin vama si n-am reusit inca sa imi dau seama care e criteriul dupa care unele trec prin vama iar altele nu... Explicatia pe care mi-a dat-o vamesul - un individ caruia ii sugerez, de fiecare data cand trec pe acolo, se mai cizeleze un pic - nu m-a lamurit defel, dar... mai mult nu am ce sa cer de la respectivul, asa ca nu am mai insistat. O_o

    In schimb, imi expediez constant bijuteriile (atat in Europa cat si in afara ei) in plicuri cu protectie, ca si corespondenta obisnuita, recomandata. Se poate si ne-recomandata, e mai ieftin, insa nu se merita riscul, dat fiind faptul ca nici trimiterile recomandate nu sunt exagerat de scumpe. Asa cum a spus cineva inainte, ideea e ca plicul sa nu fie prea gros si, pe cat posibil, sa nu aiba protuberante iesite din comun.

    Traifele le gasiti pe site-ul Postei Romane - calcul tarife - corespondenta internationala. La acestea, adaugati taxa de 6 lei, daca va intereseaza pretul pentru trimiteri recomandate.

    In Europa, corespondenta recomandata si prioritara ajunge in maxim 8 zile. Chiar acum vreo 2 saptamani, am trimis in Slovenia si in Anglia - ambele au ajuns in 5 zile.

    24.12.2012, 10:06:47
  • rosegarden
    rosegarden

    GEMSGEMS!!!!!
    tantile alea nu trebuiau sa iti faca naz nici la martisoare!!!
    uite ce scrie mai jos....si cred ca si brekocul tau trebuia sa se incadreze,atata tot,sa nu se simta ce e acolo-pus intre bule+cartoane cat plicul......
    eu daca va trebui sa trimit ceva in afara colier,bratara din margele,pietre,, cred ca voi folosi "scart",,,asa ii zic eu chestiei acelea expandate-polistiren sau ce e...cumpar grosimea portivita,desenez conturul colierului si cu acetona? sau lac, pot topi polistirenul in forna chestiutei ce o voi trimite,aprox cu adanciturile aferente formelor,eventual mai prind cu scoci..ceva, apoi sigilez "gurita "
    cu carton, si ..gata..zici ca-i carte,etc....

    "Condiţii specifice de ambalare pentru trimiterile de corespondenţă:
    Pentru a fi acceptate în reţeaua poştală a CNPR trimiterile de corespondenţă care conţin şi obiecte fără valoare comercială (ex: fotografii, mărţişoare, agrafe de prindere a documentelor etc.) trebuie să fie ambalate astfel încât să nu împiedice operaţiunile de prelucrare."

    24.12.2012, 23:46:35
  • naturaspirits
    naturaspirits

    Si eu am primit un raspuns destul de lung ca replica la intrebarea mea pe site-ul postei. Sincer nu sunt lamurita deloc, aceleasi chestii evazive, intortocheate si nimic clar. Daca vreti va dau copy/paste la tot raspunsul dar degeaba mergeti cu el printat la posta(eu am facut-o: m-am dus bou si-am plecat vaca de-acolo :))), sorry pt expresie)pt ca daca nu vor sa va ia trimiterea, nu vor si gata! Ideea e ca in momentul de fata eu pot sa trimit acele "colete mici" in plicuri cu bule dar luate ca simpla corespondenta, si toata lumea stie ce am in ele, inclusiv vamesii. Ei, daca vreau sa le trimit recomandate, nu mi le accepta si invoca diverse motive: dintr-o data recomandate fiind devin corespondenta si nu ai voie sa pui obiecte, sau, ultima grozavie pe care am auzit-o "nu sunt sigure, si e posibil sa se piarda, asa ca noi nu ne asumam riscul sa le preluam". Adica sunt mai sigure inregistrate manual cu pixul intr-un catastif dar cu online tracking ca recomandate nu sunt sigure!!! Alt motiv invocat: "s-a pierdut recomandata unui domn si de-atunci nu mai acceptam plicuri cu obiecte", sau "cineva trimitea obiecte mici crosetate iar ultima data i s-a intors pachetul de la bucuresti, si cu declaratia vamala de retur" In fine, totul e o nebuloasa, ca de obicei in Romania. Mi se pare absurd sa alergi de la un oficiu la altul in speranta ca vei gasi pe cineva in toane bune ca sa-ti accepte plicul! In cazul meu sa alerg dintr-un oras in altul, pt ca la mine e numai un oficiu cu vama. Lucrurile ar trebui clarificate. Nu e normal sa trimiti un pachet de 30-50 de grame la pretul unuia de 1 kg. Nu e normal ca la unele oficii postale sa fie acceptate recomandate, iar la altele nu. Alte tari au serviciul de pachete mici sau "flats" sau cum le-o mai spune pe limba lor dar noi romanii suntem prea plini de bani si trebuie sa platim 15-20$ in loc de 5-6$. Iar serviciile postale din alte tari si-au dat seama de amploarea luata de vanzarile de maruntisuri pe internet si au venit in fata cu oferte pe masura.

