Forum: Subiecte de afaceri expedieri internationale

  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    si pentru transport se percepe tva, se plateste la intreaga valoare a bunurilor (valoarea de cumparare plus transport)...asa mi s-a explicat mie...

    28.01.2012, 17:12:05
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Si mie la fel mi s-a explicat. Noroc ca eu aveam transportul 0 :D

    28.01.2012, 22:00:30
  • lavinexclusive
    lavinexclusive

    multumesc, pana acum vamesul nostru m-a iertat dar mi-a spus la urmatoarea comanda sa-i aduc copie dupa maillul primit de la paypal , si acolo scrie si valoarea transportului care e destul de mare, ma gandeam ca scap :)))

    29.01.2012, 00:14:40
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    da, asa mi-au cerut si mie copie dupa mail :)

    29.01.2012, 03:07:14
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    La mine nici nu ma pot duce fara dovada platii...tre' sa ne vamuiasca, nu-i normal?:))

    29.01.2012, 11:29:31
  • blanitza
    blanitza

    Fetelor, ce pacoste de vamesi aveti si voi, eu am 2 doamne delicate si de treaba, colaborez excelent cu ele, nu scap momente cum ar fi de Craciun, 1 Martie sau 8 Martie sa nu le cadorisesc, si-asa s-a nascut o frumoasa prietenie...

    29.01.2012, 12:37:55
  • FIMARC
    FIMARC

    In vama se plateste TVA la valoarea produselor + transport + orice cheltuiala aferenta produselor facturate.Pt.trimiterile prin posta daca valoarea este mai mare de 150 eur se platesc si taxe vamale conform tarifului vamal(daca incadrearea tarifara a produselor este cu taxe).Se poate sa scapati de plata taxelor dar sa aveti invedere ca asa este conform cu Regulamentului Vamal al CE si vamesii va pot taxa oricund.

    03.02.2012, 14:50:44
  • atelierbeatrix
    atelierbeatrix

    comand regulat din State.
    cu tot cu taxele de transport am ajuns si la 60 eur, dar cred ca am avut mare noroc...toate pachetele erau relativ mici.

    nu am deschis nici un pachet in fata personalului vamal si nu am platit nici o taxa. sper sa continue asa...

    03.02.2012, 20:52:14
  • EllasPlace
    EllasPlace

    Buna! Am si eu o mica intrebare: Cand trimiteti in UE sa zicem, cu Posta Romana, trimiteti ramburs sau banii ii incasati in avans? daca da, ce modalitati folositi?
    Multumesc mult!

    11.02.2012, 16:22:10
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Eu zic sa trmiti cu plata in avans, habar nu am cat costa rambursul pentru colete externe...
    Am trimis colete in UE dar ca scrisori recomandate (plic cu bule si cutie de carton in interior, le-am zis ca am niste invitatii)...costa in jur de 12/15 lei.

    11.02.2012, 17:21:11
  • EllasPlace
    EllasPlace

    Multumesc pentru raspuns! Cum incasezi banii, prin PayPal sau alte metode?

    12.02.2012, 00:54:13
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Prin paypal...mai sunt si alte metode dar asta mi se pare cea mai simpla:)

    12.02.2012, 17:08:41
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Si eu cand comand de pe Breslo (locuiesc in Germania) primesc mereu scrisori recomandate. E fain ca sunt asigurate si pana acum nu mi s-a pierdut niciuna. Platesc fie prin PayPal fie prin transfer bancar fiindca am un cont in Ro. Daca nu ai un cont in Ro cam singura modalitate decenta ramane Paypal, transferurile bancare din tari diferite genereaza comisioane foarte mari.

    12.02.2012, 17:56:34
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    Coletaria este foarte scumpa, in jur de 40 lei, daca nu gresesc, asa ca raman doar scrisorile:)
    Cred ca se pot trimite banutii si prin western union si alte servicii similare dar habar nu am care sunt comisioanele...

