Forum: Subiecte de afaceri expedieri internationale

  • Artisan
    Artisan

    Eu nu am trimis recomandata sau altceva, l-am trimis pur si simplu, m-am dus, dat plic, cantarit, aplicat timbre si gata. Au fost cu plata in avans. Nu le-am asigurat, nu nimic, in Germania a ajuns in cateva zile, in Ankara cam intr-o saptamana si ceva, am stat putin cu emotii, dar au ajuns de fiecare data.

    09.02.2011, 22:05:20
  • Chrys
    Chrys

    Cinnamon, aveam plic cu bule mare in care era ceva asemanator cu o bluza. Si nu au vrut sa ia plicul drept recomandata! Pur si simplu..si am schimbat 3 oficii postale :(. Intai asa am incercat..sa trimit drept recomandata..nu voiau sa ia drept recomandata, imi sugerau sa trimit ca pachet mic.."dar noi nu avem formulare pt pachete mici, incercati la oficiul x". La oficiul x: "nu putem lua recomandata, dar puteti incerca sa trimiteti ca pachet mic..dar e extern..noi nu luam asa ceva..incercati la oficiul y". Si uite asa am ajuns la oficiul vamal, mi'au infasurat plicul cu bule in niste benzi lipicioase si mi-au spus ca nu mai exista pachete mici, iar ca recomandata nu pot sa trimit, ci doar drept colet. Si asa am ajuns sa platesc aproape 60 de lei pentru un colet de 580 de grame.

    09.02.2011, 22:12:12
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, la multe oficii postale fac figura cu "nu primim decat foi, felicitari etc".
    Eu va sfatuiesc ca faceti cum a spus si peticel, scrieti-le si aratati la posta raspunsul.
    Dealtfel si pe site scrie clar ca poti trimite pachete mici ca si corespondenta, dar se pare ca propriul lor site nu e suficient de oficial ;)

    09.02.2011, 23:08:13
  • Artisan
    Artisan

    @CinnamonCloves da, de cele mai multe ori fac figuri, banuiesc si ele ca nu ai foi sau altceva in plic, dar la oficiul postal de la mine, a fost ok pana acum, dar este bine de stiut chestia cu scrisoarea. Poate o gasesc pe una cu capsa pusa si nu vrea :)))

    10.02.2011, 08:11:02
  • adelacoc
    adelacoc

    salut, eu am trimis luna trecuta un pachet spre canada, din timisoara. am mers la oficiul vamal de posta (cel pt coletele in afara EU). Fiind primul colet international, am mers cu el bine sigilat, legat cu sfoara, caci sunt satula de comentariile celor de la posta cum ca nu e ambalat bine pachetul. Cand ajung acolo, surpriza, pachetul trebuie dus desfacut, sa se asigure ca ceea ce declar eu ca e in pachet corespunde cu marfa. Aveam 2 genti, deci pachetul era destul de voluminos, m.a costat cam 60 lei, totul bine si frumos pana la urma. Cand sa ies, am pus si eu intrebarea: nu va suparati, pentru obiectele mici si usoare gen inele sau esarfe, am citit pe site ca aveti optiunea "pachete mici" in serviciul corespondenta. Raspunsul a venit f rapid: "domnisoara, corespondenta inseamna scrisori sau acte, da? Inelele le bagati in cutie si le trimiteti ca si colet." Pai pe site scrie altfel, zic eu, doar nu o sa platesc 60 lei pentru transportul unui inel. La care aceeasi tipa 'draguta': Noi nu am auzit de pachetele astea mici... noi nu avem acest serviciu! Si a iesit din camera. Si uite asa stau si ma minunez cum singurul sediu la care poti expedia colete in afara UE din Timisoara nu a auzit de acest servici - pachete mici. Stie cineva alte idei pentru expedierea obiectelor miciplateusoare extern?

    27.03.2011, 23:32:26
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Servicul de "pachte mici" nu exista.
    Poti sa trimiti insa inele si obiecte mici ca si scrisoare, fie ea recomandata sau nu. Dupa cum am spus mai sus, multe functionare sustin ca in scrisori nu pot fi decat foi de hartie sau felicitari, dar faceti cum a spus Peticel, scrieti o scrisoare Postei si aratati-le raspunsul. Sau alternativ faceti un print dupa site-ul lor.