    14.02.2013, 00:28:54
  • naturaspirits
    naturaspirits

    Mi-a venit ideea sa bombaram site-ul postei la rubrica de contact sau aici: http://www.posta-romana.ro/posta-romana/suport/pune-o-intrebare.html

    Si sa ne spunem parerea. Si durerea! Daca 20 sau 50 de persoane fac treaba asta s-ar putea sa conteze, si mai marii postei sa-si dea seama ca au nevoie sa clarifice partea cu pachetele mici. Pana la aia mari, ne vor "manca" cei mici care citesc mesajele ce le vin pe site. Dar daca vor primi suficient de multe mesaje se vor plictisi sa stearga mailuri sau sa raspunda cu "ne pare rau dar nu dispunem de serviciul de care aveti dumneavoastra nevoie", asa ca e posibil sa prezinte problema mai departe unui superior.

    14.02.2013, 00:44:35
  • gemsgems
    gemsgems

    rosegarden, orice le-as zice eu, ele fac ce au chef. :P Si nu e in interesul meu sa ma iau la cearta cu ele, cata vreme pot sa rezolv altfel.

    Si pana la urma am rezlvat-o, cu mult curaj. :D Nu trimit ca recomandate decat chestii groase de maxim cm, pe care le ambalez in asa fel incat sa nu se simta. Daca ele nu simt nimic dubios, nici nu intreaba. SI daca intreaba, zic ceva ce suna adevarat. :P Desene sau cartonase sau whatever. Si am trimis si ca recomandate. Primele doua dati cand m-au intrebat ce e in ele m-am inrosit toata. :P Am simtit cum iau foc urechile. LOL Asa sunt eu. :P

    Despre pierderea lor, au dreptate. Mie mi s-au "ratacit" doua colete pana acum, unul spre SUA si unul spre Germania. Cel spre SUA era trimis ca recomandata, dar se simtea ca era ceva in plic [am trimis de la alt oficiu postal]. Cel spre Germania era trimis ca "imprimate", pus direct in cutia postala. Altele trimise in acelasi fel au ajuns, deci cred ca e chestie de noroc. De aici inainte insa n-o sa-mi mai asum riscul de a le rataci. :P O sa le ambalez foarte bine si o sa le trimit ca recomandate, ca e prea mare bataie de cap daca nu ajung.

    14.02.2013, 14:04:27
  • gemsgems
    gemsgems

    naturaspirits, daca se hotaraste sa facem ceva de genul, eu ma bag. Ma gandeam ca poate am putea strange semnaturi sau ceva... orice ne-ar putea aduce un serviciu de colete mici ar fi foarte bine venit. :D

    14.02.2013, 14:05:40
  • love4felt
    love4felt

    Astazi sau maine pun si eu la posta un colet in plic cu bule - clar va trebui sa aleg varianta plic pentru ca daca e colet e 43 tariful fix si 36 pe kilogram. Am sa va povestesc cum a decurs.

    06.03.2013, 08:31:38
  • moiadcosmin
    moiadcosmin

    Stie cineva prin ce serviuciu se pot trimite actele la o masina din GERMANIA-ROMANIA? multumesc !!!

    19.03.2013, 15:08:08
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Posta Atlassib? sau Posta germana, DHL (http://www.dp-dhl.com/en.html)?