    13.02.2012, 02:12:33
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Comisioanele sunt mai mari decat la Paypal: http://www.westernunion.ro/WUCOMWEB/staticMid.do?method=load&pagename=mtOBFees

    14.02.2012, 21:20:04
  • LessNaked
    LessNaked

    Eu am trimis ieri doua carcase de iPhone facute de mine in SUA prin corespondenta recomandata. Cand m-a intrebat doamna de la ghiseu ce am in plic i-am spus ca sunt CD-uri :P...s-a uitat putin mai sceptic la mine dar le-a luat asa. A costat 13,8 RON fiecare plic. Sper sa mearga figura asta si pe viitor si sa ajunga si plicurile cu bine la destinatie :)

    18.02.2012, 23:24:30
  • Psaydee
    Psaydee

    Poate ajuta pe cineva. Eu am trimis un mail Postei Romane, ca sa ma lamuresc cum sta treaba cu cu acele pachete din sectiunea-corespondenta. Iata un citat din raspunsul lor:

    Ca urmare a solicitarii dumneavoastra transmisa pe site-ul Postei Romane, va comunicam ca in conformitate cu instructiunile postale care sunt norme interne, in interiorul unei trimiteri de coresponenta - "pachet mic" pot fi introduse diferite obiecte sau mici cantitati de marfuri care pot fi insotite de corespondenta (diverse probe de marfuri, creioane pix, obiecte de mercerie, chei).

    Concluzia: nimeni nu ar mai trebui sa strambe din nas atunci cand te duci la posta si vrei sa trimiti un astfel de pachet ca recomandata. Eu cel putin o sa ma duc cu mailul listat si cu partea de mai sus subliniata.

    23.02.2012, 13:41:33
  • Carmen.Sylva.ART
    Carmen.Sylva.ART

    PSAYDEE, imi printez si eu raspunsul lor ca sa nu mai dea madamele ochii peste cap:))
    Thanks!

    23.02.2012, 22:49:37
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    mie nu mi-a strambat nimeni din nas daca am vrut sa trimit o recomandata in loc de colet, chiar daca era evident ca am obiecte in plic... nici nu s-a pus problema....

    24.02.2012, 13:31:44
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    Sigur ca nu ar trebui sa strambe nimeni din nas, scrie chiar in normele lor interne si pe site.
    Dar stiu vanzatori de aici care nu au putut sa trimita recomandate pentru ca (citez) "in recomandata nu e voi sa puie decat documente & corespondenta". Inclusiv mamei mele care a vrut sa-mi trimita asa un pachet mic i s-a refuzat recomandata pe motiv ca aceasta nu are voie sa contina altceva decat foi de hartie.

    Asa ca da, printati raspunsul sau schimbati oficiul postal ;-)

    25.02.2012, 01:06:34
  • Psaydee
    Psaydee

    @Afterforever, cu placere! :)

    Teoretic ai putea sa trimiti o cutie drept recomandata, atata timp cat nu depaseste limitele impuse de ei la pachte mici. Ce e inauntru te priveste doar pe tine. Iar partea buna e ca poti trimite oriunde in lume, de la orice oficiu postal... atata vreme cat pachetul/plicul e marcat ca si recomandata.

    01.03.2012, 13:05:00
  • love4felt
    love4felt

    Cat m-ar costa sa trimit un obiect mic, o brosa din material textil de maxim 9cm diametru sa zicem, in plic cu bule, in Europa, si cat in Statele Unite? Daca il trimit in plic si nu in colet, pot asigura valoarea in caz ca pateste ceva? Multumesc.

    17.03.2012, 20:02:34
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @love4felt: pe http://www.posta-romana.ro/ ai in dreapta sus un calculator de tarife cu care poti afla cat costa coletele sau plicurile in functie de destinatie. Daca il trimiti in plic si vrei sa fie asigurat trebuie sa selectezi confirmare de primire+ valoare declarata din cate stiu. Valoarea declarata este suma pe care o primesti inapoi in caz ca se pierde plicul.