    28.03.2011, 14:46:28
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si anume de aici: http://www.posta-romana.ro/services/categories/scrisori-carti-postale_3/corespondenta-internationala_3

    28.03.2011, 14:47:58
  • havin
    havin

    cred ca nu america e tara tuturor posibilitatilor... dupa ce am citit aici cum functioneaza posta romana- cred cu tarie ca romania e tara tuturor posibilitatilor!
    fetelor, sa aveti nervi tari!
    mie aici mi-a ratacit un pachet ( o singura data), s-*a dus pe la rio de janeiro ( cred ca la carnaval :)) ) si va rog sa ma credeti pe cuvant, ma suna seful de serviciu pe coletarie externa din posta mare minim o data pe luna, sa ma intrebe daca nu cumva destinatarul a primit pachetul, intre timp.... cred ca vreo 4 luni s-a plimbat pachetul ala, judecand dupa timbrele de pe el, a vazut cam jumatate de planeta:)))) dar a ajuns intr-un final la destinatar!!!!!! fara nici un cost suplimentar.
    cred ca in romania asta ar un scenariu de science fiction :)))))).
    inapoiati rau turcii astia :D:D:D:

    28.03.2011, 18:58:34
  • ady88
    ady88

    am si eu o intrebare daca poata sa-mi raspunda cineva. am trimit un colet in spania prin posta romana pe data de 27. am folosit sistemul track and trace si pe data de 29 aproape de miezul noptii mi-a aparut " Expediat din Romania - BSI Bucuresti ". intrebarea mea e : cat timp ar trebuii sa dureze sa ajunga la destinatie ? va multumesc anticipat

    02.05.2011, 19:04:25
  • CrystaDesign
    CrystaDesign

    si eu am avut experiente neplacute la sibiu, la posta cu vama, pt asta refuz sa vand in afara ue, nu am nervi sa stau la coada 3 ore, numai 2 zile/sap, intre anumite ore, si sa cerceteze ele tot ce e in cutie
    pt eu am descoperit atlassibul, e o posta rutiera, seamana cu fancurier, doar ca le duce la sediilor lor din tarile eu, vreau sa fac contrac cu ei, vin si le iau de la mine, si au costuri bune

    08.05.2011, 14:32:20
  • kittn
    kittn

    Bună! Ce ştiţi despre taxele poştale din România spre Portugalia? Sunt dezamăgită: mi-aş dori să cumpăr minuni de la supercolegii de breaslă, însă mă cam opreşte taxa poştală de minimum zece eur...
    Nici de la mine spre România nu sunt foarte scăzute preţurile, dar parcă mai acceptabile...

    11.05.2011, 23:33:02
  • issa
    issa

    Pana in Spania eu am platit 11lei dar am trimis inelul ca si corespondenta.
    Daca sunt trimise ca si colet costa mult mai mult .

    12.05.2011, 10:25:22
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da kittn, scrie vanzatorilor de la care vrei sa iti iei ceva sa iti trimita produsele ca si scrisoare recomandata. Eu din Germania platesc cam 15 lei, si plicul e asigurat.

    Nu cred sa fie probleme, mie mi.au trimis asa si BohemianSin, ally in graphicland si maia si de fiecare data au ajuns perfect si chiar repede!

    12.05.2011, 23:21:15
  • kittn
    kittn

    Mulţumesc mult! :-*

    12.05.2011, 23:37:39
  • adelacoc
    adelacoc

    Buna,
    M-am uitat acum pe site-ul Postei Romane si am observat ca la marfuri internationale lipseste calculatorul pentru tarife, in schimb apare un .pdf cu tarife. Oare acelea sunt tarifele acum sau e un tabel mai vechi? Pentru ca la Statele Unite, trimiterea prioritara de colet incepe de la 24 lei, iar ultima oara cand am trimis eu pachet a fost cam 55 lei... Stie cineva ceva?
    Aici e si tabelul: http://www.posta-romana.ro/media/services/103-colet-postal-international/colete%200-10%20kg.pdf

    24.05.2011, 01:01:20
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Eu din tabelul ala inteleg ca tariful final este tarif fix + tarif kg * nr. de kg.

    Deci sigur nu incepe trimiterea de la 24 de lei: pentru un colet de 1 kg suma este 24+32,18=56,18 lei, deci cam cat ai platit si tu ultima data.