    La posta germana sunt niste servicii internationale: insured items, registered items.
    Cel mai bine intrebat acolo la posta, pe site nu am gasit informatii cu privire la serviciile internationale. (paginile nu sunt active, in lista serviciilor apar in schimb, deci le ofera)
    http://www.deutschepost.de/dpag?tab=1&skin=hi&check=yes&lang=de_EN&xmlFile=1016715

    19.03.2013, 16:42:36
  • bijuteriiledeargint925nadine
    bijuteriiledeargint925nadine

    Folosesc Deutschepost - einschreibung (cu confirmare de primire, track and trace si prioritate). Din Germania oriunde in lume costa 5,55 euros. DHL- ul are 24 ore delivery, dar poti incerca si Fedex

    20.03.2013, 11:43:25
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu folosesc Deutsche Post - Einschreibung. E o scrisoare recomandata si pana acum totul a ajuns cu bine.

    20.03.2013, 23:00:08
  • Eni
    Eni

    Citisem mai sus de niste restricitii in ceea ce priveste expedierea bijuteriilor, are cineva un link concret cu privire la acesta? (ma refer si la bijuterii din metale pretioase si cele din metale comune)
    Cum se pot trimite si in UE si in afara cu 'acte in regula'? :)
    De asemenea, daca trimit obiecte ca si scrisoare recomandata, dar fara sa declar valoare, si sa zicem ca se pierde plicul, care este valoare cu care te despagubeste posta? Mersi

    24.05.2013, 12:28:06
  • gemsgems
    gemsgems

    Nu ai voie sa trimiti obiecte ca si scrisoare recomandata, asa ca nu vei fi despagubita daca se pierd. Mie nu mi s-a pierdut niciun plic trimis cu confirmare de primire.

    25.05.2013, 16:56:44
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @gems - de fapt, conform site-ului Postei, ai voie sa trimiti obiecte. Doar functionarele se fac ca nu inteleg asta.

    28.05.2013, 00:15:45
  • gemsgems
    gemsgems

    Well, eu am trimis scrisoare la Posta Romana si ei mi-au trimis ce scrie pe site, printat, nu mi-au zis "da, ai voie sa trimiti obiecte". Asa ca degeaba zicem noi ca avem voie, momentan nu putem decat sa ne adaptam la situatia asta. Daca postaritele tale inteleg si interpreteaza cum iti convine tie, super, dar uite ca unele nu o fac si nu avem de ales. :) Si daca te duci la ele si le spui ca vrei sa trimiti obiecte si le dai peste fata cu interpretarea ta (politicos and shit) atunci ele nu doar ca oricum tot cum vor ele fac, dar te mai si iau in vizor si cand incerci sa trimiti ceva tot incearca sa isi dea seama daca le minti sau nu. Mie mi-a luat ceva vreme sa le castig increderea dupa ce am incercat sa le zic adevarul sa le fac sa inteleaga. Atata ca nu mi-au cerut sa vada ce trimit. Dar m-au intrebat multa vreme ce e inauntru, si cum eu le-am zis ca sunt cartonase pictate, m-au intrebat daca e OK sa dea mai tare cu stampila, de vreo doua ori. :)) M-au pus si sa tai un colt la plic, ca cica asa se face la imprimate, sa se vada ca sunt imprimate. :) Asa ca trebuie sa ambalez mereu cu mare grija sa nu se vada nimic altceva decat carton. :) Si postaritele de la mine de la oficiu nu sunt rau intentionate, sunt foarte de treaba, dar ele asa au inteles regulamentul si asa il aplica, doar isi fac treaba. :P Nu e vina lor ca nu e clar.

    28.05.2013, 08:49:33
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @gems: Exact asta am spus si eu. Functionarele de la posta interprezteaza cum inteleg ele regulamentul, si stiu ca in multe oficii nu poti trimite decat documente prin corespondenta.

    In acelasi timp, pe site scrie (la corespondenta internationala): "in această categorie se includ: scrisori, cărţi poştale (simple, semiilustrate, ilustrate, felicitări), pachete mici şi aerograme"
    Mie asta mi se pare destul de clar.

    http://www.posta-romana.ro/posta-romana/produse-si-servicii/Personal_subpagini/Scrisori-carti-postale/Internationale/Corespondenta.html

    @Eni: daca ti se pierde o recomandata vei fi despagubita cu o suma fixa pe care cel mai bine o intrebi la posta (in Germania e 20 €). Daca vrei sa asiguri pachetul cu o suma anume trebuie sa folosesti Valoare Declarata.