    19.03.2012, 18:57:51
  • gemsgems
    gemsgems

    Well, eu nu stiu ce sa mai fac. :) Am trimis scrisoare, asa cum ne-ati sfatuit, la sediul central, si n-am primit nici un raspuns. Am fost la posta cu print dupa ce scrie pe site-ul lor si mi-au spus ca nu se pot trimite nici un fel de obiecte in afara de imprimate, ca si corespondenta. :( Nu erau rau intentionate doamnele de la posta, dar asa stiau ele si asa probabil ca e mai sigur pentru ele sa interpreteze ce scrie acolo.

    Dar totusi as putea trimite chestii in afara... si am acest batz in roata.

    Stie cineva un oficiu postal in Sibiu de unde se pot trimite?

    Ce sa mai fac? :

    27.06.2012, 09:10:38
  • elori1
    elori1

    @gemsgems sa pui bijuteriile intre doua cartonase, cumpara un plic gen a4 cu bule si poti trimite linistita. la intrebarea ce este in plic, tu raspunzi desene. fara nici o rusine - de ce sa pierzi tu bani pt ca nu iti ofera un serviciu potrivit? multa lume ar plati pachetele mici daca ar exista acest serviciu - sa se plateasca pachetul in functie de gramaj, cum e la recomandate . pana in 50 g, pana in 100, pana in 250, etc.
    Pana atunci, cu o privire sincera si fara remuscari trimiti desene in fiecare zi. cel mult o carte daca e mai gros plicul. oricum.. in plicurile mai mari se pierde grosimea mai bine, deci daca ai niste cercei nu ii pune intr-un plic de 10 cm. pune-i intre doua cartoane a4, ii lipesti sa nu fuga sau ceva si ii bagi in plic.
    Clientului poti sa i te scuzi pt modul de ambalare explicandu.i situatia, sigur va intelege.

    05.07.2012, 09:45:30
  • elori1
    elori1

    inca ceva recomandate se pot trimite de la orice oficiu postal, deci incercati la cele din magazine gen kaufland, real. nu e acelasi lucru cu oficiul central.

    05.07.2012, 09:47:30
  • gemsgems
    gemsgems

    cred ca o sa incerc asa, dar va trebui sa merg la alt oficiu. :)) ca aici or sa ma banuiasca fetele. :P multumesc pentru sugestie, elori!

    05.07.2012, 10:05:03
  • elori1
    elori1

    la metro sunt pachete de cate 5 plicuri cu bule sigma destul de ieftine (cele mai mari de un a4 - c5 cred ca le spune sunt undeva la 10 lei 5 bucati) - ia-ti 10 bucati si iesi ieftin si cu ambalajul. Nu cumparati din librarii ca au un adaos f f mare

    05.07.2012, 10:18:30
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Pentru cei care inca mai sunteti interesati, anunt ca tocmai am primit confirmarea cum ca o bratara si o pereche de cercei au ajuns in Texas, USA, cu un plic cu bule format A5 (2,3 lei plicul), pentru care am platit 12 lei+6 lei recomandarea (mentionez, fara ramburs!)

    multa bafta!

    11.07.2012, 12:50:32
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Uhh ce bine!! Am si eu de trimis ceva in SUa si aveam emotii cum va fi :D

    In cat timp a ajuns?

    11.07.2012, 17:51:26
  • gemsgems
    gemsgems

    Felicitari! :D

    Cand trimiti in SUA in plic nu verifica ce e in el? :D

    11.07.2012, 19:44:32
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Am expediat pe 27 iunie si aseara, 10 iulie am gasit confirmarea prin feedback, deci doua saptamani. Recunosc, eram pregatita sa astept si trei saptamani confirmarea :D
    Cat despre verificatul continutului, doamnelor de la posta care sunt deja "dresate" cu ce anume trimit eu de obicei, le-am zis doar sa-mi scrie ce cred ele de cuviinta, caci nu stiu ce as putea scrie la continut decat un eventual "fashion accessories", pentru a nu atrage atentia asupra cuvantului "jewelry". Nu stiu ce au notat, daca au notat, mie mi-au dat decat doua chitante (au fost doua recomandate, mai astept o confirmare) si asta a fost tot.
    La pregatirea continutului, m-am straduit sa am grija sa nu depaseasca aia 2 cm inaltime, ceruti pe site-ul postei romane.