    De fiecare data cand ma uit la tabelul ala ma minunez de ce tariful fix pentru Germania e mai mare decat cel pentru Coreea, Botswana sau Etiopia :)))

    24.05.2011, 12:39:21
  • adelacoc
    adelacoc

    a da, chiar, ma gandeam ca aia 24 lei sunt pt primul kg, la care se adauga restul. ar fi fost prea frumos.
    Da.. si eu ma minunez de tarifele pt unele tari din Europa. Eu am reusit sa trimit niste genti plic ca recomandata intr-un plic mare cu bule in Uniune, ce-i drept, nu de la Posta Mare (unde mi-au zis ca stiu ele ca am obiect in plic), ci de la un OP la 10 km de Timisoara :))

    24.05.2011, 14:01:11
  • kittenhood
    kittenhood

    La mine nu merge f bine cu plicul, pentru ca se strivesc si deformeaza destul de usor produsele. In orice caz, am reusit sa trimit o data "scrisoare recomandata" in Canada, sustinand ca am in plic un CD; iar a doua oara, catre acelasi destinatar, l-am trimis ca scrisoare normala si, judecand dupa tacerea clientei, cred ca nu l-a primit nici dupa 3-4 luni. Tare mult as dori sa pot trimite pachete de marimea celor pe care le trimit in tara, si daca ar fi 20-30 lei, nici nu mi s-ar parea mult. Dar sa se ajunga la 50-80...

    @kittn din pacate Portugalia e scumpa :( ca si destinatar, adica

    26.05.2011, 22:46:52
  • peticel
    peticel

    se pot trimite colete ca si corespondenta in cutii, "format pachete". important e sa nu depaseasca dimensiunile.
    http://www.posta-romana.ro/services/corespondenta-internationala_3/conditii-de-forma-dimensiuni-si-greutate_43

    26.05.2011, 23:19:45
  • adelacoc
    adelacoc

    @peticel - din pacate nu de la multe oficii postale - aici s-a mai discutat: www.breslo.ro/Forum/Oficii-Postale-pentru-pachete-mici_topic_4000 . de ex in Timisoara nu poti trimite in afara Uniunii Europene nimic decat de la Oficiul Vamal, unde trebuie sa deschizi pachetul sa vada ce ai inauntru si iti spun ca nu au "format pachete",cum ai spus tu, in cel de corespondenta. trebuie sa trimiti colet postal orice obiect. Te lasa sa trimiti corespondenta pana in 2 kg doar daca ai carti sau documente.

    27.05.2011, 16:32:22
  • peticel
    peticel

    atunci cel mai bine e sa trimiteti scrisoare la posta romana "la centru" (nu mail) cu intrebarile scrise punctual. in cateva zile ei trimit raspuns CU STAMPILA SI SEMNATURA.
    eu asa am facut si merg cu scrisoarea la oficiul postal. pe site sunt formulari care lasa loc de interpetare si ele asta fac, fiecare interpreteaza cum o taie capul.

    28.05.2011, 11:16:13
  • stres
    stres

    Buna ziua, am o intrebare - a trimis cineva colete in Scotia la Edinburgh? Daca da, la ce companie a apelat si daca este seriosa in privinta termenului de transmitere al coletului, preturi etc. Multumesc!

    26.08.2011, 13:01:17
  • mlamlamla
    mlamlamla

    @sters eu lucrez cu o firma din ungaria si este foarte corecta, iar preturile sunt mult mai mici. Daca va intereseaza va pot ajuta. Ca de exemplu am trimis pentru Franta Paris un plic de circa 300 g si m-a costat 15. lei si a ajuns acolo in 5 zile.

    05.09.2011, 08:33:51
  • Hazel
    Hazel

    Mlamlamla, si pe mine ma intereseaza, da-ne detalii, te rog.

    06.09.2011, 21:41:50
  • adelacoc
    adelacoc

    Pentru cei interesati de tarifele de expediere internationala, S-AU SCUMPIT. :))
    Ironie...noi ne plangeam de tarifele anterioare. De ex un pachet pana in 1 kg pt SUA e 71 lei, nu 56, cel de australia de la 70si ceva acum trece de 100.
    Oare chiar nu exista o solutie pt a implementa un plan tarifar pt pachete mai mici de 1 kg? gen... pe trepte de greutate precum scrisorile? Hai sa trimitem o scrisoare Postei Romane, cu 1000si una de semnaturi pro. S-ar incumeta mai multe persoane sa vanda dincolo, e win-win :)

    19.10.2011, 13:26:40
  • blanitza
    blanitza

    Exista varianta cu "scrisori grele", sa le zic asa, nu costa mult, pui plicul direct la cutia postala, trimiti Par Avion, dar e never know cand ajunge, poate face si-o luna pana-n America, prin Europa e pana-n 10 zile. Am mai incercat varianta de "scrisori grele"(trebuie sa fie pana-n 100 grame) si in trimitere recomandata, costul e intre 5-8 Ron, si ajunge pana-n 10 zile peste ocean, exista si trimitere cu confirmare de primire, dar e scumpa, sare de 10 Ron, ajunge si la 15 Ron. Coletul ajunge in maxim 7 zile, chiar mai repede.