    01.06.2013, 17:03:52
  • LONA22004
    LONA22004

    S-a discutat mult pe aceasta tema, dar pana nu am ajuns in situatie concreta, nu era asa enervant.
    Am un colier de cca 300 grame si doresc sa-l trimit din judetul Mures in Freiburg Germania.
    Foarte naiva, m-am dus la posta romana sa ma interesez, sa pot comunica clientei: 70 lei, adica 15 euro buni. Speriata de aceasta, m-am dus la Atlassib ( Freiburg avand sediu ), ei au spus 10 euro.
    Na, acum m-am enervat! Mai ales, ca din Germania un colet e in jur de 6 euro?
    Intrebare: Puteti sa ma ajutati cu o varianta mai convenabila?
    Multumesc!

    03.06.2013, 19:54:37
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    il poti pune ca plic normal, impachetat bine cu bule...
    eu asa trimit, stiu ca pana in 100 grame e 5 lei, apoi 12 lei.
    La 30 grame plus bule si plic cred ca vine mai mult.

    05.06.2013, 01:07:54
  • rscandreea
    rscandreea

    in cat timp ajunge o scrisoare recomandata din franta in romanaia prin posta? Au trecut deja 8 zile lucratoare si inca nu a ajuns.

    13.06.2013, 23:47:26
  • foambubbles
    foambubbles

    In Iasi stiti un oficiu postal unde accepta obiecte trimise in plicuri recomandate? :D
    Am incercat la vreo 3, dar mi-au spus sa trimit ca plic normal, pe riscul meu (nu pe al lor). Nu inteleg ce risca ele, de fapt.

    As trimite ca plic obisnuit, dar in caz ca se pierde nici macar n-am o dovada ca am trimis ceva, sa-i arat clientului (care a platit deja in avans).

    24.06.2013, 11:16:47
  • gemsgems
    gemsgems

    Mie mi s-au pierdut cateva trimise asa normal. Doamnele de la posta nu au nimic de pierdut. Zicea una de aici ca daca trimit obiect in plic aia care il primesc scaneaza plicul si daca e obiect in el dau in judecata Posta Romana, o aberatie de genul. Apoi a zis ca il trimite totusi daca insist. :)) Se simtea ca e obiect il plic. Si ce-i drept, nu l-a primit destinatarul, dar nici altceva nu s-a intamplat. Asa ca de atunci am avut grija sa le ambalez mereu cu grija, sa nu se simta ca e un obiect in plic si trimit mereu cu confirmare de primire. Din experienta mea, cu adevarul si cu bunul simt nu prea merge la Posta. :D Cu confirmare de primire pe mine ma costa in jur de 6-8 dolari, in functie de tara.

    24.06.2013, 14:30:32
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    6-8 dolari nu e mult deloc.
    Functionarele de la noi sunt un pic panicate. Nu pentru ca s-ar intampla ceva pe la alte vami, ci pentru ca nu cunosc foarte multe (daca nu-si cunosc nici macar propriile servicii!!!) si mai bine spun NU! La orice!
    Faptul ca nu a ajuns plicul la destinatar nu are treaba cu vamile si cu faptul ca erau obiecte inauntru (atata vreme cat nu trimiti substante inflamabile sau ...ilegale, chiar si daca le scaneaza pe motiv de suspiciune nu se intampla nimic, nu le opresc - nu zic acum ca nu e posibil, ca functionarii, serviciile si birocratia sunt la fel peste tot, dar astea sunt exceptiile nu regula) ci pentru ca pentru un plic simplu, deci neasigurat,care ar putea prezenta interes pentru unele persoane care nu se pot abtine cand le paste curiozitatea (sa fiu finuta!), mai ales cand se simt obiecte inauntru, nu e tras nimeni la raspundere! Chiar daca tu te duci apoi la oficiul unde ai trimis, suparata fiind pe buna dreptate si incerci sa tragi pe cineva la raspundere (raspunderea pe care initial acele functionare te avertizau ca nu si-o asuma!!!) nu rezolvi nimic in cele mai multe cazuri, pentru ca ai fost practic avertizata mai mult sau mai putin subtil ca se pot intampla multe si e pe riscul tau.
    Cu toate astea, teoretic se poate trimite corespondenta recomandata cu obiecte inauntru. E bine si macar cu confirmare de primire, raspunderea Postei creste astfel. Pentru ca ai dovada trimiterii.
    Din experienta personala, nu se trimit plicuri simple, nici macar intern!!! Totul trebuie inregistrat, cu chitanta, cu factura, cu ceva care sa ateste ca ai trimis acel plic cu valoare si greutate si bineinteles cui si cand. In acest ultim caz, sunt muuuult muuult mai atenti la ce se intampla cu corespondenta ta si scad extrem de mult sansele sa nu se poata abtine cineva in caz de curiozitate extrema.