    11.07.2012, 20:18:01
  • bijouxdemonange
    bijouxdemonange

    Merci mult!!

    Am sa incerc sa nu depasesc cei 2 cm nici eu.
    Eu am de trimis niste materiale acum, nu-mi va fi greu sa le ambalez... le imprastii cate e plicul de mare daca e nevoie :))))

    11.07.2012, 20:21:58
  • mssdelilah
    mssdelilah

    Intr-adevar, le "insiri" cat iti permite dimensiunea plicului si le si fixezi. Daca sunt materiale (margele, ceva de gen) sugerez sa le isniri mai intai pe ata sau guta, pentru a fi mai usor de fixat. Eu am capsat foliile cu bule, prinzand bratara cat mai bine intre ele,si am mai folosit si sarma (poti folosi un ac si ata) pentru a insalila pe ici pe colo, ca sa eviti mobilitatea piesei (pieselor) in interiorul bulelor.
    Multa bafta!
    PS: nu te vor pune sa completezi nici un formular, au scris direct chitanta, dupa ce i-au aplicat recomandatei un cod de bare.

    11.07.2012, 20:52:32
  • gemsgems
    gemsgems

    A Ajuns in sfarsit raspunsul de la Posta Romana. Nu stiu cum ati trimis voi scrisoarea de ati primit un raspuns convenabil. :P Mie mi-au trimis un copy-paste dupa ce scria pe site si au tinut sa mentionezew si ca orice fel de obiecte se trimit numai prin colete normale. :) Se pare ca oricat m-as chinui eu, nu merge sa fiu onesta tot timpul. I shall find myself an honest trick. :P

    20.07.2012, 21:46:16
  • mssdelilah
    mssdelilah

    da-mi mie coletul si ti-l livrez eu :))))))

    24.07.2012, 20:23:59
  • CinnamonCloves
    CinnamonCloves

    @gemsgems: pai pe site zice ca se pot trimite pachete mici ca recomandata, deci e ok, nu?
    Sau ce ti-au scris mai exact?

    25.07.2012, 21:37:32
  • gemsgems
    gemsgems

    Pachete mici care contin imprimate (carti and stuff). Asa au zis tantile de la posta. Asa zic si astia in scrisoare, ca doar mi-au dat copy-paste si tantile tot ce vor ele or sa inteleaga. :P

    mssdelilah, multumesc pentru disponibilitate! :))

    25.07.2012, 22:34:47
  • mssdelilah
    mssdelilah

    gemsgems, daca nu ai alta varianta, oferta ramane cu cea mai mare seriozitate!

    dar, ia uite un copy/paste de pe site-ul postei romane
    " Corespondenţă

    Varianta de Print
    Bookmark



    Descrierea produsului :



    Comunicare scrisă tipărită, imprimată sau înregistrată pe orice fel de suport material, care urmează să fie colectată, sortată, transportată şi livrată altfel decât electronic la adresa indicată de expeditor pe acest suport sau pe ambalajul acestuia;


    în această categorie se includ: scrisori, cărţi poştale (simple, semiilustrate, ilustrate, felicitări), PACHETE MICI şi aerograme;"

    am modificat cu majuscule fix ceea ce trebuie sa arati capoaselor de la posta!

    si link-ul pe care poti vedea singurica http://posta-romana.ro/posta-romana/produse-si-servicii/Personal_subpagini/Scrisori-carti-postale/Internationale/Corespondenta.html