    29.10.2011, 12:30:25
  • blanitza
    blanitza

    E considerata "scrisoare grea" o trimitere pana-n 500 de grame, cel putin asa-i la posta din Ploiesti.

    29.10.2011, 12:43:48
  • adelacoc
    adelacoc

    din pacate nu e valabil pt toate orasele. in tm de ex nu ai voie. cred ca ma mut in ploiesti:D

    29.10.2011, 12:47:11
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    http://www.posta-romana.ro/services/tarrif/scrisori-carti-postale_85/corespondenta-internationala_3


    totusi...si pe site-ul lor apar preturi asemanatoare... :)
    deci ar trebui sa fie valabil peste tot, adela!

    29.10.2011, 15:05:07
  • adelacoc
    adelacoc

    e valabil...normal ca se poate trimite corespondenta. doar ca nu iti ia plicul daca simte ca ai obiect in el. ai voie sa trimiti hartii-desene-reviste-carti. gata nu ma mai plang:)

    30.10.2011, 02:49:51
  • blanitza
    blanitza

    Adela, eu cand am mai trimis, daca n-am infasurat in jdemii de randuri de bule, ca sa nu simta cumetrele ce-i acolo, am una careia de 1 Martie, de 8 Martie, i-am mai dat cate-un buchet de flori, si nu ma cerceteaza atata, de-altfel ea este cea care mi-a si dat informatiile despre cum si ce...

    30.10.2011, 11:15:22
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai normal ca nu tre sa stie ele ce trimiti tu, Adela! Cum zice si Gabi, infasori de jde-mii de ori in folie cu bule, faci sa arate ca o carte, si gata :)) Sau pui intr-o cutiuta si cutia in plic si zici ca-i carte :D

    30.10.2011, 14:50:06
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Defapt, e totuna ce este in plic. Nu reiese de niciunde din regulamentul Postei ca in plic nu pot fi decat scrisori.

    Din pacate, functionarele de la Posta decid sa intrerpreteze si sa rescrie regulamentul cum vor ele; asadar singurele posibilitati raman fie sa scrieti o scrisoare la Centru cum a facut Peticel (si sa le-o prezentati de fiecare data cand au obiectii), fie sa "deghizati" continutul astfel incat sa para a fi o carte. Sau desigur, daca puteti, incercati la alt oficiu postal :)

    31.10.2011, 19:30:42
  • c4rment
    c4rment

    Eu am trimis in UK pachete prin posta romana-cu lucrtori vamali;la prima livrare am sigilat pachetul in fata lor, apoi veneam de acasa cu ele gata pregatite....cred ca foarte importanti sunt oamenii de acolo cu care intri in contact.intradevar, costurile sunt destul de piperate/kg.

    03.11.2011, 23:58:53
  • naira
    naira

    Am o nelamurire ! ... Nu de putine ori mi-am dorit sa comand ceva de pe breslo , problema este ca preturile practicate de Posta Romana sunt tare piperate . Are cineva idee care este pretul ptr un colet pana la 1 kg din Ro pana in SUA ? Anul trecut am achizitionat un tutu de pe breslo (coletul n-a avut mai mult de 300 gr ) , taxele de expediere au costat cat tutuul ...

    09.11.2011, 22:20:12
  • adelacoc
    adelacoc

    un colet in SUA pana in 1 kg costa 71.97 lei, prioritar (10-14 zile) si 50.18 lei neprioritar (poate face si 3 luni). http://www.posta-romana.ro/services/categories/marfuri_5/colete-postale-internationale_103

    09.11.2011, 22:50:01
  • adelacoc
    adelacoc

    c4arment, pt UK nu esti obligata sa deschizi pachetul la posta si poti trimite de la orice oficiu postal. E valabil pt toate tarile din UE.
    vamuirea se face doar pt pachete trimise sau primite din afara Uniunii.