    24.06.2013, 19:45:55
  • Da.saint
    Da.saint

    Buna ,
    Pt. colete de 4-5 kg catre SUA si China, cunoaste-ti o optiune mai ieftina decat posta ?
    Ms

    24.06.2013, 20:04:46
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Am si eu o problema existentiala legata de trimiterea unor floricele crosetate in SUA. Pt ca sunt mici si nefragile cel mai simplu ar fi sa le trimit ca recomandata intr-un plic cu bule(valoarea lor chiar nu justifica transportul la colet). Stiti cumva daca se poate? De trimis aici teoretic n-ar fi probleme, le declar ilustrate(ambalez in carton)...dar le scaneaza cumva pe undeva?Nu as vrea sa se intoarca.

    27.08.2013, 07:30:22
  • shinysmile
    shinysmile

    nu cred sa ai vreo problema, eu am trimis in sua ditamai colier cu lanturi metalice si pietre (pus in plic cu bule, intre doua foi de carton, dar era absolut evident ca nu-s hartii inauntru) si a ajuns fara nicio problema.
    la tine daca-s numai fire impletite, chiar nu vad ce-ar putea sa iasa nasol, ca nici macar nu piuie la detectorul de metale. incearca totusi sa le pui intre doua foi mai tari sau carton subtire (ca masura suplimentara de precautie)

    27.08.2013, 10:03:46
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    eu am o intrebare legata de primirea coletelor din strainatate. dupa plata produselor si a transportului, ce alte taxe trebuie achitate? cat la suta din valoarea produselor trebuie platit? stie cineva?

    27.08.2013, 12:47:38
  • CuteDots
    CuteDots

    Depinde de ce valoare are coletul. Eu cand primesc un colet din strainatate rog expeditorul sa treaca o suma mica la valoare. Pana acum toti au trecut 8$ iar eu n-am mai platit nimic. Nici taxe ca mi-a stat coletul o saptamana in vama (nu stiu cate zile e gratis in vama, dar presupun ca mult mai multe decat la un oficiu postal normal). Nu mai stiu exact suma din legislatie pt care nu platesti nici TVA nici taxe vamale. Ori 10 ori 15 euro.

    28.08.2013, 00:57:46
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    eu voiam sa comand ceva tocmai din china.. si costa in jur de 400euro. transportul e mult si el, insa voiam sa fac un calcul orientativ. eu stiu ca se platesc niste taxe vamale sau tva, insa nu stiu cat.

    28.08.2013, 01:30:35
  • rosegarden
    rosegarden

    depinde iarasi si de oficiul vamal..este unde te pune sa duci dovada platii...si in functie de cat ai platit platesti taxa.....mai intreaba...:D

    10.09.2013, 21:59:43
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    mai pe scurt, platesc taxe mai mult decat valoarea produselor :). multumesc

    11.09.2013, 12:13:55
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    de regula, daca este sub 10 euro nu se platesc taxe sau daca se primeste un plic rezonabil ca si marime, la fel poate trece cu vederea. Pt cei 400 euro plus transp. se plateste 24% TVA calculat pe baza facturii paypal sau extras daca s-a platit direct cu cardul.
    Uite ceva explicit
    ''persoane fizice in vama:
    la cumparaturile peste 10 euro (item+shipping) dar sub 150 euro platesti doar tva
    la cumparaturile peste 150 euro (item+shipping) platesti taxe vamale si tva
    in ambele cazuri tva se aplica inclusiv la pretul transportului - duci factura paypal printata''

    11.09.2013, 12:35:48
  • queenBEAD2
    queenBEAD2

    asta daca primesti cu posta, dar la 400 euro se poate sa-ti trimita cu DHL - ul? atunci poate trece valoare mica si daca esti la primele colete, adica DHL nu te are in baza de date, te trece ca pers. fizica si iti fac ei o facturica de plata pe baza declaratiilor celui care trimite.