    26.07.2012, 12:27:48
  • gemsgems
    gemsgems

    Pai au vazut. Le-am aratat si atunci. Si mi-au spus ca pachetele mici se refera la chestii imprimate, la orice fel de hartii, carti, reviste etc. :P Au dat telefoane, s-au consultat. Pana la urma mi-au trimis in Franta doua martisoare atunci, dar un breloc pe care am vrut sa il trimit in Africa de Sud n-au vrut sa mi-l ia pe motiv ca "se simte". Era ambalat intr-o cutiuta ingusta (pusa in plic cu bule), tocmai ca sa nu se simta ce e. :))

    Nu am de gand sa ma iau la cearta cu ele asa ca iti multumesc inca o data si mai vorbim pe privat daca o sa mai am nevoie. :)

    26.07.2012, 14:48:09
  • carla69
    carla69

    A ajuns si bufnita mea in Israel.Sunt foarte fericita!!!!

    07.08.2012, 07:58:29
  • Marmotescu
    Marmotescu

    Am trimis si eu in Italia un plic cu bule A4 ca recomandata...plin cu tot felul de maruntisuri :). Le-am bagat intr-o punga ziplock,pe care am bagat-o intr-un carton capsat pe margini, pe care l-am bagat intre doua folii de spuma de 5mm(ramase de la niste ambalaje de la mobila,cam ca folia aia de pus sub parchet :D ).In felul asta era tare la pipait, nu m-a intrebat ce e inauntru(avea 150g cu totul asa ca nu i s-a parut nimic suspect. Cred ca atata vreme cat intra in plic standard si nu e exagerat de gros e ok. Eu am primit din Anglia hainute pt fimiu de la o prietena in plic A4 de plastic,plicul era grosut fiind plin cu hainute....a trimis ca recomandata(nu stiu daca si ai nostri ar face asta).

    07.08.2012, 08:44:51
  • Marmotescu
    Marmotescu

    A mai trimis cineva recomandata in Italia?Am trimis cu regim prioritar pe 4 august si inca nu a ajuns...tanti la ghiseu a zis 5-10 zile..pe site-ul postei la tracking vad doar ca a plecat din tara, nu zice si cand.

    17.08.2012, 10:50:04
  • gherbaluta
    gherbaluta

    am trimis si eu un colet in germania p 4 septembrie si nu a ajuns inca,azi suntem in 12 septembrie.l-am pus prioritar si nu inteleg dc nu a ajuns inca.am trimis un laptop si alte lucruri.oare trebuie sa imi fac griji?am sunat l buc si mi-a zis k dureaza 7 sau 10 zile lucratoare si este trimis pe cale aieriana.astp raspuns.multumesc

    12.09.2012, 09:16:55
  • gemsgems
    gemsgems

    Pai au trecut abia 6 zile lucratoare. :) Mai e pana se fac 10. ;)

    12.09.2012, 14:08:46
  • gemsgems
    gemsgems

    Marmotescu, am trimis si eu o data in Franta. Si dupa ce am asteptat MULT timp sa ajunga, mi-a venit plicul retur pe motiv ca nu era adresa buna (desi eu am scris ce mi-a zis clienta si am verificat si reverificat). L-am trimis din nou, la o alta adresa si de data asta a ajuns cu bine.

    Sper sa nu fie si cazul tau si sa ajunga, dar e si asta o posibilitate.

    12.09.2012, 14:11:58
  • Marmotescu
    Marmotescu

    A ajuns pana la urma, se pare ca nimerise saptamana lor de vacanta totala in care toate institutiile sunt inchise :)

    12.09.2012, 17:17:37
  • gherbaluta
    gherbaluta

    mersi de raspuns.o sa astept 10 zile si o sa reveni sa spun daca a ajuns sau nu.

    12.09.2012, 19:17:10
  • gherbaluta
    gherbaluta

    am revenit.tot nu a ajuns coletul.au trecut 15 zile calendaristice.am depus o reclamatie ieri si astept macar sa mi-l trimita inapoi daca nu ajunge la destinatar.ce mai pot face altceva?

    19.09.2012, 15:32:07
  • carla69
    carla69

    Al meu a ajuns in Israel dupa 3 saptamani

    22.09.2012, 21:52:43