    09.11.2011, 22:53:35
  • naira
    naira

    Ok , multumesc frumos ptr raspuns :)

    11.11.2011, 00:54:46
  • juli
    juli

    Eu am trimis si in statele unite si in europa produsele ca scrisori, in urma sfatului unei postasite de la vama, careia i se parea absurd sa platesc 50 lei pe cateva grame. Aveam impresia ca plicul trebuie sa fie cat mai plat ca cele de la posta sa nu comenteze, insa am trimis si plicuri dretul de pline. Desigur, plicuri cu bule, pentru siguranta produselor. Cel mai mult am platit 15 lei ca scrisoare recomandata, in general pe la 10 lei se invarte suma:D

    17.11.2011, 18:18:36
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    pai e foarte bine in cazul asta!!


    :)

    17.11.2011, 18:31:38
  • enchantedbeads
    enchantedbeads

    Acum cateva zile am descoperit online o noua companie prin care se pot face expedieri internationale. M-am gandit s-o "share" cu voi, poate va fi de ajutor, cel putin pentru a primi "quick quote" in legatura cu preturile de expediere:

    https://www.shippingeasy.com/

    Intr-adevar, se poate verifica si in acest site ca expedierea in PLICURI este mult mai ieftina iar dimensiunea plicului poate ajunge chiar la ceva mai mult decat marimea unei coli ministeriale.

    27.11.2011, 01:30:42
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    interesant... voi studia mai in amanunt zilele astea!

    Merci!

    28.11.2011, 16:05:33
  • benzema1973
    benzema1973

    Buna ziua . Va rog sa ma ajutati si pe mine . Am comandat un lot de cosmetice de pe ebay.com , iar la valoare am cazut de acord cu vanzatorul sa treaca suma de 25$ . Mai platesc ceva la vama in Romania ? Daca stie cineva cum se procedeaza . Se verifica coletul sau cum anume se procedeaza ? Este pentru prima data cand cumpar de pe ebay.com . Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat .

    01.12.2011, 15:05:24
  • enchantedbeads
    enchantedbeads

    Revin asupra Sitului Shippingeasy. E intradevar bun in a-ti da o ideie "quick quote" despre preturile de expediere dar altfel e foarte nepractic. Probabil mai au de lucru pana sa-l puna la punct.

    01.12.2011, 18:40:53
  • adelacoc
    adelacoc

    @benzema1973 chiar azi l-am auzit pe vames zicand cuiva ca se plateste taxa daca marfa din colet e de peste 10 euro. sper sa nu gresesc.

    cand ridici pachetul de la oficiul vamal, trebuie sa il deschizi, iar el se uita pe factura. dar daca ii spui ca nu stiai si ca e prima data cand cumperi online, blabla, poate scapi fara taxa (depinde de vames) bafta :)

    02.12.2011, 12:18:30
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    eu am platit la vama atunci cand am avut peste 10 euro....
    se plateste tva...

    02.12.2011, 14:41:51
  • BlueSelene
    BlueSelene

    Pe site-ul Autoritatii Nationale a Vamilor scrie asa:

    "B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat:
    În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

    În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

    Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere."

    "Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene."

    "Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente"

    "Preţul efectiv plătit nu se ia în considerare în situaţiile în care autoritatea vamală are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunurilor"

    02.12.2011, 20:29:08
  • anamra
    anamra

    Buna! Am si eu o mica, mare problema! Am incercat azi sa trimit un colet catre Israel de la oficiul postal cel mai aproape de mine. Mi s-a spus ca nu se poate si sa ma duc la Of. Postal nr 66 de la gara. Se poate trimite de acolo ?
    Sper sa nu ma confrunt cu alte probleme si sa ma lovesc de raspunsuri negative.
    Inafara de posta prin ce mai pot trimite catre Israel ? Multumesc.HELP!

    26.01.2012, 16:37:38
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Da, daca vrei sa tirmiti colete in afara, nu se poate de la orice oficiu postal. Sunt unele oficii care nu accepta deloc colete, nici interne. Pe site-ul postei sunt trecute oficiile cu adresa si ce servicii ofera, trebuie sa cauti un oficiu cu "colete internationale".

    26.01.2012, 23:21:46
  • lavinexclusive
    lavinexclusive

    Stie cineva ? pentru comenzile venite din afara Uniunii Europene , la vama se percepe tva si la transport sau numai la valoarea cumparaturii facute?

    27.01.2012, 00:59:21