    11.09.2013, 12:37:29
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    din cate am auzit, taxele vamale difera in functie de continutul coletului. pentru electronice se aplica un tarif, pentru haine altul. daca platesc tva si pentru transport si pentru continut, plus taxe vamale... uite-asa mi s-au dus pe apa sambetei toate planurile :)

    multumesc frumos pentru raspuns

    11.09.2013, 13:25:42
  • tonycat
    tonycat

    Apropo de VAMA din Bucuresti, mai nou nu se mai distribuie coletele externe prin posta din Pantelimon ci sunt distribuite la celelalte oficii din Buc. Ca VAMA de la Posta Romana ca si institutie e un exemplu de dezorganizare nu mai e demult un secret dar sa vedeti de acum incolo. Recent m-am confruntat cu "mama dezorganizarii" cu "bunatatile" colaterale. Ati avut recent incidente din cauza acestei schimbari?

    24.09.2013, 13:47:55
  • user61482
    user61482

    Incidente nu chiar , dar cat am stat la COADA la "noua vama " s-au strans din Pantelimon, Ghencea si ....am uitat de unde dar fara legatura intre cele doua. Inteleg ca "noua vama " de la Timpuri Noi este printre singurele din Bucuresti.
    Nu mai spun ca la prima mea vizita acolo ( pentru ridicat colete ) am intrat la doamnele de acolo, am intrebat unde las avizul, obisnuita ca la oficiul din Ghencea , si mi-au spus " bate la usa maron " :)) Am batut ...o data...de doua ori...de trei ori..... M-am intors la ele, m-au sfatui SA MAI BAT, sa insist ... pffffaaaa...e...nasol. Nu exagerez...am asteptat 10 minute doar sa se deschida usa....maron.Chiar maron...
    Punem pariu ca in cateva luni se "reinfiinteaza" cele "desfiintate" ? E imposibil de gestionat in felul asta.

    24.09.2013, 17:44:32
  • gemsgems
    gemsgems

    Am o clienta in SUA care vrea sa ii trimit coletul in asa fel incat sa nu ajunga la ea prin posta lor, ca ii e teama sa nu fie furat coletul. Ati trimis vreodata altfel decat prin posta? Pot sa trimit de aici prin Posta Romana si sa ajunga acolo prin altceva decat posta lor?

    26.09.2013, 10:18:40
  • FIMARC
    FIMARC

    Nu,ce trimiti prin posta ajunge tot prin posta,trebuie sa contactezi o firma de curierat

    26.09.2013, 16:32:40
  • sandradenna
    sandradenna

    Ajutor. Am de expediat colete f mici 100-200grame in plic cu bule.
    Doresc sa le expediez in Europa,primul colet l-am avut de trimis in Anglia,am fost la posta romana si am platit 80lei pentru un colet de 150grame.
    Mi s-a zis ca Anglia e cea mai scumpa din Europa,in general ar fi 50lei in alte tari.
    Exista si variante mai ieftine pentru colete in plic cu bule de pana la 200grame? multumesc

    23.11.2013, 09:44:38
  • issa
    issa

    Un sfat ;) Aveti grija cand pozitionati adresele pt. trimiterile tip corespondenta...eu am patit-o...nu am pozitionat bine adresele si s-a intors coletul din SUA . Nu mi-a venit sa cred ca pt. un amanunt fara importanta la prima vedere au facut retur o scrisoare ajunsa in orasul destinatarului(am urmarit-o pe track-trace.com)
    Mai bine intrebati la posta cum se pozitioneaza dest. si exp.

    23.11.2013, 18:17:33
  • FunkyBoxStudio
    FunkyBoxStudio

    @ Sandradenna Iti sugerez sa trimiti ca si corespondenta inregistrata prioritara / recomandata prioritara. Asta inseamna ca ai tracking number pentru a verifica starea plicului pe durata calatoriei, iar faptul ca este pus prioritar face ca plicul sa ajunga mai repede. Tariful postei pentru un plic intre 100 - 250 gr este de 8.3 lei + 6 lei recomandata (asta inseamna ca este pus cu tracking number). Gasesti toate tarifele detaliate pe situl postei romane. Pui in regim de colet daca depaseste 2 kg. Eu, cel putin, asa am procedat pentru tari din intreaga lume. :)
    Succes!

    25.11.2013, 16:16:35
  • gemsgems
    gemsgems

    Am rezolvat si eu problema cu aceste colete, desi postaritele mi-au zis ca sub nici o forma nu am voie sa trimit obiecte ca si recomandate pentru ca le verifica aia acolo si le trimit inapoi si dau in judecata posta romana sau asa ceva. :))

    Asa ca, pentru ele ;) , m-am reprofilat si acum trimit in afara numai cartonase pictate. :)) Pe care le impachetez in cutii de carton pe care la randul lor le pun in plicuri cu bule, pentru ca de cateva ori mi-au ajuns cu vopseaua crapata. :Oh, noes! Si trimit aceste mici colete ca si imprimate. Si la imprimate nu exista limita de grosime pentru plic, chiar ele mi-au zis asta. :D W00t!

    14.12.2013, 22:37:49
  • fimomimo
    fimomimo

    @handmadeCouture ...

    Electronicele toate sunt vamuite 3% +24% tva... deci inca 27% pe lanca costul (declarat) al achizitiei.
    Nu trebuie neaparat sa platesti vama la tot ce cumperi de dinafara.... spui la vames... pai imi fac coliere din margelele astea, imi confectionez genti din asta, i-am luat la mama cadou ... :| :D....
    multi avnzatori de dinafara accepta sa ti-le trimita ca si "gift", legal vamesul nu prea poate face nimic si nu iti va cere taxe .. poate comenteaza (ca de obicei asta e obligatia(?) lui); doar cele ce au depasit 10Kg trebuiau platite neaparat.
    Poti sa-ti cumperi haine linistita si sa nu platesti tva;... atat timp cat nu cumperi 10buc din acelasi model :D

    16.12.2013, 15:04:58
  • handmadeCouture
    handmadeCouture

    @fimomimo multumesc. Am comandat de 2 ori din afara Europei pana acum si, spre bucuria mea, nu am platit vama. Asta poate ca a fost doamna vames draguta cu mine sau pentru ca nu am avut o suma mare de plata pe colet :D

    16.12.2013, 18:09:50
  • carla69
    carla69

    Intreb si pe aici.Ati comandat careva din SUA,de la Firemountaingems?Daca vine coletul prin USPS (United States Postal Service),cu taxele postale platite,vine acasa sau la posta?Oare trebuie sa platesc in plus vama,taxe,etc.?

    12.04.2014, 23:17:50
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    coletul vine sigur la posta iar, daca ai comandat peste vreo 10-15 dolari (nu mai stiu exact pragul) si in plus fiind din afara UE, platesti si vama si nu stiu ce taxe. Tu ai platit doar taxele de expediere platite de vanzator acolo, el n-are treaba cu taxele ce se percem la vama.

    13.04.2014, 00:18:54
  • carla69
    carla69

    Asa mi-au spus si ei,ca taxele in plus depind de politica locala.As fi comandat dar nu stiu inca daca voi plati in plus si cat

    13.04.2014, 09:37:04
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Coletul vine la posta vamala (de obicei e un singur oficiu in fiecare judet, la posta de cartier vin doar coletele din EU pentru care nu platesti vama).
    Va trebui sa platesti cu siguranta TVA 24%, taxele vamale (6%) uneori le platesti, alteori nu, depinde de dispozitia vamesului si de marimea coletului. Taxele se aplica doar la valoarea produselor, nu si la taxele de transport. Daca esti persoana fizica ai grija sa nu comanzi cantitati foarte mari, e posibil sa ai probleme la vama.Daca faci comanda pe firma, mai platesti in jur de 30 de euro si comisionarul vamal, indiferent de valoarea coletului, in acest caz poti comanda si cantitati mai mari.

    13.04.2014, 13:46:02
  • FIMARC
    FIMARC

    Daca valoarea este sub 150 EUR vei plati doar TVA 24% din valoarea totala (marfa+transport),daca valoare depaseste 150EUR vei plati si taxe vamale aferente fiecarui produs in functie de incadrarea tarifara(daca vrei sa aduci pietre semipretioase acestea nu au taxe vamale vei plati doar TVA)

    13.04.2014, 13:47:21
  • Ethno.Bead
    Ethno.Bead

    Mie mi-au incasat vama si pentru piete semipretioase, daca in colet mai era si altceva (sticla, lemn, etc). Nu s-au obosit sa-mi calculeze, desi stiam ca pentru semipretioase nu se plateste vama si le-am spus...
    Pentru transport nu mi-au incasat niciodata, indiferent de valoare coletului, toate taxele s-au calculat strict in functie de valoarea produselor. Se pare ca depinde de la oficiu la oficiu.

    13.04.2014, 13:56:55